Niskie kolumny podstawkowe. Problem z rozmieszczeniem sprzętu

sparkzi

New member
Witam,
właśnie wykańczam mieszkanie i mam ogromny problem z doborem audio do salonu. Audio powinno obsługiwać tv, a dodatkowo służyć do słuchania muzyki. Rzut :
2cf835w.jpg


Problem polega na tym, że chciałbym aby głośniki znalazły się pod tv, na szafce RTV. Niestety jest tam mało miejsca. Regulując wysokość TV przestrzeń ta może mieć od 17(najlepiej) do 27cm (TV już trochę wysoko).
34gvk0p.png


Niestety, nie mogę znaleźć odpowiednich kolumn (stereo), takich które byłyby "poziome". Myślałem nad kupnem kolumn podstawkowych, które położyłbym poziomo na szafce. Co sądzicie o takim pomyśle?
Rozważałem już kolumny podłogowe, ale strasznie szpecą ten kącik i wolałbym uniknąć tego rozwiązania.
Co do samego audio, to nie jestem zbyt wybredny, zależy mi zastąpieniu wbudowanych w tv głośników + amplituner/wzmacniacz tak żeby móc posłuchać muzyki z innych źródeł. Nie potrzebuję dźwięku 5.1, tv służy głównie do oglądania sportu i seriali. Muzyki słucham każdego rodzaju i różnej jakości. Lubię mieć możliwość "podkręcenia" basu.
Dodatkowo, chciałbym aby taki zestaw był w stanie w miarę dobrze nagłośnić salon (prawie 50m^2) - w razie "domówki" mógłbym podłączyć dodatkowe głośniki.

Będę wdzięczny za wszystkie rady.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Skoro masz takie kryteria i masz niepotrzebne obawy podnieść tv o kilka cm kosztem jakości audio, to myslałes o soundbarze? Monitory leżace będa szpecić i nie zostły projektowane do "leżenia".
 

sparkzi

New member
Czy soundbar da radę nagłośnić takie pomieszczenie? Co do obaw to po prostu nie chciałbym oglądać tv, którego dolna krawędź jest powyżej 100cm. Może mógłbyś zaproponować jakieś niskie głośniki :)?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Być może sounbarem nagłośni takie pomieszczenie chociaż jest bardzo duże ,tak naprawdę jest to metraż na duże kolumny podłogowe przy założeniu że nagłośnione zostanie całe wnętrze .Z drugiej strony właściwe nagłośnienie może się okazać bardzo trudne z uwagi na nieregularny kształt pomieszczenia .Najbardziej sensowne wydaje się nagłośnienie tylko tej części gdzie znajduje się telewizor i kanapa
Oczywiście takie głośniki znajdzie np .Bose 201 tylko nie są to kolumny do nagłaśniania wielkopowierzchniowego chyba że rozbudujesz to o dodatkowe głośniki
W grę może też wchodzić jeszcze inna opcja - kupno dobrego system sub-sat opartego o głośniki satelitarne i subwoofer ,takim przykładem może być Tannoy Arena ,którego głośniki są bardzo ładne i zapewniają naprawdę dobrej jakości dźwięk
 
Ostatnia edycja:

sparkzi

New member
Cały zestaw ze wzmacniaczem/amplitunerem: max 5tysięcy. W ostateczności jeszcze coś mogę dorzucić, albo rozbudowywać zestaw na raty.
 

sebex7

New member
Podłączę się do pytania. Czy przy takiej powierzchni jak tutaj, na frontach starczą kolumny podstawkowe chcąc uzyskać efekt dźwięku w KD tylko w części gdzie jest sofa? (myślę o kolumnach Klipsch i ampli Yamaha 685) Strefa jadalni i kuchni ma inne głośniki "pierdziawki" do radia przy robieniu obiadu.

Mam bardziej prostokątny kształt wnętrza ale otwarta powierzchnia ponad 50 m2. Nagłośnienie z efektem "WOW" chcę uzyskać tylko w części gdzie jest salon i sofa czyli ok 18/20 m2. Jak to w takim wypadku wygląda? Od "biedy" mogę gdzieś upchać duże kolumny frontowe ale znacznie bardziej by mi pasowały małe podstawkowe.
 

slawko_23

New member
Bez reklam
Były takie głośniki Dali Lektor LCR, które mogły grać jako centralny, lewy lub prawy. Nawet znaczek na maskownicy można byłoby poziomie ustawić.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Nie były jednak podstawkowe.

Możesz z yamahą na monitorach tylko większych i do tego konkret subwoofer przy takiej powierzchni.
 

sebex7

New member
Tak jak pisałem chodzi mi tylko o super efekt w samym salonie, który ma ok 20 m2 ale jest otwarty na jadalnie i kuchnie. W tych ostatnich dwóch pomieszczeniach będą inne głosniki "pierdziawki" do słuchania radia przy robieniu obiadu.

Wyczytałem w innym wątku jak Blackninja polecasz taki zestaw: JBL Studio 230+225+220+250p. Czy do moich potrzeb to się nada? Jak ten zestaw ma się do poodbnych kolumn firmy Klipsch? Jeżeli ta druga firma to które modele wybrać? Co będzie lepsze w kinie i koncertach 5.1 ale nie będzie draznić słabą jakością przy zwykłej muzyce z np. Spotify? Amplituner Yamaha 685. :)
 

Ataszek

Active member
Bez reklam
Dalej nie odpowiedziałeś na pytania.
JBL i Klipch to zupełnie inne granie - słyszałeś jedne i drugie ?
 

sebex7

New member
Zestaw 5.1. Budżet... teraz do 3000 (mogą być same fronty) a w przyszłym roku reszta.
80% to kino/konsola a 20% muzyka.
 
Do góry