Strona główna Ostatnie testy Nasze Zestawy Kanały 4K Próbki HD Forum
Rejestracja Regulamin Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz wszystkie fora jako przeczytane

KolumnyJakie kolumny, za ile, do czego ...

Wróć HDforum > Audio > Kolumny > Klipsch RP 500 SA Dolby Atmos 5.1.2
Odpowiedz

Member

Meldunek: May 2006

15-09-2018, 20:11
Domyślnie Klipsch RP 500 SA Dolby Atmos 5.1.2

Witam serdecznie.
Mimo sugesti bym nie wybierał głośników tego typu do Dolby Atmos nie mogłem się oprzeć chęci sprawdzenia tego rozwiązania w swoim domu.
Dzięki uprzejmości jednego ze sklepów, po tygodniu oczekiwania dziś zawitał do mnie R500.
Przyznam że nigdy wcześniej nie widziałem tego typu głośników i samo opakowanie było dla mnie zaskoczeniem, jeden karton i wszystko w środku bezpiecznie zapakowane.
Wzbudziło to moje podejrzenia, jak sie później okazało słuszne, o niezbyt idealne spasowanie z 160rp, ale cóż pewnie moje podstawki to nie są najmniejsze głośniki tej firmy i nadstawki trzeba postawić na każdym głośniku tej marki.
Głośniki jak to Klipsch prezentuje się super, do czasu gdy nie wylądował na 160m.
Klipsch zmienił kortstyke z czarnego wpadającego moim zdaniem w fiolet na czarno-srebrny.
Przyznam że po za rozmiarem, kolorystycznie też słabo to się prezentuje.
Przetrwalem pełną konfigurację Audyssey, wszystko przebiegło bez problemu.
Przed sensem z pomocą przyszedł Bipo i można było zacząć testy.
Cóż po dysku testowym, 4 cześć Transformes mam mieszane uczucia i jestem niezdecydowany.
Dobrze że tydzień mam na testy, może głośniki się rozwiną.
Zastanawiam się czy mam dobrze je ustawione i czy nie ma to wpływu na dźwięk.
Audyssey zaleca odległość 180cm od sufitu, daje możliwość zmiany, u mnie to 150 cm. Po tych zmianach została przeprowadzona kalibracja.
Mam odczucie iż dźwięk rozproszony jest przed stanowiskiem odsłuchowym i zastanawiam się czy tak ma być, czy inaczej?
Kilka fotek

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
Odpowiedź z Cytatem
worms jest offline
reklama

Meldunek: Feb 2005

Klub HDTV.com.pl

Meldunek: Nov 2007

15-09-2018, 20:32
Domyślnie

Atmos bardzo się lubi z głośnikami sufitowymi, taki układ jak masz czyli Dolby Enabled to tylko namiastka.
Zainstaluj je nad głową to zobaczysz róznice
donsalieri jest offline
Klub HDTV.com.pl

Meldunek: Mar 2010

15-09-2018, 20:45
Domyślnie

Jeśli juz je masz , to testowo zamontuj je w rogu pod sufitem po obu stronach tv, skierowane w strone słuchacza. Jestem ciekaw jak to będzie działało. Po zmianie ampli planuje takie coś jako sufitowe przednie 5.1.4
VU+DUO
Odpowiedź z Cytatem
kristof11 jest offline
reklama

Member

15-09-2018, 20:58
Domyślnie

Fajnie że zainteresowaliście się moim tematem, czuję że nie zrezygnuję i będę próbował coś kombinować z głośnikami w miarę możliwości.
Główna przeszkoda to moja żona więc nie wszytko będzie możliwe.
Bardzo nad tym ubolewam, ale montaż w suficie odpada, gdyby takie rozwiązanie miało rację bytu to pewnie bym wybrał inną firmę do Atmos.
Głośniki jeszcze teoretycznie nie są moje, choć bardzo się na nie nakręcam, nie wiem jak mógłbym rozwiązać montaż w rogu pod sufitem, bez uszkodzenia głośnika.
Układ mieszkania mam też dość dziwny i podejrzewam że tylko ściana na której wisi Tv mogłaby być wykorzystana do tych testów.
Nie mam jednak koncepcji jak to zrobić bez inwazyjnie, dla ściany i głośników.
Oglądając różne filmy na YT dochodzę do wniosku iż ludzie są zachwyceni tym rozwiązaniem, do pomieszczeń w których głośnik do sufitu właśnie nie ma większego dystansu jak 180 cm.
Zastanawiam się czemu nie popadłem w taki zachwyt, ma nadzieję że jest to do poprawienia, bo do sufitu mam jeszcze mniejszą odległość.
Może muszę troszkę zmienić kont głośnika, zamierzam jutro sprawdzić co się stanie jak podłożę pod tyle nóżki dodatkowy dystans.
Odpowiedź z Cytatem
worms jest offline
Klub HDTV.com.pl

Meldunek: Oct 2007
15-09-2018, 21:01
Domyślnie

To inna (nowa) seria jak Twoje obecne, stąd różnica w odcieniach.
Nie pamiętam jak poprzednie, bo zdaje się, że tam pasowały (?) - zreszą rozmiarowo bardziej dedykowane do większych braci, jak monitorów.

Przy nadstawkowym Atmosie musisz spełnić idealnie warunku, jest lepiej (bo na pewno nie gorzej), ale dużo zależy od akustyki, w końcu zasada opiera się głównie na odbiciach. Jak chcesz mieć konkretniej, to już musisz je fizycznie przykręcić do sufitu. No, ale testuj co i jak.

Moja galeria: 1 2
Odpowiedź z Cytatem
armanig jest offline
Member

15-09-2018, 21:29
Domyślnie

Wcześniej muszę zaznajomić się z tematem, który dla mnie jest czarną magią by móc choć troszkę się zbliżyć do tych idealnych warunków, których przyznam nie znam, ale może coś zasadą prób i błędów się uda.
Odpowiedź z Cytatem
worms jest offline
Wspiera forum

Meldunek: Sep 2010

15-09-2018, 23:12
Domyślnie

Moje zdanie na temat uzyskania atmosa z takich głośników znasz... ale prubować zawsze można..
Jeśli już będziesz robił testy musisz spełnić przede wszystkim jeden warunek kąt padania i odbicia tj:
- sprubój znaleźć np.długi prosty kij i przyłóż go prostopadle do powierzchni na której są głośniki w kolumnie nadstawkowej.
Końcówka kija wyznaczy Ci punkt uderzenia dźwięku w sufit.
Następnie poprosić żonę aby wzięła lusterko i umieściła je w miejscu które wyznaczyłeś na suficie. Następnie Ty idesz od tylnej ściany patrząc się w lusterko na suficie. Jak zobaczysz odbicie kolumny nadstawkowej w pewnym momencie to znalazłeś miejsce dźwięku który po odbiciu od sufitu trafia w to miejsce.
Warunek idziesz po skosie od tylnej sciany od prawej kolumny surround tj.w linii lusterko a kolumna przednia lewa. Później robisz to samo dla prawej kolumny przedniej, tj.idziesz od tylnej lewej tak abyś miał w linii lusterko z przednia prawa kolumna. Ponieważ jak nie będziesz w linii nie zobaczysz kolumn przednich w odbiciu.
Po tym wszystkim utworzy Ci się miejsce krzyżowe od przecinsjacych się odbić kolumn nadstawkowych na którym siadasz i sluchasz.
Uff mam nadzieje że zrozumiałeś o co mi chodzi.
Kino: DTS X/DOLBY ATMOS 5.2.4 SONY VPL-HW55es (Kalibracja Maciej K.),130" K.a.u.b.e.r Blue Label Tensioned Gray Pro, Denon AVR-X6200W, OPPO UDP 203, Heco Celan GT 42, Heco MS200F, SVS SB 2000x2 szt.-Kalibracja wg. THX I HAA CinemaPro
Stereo: Denon PMA 2020ae, Denon DCD 1510ae, Heco Music Style 900, Tomanek TAP8, Furutech FP-3TS762, Furutech FP-3TS20, Chord Odyssey 4, IC: Van Den Hul Second
Moja galeria http://www.hdtv.com.pl/forum/1156870-post1.html

Ostatnio edytowane przez Bipo ; 15-09-2018 o 23:25
Odpowiedź z Cytatem
Bipo jest offline
reklama

Odpowiedz

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania