Czy Melodika BL40 nada się do tego pomieszczenia?

Herus

Member
Cześć,


mam możliwość kupna zestawu Melodika BL40 (pierwsza wersja, nie MKII) + Onkyo TX-NR414 za 1400zł. Wiadomo, że chcę kupić jak najlepszy zestaw za taką cenę i wydaje mi się, że lepszego kompletu za te pieniądze nie dostane?


Pytanie drugie jest takie czy do poniższego pomieszczenia to nie będzie 'za mocne'?
Jest to salon z aneksem kuchennym, plan poniżej. Docelowo za 'słuchaczem' będą kolumny bipolarne do KD:


2qvum8n.png



Pytanie trzecie- wiem, że należy je odpowiednio ustawić od ściany bo bass reflex jest z tyłu, ale czy ~20-25cm wystarczy? Szafka obok ma 60cm, a same kolumny mają 35cm głębokości. Jeśli będą potrzebować więcej przestrzeni z tylu to będą 'wystawać' przed obrys szafki oraz sciany przy balkonie
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Kolumny będą dobre ,to nie są głośniki o jakimś przepotężnym basie abyś musiał się obawiać .Dodatkowo same kolumny są niezłe dźwiękowo , a za 1400zł w ogóle jest trudno kupić sensowne podłogówki, to jest raczej budżet na kolumny podstawkowe - więc tutaj dobrze kombinujesz
To że kolumny będą wystawać po za obrys szafki nie jest zmartwieniem pod warunkiem że nie będą przeszkadzać w otwieraniu np. drzwi balkonowych
 

Herus

Member
Dzięki @przemko77 za odpowiedź. Uspokoiłeś mnie trochę :) 1400zł to cena razem z ampli :)
Ok to nie mam co się zastanawiać. Chyba, że ktoś jeszcze coś doda.
 

Intenso

Banned
Brać bo ktoś inny weźmie.
Potem sprzedać amplituner i kupić wyższy model amplitunera, bo 414 nie wyciągnie z tych kolumn wszystkiego.
 

Herus

Member
@Intenso jakiś konkretny model tego ampli?
Kiedyś chcę z tylu zamontować bipolowe BLS20 (przewody w ścianach poprowadzone) i może centralny BLC20.
 

Intenso

Banned
Nie chce mi się wypisywać każdego modelu, ale modele różnych firm z przedziału 2000/3000 będa zdecydowanie lepsze.
To Onkyo to podstawowy amplituner. Trochę będzie ograniczał kolumny.
Im wyższy model tym lepiej.
 

Herus

Member
Ok. Na początek (i za kwotę 1400zł) myślę, że i tak taki zestaw wystarczy.
Gdy będę szukał lepszego ampli to wtedy będę myślał i pytał.
 

Herus

Member
No tak. Ale na początku będzie 2.0. Gdy będę rozbudowywał to się pomyśli nad ampli, subem, centralką i surround :)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Niestety nie, i szczerze nie mam na niego miejsca. A dlaczego?

W przypadku stereo w zasadzie nie powinno się używać suba ,kolumny same sobie powinny poradzić z przetwarzaniem niskich częstotliwości ,zresztą taki bas jest bardziej prawdziwy .Jeżeli filmy ogładzasz sporadycznie i masz w ogóle mały zbiór filmów czy koncertów zabawa w instalację wielokanałową jest pozbawiona sensu .Ogromne znaczenie ma sam pokój - czy w ogóle pozwala na rozmieszczenie dodatkowych głośników.Na prawdę warto się głęboko nad tym zastanowić i nie brnąć na siłę tylko dlatego że kolega lub znajomy ma kino domowe
 

Herus

Member
Co do pokoju to plan wrzucilem w 1 poscie. Miejsce na docelowe glosniki 'tylnie' jak i na centralke mam. Kable z tylu i gniazdka tez sa pod glosniki. Pytanie czy uklad, rozmieszczenie nie przeszkadza zeby to zrobic ??
 

werf

Active member
Bez reklam
W przypadku stereo w zasadzie nie powinno się używać suba ,kolumny same sobie powinny poradzić z przetwarzaniem niskich częstotliwości ,zresztą taki bas jest bardziej prawdziwy .Jeżeli filmy ogładzasz sporadycznie i masz w ogóle mały zbiór filmów czy koncertów zabawa w instalację wielokanałową jest pozbawiona sensu .Ogromne znaczenie ma sam pokój - czy w ogóle pozwala na rozmieszczenie dodatkowych głośników.Na prawdę warto się głęboko nad tym zastanowić i nie brnąć na siłę tylko dlatego że kolega lub znajomy ma kino domowe

Przemku, dlaczego nie powinno, próbowałeś kiedyś np. z rel-em lub dwoma ?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nie próbowałem ,tylko ja nie utożsamiam jakości z ilością basu .Dla mnie sam bas nie jet jedynym kryterium wyboru - oczywiście tutaj wypowiadam swoją opinię
Subwoofery też są różne ,nie zawsze jest miejsce na subwoofer w małych pomieszczeniach używanie suba może dać efekt przeciwny do zamierzonego to wszystko warto wsiąść pod uwagę
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Kolego Herus, jak inni, myślę, że to okazja.
Jesli jednak docelowo nie planujesz rozbudowy, to poprzestań na stereo, ale wtedy z czasem należałoby wymienić amplituner na wzmk stereo, a zobazysz, ze te wcale nienajgosze kolumny dostaną drugie życie.

Jesli jednak idzies w kino, to pomalutko, wszystko w swoim czasie. Rozbudowywuj stopniowo. Sub nie musi stać przy kolumnach. Może w zaasadzie znajdować sie w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, co nie oznacza najlepszego basu.
 
Ostatnia edycja:

werf

Active member
Bez reklam
Nie o ilość tu chodzi Przemku.Zapnij sobie po jednym subie do każdego frontu wtedy będziesz wiedział o co chodzi.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Przemko, ja też jestem przciwnikiem suba w stereo. Jeśli sa podłogówki to juz kompletnie mi niepotrzebne.
Jestem sceptykiem w wielu sprawach i jak w zyciu czesto bywa, jeśli nie spróbuję to nie uwierzę.

Jednak w malutkim 10m pokoiku, mam malutki systemik; Marantz MC-R611, monitorki Boston A26 oraz REL T7.
Nie jestem basofilem. Teraz Rel uzupełnia dolne pasmo, a przy tym bas jest króciutki, kontrolowany w punkt. Rela ustawiłem optymalnie, tak że tylko lekko uzupełnia, ale nie dominuje. Jestem bardzo zadowolony z tego połaczenia. Brzmi niemal jak pełnozakresowa podłogówka.
 
Ostatnia edycja:
Do góry