Proźba o pomoc kino domowe 7.1.2

norbert1983

Member
Witam zwracam się z proźbą o pomoc przy wyborze głośników do kina domowego, obecnie posiadam zestawu kina 5.1.2 który chciałbym rozbudować do 7.1.2 zestaw który mam to*** wharfedale dimond 10.7,10.1,10cc,sub 10gx oraz sufitowych monitor audio ct265 idc. Jedyna możliwość jaka jest w moim przypadku są głośniki które można przywiesić na ścianie bedą one spełniały role głośników bocznych i czy lepszym wyborem będą głośniki naścienne taki jak :
-Dali Fazon Mikro
-HECO MUSIC STYLE 200F
-Canton GLE 417.2 OnWall
-Monitor Audio SF1-ON WALL

Czy głośniki dipolowe:
-Monitor Audio Silver FX
-Klipsch RP-250S
Kolejne pytanie czy głośniki innego producenta będą się zgrywały z resztą zestawu? Czy może w kinie domowym niema to takiego znaczenia?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Generalnie "to zależy"
Czy będą się zgrywały? Tak i nie.

W kinie spójność ma ogromne znaczenie. Bynajmniej dla mnie to kwintesencja grania wielokanałowego.
To jest jeden z kluczowych elementów.
Czy każdy usłyszy różnice? Nie. Podejrzewam, że dla większości nie będzie to miało znaczenia. Musisz sam ocenić.

Piszesz, że głośniki będą spełniały rolę bocznych?
Rozumiem, że miałeś na myśli tylne surroundy, a nie boczne - skoro masz obecnie 5.1
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Czy każdy usłyszy różnice? Nie. Podejrzewam, że dla większości nie będzie to miało znaczenia. Musisz sam ocenić.

Ale podkreślmy- ze kazdy moze to uslyszec bo to kwestia osluchania sie. Nauczenia czego sluchac.

Najlepiej byloby dobrac kolumny o jak najbardziej zblizonym charakterze.
 

norbert1983

Member
Czyli najlepszym rozwiązaniem było by wymienić głośniki? Ponieważ wharfedale dimond nie posiada głośników naściennych.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tzn. boczne surroundy masz na myśli (?) Jak za nami, to nie ma czegoś takiego jak przednie surroundy w kontekście typowej konfiguracji 7.1. Za nami mamy boczne i tylne.
Jeżeli boczne surroundy czyli SL/SR, a nie SBL/SBR, to może coś Wafla z innej serii, nie ma nic kompletnie?

Ale podkreślmy- ze kazdy moze to uslyszec bo to kwestia osluchania sie. Nauczenia czego sluchac.

Jeżeli słyszy się kable, tudzież marginalne różnice na poziomie percepcji, to tym bardziej mix skrzynek, ale czy każdy? Bleh, nie sądzę ; )
Zresztą na szczęście, mniej problemów, więcej kasy. Nie każdy też skupia się na niuansach.
Jak mieszać, to oczywiście o podobnej charakterystyce brzmienia, ale o tym wiemy doskonale.
Istotne jest też to, co mieszamy. Fronty, tyły czy sufitowe.
Grunt być zadowolonym.
 

norbert1983

Member
Tak cały czas chodzi mi o dokupienie głośników bocznych SL/RS. Bo podstawkowe te które już posiadam wykorzystam jako tylne SBL/SBR, w ofercie wharfedale są głośniki typu dipol czy one mogły by się sprawdzić jako SL/SR?
 

norbert1983

Member
Panowie co sądzicie o głośnikach dipolowych jako boczne surroundy? Przecież grają one dźwiękiem rozproszony i w kinie powinny sprawdzić się idealnie. Może ktoś je testował w konfiguracji 7.1
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Panowie co sądzicie o głośnikach dipolowych jako boczne surroundy? Przecież grają one dźwiękiem rozproszony i w kinie powinny sprawdzić się idealnie. Może ktoś je testował w konfiguracji 7.1

Wlasnie do tego te kolumny zostaly stworzone. Do pracy jako Surround ;)
Ja mam dipole przy 5.1


Jaka masz odleglosc scian bocznych od miejsca odsluchu? Jak daleko jest tylna sciana?
 

norbert1983

Member
Odległość słuchacza od ściany bocznej wynosi 2.4m natomiast odległość do tylnej ściany wynosi 2.6m. Głosniki boczne będą zawieszone naprzeciwko miejsca odsłuchu.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
I to jest dziwne. Dipole glownie powstaly do Surround :D

Z tylu przy takich odleglosciach (calkiem sporych) mozesz stosowac zarowno dipole jak monitory. Dipole maja przewage przy bliskich odleglosciach i np rownierz bliskiej odleglosci tylnej sciany.
Przy wiekszych odleglosciach monitory moga miec przewage.

Np taka konfiguracja:
 

Attachments

  • 110617-DipoleBipoleMonopole.jpg
    110617-DipoleBipoleMonopole.jpg
    18,8 KB · Wyś: 212
Ostatnia edycja:

norbert1983

Member
No właśnie nie mam gdzie postawić głośników dlatego na początku postu podałem dwa rodzaje które można montować na ścianie jednak niewiem i niemam możliwości odsłuchu które z tych głośników lepiej się sprawdzą jako SL/SR. Czy według was były by lepsze dipole czy głośniki on wall.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Taki maly monitor jest jednoczenie glosnikiem typu on wall. To mialem na mysli, nie stawianie wiekszych kolumn.

Ja u siebie, w moim pokoju i w mojej akustyce mialem zarowno male monitory (on wall) jak i dipole. I u mnie najlepiej sprawdzaja sie dipole i takie wlasnie rozwiazanie preferuje. Dipole nie "krzyczy" w ucho, ma tworzyc otoczenie dzwieku i to wlasnie robi najlepiej.

Doswiadczenie to jednak cos co nabieramy eksperymentujac sami na sobie wiec tego nikt ci nie da 100% pewnosci co powiesic. Jak sam nie sprobujesz nie bedziesz wiedzial :)
Od siebie polecam dipole wlasnie.
 

norbert1983

Member
Rafa masz w swoim zestawie głośniki Tannoy oraz Klipsch, czy nie przeszkadza Ci to że są inne firmy chodzi mi o dźwięk w kinie?
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Nie ma 100% spojnosci w charakterze brzmienia ale Klipsch sa tylko z tylu a najwazniejsza jest spojnosc 3 przednich. Jako ze kanaly surround tworza klimat (a Klipsh spisuja sie przy tym swietnie) jako calosc brzmi to calkiem dobrze.
Oczywiscie lepiej kiedy wszystkie sa z tej samej serii, jednego producenta (mialem kiedys wszystkie Klipsh) ale nie zawsze tak sie da.
Klipsh przez swoja jakosc sa wyjatkowo uniwersalne moim zdaniem i dobrze wpasuja sie w wiekszosc kolumn.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak na boczne i masz sporą odległość, to bierz monitory.
Surround (SL/SR) to "główne" głośniki, te do SBL/SBR "wspomagają" tylną ścianę, pisze to w cudzysłowu, bo temat głębszy, ale podstawą będą właśnie boczne, bez znaczenia, że będzie to 7.1 w przyszłości.

Dla mnie podstawą przy wyborze, nie jest to, czy jest dipol/monitor, a jak dwie różne skrzynki (konkretnie te nad którymi się zastanawiasz) zagrają i o ile przy mniejszej odległości dipole będą najrozsądniejszym wyborem, to już przy większej mam zupełnie inne zdanie (zależy też dużo od głośnika).

Jeżeli masz 2.5m, to Ci powiem, że to piękna odległość i tutaj atakowałbym skrzynkę którą mocniej łupnie, jeżeli wstawisz naleśnika, to dużo możesz stracić względem typowego monitora. To samo może być w drugą stronę z dipolem, on Ci da ciut więcej efektu (dyskusyjna sprawa przy tej odległości), ale może zwyczajnie nie mieć pary względem monitora.

Ja Ci mogę powiedzieć tyle, porównywałem na bardzo wielu kluczowych fragmentach dipole i monitory.
W przypadku Klipscha (skoro bierzesz go pod uwagę) zestawiałem RP250s z największym monitorem RP160.
Dipol daje świetnie radę i na bank będziesz zadowolony, jest mocny i nadąża za frontem, ale na tych samych materiałach testowych przy zestawieniu z monitorem Klipscha RP160m już nie ma tak dobrych niskich.
Samo w sobie "rozpraszanie" jest niczym, przy mocy i jakości niskich tonów, a te dodają jeszcze więcej energii do systemu.

Nie są to wielkie różnice, absolutnie, ale na bank słyszalne.
Dlaczego o tym pisze, bo Ty zestawiasz dipola Klipscha RP250s z naleśnikami innych firm, a nie chce mi sie wierzyć, że którykolwiek będzie miał taką pare jak monitor RP160m.
Mam na dzieje, że kumasz o co mi chodzi.

Z tych które podałeś, wybrałbym w ciemno dipola Klipscha, bo wiem, że jest blisko monitora, a ten znowu lepiej zagra jak te naleśniki. Nie ładowałbym się w to do bocznych surroundów.

Alternatywą dla Twojego wyboru są porządne duże monitory - szczególnie! przy tak zacnej odległości.
Mam podobną, dlatego tak doceniam klase grania tylnej ściany. Dla mnie jest bardzo ważna.
Wszystko wychodzi przy testach jak postawisz dwie różne skrzynki obok siebie i przełączasz.
 
Ostatnia edycja:

norbert1983

Member
Wiem o czym piszesz Armanig i jeżeli miałbym możliwość ustawienia głośników według swojej koncepcji ustawił bym tak jak kiedyś już pisałeś wszystkie takie same jak fronty. Jednak nie jest to opcja do za akceptowanie przez koleżankę małżonkę, jedyna opcja na jaką mogę sobie pozwolić przy konfiguracji 7.1 to głośniki zawieszane na ścianie które by nie przeszkadzały. Czy naprawdę z takiego arsenału głośników jaki jest dostępny nie da się wybrać coś porządnego co by dobrze zagrało jako SL/SR? Może moglibyście coś doradzić z głośników których nie brałem pod uwagę.

Zastanawiałem się jeszcze czy nie można by było jako surroundy boczne użyć głośnika centralnego, który można zawiesić na ścianie tak jak u Bipo z tym że u niego pełnią role głośników atmosowych.
Na zdjęciach zaznaczyłem miejsca gdzie chciałbym zamontować te głośniki z góry dziękuję za pomoc.
 
Do góry