Różna impendancja przy subwooferze??

konklon

New member
mam yamahe 559 ustawioną na impendancje 6ohm do tego kolumny front między innymi jamo s708 z impedancją 6ohm. chciałbym kupić do tego subwoofer ONKYO SKW-150X który ma jednak impendancję 8ohm..
czy tak nie wolno? mam szukać jedynie 6ohm subwoofer?
proszę o pomoc i z góry dziękuję
 

dnc

Moderator
VIP
Zgodnie z zasadami nie wolno do wzmacniacza przypinać zestawów o mniejszej impedancji. Czyli jeśli masz końcówkę ustawioną na 6 ohmów, a podłączysz kolumny 8 ohmomowe, to tylko będzie ciut słabiej grać. Natomiast nie wolno podłączać na odwrót. Spalisz końcówkę mocy co może sporo kosztować przy naprawie.
 

dnc

Moderator
VIP
deniro24 napisał:
Możesz napisać jak przełączyłeś tą Yamahę z 8 na 6ohm?

W moim modelu (starszy sprzed 3 lat) jest przełacznik na tylnym panelu "Impedance selector". Mogę go ustawić na 8 lub 4 ohm przyczym głosnik centralny przy 4 ohmach powinien mieć imp. 6 ohmów.
 

pintr

New member
witam.co do subwofera i jego impedancji to jeśli kupujesz subwofer aktywny (taki co ma swój wzmacniacz) to nie musisz sie martwić o impedancję gdyż do suba podajesz tylko sygnał (kablem typu chinch)który on sam wzmacnia ,a jeśli chcesz kupić sub pasywny (bez swojego wzmacniacza )to nie moze jego impedancja być niższa niż ta w amplitunerze
 

konklon

New member
w amplitunerze 559 impedację zmienia się za pomocą przycisków- jest w instrukcji obsługi- wciska się przed podłączeniem kolumn dwa przyciski na panelu przednim i wyskakuje na ile jest nastawione - może być na 8 albo na 6.
 

rymera

New member
Hi,
ja pozwole sobie zacytowac moja wypowiedz z tego forum i od tego czasu nic sie nie zmienilo - zadaj sobie pytanie - co sie stanie jezeli nie "czysto" podlaczysz kolumny , inaczej piszac zrobisz ordynarne zwarcie (impedancja 0 Ohm) AVR do wyrzucenia i to zaraz po wlaczeniu ? Oto cytat;


Jezeli chodzi o "stary problem" ktory w rzeczywistosci nie istnieje od conajmniej 10-15 lat (od kiedy producenci zaczeli zabezpieczac kocowki mocy przed zwarciem - zadna impedancja lub bardzo mala impedancja )Im mniejsza impedancja tym wiekszy plynie prad i tym samym jest wiekszy pobor mocy z AV . Wprowadzono tz. impedancje znamionowa ktora nie moze byc mniejsza jak 20% (tz. glosnik 4 Ohm moze miec w najgorszym wypadku 3,2 Ohm - jest pare exotycznych glosnikow produkcji U.S.A ktore oscyluja ok.2 Ohm ). Wracaja do impedancji znamionowej nie jest to bynajmniej constant lecz variabel ( tz. jest zalezna od czestotliwosci).
Na rynku bardzo rzadko spotyka sie glosniki z impedanzja 8 -16 Ohm,
prawie wszystkie glosniki 8 Ohm sa w rzeczywistosci glosnikami 4Ohm.
, a glosniki od 4- 8 Ohm sa napewno glosnikami 4 Ohm. Glosniki 8 Ohm przy porownaniach ( jakosci , oceny)z glosnikami 4 Ohm nie mialy by zadnych szans (glosnosc AV - Constant) te pierwsze "graly" by o 30-40% "ciszej"
czyli porownanie nie mialo by sensu. Duzo angielskich firm (znanych) ma impedancje 8 Ohm co nie ma z rzeczywistoscia nic wspolnego , czesto impedancja minimalna jest ponizej 3,2 Ohm co ma wplyw na sprawnosc glosnika ktora w prospektach jest dwukrotnie wyzsza jak w rzeczywistosci( glosnosc pomiaru do mocy mierzona jest przy 2 Wattach na 4 Ohm , a nie jak powinno 1 Watt na 4 Ohm) , Jak z tego wynika jest to tylko i wylacznie "gwarancja " producentow AV (no bo jakby tak to blad obslugi).
pozatym maja problemy przy 7 koncowkach mocy z kazdej wydobyc 150Watt (chociaz to inna sprawa i inne pomiary ) robi wrazenie ponad 1kWatt mocy.
pozdrawiam
rymera
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Wiem, że to tylko cytat, ale...

Dlaczego watty, zamiast waty? Dlaczego exotyczny, zamiast egzotyczny? Dlaczego constant, zamiast constans (a jeszcze lepiej stały)? Dlaczego variable, a nie zmienny? Na koniec, zamiast kWatt można po prostu kW.

Moja prośba: mieszkamy w Polsce, więc piszmy po polsku.

ArtS :)
 

rymera

New member
Hi,
ArtS007 moglbym polemizowac z twoimi uwagami nie uczynie tego (nie ten temat)ty jako wspolgospodarz tego forum masz do tego prawo , ja jestem tylko gosciem.Mieszkam juz prawie 30 lat poza granicami kraju i wloczylem sie troche po swiecie (Canada , USA , Europa) (jak widac nie zmienilem w windowsie nawet czcionek na polskie - jak sie duzo pisze w innych jezykach nie jest to zabardzo praktyczne rozwiazanie).Slownictwo techniczne nabylem juz poza granicami kraju i staram sie piszac w tym jezyku - mimo to nie zawsze wychodzi. Notabene wypowiadam sie podkreslajac , ze jest to tylko i wylacznie moje zdanie na temat , staram sie nikogo nie obrazac i sam nie obrazam sie zbyt szybko. O.K uwazam ze
dbajac o jezyk polski masz racje z jedna uwaga chodzi tutaj o sprawy techniczne ich problematyke i "pomocy" innym (sobie samemu rowniez) i kwestia pisowni nie rozwiazuje problemu zadnego pytajacego.
Zycze przyjemnej niedzieli
pozdrawiam
rymera
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Wiele mieszkających w Polsce osób nie używa polskich liter z jednego, banalnego, powodu: tak jest im wygodniej. Tak więc to, że Ty ich nie używasz nie jest równoznaczne z tym, że mieszkasz poza granicą kraju. Więc miałem prawo nie wiedzieć. Gdybyś prześledził polskie fora techniczne, szybko doszedłbyś do takiego samego wniosku, co ja. Brak polskich liter i słownictwo skalkowane z angielskiego, to niemal plaga. Tobie się nie dziwię i nawet Cię przeproszę, gdyż nie wiedziałem że tyle lat spędziłeś w Stanach. Jednak wiele osób mieszkających w polsce mogloby nie udawać, że są z zagranicy. Dla Ciebie napisanie watt, czy bass może być naturalne, ale dla Polaka mieszkającego od urodzenia w Polsce nie powinno. U nas jest wat i bas.

Pozdrawiam Cię serdecznie.

ArtS :)
 

rymera

New member
Hi,
nie masz powodu mnie przepraszac masz racje i prawo.
(nie czuje sie obrazony)
W Canadzie i Stanach skonczylem szkole srednia , dalej to juz w Europie ,
moim zdaniem udawanie przed kims jest udawaniem przed soba (samodowartosciowanie - nie wiadomo dlaczego)
ale to wogole nie na temat - do czego mozna dojsc rozmawiajac
o impedancji glosnikow.
pozdrawiam
rymera
 

deniro24

Member
Bez reklam
konklon napisał:
mam yamahe 559 ustawioną na impendancje 6ohm do tego kolumny front między innymi jamo s708 z impedancją 6ohm.

Czy dobrze zrozumiałem, że oprócz 6ohmowych frontów Jamo S708 masz podłączoną jeszcze drugą parę frontów?
Jakiś czas temu byłem zdecydowany mieć w swoim zestawie dwie pary frontów: Jamo S708 (6ohm) i Jamo S606 (również 6ohm). Jednak ArtS oraz Blackninja "wybili mi to z głowy" - chodziło właśnie o impedancję.


konklon napisał:
w amplitunerze 559 impedację zmienia się za pomocą przycisków- jest w instrukcji obsługi- wciska się przed podłączeniem kolumn dwa przyciski na panelu przednim i wyskakuje na ile jest nastawione - może być na 8 albo na 6.

Dzięki, ale to już wiem. Natomiast niewiem jaka to kombinacja przycisków (nie mam instrukcji), a czekam na Jamo S606, które są 6ohmowe.
Jak byś mógł napisać dokładnie jak przełaczyć impedancję, byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

konklon

New member
ustawienie impedancji głośników:
upewnij się zze urządzenie jest wyłączone.
naciśnij i przytrzymaj przycisk STRAIGHT (EFFECT) na przednim panelu a następnie naciśnij przycisk MASTER ON/OF ustawiając go w pozycji ON i włączając urządzenie.
na wyświetlaczu pojawi sie manu ustawien zaawansowanych.
obracając pokrętłem program wybierz SP IMP
naciskając kilkakrotnie przycisk STRAIGHT wybierz 6 OHM.
naciśnij master on/off wyłaczając -wtedy zapisze nowe ustawienia.
i jest ok.
pozdrawiam
 

don111

Banned
deniro24 napisał:
Czy dobrze zrozumiałem, że oprócz 6ohmowych frontów Jamo S708 masz podłączoną jeszcze drugą parę frontów?
Jakiś czas temu byłem zdecydowany mieć w swoim zestawie dwie pary frontów: Jamo S708 (6ohm) i Jamo S606 (również 6ohm). Jednak ArtS oraz Blackninja "wybili mi to z głowy" - chodziło właśnie o impedancję.
Pozdrawiam.
tak z ciekawości zapytam - po co chciałeś podłączać 2 pary kolumn jako fronty i jakie rozstawienie kolumn w pokoju planowałeś ?

jeśli chodzi o impedancje to podłączając 2 pary kolumn - na jedną końcówkę mocy przypadają 2 kolumny (połączenie równoległe) i końcówka jest podwójnie obciążona prądowo, dlatego ważne żeby impedancja koniecznie była na odpowiednio wysokim poziomie (czyli przy takim połączeniu przeważnie wymagane są kolumny z 8 ohm)
jednak jeśli chodzi o amplitunery kinowe szkoda nawet próbować takiego rozwiązania, ich końcówki mocy nie są na tyle wydajne aby uciągnęły 2 pary dużych kolumn skoro często mają kłopoty nawet z 1 parą...
także do takich zabaw naprawde szkoda ryzykować uszkodzenie amplitunera, lepiej kupić odpowiednio wydajny wzmacniacz/końcówkę mocy i mieć spokój
 
Do góry