Zestaw

Sebqual

New member
Przymieżam się do zakupu zestawu, ale nie mam kompletnie doświadczenia.
Niestety nie mam możliwości posłuchania przed zakupem, jako ze mieszkam w UK

Myślałem nad kolumnami JBL studio 270-290, ale widzę że tu nikt zbytnio o nich nie wspomina. Natomiast super opinie i testy ma o RP-260f które mają bardzo przystępną cenę.
Na cały zestaw chciałbym wydać nie więcej aniżeli 10,000zł który ma służyć do normalnego słuchania muzyki, oraz jeśli to możliwe jako kino domowe???
Nie przepadam za niskim buczeniem basu z subwoofera, ale może jestem przewrażliwiony kinami domowymi gdzie bas pochodzi właśnie z subwooferów. Lubię dynamiczny bas dlatego zastanawiam się czy subwoofer będzie mi przydatny?

Pomieszczenie 35m2
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Myślałem nad kolumnami JBL studio 270-290, ale widzę że tu nikt zbytnio o nich nie wspomina. Natomiast super opinie i testy ma o RP-260f które mają bardzo przystępną cenę.

Było dużo wątków o kolumnach JBL Studio to bardzo dobre kolumny w ogóle cała seria się udała, firma tymi konstrukcjami wróciła do tradycji budowy dobrych głośników z czego była znana wcześniej
Te kolumny śmiało możesz kupić zapewnią nie tylko mocne dynamiczne brzmienie ale też kulturę
 

Sebqual

New member
No nie ma, oni tu 100 lat za nami. W dużych miastach jest lepiej, ale to są sklepy gdzie kolumny od 10tys zł w górę.
W Edenburgu czy Glasgow nie ma nic praktycznie aby można było posłuchać
 

Sebqual

New member
Co z subwoofererem? Czy studio 290tki które mają 8” głośniki będą wystarczające bez subwoofera? Jeśli raczej przydatny/potrzebny ro czy wówczas np.270tki z 6.5” głośnikami wystarczą?
 
Ostatnia edycja:

pieniążek1

Active member
Bez reklam
Przy tym pomieszczeniu 290 poradzą sobie bez suba bez problemu.270,280 będą już go potrzebować i w kinie i w muzyce stereo co nie jest dobrym rozwiązaniem bo lepiej muzykę w stereo wyciągnąć tylko z kolumn...więc 290 wskazane do 35m...starszy model rz900 ma dość dobra sekcje stereo...i dekoduje większość nowych formatów ale 810 wystarczy w zupełności i w kinie i w stereo
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

arturjohnny

New member
Czesc.

Co do rozmiarow glosnikow, to sa one troche naciagane. Te 8/6,5 cala sa mierzone razem z pierscieniem. Dwa: JBL w uk praktycznie nie istnieje, marketing to klapa, ceny niezbyt atrakcyjne, slaba dostepnosc, ale sprzet spoko, robi robote.

Studio 290 ok, ale z subem, to szarpnij sie na cos lepszego jak to ma byc subwoofer, a nie kolejny niskotonowy glosnik. Rok zyje bez suba z tymi frontami, na braki dolu nie narzekam :)
 

pieniążek1

Active member
Bez reklam
Czesc.

Co do rozmiarow glosnikow, to sa one troche naciagane. Te 8/6,5 cala sa mierzone razem z pierscieniem. Dwa: JBL w uk praktycznie nie istnieje, marketing to klapa, ceny niezbyt atrakcyjne, slaba dostepnosc, ale sprzet spoko, robi robote.

Studio 290 ok, ale z subem, to szarpnij sie na cos lepszego jak to ma byc subwoofer, a nie kolejny niskotonowy glosnik. Rok zyje bez suba z tymi frontami, na braki dolu nie narzekam :)

A z czym masz te 290 podłączone? Pozatym 290 mają 20cm woofery...6.5 cała są przy 280
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Czesc.

Co do rozmiarow glosnikow, to sa one troche naciagane. Te 8/6,5 cala sa mierzone razem z pierscieniem.

Zwracasz uwagę na średnicę głośników czy jakość kolumn ? .Czasy głośników o rozmiarach dużej patelni się raczej skończyły ,jeżeli to jest u Ciebie priorytetem to zamów Altusy Tonsila dadzą radę bez subwoofera - to gwarantuję
 
Ostatnia edycja:

arturjohnny

New member
Zwracasz uwagę na średnicę głośników czy jakość kolumn ? .Czasy głośników o rozmiarach dużej patelni się raczej skończyły ,jeżeli to jest u Ciebie priorytetem to zamów Altusy Tonsila dadzą radę bez subwoofera - to gwarantuję

A z czym masz te 290 podłączone? Pozatym 290 mają 20cm woofery...6.5 cała są przy 280

20cm razem z pierscieniem wychodzi. Srednica membrany z zawiasem to 18cm. Smiga mi to z Yamaha Aventage 1060

6.5 cala tez sa naciagane, mierzylem monitory studio 230 jak przyszly, 6,5 cala wychodzi z pierscieniem.

Altusy i niski bas? Powstrzymalbym sie z takim stwierdzeniem
 

pieniążek1

Active member
Bez reklam
Nie ważne ten centymetr w tą czy tą...ważne że grają spoko :) ja niedługo będę wymieniał na studio 280 a jak się uda to na 580 bo widziałem w dobrej kwocie
 

mors111

Active member
Bez reklam
Nie ważne ten centymetr w tą czy tą...ważne że grają spoko :) ja niedługo będę wymieniał na studio 280 a jak się uda to na 580 bo widziałem w dobrej kwocie

niektórzy by napisali , to tak jakby mierzyć męskość wraz z kręgosłupem :-D

swoją drogą 3cm robi sporą różnicę w "powierzchni" membrany

przy 17cm głośnikach masz 227cm2 powierzchni , a przy 20cm głośnikach już 314cm2 ( prawie 1/2 więcej , a niby to tylko głupie 3cm ) ,przy 15cm - 176cm2

zmierzyłem u siebie wielkość samej membrany i wyszło 15cm ( Visaton WS 17E ) a też myślałem że jest większa ( przy Nac 200 - 18cm )

a te 17cm i 20cm ( czy tam 6,5 /8 cala ) to średnica całego głośnika z pierścieniem
 

pieniążek1

Active member
Bez reklam
No ale jakbyś kupował teraz nowe głośniki to chyba nie brałbyś pod uwagę że tam faktycznie jest mniejsza średnica lub mierzona z pierscieniem? ;) bo ja mam to dupie :)
A męskość mierzymy razem z prostatą :) nie bądźmy pazerni
 
Ostatnia edycja:

mors111

Active member
Bez reklam
Też wolę dobrze grające 20cm niż marne 25cm ( np w Subie ) , w kolumnach mam dobre 17cm i zawstydza niejedne marne 20cm
 

pieniążek1

Active member
Bez reklam
Też wolę dobrze grające 20cm niż marne 25cm ( np w Subie ) , w kolumnach mam dobre 17cm i zawstydza niejedne marne 20cm

Dokładnie...i każdy też powinien dobrać wielkość kolumny i moc odpowiednio do wielkości pomieszczenia...dużo jest teraz takich kupowaczy co ładują duże kolumny do za małego pomieszczenia bo będzie głośno i ma budę rozsadzic albo odwrotnie chcą ładować mniejsze do dużego pomieszczenia bo tańsze niż model mocniejszy...(i 30 razy się pytają czy te słabsze tańsze dadzą radę bo mniej wyda i liczy że ktoś mu powie że warto że dadzą radę i trza mu wbijać do łba że nie dadzą rady i będzie żałował takie na siłę kupowanie bo on już musi mieć też jak inni)...który faktycznie odpowiednio nagłosniłby to pomieszczenie...są też tacy którzy myślą i takich trza jak najwięcej
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
swoją drogą 3cm robi sporą różnicę w "powierzchni" membrany

Przy słabym układzie magnetycznym nawet te 3cm niewiele pomoże ,druga sprawa to amplituda - obecne głośniki pozwalają na duże wychylenie membrany .Obecnie panuje taki trend ,że ścianka przednia kolumn jest wąska ,a to wymusza stosowanie głośników o mniejszych średnicach .Można ten problem starać się rozwiązać na kilka sposobów
- budując kolumny dwu i pół drożne ,gdzie jeden głośnik przetwarza niskie tony,a drugi średnie i niskie Ścianka przednia jest stosunkowo wąska ,a sama kolumna dobrze przetwarza niskie częstotliwości

- można głośnik basowy umieścić na bocznej ściance ,kolumna będzie głęboka ale ścianka przednia bardzo wąska .Sam głośnik basowy może mieć 25cm .Trzeba mieć świadomość że nie wszystkie takie konstrukcje brzmią dobrze ,zdarzyło mi się słyszeć takie kolumny - Canton Carat Jubilee ,które grały znakomicie

- dawniej stosowano układy push-pull ,gdzie były osadzone dwa głośniki jeden za drugim ,jeden pracował w komorze zamkniętej ,drugi w bas-reflex
 

mors111

Active member
Bez reklam
duży skok membrany też nie rozwiąże problemu , ona musi szybko się wychylić i powrócić na swoje miejsce a duży skok tylko to spowolni , stąd się bierze też częstotliwość jaką jest w stanie oddać , duży magnes oczywiście przyśpieszy ten proces ale i mocny wzmacniacz

w samochodach też zamiast 3L R4 , lepiej mieć 3L R6/V6 , mniejszy skok , szybsza praca większy moment , ponoć idealną pojemnością cylindra jest 450cm3 , to samo może być z kolumnami , zamiast 1x20cm , lepsze będą 2x17cm
 
Ostatnia edycja:
Do góry