Co zamiast Melodiki BL40?

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
3echo warto się zainteresować Akkus-em czy też AA. To całościowo lepsze kolumny niż BL40 , które w swojej cenie są całkiem fajne. F1S, Phoebe III w około 20m2 zagrają dobrze jednak nie spodziewaj się, że bas będzie wgniatał w fotel. Co konstrukcje strojone bardziej tak żeby grały po "audiofilsku". Równiej, bez faworyzowania skrajów pasm. Basu będzie mniej niż w BL40, ale za to jest on bardziej zróżnicowany. Trzeba też dobrze dobrać resztę toru. BL40 są łatwe w konfiguracji. Jeśli chodzi o Pylony to takie Sapphire 25 to bardziej skok w bok niż do przodu. Mogą się podobać, niemęczące brzmienie ze sporym efektownym basem.

Pisałeś, że przy BL40 pojawiał się jazgot przy wyższym poziomie głośności. Niestety to też może być zasługa akustyki. Jak jest dużo gołych ścian może się pojawiać dużo odbić. U siebie właśnie mam żywą akustykę. Muszę starannie dobierać kolumny, żeby brzmienie było przyjemne.
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Siema Paweł, z tym basem przy F1S byłbym ostrożniejszy. Gdy miałem druty z QED chyba XT400 to bas był ogromny z tym ze bardzo nisko schodzący a nie twardy, dobitny, tak czy inaczej było go za dużo.

Zmiana kabli ustawiła harmonię i pokazała moim zdaniem wszechstronność jeśli to nie za wielkie słowo tych kolumn. Faktem jest ze lepiej słucha się na nich nagrań akustycznych niż Dubstepu ale radzą sobie w każdej muzyce na wysokim poziomie, biorąc do tego cene to bardzo wysokim.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mnie nie musisz przekonywać :) Wiem, że to dobre kolumny. Miałem okazję lepiej się przyjrzeć/posłuchać poprzedniej wersji F1 i F2. F1 miały fajny bas nisko schodzący. Tylko nie ma takiej górki na wyższym basie jak BL40 i dla osoby przesiadającej się z Melodiki może się wydawać , że basu brakuje, a jest go tyle ile trzeba :) Jak coś są też F2S jak ktoś lubi obszerniejsze brzmienie.
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Dali Z7 też duńskie :)
Nawet ten woofer z Akkusa F1S wygląda podobnie jak ten w Dali.

Kolegi ten głośnik z Z7 do pięt nie dorasta głośnikowi jakim jest Scan Speak Classic.
Sam ten przetwornik kosztuje tyle co jedna sztuka Zensor 3. :)
Wiadomo ze cena wyznacznikiem dobrego dźwięku nie jest ale porównanie ma się nijak.
 

3echo

Member
Bez reklam
...Pisałeś, że przy BL40 pojawiał się jazgot przy wyższym poziomie głośności. Niestety to też może być zasługa akustyki. Jak jest dużo gołych ścian może się pojawiać dużo odbić. U siebie właśnie mam żywą akustykę. Muszę starannie dobierać kolumny, żeby brzmienie było przyjemne.
I tego się obawiam.No ale najpierw,żeby sprawdzić inne w domu,to muszę niestety sprzedać BL40.Melodika w salonie zagrała łagodniej jak większość kolumn.Boję się,że kupie inne,a na koniec wrócę do Melodiki ze sporą stratą.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
A wracając do Dali, to głowy bym nie dal, że wszystkie przetworniki są ich dziełem nawet jeżeli widnieje na nich logo DALI

Kiedyś Dali korzystało w dużej części w Seasa, Scan Speak itp. (nawet w tańszych seriach) i nawet nie były usuwane loga z przetworników. Potem już te loga znikały, żeby trudniej było się zorientować jakie to przetworniki. Teraz Dali ma w większości "swoje" przetworniki. Do niższych serii to są pewnie fabryki w Chinach itp. W tego co słyszałem teraz Dali w najwyższej serii częściowo korzysta ze Scan Speaka. Kupują u nich same membrany , a kosze zlecają w innej firmie. Coś w tym stylu.

Kiedyś czytałem ciekawy wywiad z gościem ze SS i powiedział ciekawą rzecz. Dużo firm zamawiam u nich specjalne wersje przetworników. Są to najczęściej pewne modyfikację katalogowych. Twierdził, że robią to z różnych skutkiem. Czasem są to małe modyfikacje i brzmienie jest bardzo podobne do katalogowych , a czasem te modyfikacje nawet gorzej wpływają na parametry przetwornika. Sugerował, że najbardziej dobre i dopracowane są ich katalogowe produkty. Moim zdaniem dobrze przetworniki to podstawa. Oczywiście to nie zapewni dobrego brzmienia , ale taki konstruktor ma na czym pracować.

I tego się obawiam.No ale najpierw,żeby sprawdzić inne w domu,to muszę niestety sprzedać BL40.Melodika w salonie zagrała łagodniej jak większość kolumn.Boję się,że kupie inne,a na koniec wrócę do Melodiki ze sporą stratą.

Musisz sam posłuchać. Pewnie bardziej Ci podejdą kopułki tekstylne, ale to też nie reguła. Możesz posłuchać coś z Dynaudio, ale Twój Nad żadnej podłogówki z ich oferty " nie rozbuja".
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W tego co słyszałem teraz Dali w najwyższej serii częściowo korzysta ze Scan Speaka. Kupują u nich same membrany , a kosze zlecają w innej firmie. Coś w tym stylu.

Zamawianie membran i np.układów magnetycznych osobno a potem składanie tego w całość jest chyba pozbawiona sensu .Z tego co ja wiem głośniki są zamawiane w całości ,ale na podstawie specjalnej specyfikacji .Tak robił np .Sonus Faber czy Totem ,w przypadku tej drugiej firmy tylko Tonsil był w stanie spełnić ich wymagania ,dlatego Kanadyjczycy wysłali zamówienie do Wrześni z określeniem jakie chcą mieć głośniki .Oczywiście takie głośniki nie mają nić wspólnego z seryjną produkcją ,dlatego często są określane mianem "nieseryjnych"

W przypadku Dali miałem okazję widzieć przekrój kolumn Helikon i moją uwagę zwróciła wstążka pomimo że miała logo Dali głowy bym nie dał że to ich produkcja
audioblog: Jak to jest zrobione - kolumny DALI

W Visonik sprawa jest o tyle ciekawa, że producent w produkcji głośników niskotonowych wykorzystuje technologię Power Move ,jest to chyba tajemnica firmy bowiem Visonik nie wyjaśnia jak to działa ,natomiast efekt tego jest taki ,że taki głośnik emituje 75% więcej energii i nie jest do tego wymagana ani większa obudowa, ani sama średnica głośnika .Ten producent też chętnie wykorzystuje inne głośniki ,gdyż np w drogiej serii Concept głośnik wysokotonowy pochodzi z Norwegii ,jest to nieseryjna kopułka Seas z serii Prestige
 
Ostatnia edycja:

3echo

Member
Bez reklam
Zamówiłem Dali Zensor 7 od Naszego forumowego kolegi.Grają u mnie od wczoraj.Myślę,że tego szukałem.Pierwsza różnica pomiędzy Melodiką jaka rzuca się w ucho to bas.Polskie kolumny mają go zdecydowanie więcej.Zwłaszcza tego wyższego,punktowego.Dobrze że nad ma go trochę więcej,wtedy jakby nidobory się zacierają.Dali bardziej miękki i niższy.Wysokie świetne w Dali.Wyraźne ale nie kłujące.I najważniejsze to wyższa średnica,która tak mi przeszkadzała w Melodikach.W Dali lekko schowana przez co nie jazgocze jak się podkręci volume.Doszedłem do godz.11tej na gałce od NADa i da się słuchać.Dalej nie podkręcam bo dopiero świerzutki towar :)
To tyle narazie.Może jeszcze coś skrobnę po wygrzaniu.

P.S dzięki Blackninja

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Wziąłeś w ciemno bez odsłuchu? Jeśli tak to brawo. Za ta kasę można mieć lepsze kolumny. Zdecydowanie.
 

3echo

Member
Bez reklam
Wziąłeś w ciemno bez odsłuchu? Jeśli tak to brawo. Za ta kasę można mieć lepsze kolumny. Zdecydowanie.
Nie no po odsłuchu.Pisałem o tym wcześniej z czym porównywałem.
Propozycje które podałeś brałem pod uwagę ale słabo z dostępnością w salonach.A w ciemno nie chciałem brać.Głównie mam na myśli Akkusy.W odsyłanie nie chciałem się bawić.
Za cenę za jaką kupiłem Dali myślę,że ciężko było by znaleźć konkurenta.

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Wiem za ile kupiłeś Z7. Znaczy przypuszczam i jeśli się myle to niewiele.

No cóż jeśli Ci pasują to spoko, miłego słuchania. :)

Uważam ze Z7 to dobry produkt dla początkującego słuchacza. Choć znam lepsze, ba, za tą kasę gdyby była możliwość w okolicy posłuchać sensownych używanych kolumn od odpowiedniej osoby, poszedłbym w tą stronę. Ale to tylko moje zdanie.
 
Do góry