Czy mozna tak zrobic ??

maniek1983

New member
Witam

Posiadam kolumny Monitor Audio MR4 jako fronty. Czy jest mozliwosc aby te kolumny staly (aby wykorzystac) z tylu?? A na fronty kupic cos innego.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
A dlaczego nie? Stojące są lepsze od monitorów, mocniejsze i zazwyczaj lepiej grające od swoich mniejszych braci, a brzmienie/jakość surroundów to podstawa w KD. Problem może być ze spójnością brzmienia, jeżeli wrzucisz na fronty coś o zupełnie innej charakterystyce.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Witam

Posiadam kolumny Monitor Audio MR4 jako fronty. Czy jest mozliwosc aby te kolumny staly (aby wykorzystac) z tylu?? A na fronty kupic cos innego.

Pozdrawiam

Można tak zrobić ,w typowo audiofilskich systemach tak się robi .Widziałem taki system opary na 5 kolumnach podłogowych Kef .Wymaga to dużego pomieszczenia ,w typowych mieszkalnych pokojach o powierzchni ok.20m2 jest to raczej pozbawione sensu

Taki układ ma też swoje wady ,głośniki surround powinny się znajdować powyżej uszu słuchacza (przeważnie jest to ok.50-70cm) chodzi o to aby utrudnić lokalizację dźwięków
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przemko, musisz się zdecydować.

Najpierw piszesz, że system oparty na 5 podłogówkach uważany jest za "audiofilski", a następnie piszesz o wadach odnośnie wysokości.

No to albo system "audiofilski" z podłogówkami który ma wady, co z natury wyklucza swoją "audiofilskość", albo monitory na wysokości 50-70cm lub podłogówki na podwyższeniu (czego oczywiście się nie robi).


Ale uspokoję Cię, bo prawda leży zupełnie gdzie indziej, po pierwsze te 50-70cm, to żadna reguła, a jeden ze sposobów instalacji, po drugie - ja i wielu, wielu innych użytkowników instalacji wielokanałowych stosuje się z powodzeniem do szkoły w której monitory są lekko ponad wysokość uszu, a na pewno nie 70cm.

Podstawą w rozmieszczeniu surroundów jest odległość od słuchacza, to jest absolutny nr. 1.
Jeżeli zachowamy odległość, wówczas efekty będą/są spektakularne.

Podwyższanie natomiast jest dedykowane bardziej przy mniejszych odległościach w przypadku mniejszych wymiarów pomieszczenia (tylnej ściany).

Dlatego każde rozwiązanie trzeba traktować indywidualnie, a podanie samego metrażU to nie wszystko.
Liczy się układ ścian (długości).
Wolałbym przyzwoite monitory na szerokiej ścianie, jak potężne podłogówki zaraz przy uchu.

Natomiast 5, czy nawet 7 kolumn podłogowych o identycznych parametrach (wliczając to centralny), to idealne rozwiązanie i nie podlega to żadnej dyskusji.
To jest właśnie ta spójność o którą się walczy i magia dżwięku wielokanałowego.

Tu jest dobry przykład z wykorzystaniem podłogówek, takzę jako centrala i oczywiście ekranu transparentnego:

223F5D365356B80E1A50EB
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Przemko, musisz się zdecydować.

Najpierw piszesz, że system oparty na 5 podłogówkach uważany jest za "audiofilski", a następnie piszesz o wadach odnośnie wysokości.

Bo to prawdą jest ,chociaż w pierwszej chwili wydaje się niedorzeczne .System oparty na kolumnach podłogowych ma jedną zasadniczą przewagę - wszystkie kanały odtwarzane są z taką samą jakością co przy obecnych standardach dźwięku ma znaczenie .W zamierzchłych czasach gdy królował Dolby Pro-Logic takie rozwiązanie by się nie przyjęło z prostego powodu kanały surround nie przenosiły pełnego pasma .Aby sens takiego rozwiązania był pełny każda kolumna powinna być zasilana osobną końcówką mocy, co ma bezpośrednie przełożenie w mocy ,jakości dźwięku i separacji kanałów
W profesjonalnych instalacjach głośniki surround są tak mocowane aby utrudnić lokalizację dźwięku ,dlatego głośniki mocuje się wyżej i znajdują się one z boku ,a nie za przestrzenią odsłuchową .Głośniki powinny być skierowane do wnętrza pomieszczenia a nie np.w kierunku głowy słuchacza



 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Savron chyba coś chlapnął ;)
Gdyby to była salka któregoś z Forumowiczów, to już robiłybyśmy wycieczki ; )

Przemko, to pomieszczenie które wkleiłeś deko niedorzeczne, a wręcz absurdalnie głupie.
To nie jest dobry przykład.
Tu nawet nie ma miejsca odsłuchowego, ot zdjęcie reklamowe Magnata i tyle.
Ba, to nawet nie zdjęcie, a render.

Na tej konfiguracji siedzimy albo z lewej, albo z prawej, co jest nieporozumieniem.
Ja bym wolał mimo wszystko po środku w centralnym miejscu, czyż nie?
Szczególnie jak mówimy o szeroko pojętej "referencji". Sam zobacz.
Co do rozmieszczenia, to ja nie neguje, a piszę jedynie, że wszystko zależy od warunków lokalowych.

Już pominę fakt, że w takiej salce wypadałoby zrobić atmosa sufitowego, a nie nadstawkowego, a że jak wspomniałem render reklamowy Magnata, to musieli zareklamować i wyszło jak wyszło:


533ccb78d2eb09b816217a7c201d22be_XL.jpg
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Przemko, to pomieszczenie które wkleiłeś deko niedorzeczne, a wręcz absurdalnie głupie.
To nie jest dobry przykład.

Chodziło mi zupełnie o coś innego - pokazanie w jaki sposób są mocowane głośniki surround .Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz ,coraz częściej używa się głośników dipolowych
Aby była jasność - nie neguję tego że system wielokanałowy złożony samych kolumn umożliwia uzyskanie dźwięku wysokiej klasy ,jednak takie rozwiązanie bardziej można docenić w przypadku muzyki (np SACD) niż w przypadku filmów
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ok, mniejsza z tym.
Tak czy inaczej, set złożony z samych podłogówek zagra lepiej jak set oparty na monitorach/dipolach na tyłach i jak wspomniałem, dużo zależy o pomieszczenia/odległości.
Co do samych dipoli, to też je mam w swojej konfiguracji.
Porównywałem je na wszystkie możliwe sposoby do monitorów - nisko/wysoko/z boku, z tyłu i na różnych materiałach, od muzyki wielokanałowej do "gęstych" w efekty surround filmów, a wrażenia tylnej ściany opisałem w wątku, ale wpisy zostały usunięte, także nie mam zamiaru się już produkować, niech sobie każdy sam testuje, a wnioski nie są takie oczywiste.
 
Ostatnia edycja:
Do góry