Klipsch do Dolby Atmos, które?

rossonaki

New member
Witam.
Dom mam co prawda jeszcze w stanie surowym zamkniętym ale zastanawiam się gdzie pociągnąć przewody do głośników na suficie do Atmosa i właśnie prosiłbym o pomoc które głośniki i gdzie najlepiej zamontować.
Do rzeczy więc.
Zestaw na pewno będzie składał sie z kolumn Klipscha i docelowo chce 5.1.4. Fronty to będą RP 280FA albo bardziej prawdopodobne RP 280F z dołożonymi później RP 140SA. Centralny RP 450C i z tyłu RP 250S.
I tu właśnie pytanie mam szanowni forumowicze które Klipsche nad sofe i gdzie dokładnie je zamocować? Wybór między RP 140SA, R 14S czy może sufitowe CDT 2650?
Dodam, że sofe będę miał dosuniętą do ściany a na suficie przy ścianie będzie podwieszenie na szerokość ok 50cm. Sofa oddalona od frontów okolo 4m.

Z gory dziękuję za pomoc :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Może zamiast dokładać do frontów nadstawki, lepiej już teraz pomyśleć o instalacji pod sufitowe (4x)?
Co do nadstawek na tył pod atmosa (czyli na sufit), bo rozumiem, że tak ma to wyglądać z tyłu, to Klipsch nie zaleca ich do podwieszania.

Od siebie dodam, że mimo wszystko to nie jest zły pomysł.
Podejrzewam, że nie zaleca z uwagi na pełną ofertę sufitowych.
Tak jest też u innych producentów, ale moim zdaniem też by się sprawdziły.
Sporo osób montuje skrzynki na sufit które nie są dedykowane do takich rozwiązań i też nie jest żle.

Najbezpieczniej naturalnie zamontować stricte sufitowe - czyli centralnie montowane w suficie, czyli chociażby CDT2650.

Co do montażu przy dosuniętej sofie, postaraj się przeprowadzić przed montażem test, ale w przypadku instalacji 5.1.4 (czyli 4 sufitowe), te przy ścianie powinny być za Tobą, a w Twoim przypadku (sofa przy ścianie) jak najbliżej ściany.
 

rossonaki

New member
Dzięki armanig za odpowiedź.

Te sufitowe są fajne bo ładnie się komponują w sufit. Czyli z tyłu montuje przy ścianie a druga para tak z metr przed słuchaczem czy dalej?
Tam nie będę miał podwieszanego sufitu i ciekawe czy można je zamontować w stropie? Może ktoś coś wie? Głębokość montażu CDT 2650 to ponad 11cm a wyższych modeli prawie 14.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Za to u Ciebie lepiej zagra ;)

Co do Twoich dylematów, jeżeli zastosujesz sufitowe, to warto pokusić się o te same warunki dla nich. CDT 2650 to otwarta konstrukcja i jeżeli jedną parę wrzucisz w podwieszany (płyta GK na profilach alu, czy drewnie?), drugą w strop (?) to powinny mieć tą samą zabudowę, bo siłą rzeczy nie zagrają tak samo.

Może faktycznie przetestuj nadstawkowe i wrzuć je na sufit.
Bipo (czy inni) też wykorzystują na sufit kolumny które nie są defaultowo dedykowane do podwieszania na nim. Zwyczajnie wykorzystują skrzynki z oferty które są płaskie.
Dodatkowo nadstawki od Klipscha są dosyć konkretne, także na bank to zda egzamin.

Może pokuś się o dodatkowy pas zabudowy, ja zrobiłem właśnie dwa pod każdą z par:

 
Ostatnia edycja:

m2o2

New member
Podepnę się pod temat.
Rozważam konfig pod Atmos 7.1.4 - oprócz wyżej wymienionego zestawu Klipscha biorę również pod uwagę Dali Opticon + Phantom H60. Zastanawiam się co lepiej zagra w połączeniu z Yamahą RX-A3070 / A2070 lub Denonem AVR X7200 WA. ( wybrałeś już jakiś konkretny wzmacniacz pod Klipscha ? )
Druga sprawa to rozmieszczenie głośników sufitowych - według jakiego schematu je rozlokować ( odległości pomiędzy nimi, położenie względem słuchającego ) ?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Opticon nie zagra w KD tak jak set Klipscha oparty na 280, ale zalecam sobie zrobić rundkę po salonach i popytać ludzi którzy siedzą w dżwięku wielokanałowym (w salonach znajdziesz ich trochę), a przede wszystkim odsłuchać osobiście. Tyczy się to samo Rubicona 8.
Piszę o 8, bo 6 nie brałem nawet pod uwagę.
Tydzień, dwa i będziesz wszystko wiedział. Odpuść fora i sam się przekonaj, to najlepsza droga.
KD to przede wszystkim referencja i spójność, a charakterystyka niektórych kolumn (często dużo droższych) często się różni od tego co oddaje stricte instalacja pod KD. Warto też odsłuchać systemy dużo, dużo droższe (pod kino) i potem zweryfikować wrażenia na dużo tańszych. Będziesz wiedział którą drogą iść. W mojej ocenie sporo skrzynek nie jest stworzonych pod KD. Owszem, grają świetnie, ale to dalej nie to.
Dla mnie sprawa jest oczywista, ale nie zamierzam tego wałkować ponownie.
Pamiętaj też o centralnym, to kluczowy głośnik. Jak nie będzie nadążał za frontami, to o spójności można zapomnieć.

Cokolwiek byś nie wybrał, przy systemie 7.1.4 pod Atmosa zastosuj się do rozmieszczenia Dolby, tutaj już nic mądrzejszego nie wymyślisz.
Sporo na ten temat jest też w wątku Atmosa który mamy na forum.

image
 
Ostatnia edycja:

rossonaki

New member
Może pokuś się o dodatkowy pas zabudowy, ja zrobiłem właśnie dwa pod każdą z par:

To jest najlepsza opcja i tak chyba zrobię. Właśnie urabiam żonę, że mam nowy świetny pomysł na oświetlenie tylko trzeba dwa pasy zabudowy puścić i nawet to łyka :D

m2o2 u mnie będzie to na 90% pod Marantzem SR6011. Jeszcze trochę mam do zakupu także 100% pewności nie mam :)
 

Caparzo

New member
Bez reklam
A czemu niechcesz podwiesić sufitu?? A może zrób wyspe na środku i miejsce na głośniki bedzie. Wpisz w gogle podwieszane sufity, wyspy led itp. Troche inwencji tworczej i pomyslu
 

rossonaki

New member
A czemu niechcesz podwiesić sufitu?? A może zrób wyspe na środku i miejsce na głośniki bedzie. Wpisz w gogle podwieszane sufity, wyspy led itp. Troche inwencji tworczej i pomyslu


Prawda jest taka, że o Atmosie dowiedziałem się niedawno. Kompletnie mi to umknęło. Gdybym wiedział wcześniej to od razu bym cisnął na podwieszenie pod głośniki Atmosowe. Po prostu mieliśmy już klepnięty plan na sufit ale ten plan na pewno się zmieni :)
 

GleNinja

New member
ja tez musiałem żone pomaglować, żeby zrobic sufit podwieszany na glsoniki do atmosa, przy okazji pasek zarówek ledowych zrobiłem:)
 
Do góry