Kolumny stereo do ONKYO RZ900

krzysiekkortus

New member
Do tej pory gra to z Taga Harmony Platinum 100 V2. Przyzwoicie ale ..... :) Może da się poprawić. Chciałbym rozpocząć od wymiany kolumn i zobaczyć ile to da a jeśli pojawią się dalsze rezerwy finansowe to może dalej będzie wzmacniacz zamiast (obok) ampli (a może jako końcówka tylko). Na razie chciałbym spróbować z innym kolumnami o ile włożenie w ten pomysł 7-8 tys zł da wyraźną poprawę. Czy może dać? Jakie kolumny zaproponujecie? Salon 32m o wymiarach 4x8 sprzęt gra na w szerz pomieszczenia - mniej więcej na jego środku. Czyli kolumny ustawione są na dłuższej ścianie na środku (rozstawienie ok 2,5m) miejsce odsłuch po drugiej stronie również pod ścianą po bokach miejsca odsłuchowego (ściana ok 3m) są przejścia na klatkę i kuchnię. Zastanawiam się czy podłogówki czy może dobre monitory pod stereo? Jakieś propozycje macie w tym temacie? Źródło to Bluesound note2 (bezpośrednio lub przez Feliks Audio Esspresivo jako przedwzmacniacz).
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Na razie chciałbym spróbować z innym kolumnami o ile włożenie w ten pomysł 7-8 tys zł da wyraźną poprawę. Czy może dać?

Na 99,9% poprawa nastąpi po wymianie kolumn Onkyo RZ 900 to już zacny sprzęt więc wymiana ma jak najbardziej sens .Jest dużo świetnych kolumn wszystko zależy od własnych preferencji i oczekiwań

Odnośnie Klipch to są dość specyficzne kolumny o mocnym(a nawet ofensywnym) i dynamicznym dźwięku dobrze by było ich posłuchać przed ewentualnym zakupem .Na pewno nie są to kolumny dla miłośników romantycznego brzmienia
 

krzysiekkortus

New member
Jeśli tak to Klipsch'e pewnie nie podejdą :) Coś ostatnio lubię używać tego Esspresivo, żeby ocieplić nieco i zmiękczyć dźwięk (ostatnio nawet chyba aż za bardzo :hihi: ) stąd biorę pod uwagę (w dalszej jak wspomniałem kolejności wzmak - i to pewnie hybrydę (zamierzam posłuchać TAGA Harmony HTA 2000) lub lampę i chyba padnie znów na Feliks'a tylko tu problem z posłuchaniem. Ale wracając do kolumn. Pytanie do tych co "trochę" w życiu odsłuchali - co wybrać do odsłuchu? Wezmę ampli pod pachę (pewnie na plecy bo trochę waży to cholerstwo) i pójdę słuchać ale chciałbym nieco ograniczyć za Waszą radą spektrum poszukiwań.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Najlepiej by było wziąć amplituner "pod pachę" do odsłuchu ,ale to może być trudne .Przy odrobinie szczęścia może być ten amplituner na wyposażeniu salonu ,więc kłopotu nie będzie

Na pewno warto wziąć ze sobą ulubioną muzykę ,utwory które się zna wtedy jest najłatwiej wychwycić różnicę

Wracając na moment do kolumn Klipch ,ja nie twierdzę,że to są "beznadziejne kolumny" ,znam osoby które są nimi zachwycone osobiście nie przepadam za taką prezentacją .Tobie akurat mogą przypaść do gustu ,więc jeżeli będziesz miał możliwość to posłuchaj
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
XT8F faktycznie mogą się spodobać. Grają po cieplejszej stronie, dość miękko. Dla porównania niech Ci podepną np. Pylona Diamond 28, Audio Academy Hyperion IV. Jak będzie okazja to posłuchaj coś z Dynaudio. Tylko koniecznie ze swoim amplitunerem bo to wymagające kolumny i mogą zagrać bardzo dobrze jak i fatalnie :)
 
Ostatnia edycja:

krzysiekkortus

New member
Czy dobrze rozumiem że te Tannoye przez swoją konstrukcje mogą stać blisko ściany? Bo u mnie niestety tak będzie. To może być trafiona propozycja. Tak coś przes skórę czuje. Może jeszcze propozycja wzmaka do tego. Od razu pewnie nie kupię ale może nie być już potem okazji posłuchać a tak byłoby za jednym razem.
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Te Tannoye mają bass reflex w dół więc wydaje się, że będę łatwiejsze w ustawieniu. W praktyce przy odpowiednim ustawieniu kolumn (nie za blisko ścian) i zakładając, że kolumna jest poprawnie zaprojektowana usytuowanie BR ma małe znaczenie.

Jednak jeśli kolumna na stać blisko ściany (musisz mieć świadomość , że scena w tym przypadku jest gorsza) usytuowanie BR może mieć znaczenie szczególnie jak dana kolumna mocno "dmucha". Ile od ścian u Ciebie kolumny stoją?

Co do wzmacniaczy to pewnie chcesz takie, żeby je połączyć też z amplitunerem, żeby nie przepinać kabli do filmów. Polecam posłuchać Atoll IN100SE - mocne, atomowe granie, ładna barwa na średnicy. IN200SE - grzeczniejszy i bardziej wyrafinowany niż "setka", ale nadal dynamiczny i wydajny. Trochę mniej góry. Sprawdziłbym też Roksana Kandy K3 (pstryczek z tyłu żeby wejść na końcówkę). Dobrze gra z XT 8F. Basu będzie sporo. Dla niektórych może być za dużo. Widziałem też ostatnio dobre ceny na Primare I32. Tylko brzmienie idzie w inną stronę i pod kino chyba nie da się podpiąć. Jest w czym wybierać. Może Arcam, Musical Fidelity , Xindak. Posłuchaj jak najwięcej.

Możesz też posłuchać jakiejś wydajnej lampy. Tylko najlepiej z lampami KT88.
 
Ostatnia edycja:

krzysiekkortus

New member
Kolumny stoją tuż przy ścianie, 20cm. Tutaj każdy sposób na poprawę brzmienia będzie cenny bo nie mam możliwości innego ustawienia. Z całą resztą chcę popracować. Opisałem na wstępie pomieszczenie - nie będzie łatwo. Ze względu na wielkość 32m i wymiary 8x4 , miejsce odsłuchu w poprzek czyli na środku dłuższej ściany i pomieszczenie otwartecz dwóch stron za słuchającym po bokach, nie jest łatwo. No i współczynnik akceptacji żony :) Ale powoli wszystko ogarniemy. Z żoną włącznie :) w końcu ostatecznie prawem serii też się wymieni :D Ale do rzeczy. Najprawdopodobniej Onkyo zostanie do obsługi kina. Stereo będzie oddzielnym systemem. Ostateczny rozdział obu sekcji zostanie dokonany po zakupie wzmaka do stereo. Do tego czasu nowe kolumny będą grały z Onkyo.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Moja rada na "trudne" pomieszczenia jest taka, żeby posłuchać w salonie jak najwięcej i na koniec zabrać do domu to co nam się najbardziej spodobało oczywiście z możliwością zwrotu. Najlepiej ze 2 pary kolumn. Dobre salony audio oferują taką możliwość.
 

raftom7

New member
Witam.
Jeżeli chcesz postawić blisko ściany to polecam polk audio rtia7 lub w Twoim budżecie możesz pokusić się o rtia9. Polecam poczytać recenzje tych kolumn.
 

krzysiekkortus

New member
Słuchałem XT8F z Cambridge Audio CXA80 oraz Onkyo RZ 1100 i 800. Oba Onkyo wypadły blado. Dół i góra mocno przejaskrawione i w porównaniu z CA prawie bra środka. Jednak uzyskałem info z salonu w jakim słuchałem iż powinienem jednak z RZ900 posłuchać w domu bo ani 1100 ani tym bardziej 800 mu nie dorównują. 800 to jest napradę w stereo grający przeciętnie ampli. 1100 lepiej ale w porównaniu z CA grał mocno skrajami pasma bez środka. CA grał dobrze w całym paśmie. Wracając do Tannoya. Środek i góra pasma - MAGICZNE. Brzmią naturalnie miękko muzykalnie. Nie chce się odrywać ucha. Jestem spatrzony obecnym setem i na początku brakowało mi trochę dołu. Był jakby za słaby i za mało dynamiczny. Ale jak przez parę lat słuchało się demonicznego basu to tak mogło być. W miarę mijającego czasu to wrażenie ustąpiło. Teraz pozostaje pytanie czy RZ900 podoła wyzwaniu. Słuchałem także dla porównania kolumn MA Silver 8. Tannoy przypadł mi bardziej do gustu. Deklasując MA w średnicy i cieple odtwarzanej muzyki.
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Focal 926?? Akkus F2s to super kolumny ale na tym forum to znam kilka osób, które widzą, znają, polecą inne kolumny niż te z masowej produkcji..
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Tutaj rządzi kilka marek a Focale, Triangle itp nie nalezą do tych co są tutaj popularne.. tylko nie bardzo rozumiem dlaczego ludzie wolą posłuchać kogoś komu się wydaje że kolumny x wg tej osoby zagrają lepiej, a samemu nie chcą sprawdzić jak graja np. takie focale... często gęsto to nic nie kosztuje, ewentualnie dojazd i poświęcony czas..
 

krzysiekkortus

New member
Z całym szacunkiem wydają się te wpisy "lekko" nietrafione w tym akurat wątku. Założyłem go by przy swoich założeniach i cudzym doświadczeniu ograniczyć z całego spektrum odłuch do kilku wybranych zestawień co niniejszym czynię.


Edit: Czy Tannoye Precission 6.4 mają podobne brzmienie do XT8F? Biorąc pod uwagę dodatkowe przerworniki basowe może lepiej zagrają dołem pozostając magiczne w średnicy i górze? Ktoś ich słuchał?
 
Ostatnia edycja:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Tutaj rządzi kilka marek a Focale, Triangle itp nie nalezą do tych co są tutaj popularne.. tylko nie bardzo rozumiem dlaczego ludzie wolą posłuchać kogoś komu się wydaje że kolumny x wg tej osoby zagrają lepiej, a samemu nie chcą sprawdzić jak graja np. takie focale... często gęsto to nic nie kosztuje, ewentualnie dojazd i poświęcony czas..
Focale, ok kolumny, zaczynają się sprzedawać. Triangle niestety nie.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Edit: Czy Tannoye Precission 6.4 mają podobne brzmienie do XT8F? Biorąc pod uwagę dodatkowe przerworniki basowe może lepiej zagrają dołem pozostając magiczne w średnicy i górze? Ktoś ich słuchał?

Jeżeli gustujesz w takich klimatach posłuchaj kolumn Cabasse ,nawet tańszych modeli z serii Tobago podejrzewam że mogą Ci przypaść do gustu .Cabasse ma jedną przewagę na Tannoy - tony wysokie ,z całym szacunkiem ale Tannoy nie zapewni takiej rozdzielczości

Jest jeszcze jedna alternatywa - Heco Celan to świetne kolumny miałem okazję ich słuchać ,może to zabrzmi głupio ale "mają w sobie duszę" brzmienie jest dostojne bardzo muzykalne ,świetne wysokie tony bez śladu natarczywości ,podobnie jak bas - głęboki i bardzo dobrze rozplanowany
 
Do góry