Jeden subwoofer jako dwa ???

Liter1979

Member
Bez reklam
Panowie, szybkie pytanko, tak z ciekawości - co się stanie jeśli jednego suba podłącze dwoma przewodami pod ampka ? Chodzi mi o to że z jednego wyjścia w ampku pod Line In Right, a z drugiego pod Line In Left/LFE ??? Spale suba czy jak ? Czysta ciekawość :)
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie wiem jaki to sub (podaj markę, model), ale zwykle wyjdzie to na lepsze, mianowicie poziom sygnału wejściowego będzie wyższy, więc i głosnik będzie lepiej wysterowany wbudowanym wzmacniaczem.
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Sub nie najwyższych lotów, mianowicie Energy power 12, ampek to onkyo rz 800... nie mówię że chce kombinować z takim podłączeniem, bo nie chce ryzykować żeby czegoś nie spalić, ale tak się zastanawiam po prostu... chociaż troszkę kusi żeby spróbować ;)
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nic nie powinno się zdarzyć :)
wejścia left/right używa się przy połączeniach stereo, lecz w kinie jak najbardziej możesz podłączyć suba w mono przy użyciu przewodu RCA typu "Y"
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Nic nie powinno się zdarzyć :)
wejścia left/right używa się przy połączeniach stereo, lecz w kinie jak najbardziej możesz podłączyć suba w mono przy użyciu przewodu RCA typu "Y"

Nie chodzi mi o przewód typu rca, tylko dwa oddzielne, pod dwa wyjscia/ wejścia...
 

mors111

Active member
Bez reklam
Nie wiem jaki to sub (podaj markę, model), ale zwykle wyjdzie to na lepsze, mianowicie poziom sygnału wejściowego będzie wyższy, więc i głosnik będzie lepiej wysterowany wbudowanym wzmacniaczem.

od kiedy ?

każdy sub ( tak myślę ) ma jeden wzmacniacz na głośnik ( który w subie z reguły jest też tylko jeden )
więc nie ma to znaczenia że dasz mocniejszy sygnał na wejściu i będzie grał głośniej - bzdura totalna

sam sub ma w sobie regulację mocy czyli też i sygnału wejściowego jak i wyjściowego na głośnik i można tak poustawiać sprzęt że jak wszystko podkręcisz to już na minimum głośności amplitunera basu będziesz miał sporo , co z tego jak zrobisz głośniej i bas będzie już mocno przesterowany .Ja u siebie w subie mam moc na ok godz. 10-11 i basu nie brakuje i idzie on równomiernie z kolumnami , jak bym ustawił na godzinę 13-14 było by go bardzo dużo przy cichym słuchaniu , przy głośniejszym niestety dźwięk byłby przesterowany bo sub już by nie wyrabiał

to nic nie zmieni , że dasz sygnał na 2 wejścia z dwóch wyjść w amplitunerze
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
od kiedy ?

każdy sub ( tak myślę ) ma jeden wzmacniacz na głośnik ( który w subie z reguły jest też tylko jeden )
więc nie ma to znaczenia że dasz mocniejszy sygnał na wejściu i będzie grał głośniej - bzdura totalna

sam sub ma w sobie regulację mocy czyli też i sygnału wejściowego jak i wyjściowego na głośnik i można tak poustawiać sprzęt że jak wszystko podkręcisz to już na minimum głośności amplitunera basu będziesz miał sporo , co z tego jak zrobisz głośniej i bas będzie już mocno przesterowany .Ja u siebie w subie mam moc na ok godz. 10-11 i basu nie brakuje i idzie on równomiernie z kolumnami , jak bym ustawił na godzinę 13-14 było by go bardzo dużo przy cichym słuchaniu , przy głośniejszym niestety dźwięk byłby przesterowany bo sub już by nie wyrabiał

to nic nie zmieni , że dasz sygnał na 2 wejścia z dwóch wyjść w amplitunerze

Nie zgodzę się.
Przy podaniu sygnału z 2 kanałów zamiast jednego, wartość amplitudy ww. sygnału będzie miała wyższą wartość (jakieś 50-70 % większą), więc i sub przy tym samym położeniu potencjometru czułości wejściowej zagra głośniej.
Przesterowanie o którym mówisz wystąpi w momencie, gdy sygnał będzie za słaby i będziesz mocno "kręcił gałą" w subwooferze, a nie odwrotnie. Pamiętaj, że wartość amplitudy sygnału na wyjściu ampli wzrasta liniowo wraz z głośnością. Sam sub ma w sobie jedynie regulację czułości sygnału wejściowego podanego poprzez RCA, a nie tak jak piszesz: "sam sub ma w sobie regulację mocy czyli też i sygnału wejściowego jak i wyjściowego na głośnik"
Wartość wzmocnienia w subie jest stała, przykładowo: wzmacnia sygnał przekładnią 10/1 i w zależności od tego, czy wartość amplitudy sygnału na wejściu będzie miała 1,5 V czy 14 V, sub zagra ciszej, albo głośniej. Oczywiście można podkręcić potencjometr z czułością wejściową, jednakże kręcenie go w stronę krańcowego położenia wprowadza zniekształcenia, ponieważ na siłę zwiększamy czułość dla bardzo słabego sygnału wejściowego.
Dlatego lepszym połączeniem jest (teoretycznie) połączenie suba przewodem typu Y, bo (przynajmniej teoretycznie) wystąpią nieco mniejsze zniekształcenia na wyjściu wzmacniacza subwoofera :) Ma to oczywiście odzwierciedlenie w sprzętach z wyższej półki, gdyż w subie o którym tutaj mowa, zapewne mało kto wyłapie zniekształcenia. Ale poziom głośności przy podłączeniu kablem Y już tak :)
 

mors111

Active member
Bez reklam
Aż mnie dziś pokusilo i sprawdziłem co napisałeś.
Użyłem dwóch wejść w amplitunerze do dwóch wejść w subie.Moc nie wzrosła ( i mnie nie dziwi ) taka sama głośność i jakość przy godzinie 10 i 11 jak przy połączeniu jednym kablem do osobnego wejścia w subie .przy dwóch kablach dawałem do L i P. Przy pojedynczym do wejścia na sub. Żadnej różnicy w jakości jak i mocy.

Ampli Onkyo 609 , sub Dali AW-8 ( raczej nie niska półka, kiedyś 1.300zł za sub z 20cm glosnikiem To nie było tanio - 12 lat temu )
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zwróć uwagę, że Dali AW-8 ma dwa oddzielne wejścia: liniowe i subwooferowe, zatem mamy nieco inny przypadek niż u kolegi.
U mnie przy wejściu jedynie: "line in" ma to znaczenie :) U Ciebie jest oddzielne wejście subwooferowe i oddzielne do stereo :)
U mnie w KEFie przy połączeniu kablem Y dynamika wzrosła, początkowo też miałem rca-rca.
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Nie wiem czy to kwestia "samosugestii" ;) czy faktycznie tak jest, ale wydaje mi się że gdy podłączyłem suba dwoma oddzielnymi przewodami rca do ampka, bas stał się wyraźniejszy, taki jakby bardziej miękki... jak stosowałem "Y" to wtedy bas był glosniejszy, ale dudnił strasznie, natomiast z koleji przy pojedynczym rca to wogole szkoda gadać !!! Pewnie nie jeden z was stwierdzi że głupoty piszę, ale cóż, najlepiej samemu potestować :)
 
Do góry