Kolumny do 4800

zywy80

New member
Na wstępie Witam!!! to mój pierwszy post choć troszkę już forum poczytałem

Zaczynam kompletować KD. Całkowity budżet to max 7000. Metraż około 30m2, muzyka głównie elektroniczna, docelowo 60% muzyka, 30% KD, 10% PlayStation. Zaczynam od stereo i amplitunera (padło na onkyo tx-nr656). Byłem na odsłuchu i ogólnie najlepiej wypadły kolumny polk audio rti a5 w drugiej kolejności klipsch rp260f.
Teraz pytanie czy warto coś jeszcze odsłuchiwać (słuchałem jeszcze Polk Audio TSx440T i Definitive Technology BP 6) ?

Odsłuch był na innym dużo droższym wzmacniaczu onkyo 9xxx ale nie pamiętam dokładnie. Jakieś rady dla początkującego tak żebym nie "spalił się w blokach".
 

zywy80

New member
nie myślałem nad używanymi głównie ze względu na brak wyrobionej opinii i brak doświadczenia w tym temacie, jednak jakbym miał możliwość posłuchania używanych to czemu nie
 

DrWredman

Active member
kolego zywy80

Wzmacniacze kontra amplitunery to zupełnie inna liga.
Akurat Onkyo 656 jest szeroko dostępne więc poszukaj salonu gdzie zestawią go z wybranymi kolumnami, bo w domciu możesz się zdziwić. Oczywiście w tej półce cenowej Onkyo gra jak na cenę amplitunera przystało, ale porównywanie go ze wzmacniaczem jest po prostu nie fair.
 

zywy80

New member
kolego zywy80

Wzmacniacze kontra amplitunery to zupełnie inna liga.
Akurat Onkyo 656 jest szeroko dostępne więc poszukaj salonu gdzie zestawią go z wybranymi kolumnami, bo w domciu możesz się zdziwić. Oczywiście w tej półce cenowej Onkyo gra jak na cenę amplitunera przystało, ale porównywanie go ze wzmacniaczem jest po prostu nie fair.

Dzięki za podpowiedź, dopiero po wyjściu zaświeciło mi się światełko że zamiast docelowego sprzętu był dużo droższy i to wzmacniacz a nie amplituner. Mieli 656 w salonie tylko nie wiem dlaczego nie zwróciłem na to uwagi w trakcie a dopiero po wyjściu. No w końcu jestem "świeżak"

Rozumiem że odsłuch ma sens tylko na docelowym komplecie ampli + kolumny. Trudno będą musieli się ze mną jeszcze trochę pomęczyć :)
Skoro i tak już wybieram się na odsłuch numer 2 to czy polecisz coś jeszcze co mógłbym odsłuchać?
 

SebaK1205

New member
Bez reklam
Przypuszczam że odsłuchiwałeś na A9070, skoro droższy od amplituner 656... Jak widać w stopce mam wersję 828... porównywałem go z model A9050 oraz A9070. Już przy niższym modelu było słuchać różnice, a przy A9070 nie chciało się wyjść z salki odsłuchowej. Na pewno 656 jest dobrym wyborem w swojej klasie cenowej ale nie mozna go porównywać do stereo. Przypuszczam że model A9030 (wzmacniacz stereo za 999 zł) powinien zagrać zdecydowanie lepiej.
 

zywy80

New member
Przypuszczam że odsłuchiwałeś na A9070, skoro droższy od amplituner 656... Jak widać w stopce mam wersję 828... porównywałem go z model A9050 oraz A9070. Już przy niższym modelu było słuchać różnice, a przy A9070 nie chciało się wyjść z salki odsłuchowej. Na pewno 656 jest dobrym wyborem w swojej klasie cenowej ale nie mozna go porównywać do stereo. Przypuszczam że model A9030 (wzmacniacz stereo za 999 zł) powinien zagrać zdecydowanie lepiej.

Patrząc po zdjęciach to był model A9070 i tak grał pięknie, jednak wracając do tematu, chciałbym złożyć zestaw kina domowego ale zaczynam od stereo (później przyjdzie czas na resztę).

Czy uwzględniając preferencje z pierwszego posta mogę odsłuchać coś jeszcze co jest godne uwagi? Czy może rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady :D :D
 

DrWredman

Active member
Dzięki za podpowiedź, dopiero po wyjściu zaświeciło mi się światełko że zamiast docelowego sprzętu był dużo droższy i to wzmacniacz a nie amplituner. Mieli 656 w salonie tylko nie wiem dlaczego nie zwróciłem na to uwagi w trakcie a dopiero po wyjściu. No w końcu jestem "świeżak"

Rozumiem że odsłuch ma sens tylko na docelowym komplecie ampli + kolumny. Trudno będą musieli się ze mną jeszcze trochę pomęczyć :)
Skoro i tak już wybieram się na odsłuch numer 2 to czy polecisz coś jeszcze co mógłbym odsłuchać?

W piątek z Wieśkiem będziemy słuchać amplitunerów onkyo na Klipsch'ach 260F oraz Monitor Audio Silver 6 lub 8.
Ostatnio słuchaliśmy tych kolumn na wzmacniaczu Marantz PM600x. W tym zestawieniu Monitor Audio grały w pełniejszym paśmie od góry do dołu. Klipschom brakowało nieco środka w stosunku do MA, ale miały głębszy i pełniejszy bas. Niestety to dwie inne półki cenowe. Nie patrząc na cenę MA wygrywa. Jednak ma tu również znaczenie źródło dźwięku, czyli jaki odtwarzacz lub jaki strumieniowiec, a także preferencje osobiste bo każdemu inne pasmo lepiej wpada w uszy.

Jeśli będziesz grał tylko z Amplitunera proponuję podłączyć Tidala Hi-Res. Można wzięć bezpłatny 30 dniowy okres testowy w wersji premium. Albo własną muzę nagrać na pendriva.
 

zywy80

New member
W piątek z Wieśkiem będziemy słuchać amplitunerów onkyo na Klipsch'ach 260F oraz Monitor Audio Silver 6 lub 8.
Ostatnio słuchaliśmy tych kolumn na wzmacniaczu Marantz PM600x. W tym zestawieniu Monitor Audio grały w pełniejszym paśmie od góry do dołu. Klipschom brakowało nieco środka w stosunku do MA, ale miały głębszy i pełniejszy bas. Niestety to dwie inne półki cenowe. Nie patrząc na cenę MA wygrywa. Jednak ma tu również znaczenie źródło dźwięku, czyli jaki odtwarzacz lub jaki strumieniowiec, a także preferencje osobiste bo każdemu inne pasmo lepiej wpada w uszy.

Jeśli będziesz grał tylko z Amplitunera proponuję podłączyć Tidala Hi-Res. Można wzięć bezpłatny 30 dniowy okres testowy w wersji premium. Albo własną muzę nagrać na pendriva.

wydaje mi się że Monitor Audio Silver 6 niestety już poza moim zasięgiem finansowym wprawdzie niedużo ale jednak

Co sądzisz o Klipsch RP-280F do mojego metrażu? W salonie mówili że to już trochę za duże do moich 30m2
Jak słuchałem Polk i Klipsch to polk grał hmmm "równiej/łagodniej" natomiast klipsch miał mocniejszy bas i ogólnie grał ostrzej. Różnica w cenie to jakieś 700pln i nie wiem czy warto?
Czy np w tej samej cenie RP-280F nie będą lepiej grały niż Polk niestety w salonie nie mieli 280F
 

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
Polk Audio RTi A5 w swojej cenie grają najlepiej a warto jeszcze spróbować RTi A7, bo są tylko tysiąc droższe a dodatkowo z oddzielnymi głośnikami basowymi. Po Klipsch została tylko nazwa i tanie, tandetne podzespoły.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Jak tylko Armaniq zobaczy ten post to bedzie dym! :D
Bez przesady, Klipsch RP jesli chodzi o wykonanie to jest bardzo dobre w swojej cenie. Tobie mówia, że na 30m2 280tka to za duża kolumna a ja zostałem zlinczowany na forum ostatnio bo powiedziałem, że do 12m2 280tka to za dużo...
 

zywy80

New member
Polk Audio RTi A5 w swojej cenie grają najlepiej a warto jeszcze spróbować RTi A7, bo są tylko tysiąc droższe a dodatkowo z oddzielnymi głośnikami basowymi. Po Klipsch została tylko nazwa i tanie, tandetne podzespoły.


RTi A7 - niestety ten tysiąc różnicy to dla mnie już za dużo :(
RTi A5 grają wystarczająco jak na moje wymagania i budżet. Chciałbym tylko przed zakupem posłuchać ile się da żeby później nie powiedzieć że ehh wydałem sporo więcej a "te" grają fajniej

Mógłbyś rozwinąć swoją opinię co do Klipsch? Wg mnie RP-260F które słuchałem były ok a do tego tańsze o jakieś 700PLN

Widzę że jesteś z Białegostoku - ja też :) czy są u nas jeszcze jakieś miejsca poza salonem na Hetmańskiej gdzie można odsłuchać jakiś fajny sprzęt?
 

zywy80

New member
Jak tylko Armaniq zobaczy ten post to bedzie dym! :D
Bez przesady, Klipsch RP jesli chodzi o wykonanie to jest bardzo dobre w swojej cenie. Tobie mówia, że na 30m2 280tka to za duża kolumna a ja zostałem zlinczowany na forum ostatnio bo powiedziałem, że do 12m2 280tka to za dużo...

:D Miło by było jakby wypowiedzi były merytoryczne ale cóż...

Pytam o metraż i "duże" skrzynki bo jestem ciekaw jak grają i czy jest sens drążyć temat co za tym idzie poszukiwanie miejsca w Białymstoku gdzie mógłbym to odsłuchać. Bo jeżeli faktycznie 280tki są za duże do 30m2 to sobie odpuszczę a jeżeli nie to chciałbym je usłyszeć
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
W 30m2 kolumny wielkości Klipsch RP-280F mogą się sprawdzić. Oczywiście jest ryzyko, że przy kiepskiej akustyce może być problem , ale nie musi. Polk Audio nie są u nas tak popularne bo nie są tak długo na rynku w Polsce. W stanach są mega popularne. Plusem RTi A5/7 jest wykończenie fornirem. Co do brzmienia to sam musisz zdecydować po odsłuchu.

A jak wypadło porównanie RTi a5 vs Klipsch RP260f ?
 

zywy80

New member
W 30m2 kolumny wielkości Klipsch RP-280F mogą się sprawdzić. Oczywiście jest ryzyko, że przy kiepskiej akustyce może być problem , ale nie musi. Polk Audio nie są u nas tak popularne bo nie są tak długo na rynku w Polsce. W stanach są mega popularne. Plusem RTi A5/7 jest wykończenie fornirem. Co do brzmienia to sam musisz zdecydować po odsłuchu.

A jak wypadło porównanie RTi a5 vs Klipsch RP260f ?

Wg mnie RTi a5 grało troszkę lepiej niż rp260f z różnic jakie słyszałem to polk grał bardziej równo wszystko przyjemnie stonowane hmm miękkie, równe, ciepłe. Wykonanie jest super!

Klipsch wyróżniał się mocniejszym basem (co lubię) ale jak to określiła moja żona "brudniejszym" - nie umiem tego dobrze opisać, do tego ogólnie było ostrzej co też ma swój urok - przepraszam za dziwne określenia ale opisuję to jak słyszałem i jakie różnice wychwyciłem

Czyli jednak uważasz że warto sprawdzić 280tki?
Tak z innej beczki jak będzie się***objawiało to że głośnik jest za duży do pomieszczenia?
 

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
Najważniejsze nie ma co się bać dużych kolumn, mam w tym duże doświadczenie :). A szczególnie do 30m2. To tak jak z TV. Kupujesz 55", na dwa tygodnie jest dobrze a później żałujesz, że nie wziąłeś 65". Większa kolumna zagra swobodniej z większym oddechem. Szukaj równowagi basowej a nie subwoofera. Klipsch to kolumny efekciarskie (ostro na górze, bas zadudni i ludzie zachwyceni).
A jak masz chęć to wpadnij do mnie do garażu i zobaczysz jak grają duże kolumny w małym pomieszczeniu :)
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wg mnie RTi a5 grało troszkę lepiej niż rp260f z różnic jakie słyszałem to polk grał bardziej równo wszystko przyjemnie stonowane hmm miękkie, równe, ciepłe. Wykonanie jest super!

Klipsch wyróżniał się mocniejszym basem (co lubię) ale jak to określiła moja żona "brudniejszym" - nie umiem tego dobrze opisać, do tego ogólnie było ostrzej co też ma swój urok - przepraszam za dziwne określenia ale opisuję to jak słyszałem i jakie różnice wychwyciłem

Czyli jednak uważasz że warto sprawdzić 280tki?
Tak z innej beczki jak będzie się***objawiało to że głośnik jest za duży do pomieszczenia?

Polki faktycznie brzmią dość równo i miękko, oczywiście wszystko zależy od modelu i z jaką elektroniką je zestawimy. Miałem okazje chwile ich posłuchać bardziej przelotem i byłem tym trochę zaskoczony. Spodziewałem się bardziej "amerykańskiego" stylu grania.

Tak uważam że warto sprawdzić 280-tki. Jak się nie spodobają to zyskasz mowe doświadczenie, a może akurat Ci podejdą i będzie to Twoje brzmienie.

Jeśli chodzi o pomieszczenie to oprócz samej wielkości liczy się też akustyka i elektronika, którą podpinamy. Przy nieodpowiednim dobraniu kolumn może być problem z wzbudzaniem się basu, jego kontrolą, prościej można to nazwać "buczeniem".
 

zywy80

New member
Najważniejsze nie ma co się bać dużych kolumn, mam w tym duże doświadczenie :). A szczególnie do 30m2. To tak jak z TV. Kupujesz 55", na dwa tygodnie jest dobrze a później żałujesz, że nie wziąłeś 65". Większa kolumna zagra swobodniej z większym oddechem. Szukaj równowagi basowej a nie subwoofera. Klipsch to kolumny efekciarskie (ostro na górze, bas zadudni i ludzie zachwyceni).
A jak masz chęć to wpadnij do mnie do garażu i zobaczysz jak grają duże kolumny w małym pomieszczeniu :)

Analogię do TV już przerobiłem:) i nie chciałbym powtórzyć tego z audio:) Postaram się poszukać 280tek w Białymstoku do odsłuchu. Co do efekciarstwa może i jest w tym trochę racji jednak każdy ma inne ucho i słuch do tego dochodzi gust a o gustach się nie dyskutuje:)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Do 30m2 ja bym już atakował Klipscha 280. Aby tylko nie stały w rogach pomieszczenia i bedzie ok.

Jak słuchałes 260 to wiesz już jak gra ta seria - 280 z racji 20cm woofera jest bardziej wypełniona basem i średnica, sopran jest identyczny w każdym modelu. W 280tce nie czuć już takiej dziury w pasmie jak w 250/260, choć nadal będzie to efektowne granie do dynamicznej muzyki. Jesli podoba Ci sie taki przekaz to warto dołożyć pare stówek ale mieć kolumne na lata a nie potem się zastanawiać czy 280 nie zagrała by lepiej ;)

Kolega Milerek miał 260, wymienił na 280 i jest mega zadowolony:
http://www.hdtv.com.pl/forum/kolumn...-290-vs-klipsch-260-280-a-63.html#post1350370
 
Do góry