Lepszy bas - TAV-406 + sub kontra TAV-806

NormanN

New member
Cześć!


Nigdy nie miałem KD, ale od dawna o tym myślałem. Na rocznicę ślubu dostaliśmy od rodziny amplituner Yamaha 381. Od kilku dni przeszukuję internet i odwiedzam pobliskie sklepy w poszukiwaniu głośników. Używane będą pół na pół do kina i muzyki.


Nie jestem melomanem muzyki słucham z mp3 nie słysze różnicy między zestawami za 100 i za 10 tys. W kinie zależy mi na efektach przestrzennych.


Do wydania mam 1800zł i proszę nie piszcie "dozbieraj". Mam sporo innych wydatków, ale nie chcę też by amplituner leżał miesiącami nieużywan zanim ja na coś przyoszczędzę. Ta kwota to i tak już zwiększona. Początkowa chcieliśmy wydać do tysiąca, ale po przeczytaniu dziesiątek wypowiedzi i po rozmowie z kilkoma osobami daliśmy się przekonać że małe kolumienki bez suba do kina się nie nadają.


Kolumny musza być w kolorze ciemny brąz lub wenge - tak znalazłem te Tagi. Te 406 to zupełnie podstawowy model. Ale za to tani więc starczyłoby mi na suba. Z drugiej strony 806 według wielu opinii mają potężny bas lepszy od niejednego taniego suba (przetworniki 2x8 cali)


Poczytałem też o amplitunerze i dowiedziałem się że nie grzeszy mocą (prądem). Znalazłem wiele opinii że 806 podpięte do słabego ampli powodują jego wyłączanie przy scenach wybuchów, choć nie wiem, czy to dotyczy też tej Yamahy.


Proszę podpowiedzcie z własnego doświadczenia. który z tych zestawów lepiej się nada do filmów: małe kolumny + sub czy jednak większe kolumny?


Ps. Pokój ma 20m2. Odległość kanapa - telewizor wynosi około 3,5 metra.


Ps. 2. Przepraszam za chaos w wypowiedzi. Nie wiem co z tego co napisałem jest istotne a co nie więc wyszło tak sobie.
 

Jaszq

New member
Też bym chętnie poznał opinie o tav-806 bo szukam czegoś w podobnym przedziale cenowym.

Jak boisz się że nie starczy Ci mocy to szukaj kolumn z dużą efektywnością. Tylko nie zawsze warto kierować się wartościami podanymi przez producenta. Ja brałem pod uwagę zakup magnatów monitor supreme z efektywnością 93db ale czytałem że na pomiarach wyszło 86db ;)
 

NormanN

New member
Minęło kilka dni, widzę 170 osób przeczytało moje pytanie i na serio nikt nie potrafi z własnego doświadczenia powiedzieć czy lepsza mała kolumna + sub czy jednak większa?


Nie wierzę, że nie macie takiego doświadczenia. Przecież nie jeden z Was zaczynał pewnie od zestawu 5.0 za tysiąc lub mniej i doszedł do zestawu za 10 razy tyle.


Pomóżcie bo żona już się zaczyna dąsać że prezent nie używany i jeszcze gotowa go zwrócić.


PS. Mam jeszcze takie pytanie. Nie mam szans by zamontować głośnik centralny pod telewizorem. Mebel na to nie pozwala. Telewizora wyżej nie podniosę bo już jest na wysokości ponad metra nad ziemią. Gdybym go podniósł jeszcze o 20cm to by mnie kark bolał. Mam do wyboru zamontować centralny z boku (na lewo lub prawo od TV) czy da się jakoś obejść problem przesunięcia diallogów względem obrazu? W instrukcji od ampli nie widziałem opcji kalibracji prawo/lewo a wystarczyloby dać część ścieżki centralnej na jedną z przednich kolumn i juz można by wypośrodkować źródło pozorne dźwięku na ekranie. Tymczaem myślałem o zamianie jednego centrala na parę ustawioną po obu stronach ekranu. Czy to się sprawdzi?
 

Rafal7

Banned
Nigdy nie miałem KD, ale od dawna o tym myślałem. Na rocznicę ślubu dostaliśmy od rodziny amplituner Yamaha 381. Od kilku dni przeszukuję internet i odwiedzam pobliskie sklepy w poszukiwaniu głośników. Używane będą pół na pół do kina i muzyki
Niestety ale ten ampli jest słaby nawet bardzo słaby.
Ale jeżeli go dostałeś to nie ma co narzekać.


Do wydania mam 1800zł i proszę nie piszcie "dozbieraj". Mam sporo innych wydatków, ale nie chcę też by amplituner leżał miesiącami nieużywan zanim ja na coś przyoszczędzę. Ta kwota to i tak już zwiększona. Początkowa chcieliśmy wydać do tysiąca, ale po przeczytaniu dziesiątek wypowiedzi i po rozmowie z kilkoma osobami daliśmy się przekonać że małe kolumienki bez suba do kina się nie nadają.
W tej kwocie to dostaniesz Quadral Quintas 6500, Heco Victa Prime .


Kolumny musza być w kolorze ciemny brąz lub wenge - tak znalazłem te Tagi. Te 406 to zupełnie podstawowy model. Ale za to tani więc starczyłoby mi na suba. Z drugiej strony 806 według wielu opinii mają potężny bas lepszy od niejednego taniego suba (przetworniki 2x8 cali)
To wszystko zależy od kolumn, i od suba, to nie jest reguła.
Na Twój metraż wystarcza kolumny z głośnikami 16-17 cm, tymbardziej ze masz mało wydajny prądowo ampli.


Poczytałem też o amplitunerze i dowiedziałem się że nie grzeszy mocą (prądem). Znalazłem wiele opinii że 806 podpięte do słabego ampli powodują jego wyłączanie przy scenach wybuchów, choć nie wiem, czy to dotyczy też tej Yamahy.
W głównej mierze to chodzi o wyzyłowanie ampli, gdy jest słaby to trzeba go mocno rozkręcać, do tego dochodzi impedancja kolumn która potrafi spaść nisko.
Proszę podpowiedzcie z własnego doświadczenia. który z tych zestawów lepiej się nada do filmów: małe kolumny + sub czy jednak większe kolumny?
Do filmow musi być sub, Twój ampli nie wciągnie za dużo z kolumn.
PS. Mam jeszcze takie pytanie. Nie mam szans by zamontować głośnik centralny pod telewizorem. Mebel na to nie pozwala. Telewizora wyżej nie podniosę bo już jest na wysokości ponad metra nad ziemią. Gdybym go podniósł jeszcze o 20cm to by mnie kark bolał. Mam do wyboru zamontować centralny z boku (na lewo lub prawo od TV) czy da się jakoś obejść problem przesunięcia diallogów względem obrazu? W instrukcji od ampli nie widziałem opcji kalibracji prawo/lewo a wystarczyloby dać część ścieżki centralnej na jedną z przednich kolumn i juz można by wypośrodkować źródło pozorne dźwięku na ekranie. Tymczaem myślałem o zamianie jednego centrala na parę ustawioną po obu stronach ekranu. Czy to się sprawdzi?
Nie możesz zawiesić kolumny nad tv?
Czy to się sprawdzi to szczerze wątpię, ponieważ przejście z lewej do prawej strony i odwrotnie może zostać zatarte i nie będzie wogóle tego efektu.
 
Ostatnia edycja:

NormanN

New member
Niestety ale ten ampli jest słaby nawet bardzo słaby.
Ale jeżeli go dostałeś to nie ma co narzekać.


To wszystko zależy od kolumn, i od suba, to nie jest reguła.
Na Twój metraż wystarcza kolumny z głośnikami 16-17 cm, tymbardziej ze masz mało wydajny prądowo ampli.


Do filmow musi być sub, Twój ampli nie wciągnie za dużo z kolumn.


Wielkie dzięki za konkrety!


Czyli sprawa jest prosta:
1. Sub być musi
2. Ampli jest słaby a sub jest aktywny więc go odciąży -> patrz punkt 1.
3. Ampli jest słaby więc nie napędzi dużych kolumn więc lepiej za tę samą kasę kupić mniejsze i suba -> patrz punkt 1.


No to mam jasność szukam suba i małych kolumn.


Nie możesz zawiesić kolumny nad tv?


W ogóle o tym nie pomyślałem. Dzięki sprawdzę jak tylko będę miał co zawiesić.


W tej kwocie to dostaniesz Quadral Quintas 6500, Heco Victa Prime .


Wtedy mi zabraknie na suba. 1800 to kwota na całość: duże kolumny lub małe kolumny + sub.


Mógłbym zakup suba odłożyć na jakiś czas, ale obawiam się, że wtedy nigdy go mie kupię.
Rozumiem, że skoro proponujesz coś innego to Tagi nie polecasz. Poszukam czegoś innego, ale jest jeszcze jeden problem na który mi zwrócono uwagę - potrzebuję kolumny z BR z przodu bo będą stały przy ścianie. Nie mogę ich odsunąć od ściany o więcej niż 10cm bo wtedy będę się o nie potykał.
 

Rafal7

Banned
Taga Tagą, popatrz jeszcze na zestaw Taga Tav SE, Jamo S 506 HCS lub Jamo 526 HCS.
Wszystkie kolumny które zostały wymienione w wątku są dostępne w marketach.
Najlepiej jakbyś gdzieś sobie posłuchał takich kolumn.

Tak sub aktywny, on nie obciąży Ci w żaden sposób ampli, bo ma wbudowany wzmacniacz.
 

dzudzu9

New member
Przedni BR:
Jamo S 426 HCS 3+SUB 210
Taga Tav-606 + TSW-90
Oba zestawy powinny się sprawdzić.
Jedź obejrzyj w sklepie, posłuchaj i kupuj. Pamiętaj o negocjowaniu ceny ;)
 

NormanN

New member
Taga Tagą, popatrz jeszcze na zestaw Taga Tav SE, Jamo S 506 HCS lub Jamo 526 HCS.
Wszystkie kolumny które zostały wymienione w wątku są dostępne w marketach.
Najlepiej jakbyś gdzieś sobie posłuchał takich kolumn.

Tak sub aktywny, on nie obciąży Ci w żaden sposób ampli, bo ma wbudowany wzmacniacz.

Przedni BR:
Jamo S 426 HCS 3+SUB 210
Taga Tav-606 + TSW-90
Oba zestawy powinny się sprawdzić.
Jedź obejrzyj w sklepie, posłuchaj i kupuj. Pamiętaj o negocjowaniu ceny ;)

Dzięki za podpowiedzi. Byłem w Saturnie i MediaMarkt słuchałem kilku zestawów Tagi i Jamo i nie słyszę różnicy :) Albo w takich (kiepskich) warunkach jej nie ma albo nie wiem na co zwrócić uwagę.


Niestety nigdzie nie chcieli mi podpiąć suba więc nie wiem ile zmieni jego obecność. Ale skoro musi być to oczywiście będzie. No i to nie było słuchanie surround a stereo. Dzwoniłem do pobliskich salonów ale tam nie mają takich tanich zestawów do odsłuchu. W którymś mi powiedzieli że mogą przygotować ale to kosztuje 100zł (odliczane od ceny zakupu) ale kolumny mają kilka stów drożej niż markety więc chyba wezmę w ciemno. W ciemno to znaczy żona zdecyduje. Pokazałem jej modele w necie. I teraz lata z miarką po pokoju i patrzy które za niskie które za wysokie i jaki sub jej najbardziej będzie pasował do kwiatka :)


A niech wybiera, dobrze że się na suba zgodziła bo początkowo marudziła że za duży taki kloc.
 

NormanN

New member
A z czym słuchałeś kolumn?


W marketach z Yamahaą 381 i Pioneerem serii 500 (nie pamiętam czy 529 albo 531).


Wczoraj byłem w jakimś salonie i udało mi się posłuchać yamahy i tav-606, do tego jakiś Eltaksów i Pylona (niestety nie znam modeli) nie usłyszałem żadnej różnicy (poza głośnością) i oczywiście wyglądem. Pylon zdecydowanie ładniejszy ale też wyraźnie droższy.


Co do barwy to pewnie były różnice ale ja ich nie słyszę. Skupiłem sięna tym co potrafię usłyszeć czyli detalach i we wszystkich tych zestawach uderzenia pałeczek perkusji czy szarpnięcia strun gitary były wyraźne a nie zlewały się w szum - to mi wystarczy.


Ten salon też nie byl jakoś specjalnie przygotowany do odsłuchów choć miał tv, kanapę i konfigurację 5.1 to ta strefa nie była w żaden sposób odgrodzona od reszty sklepu.


Na tym chyba zakończę moje odsłuchy. Stwierdziłem że cokolwiek - nawet najtrańsze głośniki mi wystarczą. Niestety im więcej sięich naoglądałem tym mniej mi się podobają. Chyba sięzaraziłem audiofilstwem zdefiniowanym jako - sprzęt ma nie tylko grać ale też wyglądać!


Poczekam kilka dni i zobaczę jak mi przejdzie "audiofilstwo" to wezmę coś w założonym budżecie nie patrząc na wygląd, a jak nie to chyba wezmęcoś na raty byle miało ładny fornir.
 

NormanN

New member
Na tym chyba zakończę moje odsłuchy. Stwierdziłem że cokolwiek - nawet najtrańsze głośniki mi wystarczą. Niestety im więcej sięich naoglądałem tym mniej mi się podobają. Chyba się zaraziłem audiofilstwem zdefiniowanym jako - sprzęt ma nie tylko grać ale też wyglądać!


Poczekam kilka dni i zobaczę jak mi przejdzie "audiofilstwo" to wezmę coś w założonym budżecie nie patrząc na wygląd, a jak nie to chyba wezmę coś na raty byle miało ładny fornir.


No i cały misterny plan w pi***. :x
Ja się wyleczyłem, ale żona jak się naoglądała różnych kolumn (a im dalej w las tym więcej butelek) to stwierdziła że tak tego nie zostawi. Wczoraj biegaliśmy po salonach z kawałkiem zasłony i klepkami parkietu by porównywać odcienie bo to co widać na WWW, to co widać w sklepie przy białym świetle a to co widać w domu to trzy różne bajki.


Obecnie stanęło na Yamaha NS-F51 + NS-P51 niby to 'orzech', a nie 'wenge' ale jakoś lepiej pasuje do naszego salonu. Żona gotowa za to zrezygnować na jakiś czas z kosmetyczki i dołożyć kilka stów ze swojego budżetu. Pytanie czy warto to brać? Najtaniej znalazłem za 1900, czyli prawie dwukrotność tego co zamierzaliśmy wydać. W sumie ona płaci więc to nie problem ale mam obawy czy to nie jest płącenie tylko za znaczek yamahy. Czy tam w środku sa lepsze przetworniki lub zwrotnica niż w chińszczyźnie pokroju Tagi?


W sieci nie znalazłem testów tych kolumn. Miał je ktoś z Was, albo chociaż słuchał bardziej wyrobionym uchem niż moje i ma porównanie?
 

NormanN

New member
Finał

Dzięki za pomoc. Wyboru dokonałem, kolumny kupiłem, więc teraz winny Wam jestem kilka słów własnych wrażeń. Może nie konkretnie dla Was ale pewnie następnym się przyda.


Dla przypomnienia mój zestaw to Yamaha rx-v381 + Taga TAV-506.


Mam go od soboty i cały weekend testowałem. Oglądałem te któe dobrze znam i na któych byłem w kinie.


Nie mam porównania do innych zestawów kina domowego tylko do normalnego kina więc moja opinia nie będzie obiektywna, ale subiektywnie jest OK. Jest na tyle dobrze że nawet bez suba mogę zrezygnować z chodzenia do kina na większość filmów (obyczajowe, komedie, familijne, część sensacyjnych i horrorów).


Przy niektórych sensacyjnych, horrorach i katastroficznych wyraźnie brakuje suba gdy coś spada lub wybucha, ale są i takie jak np. "włoska robota" gdzie jego brak jest nieodczuwalny.


Miałem wątpliwości czy tak tanie kino domowe da rzeczywiście namiastkę prawdziwego kina i jestem zaskoczony że jest aż tak dobrze. Pewnie jakbym wydał więcej byłoby jeszcze lepiej, szczególnie w odtwarzaniu muzyki, ale jest i tak o niebo lepiej niż przy użyciu głośników telewizora czy aktywnych zewnętrznych.


Dla tych co sądzą że albo zestaw za 5 tys albo wcale mam radę kupcie zestaw za 2-3 tys i zobaczcie czy wam to odpowiada, bo może się okazać że niepotrzebnie czekacie z zakupem zbierając kasę a lata lecą. Ja już żałuję, że kiedyś po prostu raz nie zrezygnowałem z urlopowego leżenia na plaży w Chorwacji i zamiast tego nie kupiłem zestawu KD kilka lat wcześniej.


PS. Zupełnie nie rozumiem licznych porad dla kogoś kto ma do wydania 2 tys. by kupił sobie średnie stereo zamiast taniego kina. Zrobiłem test i po kilku godzinach oglądania filmów w 5.0 na próbę przełączyłem się na 2.0 i wiem, że już do tego nie wrócę. Obrazowo mogę to porównać do słuchania muzyki w mono. Tak samo jak przy słuchaniu koncertu w mono traci się informację o lokalizacji instrumentów tak samo w przypadku zamiany 5.0 na 2.0 traci się informację o lokalizacji źródeł dźwięku.


Dobra, kończę, bo sięrozpisałem. Pora szukać suba. Jeszcze raz dzięki.
 

Rafal7

Banned
Ja tez bym wolał taki zestaw niż jakiegoś plastikowego samsunga czy Sony.
Ważne ze jesteś zadowolony. :)

Co do stereo za 2 koła a kina 5.0 i ampli, to tu się nie zgodzę.
Stereo zagra lepiej, tylko typowe stereo a nie z amplitunera.
 
Do góry