Kolumny do +- 4000 (para) do muzyki elektronicznej

drosophilia

Active member
Bez reklam
rozumiem, ze wybor polegal na podstawie dopasowania do kolorystyki szafki RTV? Sadze, ze przy bialym kolorze, Heco MS 900 bardziej by Ci podeszlo. :)
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Kolego nie dudni Ci bas w prawym narożniku?? One mają bass reflex chyba z tyłu co? Znam temat takiego ustawienia dlatego bronilem się od kupna kolumn właśnie z tylna rurą... U mnie bardzo pomogła pułapka z gąbki...
 

skaven1495

New member
Kwestia wizualna była ważna z uwagi na żonę, a w tych pieniądzach nic ładniejszego moim zdaniem się nie znajdzie. Co do Heco to miałem je na liście, ale z jakiegoś powodu nie doszło nawet do odsłuchu. Dziś już nic na to nie poradzę :)
 

skaven1495

New member
Z basem póki co nie ma problemu, ale powiem szczerze, że nie miałem jeszcze okazji dłużej i głośniej posłuchać, z powodu dziesięciotygodniowej córki...ale z gąbką pewnie będę kombinował, z resztą to samo polecili mi w salonie.
 

Cezarek21

New member
Kolego nie dudni Ci bas w prawym narożniku?? One mają bass reflex chyba z tyłu co? Znam temat takiego ustawienia dlatego bronilem się od kupna kolumn właśnie z tylna rurą... U mnie bardzo pomogła pułapka z gąbki...

Nie uważasz, że to czy BR jest z przodu czy z tyłu, nie ma to większego znaczenia ?
Te Pylony żeby zagrały w miarę poprawnie, to trzeba dać im min. 0,5m z tyłu i 0,5m po bokach.

Kolego skaven1495 dźwięk się zlewa między innymi dlatego, iż dolne pasmo jest podbite do tego stopnia, że zagłusza ci pozostałe częstotliwości. Odbierane jest to często właśnie jako zlewanie w jedną papkę.
Wszystko zależy od osłuchania i tak naprawdę, amplituner nigdy nie odseparuje poprawnie dźwięków. Przeznaczeniem jest kino=filmy a muzyka gra "poprawnie" tylko na wzmacniaczu.


...zrób prosty test wysuń na chwilę kolumny tak jak ci napisałem albo i dalej i posłuchaj kilka razy jednego utworu z basem po czym wróć do starego ustawienia.
 
Ostatnia edycja:

Borixon

Active member
Bez reklam
Nie nie uważam, miałem do czynienia z takimi i takimi kolumnami, gdy stoi dość blisko narożnika to rura z tyłu się nie sprawdza.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
 

Cezarek21

New member
Czyli twierdzisz, że kolumna z przednim BR może stać przy ścianie i nie wpływa to w żadnym stopniu na podbicie dolnego pasma.
Twoim tokiem myślenia, rozumiem, że ważne jest w którą stronę dmucha powietrze :) ..... przemyśl to dobrze jeszcze raz.
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Nie powiedziałem że przy samej ścianie, lecz blisko jej, ja miałem kolumny z 30cm od ściany z tylnym bass reflex i w narożniku bo tam stoi jedna, kolumna grała wyraźniej podbita niż ta która ma rurę z przodu, teraz tak mam, dlatego szukałem kolumny z przednim bass reflex.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:

Cezarek21

New member
Troszkę się poprawiłeś, także uzgodnijmy coś. Nie ma znaczenia czy BR w kolumnie głośnikowej jest z przodu czy z tyłu, ponieważ podbicie dolnego pasma występuje w obu przypadkach w mniejszym lub większym stopniu a wynika to z niczego innego, jak z akustyki. Im bliżej ściany tym większe podbicie.

Odnosząc się do twojego przypadku, to 30cm o których piszesz odnosi się do twojej kolumny głośnikowej oraz twojego pomieszczenia.

Wiem, że chciałeś poradzić koledze dobrze, ale wiedz że konkretne np odległości od ścian nie istnieją. Audio to są zależności które trzeba zrozumieć.
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Sam piszesz ze w stopniu większym lub mniejszym, uważam że prucz akustyki budowa kolumny też ma znaczenie. w takim samym ustawieniu gdzie podbicie występuje, próbował bym się go pozbyć jak tylko możliwe, z bass reflex tył podbicie jest większe w konkretnym przypadku i dlatego kupiłbym takie kolumny aby rura była z przodu.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:

Borixon

Active member
Bez reklam
Teraz już mnie rozumiesz.
Mam nadzieję, nie jestem akustykiem, nie opieram się też na wiedzy z internetu czy popartej pomiarami, miałem już przy cały czas takim samym ustawieniu kolumn ich wszystkie powiedzmy rodzaje. Najlepiej sprawdzał się monitor z BR z przodu lecz tak jak pisałem ogranicza go pasmo i brakowało mi tego w muzyce, teraz mam podłogowe z BR z przodu i uważam to za najlepsze rozwiązanie, kiedy miałem podłogowe z tylnym BR to balansem ustawialem sobie głośniej lewy kanał, tak też ustawiala go auto kalibracja, niestety w lampie nie mam takich możliwości, dlatego kombinuje z pułapkami i testuje bądź testowałem tak wiele rozwiązań. Obecne jest u mnie najlepsze i tego będę się trzymał.
Gdy zobaczyłem foto kolegi to zaraz pomyślałem że jego może dotyczyć podobna bolączką stąd moje wpisy.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
 

skaven1495

New member
Panowie myślę, że coś jest w tym co piszecie i to ustawienie jest w moim przypadku trochę niefortunne. Niestety nie na to nie poradzę i teraz po zakupie muszę potestować różne rozwiązania. Kolumny wysuwam codziennie o kilka cm razem z szafką RTV (może żona się nie zorientuje ;) no i pomyślę o tej gąbce. Do tego zmieniłbym kable, jeśli warto i tu jest pytanie do Was. Czy lepszy niż ten, który mam przy tym zestawie poprawi wyraźnie moje doznania czy jednak odpuścić sobie i zacząć zbierać na wzmacniacz stereo?
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Nie będzie to zaraz zmiana na high end, ale uważam że dobre kable warto mieć, kupisz raz i masz spokój.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
 

skaven1495

New member
Rozumiem, wiedziałem co kupuję i w jakiej cenie, ale jeśli tylko mogę to chciałbym wycisnąć teraz z tego zestawu jak najwięcej. Pytanie czy te kable ultralink challenger 2 c2sc-12 są wystarczające czy jednak warto podłączyć coś lepszego, a jeśli lepszego to co? Nie jestem obeznany w tym temacie, moja wiedza opiera się w zasadzie na tym co gdzieś tam u kogoś widziałem i co przeczytałem w internecie. Czy np kabel Melodika MDC2400 Purple Rain będzie ok czy celować w coś droższego?
 

Cezarek21

New member
Tak jak pisałem wcześniej, świat audio to są zależności, a żeby je poznać trzeba mimo wiedzy teoretycznej zacząć słuchać a następnie to analizować.
Problemem początkujących jest to, że mimo chęci poprawy brzemienia swojego systemu, źle interpretują to co słyszą, a co za tym idzie mają utrudnione zadanie w zrozumieniu jak to wszystko działa i po prostu się gubią. Mało kto zdaje sobie sprawę jak ważna jest np akustyka pomieszczenia i nie mówię tu o pomiarach. W pomieszczeniu słabym akustycznie nie usłyszymy zmian kabli w stopniu takim jak usłyszeć je można, dlatego kolego "skaven1495" na twoim miejscu, jeżeli chciałbym poprawić odczuwalnie brzmienie całego zestawu to kupiłbym wzmacniacz.
Amplituner jest fajny ze względu na swoją uniwersalność zastosowania, ale jeżeli chodzi o jakość jego prądu na wyjściu, to jest ona mówiąc wprost słaba i ma się nijak do prądu otrzymanego ze wzmacniacza.
Różnica między amplitunerami polega praktycznie (nie rozdrabniając się ) na modyfikacji balansu tonalnego i zmianie temperatury. Miałem sprzedałem, ale pamiętam i nigdy więcej nie wrócę do takiego rozwiązania, gdyż nawet przy kolumnach budżetowych jest on pierwszym elementem w torze, który jest wąskim gardłem.

Temat jest tak szeroki, że głowa boli, także nie będę się rozpisywał ale dodam, że wszystko zależy od tego, czego wymagasz od dźwięku i na ile jesteś w stanie sobie pozwolić i nie mam tu na myśli tylko pieniędzy.
 
Ostatnia edycja:

skaven1495

New member
Ok, jestem na etapie zamawiania reszty do zestawu kina domowego. Dziś pojawiły się w ofercie central i surroundy w linii Sapphire, więc tu wybór jest w zasadzie jeden. Pytanie co z subwooferem. Na oku mam Rel T5, Quadral Qube 8 albo Sumiko s.5. Dobrze kombinuję? Standardowo cechą must have był lakier. Który z tej trójki wg Was będzie optymalny?
 
Do góry