Zestaw 5.1 do Technics SA-AX7

mitch

New member
Witam,

Po przeprowadzce do nowego mieszkania w końcu mam możliwość zrobienia kina domowego :cool: Do tej pory amplituner Technics SA-AX 7 grał na dwóch kolumnach znanej firmy "no name" :D, z nalepek można wyczytać, że RMS=120W. Sam aplituner ma 5x100. I teraz pytanie zasadnicze: co do niego podłączyć? Na kolumny mogę przeznaczyć 2-3 tys. W skład zestawu muszą wchodzić dwie kolumny przednie (rozmiar nie gra roli), głośnik centralny, dwa tylne (najlepiej takie, żeby można było dokupić podstawki/stojaki, ponieważ obok będą dość spore fotele i dzwięk może się "pogubić") no i oczywiście jakiś subwoofer. Jest mi obojętne, czy będzie to zestaw all-in-one (tj. cały komplet jednej firmy) czy też każda kolumna osobno ;)

Interesuje mnie też, jakie mnie mogą czekać "atrakcje" po podłączeniu np. centralnego Jamo S60 o mocy RMS=80W (max=130W). Wolałbym nie popalić głośników ani amplitunera :D

Acha, ten sprzęt może napędzić suba pasywnego, ale nie wiem, czy jest sens się w to bawić?

Please help! :blagam:
 
Ostatnia edycja:

wistocie

New member
Np zestaw JBL Balboa z subem w tej cenie powinieneś się zmieścić
Posłuchaj zobaczysz czy Ci pasuje dzwięk.

Jaki romiar pokoju ? Jakie preferencje Kino/muzyka %
Pozdr.
 

mitch

New member
wistocie napisał:
Np zestaw JBL Balboa z subem w tej cenie powinieneś się zmieścić
No i teraz pytanie: czy jeśli te głośniki JBL mają moc ciągłą rzędu 60 do 80 W, to czy przy (wiem, że teoretycznej) mocy apli 5x100 W nie ma możliwości uszkodzenia głośników? Chodzi o to, że w domu jest dziecko i nie wiem, czy nie wpadnie mu kiedyś do głowy odkręcić muzę na full.

Jaki romiar pokoju ? Jakie preferencje Kino/muzyka %
Pozdr.
Pokój otwarty na kuchnię i przedpokój, więc trochę trudno określić. Można powiedzieć, że 16 m2. Kino 70%, muzyka 30%, z tym, że bardziej zależy mi na kinie, niż super brzmieniu w stereo, z racji, że muzyki słuchamy raczej na pograniczu słyszalności (raczej chodzi o to, żeby coś "brzęczało", niż wyraźnie grało, jeśli można to tak powiedzieć), z rzadka dajemy na 1/3 mocy.
 

wistocie

New member
mitch napisał:
No i teraz pytanie: czy jeśli te głośniki JBL mają moc ciągłą rzędu 60 do 80 W, to czy przy (wiem, że teoretycznej) mocy apli 5x100 W nie ma możliwości uszkodzenia głośników? Chodzi o to, że w domu jest dziecko i nie wiem, czy nie wpadnie mu kiedyś do głowy odkręcić muzę na full.
Nie wiem nie chce Cie wprowadzac w błąd ale
sprawdź czy ten model ampli ma zabezpieczenie przed przeciążeniem, nowsze modele ampli mają i poprostu sie wyłączają.

mitch napisał:
Pokój otwarty na kuchnię i przedpokój, więc trochę trudno określić. Można powiedzieć, że 16 m2. Kino 70%, muzyka 30%, z tym, że bardziej zależy mi na kinie, niż super brzmieniu w stereo, z racji, że muzyki słuchamy raczej na pograniczu słyszalności (raczej chodzi o to, żeby coś "brzęczało", niż wyraźnie grało, jeśli można to tak powiedzieć), z rzadka dajemy na 1/3 mocy.

W tym pułapie cenowym trudno Ci będzie coś innego znaleźć.
Gdybys chciał bardziej audio to bym Ci doradził kupic lepsze fronty za całość a resztę później ale tak...
Pozdr.
 

mitch

New member
wistocie napisał:
W tym pułapie cenowym trudno Ci będzie coś innego znaleźć.
Gdybys chciał bardziej audio to bym Ci doradził kupic lepsze fronty za całość a resztę później ale tak...
Zacząłem się zastanawiać nad JBL Northridge E80 + E20 + EC25. W późniejszym czasie mógłbym dokupić suba E150P.
Druga opcja to E80 + E30 + EC35 i znowu później E150P. Myślę, że to już mogłoby miło zagrać..
 
Witam, mam taki sam amplituner (od 8 lat) i jestem z niego bardzo zadowolony, jednakże jego wyposażenie to już za mało (na te czasy). Pod ten amplituner mam podpięte: fronty - Polaris 200, centralny - Technics SB-C500 (100W), a satelity i suba mam z zestawu sub-sat Tonsil 2.1 (sub-120W, satelity-60W). Subwofer jest oczywiście pasywny, wzmocnienie suba na 50% i odcięcie 50 Hz. Mam to w pokoju 20 m kw. i nigdy jeszcze nie oglądałem filmu powyżej połowy (na gałce). Także widzisz - sama zbieranina różności, ale o dziwo wszystko gra bardzo dobrze. Najważniejsze, że suba musisz mieć pasywa, a teraz o takie ciężko.
Pozdrawiam.
 

mitch

New member
Zaraz, zaraz. To oznacza, że nie mogę podpiąć pod ten amplituner suba aktywnego?? Jak przyjdę do domu, to będę musiał sprawdzić.. Wierzyć mi się nie chce :D
 

ArtS007

New member
Bez reklam
I masz rację mówiąc, że wierzyć Ci się nie chce. Pobrałem właśnie instrukcję do tego amplitunera i wychodzi na to, że ma wyjście pre-out dla subwoofera aktywnego. Dodatkowo ma wszystkie potrzebne dziś dekodery (oprócz Dolby ProLogic 2).

ArtS :)
 

wistocie

New member
mitch napisał:
Zacząłem się zastanawiać nad JBL Northridge E80 + E20 + EC25. W późniejszym czasie mógłbym dokupić suba E150P.
Druga opcja to E80 + E30 + EC35 i znowu później E150P. Myślę, że to już mogłoby miło zagrać..

hehe i co robi forum z ludzi noooo.
Spokojnie zestaw z E80 może byc troche za duży/ mówie może bo to zależy od konkretnego pomnieszczenia. 16 metrów to troche mało na E80 może E60.
Moje E80 w dużym pomieszczeniu 25m 3m wys czasem wpadają w rezonans (mam mało wytłumione to pomieszczenie). Dlatego nim większa kolumna może być gorzej.
Jak sie zastanawiasz nad dołożeniem to może zestaw znacznie lepszy ale oparty o monitory(cena podobna) JBL L880 i spólka.
Zobacz sobie to, to że są małe to tylko złudzenie bo potrafia zagrać dużym dzwiękiem i to jakim posłuchaj to zapomnisz o E80/60
Pozdr.
 
ArtS007 napisał:
I masz rację mówiąc, że wierzyć Ci się nie chce. Pobrałem właśnie instrukcję do tego amplitunera i wychodzi na to, że ma wyjście pre-out dla subwoofera aktywnego. Dodatkowo ma wszystkie potrzebne dziś dekodery (oprócz Dolby ProLogic 2).

ArtS :)

Z tymi dekoderami to chyba przesadziłeś, ten ampli ma tylko Dolby ProLogic, nie ma żadnych innych dekoderów. Ma wejście analogowe 6 kanałowe i przepuści sygnał DD i DTS, ale pod warunkiem, że DVD ma wbudowane takie dekodery.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Rzeczywiście przesadziłem. Pobrałem ponownie instrukcję i doszedłem do wniosku, że zmyliły mnie logo systemów Dolby Digital i DTS. Rzecz w tym, że po przeczytaniu uwag stwierdzam, że logo tych systemów zostały podane w kontekście wejścia 6.1. Ten amplituner posiada dekoder Dolby ProLogic i wymaga DVD z wbudowanym dekoderem Dolby Digital i/lub DTS. Pomyłka zaistniała, gdyż szukałem informacji o subwooferze, a logo systemów wprowadziły mnie w błąd. Na szczęście właściciel sprzętu z pewnością o tym wie, więc poczynione szkody są z pewnością znikome. ;)

ArtS :)
 
Do góry