Kolumny stereo do 1500zł zamiast Altusów.

dami63

New member
Słyszałem wiele opinii o Maestro, pozytywnych oczywiście. Ale czy one poradzą sobie z muzyką disco, dance? Kurde trochę nie dokońca podchodzą mi wizualnie.

Słucham głownie rocka w wielu odmianach ale także disco z lat 70 i 80 i czasem coś nowego.Uważam że nic im nie brakuje.Jakość wykonania na niezłym poziomie.Mam w domu drugi zestaw Pionieer A20+WHARFEDALE 10.5.Niby coś gra ale brakuje tej ,magii,które wydobywa sie z tamtego zestawu.
 

endriu998

New member
Może i mi ktoś pomoże !!!

Ja podobnie jak w temacie szukam podłogówek do denona avr 2113. Dotychczas podłączony jest zestaw TANNOY SFX 5.1 ze względu na brak miejsca, lecz sytuacja się zmienia, bo żona chce zrobić remont w salonie i w drodze kompromisu mógłbym negocjować, żeby wymienić chociaż fronty;-). Powierzchnia salonu wraz z aneksem kuchennym to około 22m2 (salon 15 aneks 7) i to przechodzi do przedpokoju 4m2 razem tworząc otwartą przestrzeń (głośniki są zamontowane tylko w salonie). Na dzień dzisiejszy sprzęt wykorzystywany jest w 25% do filmu, a w 75% do muzyki i to przeważnie gra radio internetowe, gdzie można posłuchać najróżniejszej muzyki. Także kolumny te bardziej wolałbym, żeby przydał się do stereo niż do kd. Kwota jaką na to przeznaczę to +/- 1500zł sprzęt może być równie dobrze z rynku wtórnego, choć nie ukrywam że wolałbym nowy (tylko czy za te pieniążki da radę coś kupić żeby zagrało lepiej od tych tannoy). Z góry dziękuję za wszystkie sugestie i rady.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Zestaw Tannoy który masz to prawdziwy klasyk ,jak bawiłem się w kino domowe to miałem tego Tannoy'a ale FX 5.1 sub miał konstrukcję pasmowo przepustowa i to główna różnica ,wbrew pozorom nieźle daje sobie radę również w stereo .Dobra tyle wspomnień

Wracając do tematu ,sugeruję kupić nowe kolumny .Za 1500zł swobodnie kupisz Monitor Audio MR4 (i jeszcze zostanie) jednak proponuję wyższy model MR6 z dwóch powodów ,po pierwsze ma lepszy bas ,a po drugie kolumny są lepiej zestrojone niż MR4 za 1500zl powinieneś je mieć ,napisz na tym forum do Blackninja
Druga opcja to Indiana Line Nota 550 ,akurat teraz jest promocja na te kolumny 1599zł ,to tez fajne głośniki o przyjemnym dźwięku ,który pozwala na długie odsłuchy bez zmęczenia
Oczywiście są jeszcze inne możliwości jak Taga czy Heco Victa ,ale te które wymieniłem są po prostu lepsze
 

jaco.37

Member
Bez reklam
przemko77 a miałeś może możliwość posłuchania naszych kolumn STX electrino ?
Jeśli tak to co o nich możesz powiedzieć?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Niestety nie miałem możliwości odsłuchu kolumn STX ,o tych kolumnach krążą skrajne opinie - jedni piszą że są super, inni że beznadziejne ,w każdym razie firma stosuje własne głośniki (które wykorzystują inni producenci jak choćby Pylon Audio w kolumnach Pealr) .Jeżeli mam być szczery, to patrząc się np.na głośniki Monitor Audio nie trudno zauważyć że są bardziej zaawansowane technologicznie .Druga sprawa to taka ,że firma STX dokonuje pomiarów swoich kolumn w inny sposób

Oczywiście zawsze warto zapoznać się z brzmieniem ,szczególnie kiedy jest okazja
 

Wahaha

Member
Przemko77 jakie brzmienie mają heco victa? Jakie indiany 550? Chodzi o stereo. Jak dół, jak górka. Używam korektora, czy w takiej sytuacji ma większe znaczenie sama specyfika kolumny (brzmienie) czy korektor i tak to wszystko zniweluje tzn nieusłysze wiekszej różnicy pomiędzy,y poszczególnymi
modelami kolumn?
 

Henry

Active member
Bez reklam
przemko77 a miałeś może możliwość posłuchania naszych kolumn STX electrino ?
Jeśli tak to co o nich możesz powiedzieć?
Chcesz zamienić Rothy na STXy?
Wg. mnie nie warto, kolumny grają tak jak wyglądają na żywo, wg. mnie takich baboli i niedoróbek nie powinno się sprzedawać, źle spasowane i kiepskiej jakości plastiki, widziałem dwie różne pary i było tak samo.
Pylony wg. mnie dużo lepsze.

Przemko77 jakie brzmienie mają heco victa? Jakie indiany 550? Chodzi o stereo. Jak dół, jak górka. Używam korektora, czy w takiej sytuacji ma większe znaczenie sama specyfika kolumny (brzmienie) czy korektor i tak to wszystko zniweluje tzn nieusłysze wiekszej różnicy pomiędzy,y poszczególnymi
modelami kolumn?
Jak sam nie posłuchasz, to nie doświadczysz. Każdy ma inne preferencje i na co innego kładzie nacisk w brzmieniu.
Piszesz, że i tak używasz korektora więc tym bardziej mocno ingerujesz w brzmienie wzmacniacza, kolumn czy samego utworu.
Spróbuj gdzieś posłuchać jak dany zestaw brzmi bez żadnych ulepszaczy.
Sam mam jeszcze gdzieś Technicsa i z sentymentu kilka razy go odpalałem, to naprawdę całkiem przyzwoity sprzęt i zbyt wiele korekcji nie potrzebuje (oczywiście w zależności od modelu), na Altusach i Polarisach też się wychowałem i w ogólę za tym brzmieniem nie tęsknię ;)
Jak napisałem posłuchaj przyzwoitego sprzętu w trybie direct i się przekonaj czy dalej kotrzebujesz koretora.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Przemko77 jakie brzmienie mają heco victa? Jakie indiany 550? Chodzi o stereo. Jak dół, jak górka. Używam korektora, czy w takiej sytuacji ma większe znaczenie sama specyfika kolumny (brzmienie) czy korektor i tak to wszystko zniweluje tzn nieusłysze wiekszej różnicy pomiędzy,y poszczególnymi
modelami kolumn?

Heco Victa ma delikatnie dudniący bas ,trudno w takim przypadku mówić o jakieś szczególnej precyzji ,wysokie tony w miarę OK jednak nie jest to poziom np. Monitor Audio ,podobnie jak efekty przestrzenne na tym polu ponownie wygrywa Monitor Audio
Heco Victa jest przeznaczone dla mniej wymagających słuchaczy ,na duży plus zasługuje stolarka tych kolumn ,same kolumny wyglądają efektownie - nie będzie się czego wstydzić
Heco robi naprawdę dobre kolumny ale jakość rośnie z ceną

Tak jak pisałem korektor może się przydać ,w przypadku audiofilskiej realizacji płyt nie ma problemu ,ale w przypadku zwykłych płyt jakość często kuleje i to bardzo .Taki prosty przykład ,mam płyty Laser Dance wydane przez ZYX ,niestety ilość wysokich tonów jest stanowczo za duża oczywiście dzieje się to kosztem pozostałego pasma .Zwykła regulacja niestety sobie z tym nie poradzi ,ale korektor umożliwi osłabienie górnych częstotliwości
Również w przypadku samego sprzętu korektor może się czasami przydać ,taki kolejny przykład kolumny Monitor Audio MR4 mają nadmiernie wyeksponowaną wyższą średnicę ,dodaje to pewnej żywiołowości ale nie każdemu odpowiada taka prezentacja zwłaszcza ,że to na dłuższą metę jest trochę męczące .Tutaj regulacja również nic nie da ,ale za pomocą korektora można osłabić środkowe częstotliwości .Oczywiście ,że bardziej naturalne jest niwelowanie pewnych niedociągnięć kolumn przez dobór odpowiedniego wzmacniacza czy kompaktu ,ale to wymaga więcej czasu i zaangażowania
 

Wahaha

Member
Dzięki wszystkim za odpowiedź. Ciężki temat z tym doborem sprzętu, nawet jakby udał się gdzieś do salonu na odsłuch po zapewne usłyszę to na jakimś amplitunerze (lepszym, gorszym) ale i tak zupełnie innym niż mój sprzęt. Ten wzmacniacz bez korekcji brzmi jak kicha, (a może to wina kolumn). Niestety nie mam kasy budować wszystkiego od nowa jak chodzi o audio. Amplitunery wraz z kolumnami typu Yamaha, prism czy eltax miałem okazję posłuchać w elektromarketach i niestety kicha totalna (raczej tańsze modele). Narazie bez pośpiechu będę wertował teorie a z odslucham to będzie ciężko. Póki co altus gra i sentyment nadal trzyma 😇
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Kolumny Prism są słabe ...ale Eltax jeżeli kiedyś będziesz mieć możliwość posłuchaj kolumn z serii Liberty - wnioski mogą być ciekawe

Ewentualnie jest jeszcze jedna opcja ,jeżeli masz miejsce to można pomyśleć o kolumnach Magnat Quantum 675 w promocji można je wyrwać za 1690zł .Będzie bas na miarę Altusów ale oczywiście znacznie lepszy jakościowo ,w parze z basem będzie dynamika i to w skali mikro jak i makro, do tego świetne wysokie tony i bardzo dobra stereofonia z nieźle zaznaczoną głębią
Dodatkowa zaletą tych kolumn jest wygląd ,naprawdę fajnie się prezentują i będą ozdobą pokoju
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Owszem trzeba je odsunąć od ściany ,myślę że jakieś 0,5 m .W tych kolumnach są dwa porty bas reflexu ,pomieszczenie musi mieć co najmniej 25 metrów
Z dużym prawdopodobieństwem dźwięk przypadnie Ci do gustu
 

endriu998

New member
Zestaw Tannoy który masz to prawdziwy klasyk ,jak bawiłem się w kino domowe to miałem tego Tannoy'a ale FX 5.1 sub miał konstrukcję pasmowo przepustowa i to główna różnica ,wbrew pozorom nieźle daje sobie radę również w stereo .Dobra tyle wspomnień

Wracając do tematu ,sugeruję kupić nowe kolumny .Za 1500zł swobodnie kupisz Monitor Audio MR4 (i jeszcze zostanie) jednak proponuję wyższy model MR6 z dwóch powodów ,po pierwsze ma lepszy bas ,a po drugie kolumny są lepiej zestrojone niż MR4 za 1500zl powinieneś je mieć ,napisz na tym forum do Blackninja
Druga opcja to Indiana Line Nota 550 ,akurat teraz jest promocja na te kolumny 1599zł ,to tez fajne głośniki o przyjemnym dźwięku ,który pozwala na długie odsłuchy bez zmęczenia
Oczywiście są jeszcze inne możliwości jak Taga czy Heco Victa ,ale te które wymieniłem są po prostu lepsze

Przemko77 dzięki za zainteresowanie się tematem i poradę, nie pisałem wcześniej bo jak to zwykle brak czasu.
Zainteresowały mnie MR(bardziej MR6) i Indiany tylko mam jeszcze takie pytanka czy mój salon nie jest za mały ? czy nie będzie problemu jeśli będą stały przy ścianie (jedna będzie stała tak że ze 3 stron będzie miała jakąś ścianę, a druga z tyłu ) i jeszcze jedno jeżeli miałbym wybierać pomiędzy nimi to w których bas będzie ładniej pracował nawet przy słuchaniu nie za głośnym muzyki.Czytałem że najlepiej byłoby sobie posłuchać każdych z nich ale niestety mieszkam w takim rejonie że kiepsko jest ze sklepami ze sprzętem, a już nie wspomnę o jakimś salonie. A jeszcze tak z ciekawości czy opłacało by się coś nie coś do zbierać i rozejrzeć się za czymś droższym (patrz lepiej brzmiącym zaznaczam audiofilem to ja nie jestem)? Czy to byłaby już przesada i tylko nie potrzebnie wydane pieniądze
Pozdrawiam endriu998
 
Ostatnia edycja:

Wahaha

Member
Salon ma 20m, 5x4m kolumny mogę odsunąć 50cm nie ma problemu. U!meblowanie skromne tj. Narożnik, 2 fotele, dywan, ława. Co sie będzie działo przy tych quantumach na tym metrażu? Nie słucham jakoś specjalnie głośno, a bardzo mi się podobają😂
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Powinno być OK ,to naprawdę niezłe kolumny potrafią głośno zagrać .Mają fajne wysokie tony są rozdzielcze a jednocześnie nie są natarczywe ,środek pasma delikatnie cofnięty
 

Wahaha

Member
Odświeżam temat. Po kilku tygodniach zdecydowałem sie dołożyć kasy i wybór padł na Monitor Audio MR6, będą zamawiane od pewnej znanej osoby z forum :p Utrwalcie mnie tylko w przekonaniu że dobrze robię decydując się na ten sprzęt (na odsłuch nie ma szans). Przypomnę pokój 4x5m słabo umeblowany, kolumny na krótszej ścianie 50cm od ścian i 300cm od siebie, najważniejsza kwestia to fajna scena stereo, czysta nie natarczywa górka, stosunkowo miękki i precyzyjny bas.?? Wzmacniacz podstawowy Technics + korektor (mam nadzieje że będzie mniej potrzebny, lub wcale).
Kilka pytań jeszcze o same kolumny. Jak długo mniej więcej zajmie ich wygrzewanie? Czy będą dobrze pracować pod wzmacniaczem ( wg instrukcji przyjmuje impedancje 4-16 Ohm) MR6 mają 6 Ohm.?
Co to znaczy że te kolumny delikatnie "ocieplają dźwięk" ???
Mam nadzieje że przy słuchaniu radia z tunera analogowego (słabszy sygnał niż np. z CD) też będzie ok na tych kolumnach.?
Przesiadam sie Altusów więc mam nadzieje że będzie fajnie.
 

nadal

New member
Odświeżam temat. Po kilku tygodniach zdecydowałem sie dołożyć kasy i wybór padł na Monitor Audio MR6, będą zamawiane od pewnej znanej osoby z forum :p Utrwalcie mnie tylko w przekonaniu że dobrze robię decydując się na ten sprzęt (na odsłuch nie ma szans). Przypomnę pokój 4x5m słabo umeblowany, kolumny na krótszej ścianie 50cm od ścian i 300cm od siebie, najważniejsza kwestia to fajna scena stereo, czysta nie natarczywa górka, stosunkowo miękki i precyzyjny bas.?? Wzmacniacz podstawowy Technics + korektor (mam nadzieje że będzie mniej potrzebny, lub wcale).
Kilka pytań jeszcze o same kolumny. Jak długo mniej więcej zajmie ich wygrzewanie? Czy będą dobrze pracować pod wzmacniaczem ( wg instrukcji przyjmuje impedancje 4-16 Ohm) MR6 mają 6 Ohm.?
Co to znaczy że te kolumny delikatnie "ocieplają dźwięk" ???
Mam nadzieje że przy słuchaniu radia z tunera analogowego (słabszy sygnał niż np. z CD) też będzie ok na tych kolumnach.?
Przesiadam sie Altusów więc mam nadzieje że będzie fajnie.

Dla kogoś wychowanego na Altusach nic ich nie zastąpi. Były, są i bedą do śmierci - najlepszymi kolumnami na świecie :lol:
 
Do góry