Granit pod subwoolfer

fade1

Member
Cześć, posiadam granity pod podłogówki - 5cm + kolce.
Czy jest sens montować podstawę pod subwoolfer? Sub to dali E-12 F. Walory wizualne znam, jak natomiast zmieni się bas? Macie doświadczenie?
Marek
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Teoretycznie powinien poprawić się bas ,w praktyce też to często występuje .Bas powinien być twardszy i szybszy
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Tak jak napisał Kolega i na pewno jest więcej korzyści w stosunku do ceny takiego granitu niż zrezygnować z niego.. Z moich znajomych co maja granit pod subem nikt nie narzeka w tym i ja.
 

3echo

Member
Bez reklam
Teoretycznie powinien poprawić się bas ,w praktyce też to często występuje .Bas powinien być twardszy i szybszy

Dokładnie tak jest.Ja pod swojego REL-a t5 zastosowałem, chociaż nie taki szeroki,bo zaledwie 3cm.Ale poprawa na plus znacząca.
dfb5fee7d57ab135c00c871678152ead.jpg
 
Ostatnia edycja:

brodacz

Active member
Bez reklam
Proszę, by mi ktoś logicznie wytłumaczył w jaki sposób granit wpływa na poprawę brzmienia sabwoofera.
 

kuli22

New member
Możesz opisać co znaczy znaczącą? Grubszy? Mocniejszy? Glosniejszy? Dudniący?

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka
 

Caparzo

New member
Bez reklam
jak masz drewniany stary strop, pod spodem puste mieszkanie, nieocieploną podłogę to może coś dudni ale w innych warunkach ?? Ja tak jak brodacz chciałbym jakieś konkrety usłyszeć i fakty a nie że komuś coś się wydaje..

bo zaraz ktoś napisze że bez granitu to tak jakby koc narzucić na głośnik i słuchać :)

bo nie rozumiem jak bas jest szybszy niż wytwórnia zrobiła ??
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Tak właśnie rodzą się legendy w sprzęcie audio. Granit ma prawo poprawić brzmienie kolumn, w których przetworniki umieszczone są prostopadłe do podstawy, gdyż kolumna "nie ślizga się". Jednak w subach głośniki skierowane są do dołu a tym samym należałoby je obciążyć od góry by nie podskakiwały. Tyle teorii.
Drodzy koledzy, w latach 90-tych zdażyło mi się napisać kilka artykułów do pisma branżowego z dziedziny audio. Redakcja wymagała by bogactwo sformułowań poruszajacych wyobraźnię czytelnika skutecznie zasypało mierność problemu. Większość to oczywiście były tłumaczenia z prasy zachodniej ale i nasze ojczyste słowotwórstwo miało pole do popisu. Na początku myślałem, to ja nie znam się na muzyce (pomimo, iż byłem zatrudniony w Operze Narodowej) ale szybko się zorientowałem, że ma to być trzepanie kasy na wciskaniu kitu. Jako, że mam wykształcenie techniczne powątpiewałem we wpływ niektórych rozwiązań technicznych na barwę dźwięku. Gdy zaprosiliśmy kilku studentów do ślepych testów, wyniki były jednoznaczne... Ponieważ zamierzałem je umieścić w na stronach miesięcznika, szybko się ze mną pożegnano.
Podsumowując: technika audio jest oparta na tak subiektywnych odczuciach, że można dać się nabrać na największy kit i być przekonanym, że jest różnica, a co gorsza nie da się udowodnić próby oszustwa bo przecież ktoś tam tę różnicę słyszy.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Proszę, by mi ktoś logicznie wytłumaczył w jaki sposób granit wpływa na poprawę brzmienia sabwoofera.
Granit wpływa bardzo mocno ale położony na subie. Ten kierunek polecam. Taki pod to może jak ktoś ma mało stabilną podłogę albo nie chce jej porysować kolcami.
Ale mocne dociążenie suba poprawi go bardzo. Nie na darmo niektóre paki mają komory do dociążenia balastem ołowianym np.
 
R

Repugnant.

Guest
tez mi sie wydawalo ze raczej na a nie pod:)a moze jedna plyte pod a jedna nad i bedzie granitowa kanapeczka a co tam:)
 

bluray

Banned
Sub powinien być trwale zespolony z żelbetowym stropem lub wmurowany w ścianę.
Podobnie jak 200" głośnik w filmie "Powrót do przeszłości".

Tak na poważnie to najpierw wyeliminujcie "dmuchanie".
Bo to objaw pracy suba w paśmie niesłyszalnym. Czysta strata mocy.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Proszę, by mi ktoś logicznie wytłumaczył w jaki sposób granit wpływa na poprawę brzmienia sabwoofera.

To proste jest do wytłumaczenia - analogicznie jak w przypadku kolumn .Granit jest ciężkim materiałem który nie przenosi drgań jeżeli postawisz subwoofer "odprzęgniesz" go od podłogi .Druga korzyść jest taka sama jak w przypadku kolumn - każde podniesienie kolumny powoduje zmniejszenie ilości niskich tonów, ale poprawia się ich jakość

Teoretycznie najlepiej jakby subwoofer w ogóle nie stykał się z żadną powierzchnią (brak grawitacji)
 

katka10

New member
"Kanapka" z granitu to dobre rozwiązanie. Zmniejsza sie problem drgań kolumny a dodatkowo fala akustyczna odbija sie od gestej struktury granitu.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
To proste jest do wytłumaczenia - analogicznie jak w przypadku kolumn .Granit jest ciężkim materiałem który nie przenosi drgań jeżeli postawisz subwoofer "odprzęgniesz" go od podłogi .Druga korzyść jest taka sama jak w przypadku kolumn - każde podniesienie kolumny powoduje zmniejszenie ilości niskich tonów, ale poprawia się ich jakość

Teoretycznie najlepiej jakby subwoofer w ogóle nie stykał się z żadną powierzchnią (brak grawitacji)

Dokładnie dlatego tam gdzie akustyka jest gorsz albo salon jest otwarty na kuchnie albo jadalnie i kuchnie lepiej jest zakupić taki granit - tym bardziej że jest to mała kwota w stosunku do ceny suba... natomiast przy kolumnach to kiedyś gdzieś czytałem jakiś test i również było to opisywane że kolumny na granicie dają deko mniejszy bas ale lepszy jakościowo - na ile w tym jest prawdy mając na uwadze 100% znaczenie tego słowa to już pewnie każdy inaczej to osądzi.
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Chyb niektórzy nie przeczytali mojego drugiego posta...
Granit pod subem ma taki sam wpływ na dźwięk jak kolor jego obudowy.
 

MKa11

New member
Przecież wiadomo, że w zależności od upodobań kolorystycznych kolumny w odpowiednim kolorze będą subiektywnie grały lepiej, niż w kolorze nieodpowiednim. Tak samo jak z czerwonymi samochodami, będą szybsze ;)
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Chyb niektórzy nie przeczytali mojego drugiego posta...
Granit pod subem ma taki sam wpływ na dźwięk jak kolor jego obudowy.

bzdury gadasz :kom: jak na bmw nakleisz naklejkę M5 to auto zyskuje 15 koni ;P wiec sub zyskuje z 15 wat :D

a tak poza tym to w końcu ktoś coś mądrego napisał :popcorn:
 

brodacz

Active member
Bez reklam
bzdury gadasz :kom: jak na bmw nakleisz naklejkę M5 to auto zyskuje 15 koni ;P wiec sub zyskuje z 15 wat :D

a tak poza tym to w końcu ktoś coś mądrego napisał :popcorn:

Zaraz ci wyjaśnią, że nie o większą moc chodzi a o głębię, przestrzeń, wyrazistość, ustępuje zapiaszczenie wysokich tonów, uwydatnia się średnica ale nie zakłócając zbalansowania całości. Bas staje się bardziej dynamiczny i głęboki a jednocześnie miękki i aksamitny dzięki czemu zyskuje na szlachetności.
Minęło 20 lat, więc już nie pamiętam wody, którą musiałem wylewać a od takich pism trzymam się już z daleka. Moje uszy, moje wybory.
Z drugiej strony, jeśli kogoś stać na granit bo dzięki niemu słyszy poprawę to świetnie, bo kamieniarz coś zarobi.
Swoją drogą najbardziej rozbawilo mnie wprowadzenie kondycjonerow sieciowych. Gdy zagadnąłem o to Kena I. (wszyscy wiedzą o kogo chodzi) to powiedział, że to może wręcz przeszkadzać, bo swoją serie KI dostraja do zwykłego prądu a nie wyczyszczonego do granic możliwości. Kiedy teoretycy wskazywali, że przegrane płyty cd tracą na jakości to Ken przyjeżdżał na Audio Show i swoje najdroższe klocki prezentował na składankach z płyt CDR. Po sali przebiegał szmer niedowierzania i teksty typu Marantz się kończy...
 
Do góry