ustawienia subwoofera

kaszub

New member
Jak powinien byc ustawiony subwoofer aby dawal jak naklepszy efekt przy KD??
Ale moze po kolei- ampli denon 1507, sub denon dsw-65, fronty jbl e-60.
A teraz wracam do pytania- czy fronty ustawic na large czy small? czestotliwosc rozgraniczajaca na niska czy wysoka (zakres w ampli 40-250Hz),
No i jak ustawic sub- czestotliwosc przenoszenia( crossover) 50-200Hz
Nie wien do czego sluza takie przelaczniki
1) LF Direct-mozliwosc wlaczenia lub wylaczenia
2)Phase- "norm" bądź "rev"

Pewnie kazdemu opowiadaja inne ustawienia ale tak teoretycznie jakie beda najlepsze???
 

navy

Member
kaszub=> najpierw sprawdż tutaj http://new2.audiostereo.pl/art06.html
Kilka moich uwag:
1. Fronty zawsze ustawione jako Large. JBL E-60 to w koncu kolumny podłogowe.
2. Częstotliwość podziału niezbyt wysoka: 40 Hz do max 60 Hz. To oczywiście zależy od kolumn przednich ale przy JBL E-60 powinno byc OK. Jeżeli ustawisz częstotliwośc zbyt wysoko, to bedziesz "słyszał" subwoofer (tzn słyszał z którego miejsca emituje on dźwięki). Częstotliwość podziału na subwooferze musisz ustawić na MAX. Właściwe ustawienie wprowadzisz w procesorze / amplitunerze.
3. Przy ustawieniu swojego B&W PV-1 próbowałem różnych możliwości, w tym takiej że subwoofer stał w miejscu odsłuchu a ja przemieszczałem się po pokoju. W końcu PV-1 wylądował ok 1 m POWYŻEJ miejsca odsłuchu i ma się tam bardzo dobrze :). Ustawienie subwoofera to kluczowy element do uzyskania dobrego, naprawdę dobrego basu.
4. Ustatwienie fazy robi sie "na wyczucie".
5. Nie znam Twojego suboowera i nie wiem do czego służy przełącznik LF direct on/off. Spróbowałbym na początek zostawić go w pozycji "on".
Powodzenia.
 

kaszub

New member
Dzieki Navy za podpowiedzi. Sprobuje jeszcze podsumowac a Ty prosze napisz czy dobrze zrozumialem-bo uzywamy czasami podobnych-jednak nie takich samych okreslen i nie jestem pewny czy mowimy o ty samym np. czestotliwosc podzialu,czestotliwosc rozgraniczajaca itp.

1)Ustawienie w amplitunerze-czestotliwosc rozgraniczajaca 40-60hz (jesli ustawie wyzsza czestotlieosc to sub bedzie sie odzywal za czesto,tak?)
2)Ustawienia w sub -czestotliwosc przenoszenia=crossover( na max czyli 200Hz
Dobrze zrozumialem?
 
Ostatnia edycja:

navy

Member
Tak, dokładnie to miałem na myśli. Częstotliwość na subwooferze (crossover freq.) ustawiasz na max. Ewentualne zmiany ustawień wprowadzasz wyłącznie na AVR z pilota. Zazwyczaj dobry poziom to 40-60 Hz (zależnie od kolumn, różnic między charakterystyka kolumn front - surround, możliwości amplitunera, specyfiki pokoju itp). Idealne ustawnienie subwoofera (pozycja w pokoju + ustawienia parametrów) jest takie, że NIE SŁYSZYSZ kiedy subwoofer gra (tj. nie możesz zlokalizować źródła dźwięku ale bas jest OK) ale SŁYSZYSZ jego brak, kiedy go wyłączysz (nagle czegoś brakuje w brzemieniu). Przyjemnej zabawy. I sprawdź dobrze link, który Ci podałem. Jest tam dużo fajnych info.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
kaszub napisał:
Dzieki Navy za podpowiedzi. Sprobuje jeszcze podsumowac a Ty prosze napisz czy dobrze zrozumialem-bo uzywamy czasami podobnych-jednak nie takich samych okreslen i nie jestem pewny czy mowimy o ty samym np. czestotliwosc podzialu,czestotliwosc rozgraniczajaca itp.
Oba określenia dotyczą tego samego parametru. Parametr ten ustawiamy przy pomocy subwoofera lub przy pomocy amplitunera (jesli posiada taką możliwość). LF Direct najprawdopodobniej działa tak, że przepuszcza niskie tony bez ich ograniczania, więc przy ustawieniu w Denonie częstotliwości odcięcia na jakieś 40-60 Hz, włącz w subie LF Direct. Podejrzewam, że wówczas ustawienie częstotliwości odcięcia w subie nie będzie miała znaczenie (będzie pomijana).

ArtS :)
 

kaszub

New member
jesli wyłącze LF DIrect to słysze jak sub "dudni" , a gdy właczam ta funkcje to "dudnienie" znika.
Szczerze mówiac jak ta funkcja jest właczona to wogóle nie słysze suba,ale nie widze tez różnicy jak wogóle go wyłacze( porównując do włączonego z LF Direct)
 

navy

Member
kaszub=> PRZECZYTAJ link, któy Ci podałem. A potem spróbuj tak:
1. Kolumny front ustaw jako LARGE. Pozostałe SMALL. Możesz poeksperymentować z kolumną centralną (LARGE lub SMALL, na wyczucie).
2. LFE Direct na subwooferze w pozycji ON.
3. Crossover freq. na subwooferze na MAX (czyli prawdopodobnie ok 200 Hz).
4. W amplitunerze ustaw crossover freq (lub inaczej częstotliwość podzialu) na 40 Hz i stopniowo zwiększaj: 60Hz, 80Hz, 100Hz.
5. Poziom wzmocnienia na subwooferze ustaw na 1/3. Poziom wzmocnienia subwoofera na amplitunerze ustaw na zero. Ten poziom decyduje o tym jak głośno subwoofer zagra. Jeżeli nadal będzie dudnił, to zejdź na -2dB lub -3dB.
5. Dużo zalezy od wielkości Twojego pokoju ale także od USTAWIENIA subwoofera. Spróbuj zmienić jego położenie w pokoju. NIGDY nie ustawiaj suba w rogu pokoju.
6. Nie miej mi za złe tego, co powiem ale nie oczekuj cudów od sobwoofera Denon. Szczególnie przy słuchaniu muzyki, bo w tzw "kinie" powinno być OK. Naprawdę dobry sub do słuchania muzyki (również w stereo) to wydatek rzędu minimum 5000 PLN (np. Vienna Acoustic Subson, Elac 211.1 lub 203 ESP, B&W 675 i wyższe modele ale także nieco tańszy Monitor Audio Radius 360 itp)
Powodzenia.
 

kaszub

New member
Jeszcze raz dzieki za wskazowki.
A wiec tak- wlasciwie wiekszosc ustawien miałem tak jak radzisz- fronty-large, czestotliwosc w ampli-60Hz, czestotliwosc w subie na 200hz, poziom glosnosci w subie ok 1/2. Główna roznica w dotychczasawym ustawieniu to glosnosc suba w ampli +4db. Acha no i ustawienie w rogu pokoju( ale trudno bedzie to zmienic). Efekt jest taki ze jak WYŁĄCZE LF Direct to słysze jak bas dudni, jak WŁACZE ta funkcje to mam wrazenie ze suba wogole nie slychac( jak stoje przy nim) i to niezaleznie od poziomu glosnosci.
Sprobuje jeszcze tak jak radzisz zwiekszasc czestotliwosc w ampli i zobacze czy slychac roznice przy wlaczonej LF direct.

Acha, link oczywiscie przeczytalem juz wczoraj-faktycznie wiele tam info.
SPrawdzałem na stronach denona-podaja ze sub ma taka funkcje ale nie wyjasniaja do czego ona sluzy( jakby dla kazdego bylo to oczywiste)
 
Ostatnia edycja:

navy

Member
Przy LFE Direct ON (załączony) dotknij membrany subwoofera. Jeżeli nie poczujesz jej drgań przez dłuższy czas, to znaczy że sygnał nie dociera do subwoofera. Wtedy wyłącz LFE Direct (LFE OFF) i spróbuj zmniejszyć głośność suba na amplitunerze do 0 dB lub jeszcz niżej. + 4dB to dośc duze wzmocnienie. Zwróć uwagę na to, czy zmieniasz ustawienia subwoofera dla AKTUALNEGO trybu i źródła. W swoim Rotelu gdy np słucham CD to mogę zmieniać ustawienia subwoofera dla DVD, co oczywiscie nie ma żadnego wplywu na dźwięk który dociera do mnie w danej chwili. Poza tym, tylko dla zabawy i sportu, przenieś sub w inne miejsce, tj nie w rogu pokoju. Dudnienie oznacza ZŁE ustawienie (pozycja w pokoju + parametry). Jeszcze raz posłużę się swoim przykładem: mój B&W PV-1 wylądował na szafie (!!!) a interconnect podłączający go do procesora Rotel RSP-1068 ma ok 10 m długości. Ale czego się nie robi dla jakości dźwięku... :cool: Idealnie jest wtedy gdy subwoofera nie słychać kiedy gra ale po jego wyłączeniu słychać, że czegoś brakuje.
 

navy

Member
Przemcio, w swoich polowaniach nie szuka wielkości i mocy. To ma każdy prostak. Szukaj finezji, szybkości i MAŁYCH rozmiarów. W tym przypadku rozmiar ma znaczenie tylko dla NAPRAWDĘ dużych pomieszczeń (35m2 +).
 

kaszub

New member
Navy, sprobowałem dotknac tak jak radziłeś membrany-jak LF direct jest włączony to drga ale sub nie dudni; jak wyłącze LF direct to odrazu zaczyna drgac duzo mocniej i zaczyna sie dudnienie-nie zmieniałem przy tym innych ustawień. Czyli po włączeniu funkcji LF Direct(czymkolwiek ona jest) chyba jest tak jak powinno-sub gra ale nie dudni i nie odznacza sie od dzwiekow plynacych z innych glosnikow.
 

navy

Member
kaszub=> dokładnie tak, jak piszesz: LF Direct w pozycji ON. Pozostałe regulacje wprowadzisz z AVR. Upewnij się tylko, ze crossover freq. na subwooferze jest ustawiona na max a wzmocnienie (volume) na subwoferze jest na ok 1/3 - 1/2. Spróbuj też zmienić ustawienie subwoofera w pokoju (pozycja, kierunek). Szukaj takiego ustawienia, kiedy nie będziesz mógł zlokalizować źródła niskich częstotliwości (emitowanych przez sub) ale po wyłączeniu subwoofera będzie "czegoś" brakowało.
 

rafix01

Member
Bez reklam
dodam tylko, że ludzkie ucho nie jest w stanie zlokalizowac źródła dźwieku do ok. 80Hz (ale słyszy ;) ), a nie tylko 40-60Hz także smiało mozesz w ampie ustawić odcięcie 80Hz...a to, że nie słychac suba to moze być wina zbyt nisko ustawionego filtra LPF (40-60Hz)...nie wiem jakie ma dolne pasmo przenoszenie Twój sub
 

fazer58

Member
Bez reklam
Witaj KASZUB! Napisz proszę,czy jesteś zadowolony z dzwięku? Ponieważ ja mam aupełnie inną "filozofię",dotyczącą amplitunera i suba.
 

kaszub

New member
Jestem zadowolony, ale zawsze moge jeszcze poeksperymentowac. To moze opowiedz jakie Ty prefrujesz ustawienia suba i ampa??????
 

rafix01

Member
Bez reklam
kaszub napisał:
Rafix01-wg. producenta -pasmo przenoszenia 25-200 Hz.
tak, znalazłem w necie, dzieki ... ale to nic nie mówi bo brak waznej danej tzn. przy jakim spadku dB tj. -3, -6, ... bo to oznacza jak głosno gra sub przy danej czestotliwości. Bardzo czesto producent nie podaje tego parametru aby nie odstraszać konsumenta (choć nie wszyscy wiedzą o co chodzi i widząc zakred suba od 25Hz myslą, że im bas chatę rozwali...oczywiście nie jest to uwaga do Ciebie tylko ogólna).

Tu pewnie będzie tak:
aha kazde zmniejszenie o 3dB oznacza, że dźwięk jest ok. jeszcze raz słabiej słyszalny tj. -3dB jest dwa razy głośniej niż -6dB itd.
czyli domniemam:
marzenia: 25Hz - 200Hz - 3dB co oznaczałoby rewelacje na takiego suba czyt. gęboki, soczysty bas ... natomiast rzeczywiście może być tak
-12dB 20Hz - 200Hz co oznacza, że przetwornik (głośnik) suba przenosi takie częstotliwości ale praktycznie ich nie słyszysz (-12dB) a rzeczywiste częstotliwości, które zaczynasz słyszeć mogą byc dopiero np. od 45 - 200Hz -3bdB.

Pisze to odnośnie dudnienia, które jest wynikiem złego usytuowania w pokoju no i przesterowania czyli za głośno ustawiony sub i wzmocnienie na ampie (to co pisano wcześniej) a sub nie może czysto przenieść zadanych parametrów i zapodaje zniekształcenia = szybko można sie suba pozbyć.
Może ustaw filtr na 80Hz w ampie, sub na 1/2 mocy, wzmocnienie suba w ampie na zero i spróbuj tego
navy Szukaj takiego ustawienia, kiedy nie będziesz mógł zlokalizować źródła niskich częstotliwości (emitowanych przez sub) ale po wyłączeniu subwoofera będzie "czegoś" brakowało.
 

Deimos

Banned
Prawdziwy bas

Dyskusja idzie w pełni, ale jak widać żaden podpowiadacz nie wspomniał ani słowem o odpowiednim przygotowaniu i wygłuszeniu pomieszczenia, a to dla jakości końcowego efektu jeden z ważniejszych elementów.
Ja najpierw przygotowałem pomieszczenie (ściany i sufit pokryte 2 cm styropianem i tapetą natryskową o odpowiedniej strukturze) na całej podłodze dywanowa wykładzina, na drzwiach również, a na oknach rolety. I pomimo, że pomieszczenie ma tylko ok. 23m kw pracują w nim dwa subwoofery Jamo 3015(D-6) ustawiony w tryb pracy audio oraz schodzący do 20Hz Jamo D-7, który dosłownie przesuwa masy powietrza, pilot mojego Denona AVC A11VX coraz sią zaświeca, a powinien reagować tylko wtedy jeżeli go poruszymy (bierzemy do reki).Bas jest tu fenomenaly, a ponieważ sub D-7 posiada na wierzchu bardzo sprytne pokrętło regulacji głośności, więc praktycznie do każdego filmu można błyskawicznie ustawić preferowaną moc basu! Oczywiście suby stoją w rogach pokoju z przodu, bo to dla nich najlepsze miejsce.
Wcześniej używałem suba 3015 w zupełnie do tego nie przygotowanym pomieszczeniu i efekt mizerny, dzwoniły szyby w drzwiach i drzwi w meblach, a nie daj Boże, żeby w pomieszczeniu na półkach stało jakieś szkło! Często widze takie śmieszne kina domowe, gdzie jest dosłownie goła podłoga, co oczywiście w prawdziwym kinie domowym to porażka, chyba, że ktoś lubi słuchać dzwoniącego szkła....
Pozdrawiam i jednak proponuje zwrócić uwage fanom prawdziwego dźwięku na właściwe przygotowanie pomieszczenia...;)
 
Ostatnia edycja:
Do góry