dali 505

michalt

New member
Interesują mnie kolumny Dali 505 - podobno radzą sobie nieźle z muzyką poważną ale też z Rockiem i Hard-rockiem a nawet cięższym graniem.
Czy ktoś może się ze mną podzielić swoją opinią? Jakieś sugestie?
Pozdr
 

michalt

New member
Nowych się nie da, myślę o używanych. Nawet tu na forum ktoś niedawno kupował, może ja też będę miał szczęście :)
Może ktoś chce sprzedać takie? Albo coś podobnego? Może ktoś uważą, że w podobnej cenie to znacznie lepiej coś innego kupić?
POMOCY, nie znam sie na tym za bardzo, jestem od ludzi nie od sprzetu.... :(
 
Ostatnia edycja:

michalt

New member
No tu jest problem.... 1000 - 1500zl za pare... Niestety to dla mnie max w tej chwili.... Wiem, że to ogranicza pole manewru, ale coś używanego to może całkiem w miarę by było? Bo koło 2000 to z tego co wiem coś sensownego nowego spokojnie kupić można :)
 

navy

Member
michalt=> jeżeli rzeczywiście nie możesz przeznaczyć na zakup większej kasy to spróbuj kolumn DIY. Np tutaj http://forum.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=28908&p=1#k
Ryzyko wpadki bardzo małe, sądzę, że możliwy jest odsłuch przed zakupem. Dali 505 nie są złe ale BARDZO stare. Obudowa się praktycznie nie starzeje ale zwrotnica, zawieszenie głośników i membrany niestety tak. Kiedyś miałem Dali 606, bardzo je lubiłem ze względu na kulturę brzmienia i wydawało mi się, że mam fajne kolumny. Zresztą jeszcze dwa lata temu grały w pokoju syna.
 

ja67

Klub HDTV.com.pl
VIP
re

Prawdopodobnie chodzi o serie Dali Blue 5005 (jubi) ?
One są stare ? Dobre sobie...
Uzytkuje takowe od 2.5roku -zestaw 7.1- nie zauwazylem zadnych oznak uplywu czasu i nie zamienilbym ich na inne. Graja z Denonem.Dobrze graja !!!
Powodzenia w poszukiwaniach !
 

fazer58

Member
Bez reklam
Dali 505,to stara dobra szkoła.Ale dzisiaj to powinieneś zapłacić za nie jakieś 600-800zł!Lata robią swoje.Oczywiście konieczny jest odsłuch.Zwróć uwagę na wsztstkie wkręty,czy nie ma na nich żadnych śladów po śrubokręcie.Zakup kolumn używanych,to dobry pomysł,zapłacisz niewiele,nauczysz się słuchać,będziesz wiedział czego Ci w dzwięku brakuje i jakie kolumny w przyszlości sobie kupisz.
 

navy

Member
ja67=> Dali miało w swojej ofercie m.in. modele 505 i 606 na długo przed wprowadzeniem serii Blue. Ja swoje Dali 606 kupiłem ok 1994 i wtedy były one już na rynku od pewnego czasu. Seria Blue jest następcą modeli 202 / 505 / 606. Jako podstawowy model znanego producenta gra rzeczywiscie podstawowo.
 

michalt

New member
Dzięki wszystkim za odpowiedzi :) Jestem nowym forumowiczem i to nie tylko na hdtv, tylko ogólnie z forów nie korzystałem, nie wiedziałęm, że znajdzie się tylu ludzi, którzy się ze mną podzielą swoją wiedzą! :)
Wracając do tematu - jeśli nie uda mi się znaleźć dali 505, to nowych serii Blue nie kupować?
No i jeśli dali 505 powinny kosztować koło 600-800zł, to może w okolicy 1000-1500 mógłbym kupić coś lepszego używanego?
Słucham głównie wszelkich odmian rocka, też progressive i różne stare kawałki, Purple, Stonesi, ale też Pink Floyd, Marillion, PEndragon, Dreamtheater, poza tym gotyk, Lacrimosa, też metal, trochę Jazzu i muzyki poważnej... Troszkę odległe gatunki, wiem...
 

ro35

New member
505 były lepiej oceniane od serii blue (5005)
przed 505 były kultowe wręcz 104, sam mam jeszcze gdzieś w szafie 102 z których byłem bardzo zadowolony.
tak więc co do 5005 byłbym ostrożny. do 1500zl zdażają się ciekawe używane kolumny. trzeba być cierpliwym... i wiedzieć na co polować :>
 

navy

Member
michalt=> na wybór kolumn ma wpływ wiele czynników, nie tylko budżet. Z Twojej wypowiedzi domyślam się, że lubisz rock i "mocniejsze granie". Pozostaje pytanie jak duży masz pokój, jaki wzmacniacz i źródła dźwięku. Jeżeli pokój ma ok 20 m2 i rzeczywiście lubisz muzyką rockową, to może warto zainteresować się na przykład tym http://www.allegro.pl/item169467537_jbl_lx_2004_polecam_.html#photo lub tym
http://www.hi-fi.com.pl/phpbb_2_0_6/viewtopic.php?t=7942
Zarówno JBL jak i (w szczególności) Jamo grają bardzo dobrze za te pieniądze, z dobrym basem, potrzebują tylko trochę przestrzeni w pokoju i przyzwoitej mocy wzmacniacza.
Poszukaj dobrze w ogłoszeniach second hand na forach audio.
Nie spiesz się z tymi Dali 505 i raczej zapomnij o Dali 5005.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Zamiast tych LX2006, można kupić Northridge E80 w prawie takiej samej kasie :)

1063.GIF
 

michalt

New member
Tak, JBL oczywiście biorę pod uwagę... A jeśli miałbym wybierać między JBL LX-2006 lub E 80 a Jamo E 680?
Wogóle, to oczywiście strasznie chętnie bym posłuchał, tylko nie mma pojęcia gdzie - napewno w Krakowie gdzieś oferują odsłuch kolumn, ale ja niestety jestem nemo w tej dziedzinie i nie wiem, gdzie szukać :((
Może ktoś wie, gdzie w Krakowie mogę posłuchać JBL? Jamo E 680 słuchałem, podobały mi się, ale może jednak JBL zabrzmiały by lepiej?
Wzmacniacz: niestety tylko technics, mocny, 100W. Planuje dokupienie jakiegoś korektorka, ale kolumny przede wszystkim :)
BlackNinja - czy dobrze zrozumiałem, że u Ciebie można kupić i Jamo i JBL? możesz mi podać ceny?
 
Ostatnia edycja:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
LX2004 i E80 można porównywać, jamo juz będą od nich odstawały.
LX2004 są bardziej neutralne i graja środkiem, E80 to bardziej zdecydowane basy i sopran, środek na dobrym poziomie.
 

ro35

New member
michalt napisał:
Wzmacniacz: niestety tylko technics, mocny, 100W. Planuje dokupienie jakiegoś korektorka, ale kolumny przede wszystkim :)

panie kolego, niech cię ręka (boska) broni przed kupnem korektorka !
dobry wzmacniacz i kolumny i dźwięk się sam obroni (no, jak tam chcesz przy cichym słuchaniu więcej mięsa, to spokojnie wystarczy podstawowy regulator).
nie wiem jaki to technics... jak już chcesz eksperymentować to lepiej go sprzedać i kupić z drugiej ręki jakiś lepszy wzmacniacz, wybór na allegro dosyć duży, ceny zachęcające, np.
http://www.allegro.pl/item172355849_harman_kardon_hk_6500_hi_end_super_stan_bcm_kielce.html
przy okazji, elco-exim znowu wrzucił ciekawy sprzęcik na allegro, ciut droższy od e80, szkoda, że nie mam akurat wolnych 2kzl w portfelu :> :
http://www.allegro.pl/item173328496_elac_207_tylko_1999zl_nowe_parag_fakt_gwar_.html
 

michalt

New member
Dzięki za porównanie Lx z E80 i Jamo, rozumiem, że Jamo zagra gorzej.
To jeden dylemat z głowy :) Dzięki też za przestrogę przed kupnem korektorka, uratuje mi to trochę kasy, za którą może faktycznie jakiś wzmacniacz kupię. Teraz mam technicsa SU-V620, 100 watowy, zobaczę, jak będzie grał. Póki co, chyba wydam całą kasę na kolumny i będzie usiał na razie wystarczyć :)
A co sądzicie o JBL E90 i E100? Bo słyszałem, że w E80 w porównaniu do np E60 jest gorszy bas?
I jeszcze jedno pytnko - słyszałem straszne zachwyty na temat celestionów, wypowiadał się P. Marecki80, oto link:
http://www.hi-fi.com.pl/phpbb_2_0_6/viewtopic.php?p=153835&sid=9cb417fb8d589b165aa604327d56b742
Co myślicie? Mogę jechać oglądać i słuchać jutro, potem problem - mam złamaną nogę i kiepską mobilność przez to... A nie mogę czekać, aż się zrośnie!! :)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
E-90...............ok
E-100.............za duże nie pociągnie ich wzmacniacz
Celestiony z serii F bardzo fajne, trzeba posłuchać.
 

fazer58

Member
Bez reklam
Wiesz co MICHALT,z Technicsem,to zadne kolumny nie zagrają dobrze! Kup sobie z drugiej ręki jakiegoś Rotel-a albo Creek-a,do tego Dali,o które pytałeś od tygodnia i masz system,który na pewno Cię zadowoli :D
 
Do góry