Kolumny stereo do małego pokoju

maaaly

New member
Po kilku latach użytkowania Denona 1908, zmieniłem swój amplituner na Marrantz MCR 510. Przyznam szczerze, że zmiana dźwięku zaskoczyła mnie bardzo na plus, niemniej doszedłem do etapu w którym moje aktualne monitorki przestały mnie zadowalać.
Obecny zestaw jest to konstrukcja DIY, klony kolum Nexton M-100 oraz posiadam dość dynamiczny subwoofer, także produkcji własnej.

Na sprzęcie słucham głównie muzyki, z KD się już jakiś czas temu wyleczyłem gdyż pokój ma tylko 12m2- ale poza biurkiem, sofą i szafką RTV nic w nim więcej nie ma.

Słuchałem niedawno wharfedali 10.6 i Dali zensor 5, oba grały podpięte w salonie pod amplitunerem DENON(nie pamiętam modelu) i przyznam szczerze, że czystość i "sterylność" dźwięku tych pierwszych dużo bardziej przypadła mi do gustu. Obawiam się jednak, że w moim pokoju taka kolumna będzie się dusić, przez co skłaniam się bardziej ku podstawkowcom.

Budżet na parę przewidziałem w granicach 1500zł.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Rzeczywiście obie te kolumny mogą być za duże w Twoim pokoju , ewentualnie w grę mogą wchodzić jeszcze jakieś małe podłogówki ,z opisu wynika że pokój nie jest zagracony więc pewnie poprawne ustawienie jest możliwe
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Metraż mały więc kolumny podstawkowe powinny się sprawdzić. Jeśli podobały Ci się 10.6 możesz rozważyć 10.2. Choć w tym budżecie powinieneś znaleźć lepsze. Ja bym odsłuchał : Monitor Audio BX2, Indiana Line Tesi 260, Jbl Studio 230, Paradigm Mini Monitor v.7, Dali Zensor 3, Pylon Audio Topaz Monitor. Są to kolumny o różnych brzmieniach, więc koniecznie odsłuchaj żeby wybrać pod Siebie.
 

maaaly

New member
Metraż mały więc kolumny podstawkowe powinny się sprawdzić. Jeśli podobały Ci się 10.6 możesz rozważyć 10.2. Choć w tym budżecie powinieneś znaleźć lepsze. Ja bym odsłuchał : Monitor Audio BX2, Indiana Line Tesi 260, Jbl Studio 230, Paradigm Mini Monitor v.7, Dali Zensor 3, Pylon Audio Topaz Monitor. Są to kolumny o różnych brzmieniach, więc koniecznie odsłuchaj żeby wybrać pod Siebie.

Miałem okazję dzisiaj posłuchać 2 kolumn obydwie podpięte pod Marrantz mcr-610: JBL Studio 230 i Heco Aleva GT 202.
Dźwięk JBL nie przypadł mi do gustu, subiektywnie był dość płaski, chociaż w partiach gitarowych podobała mi się ich energiczność, natomiast zaskoczyły mnie polecone w salonie Heco.
Przyznam szczerze nigdy nie słyszałem o marce, a bardzo spodobała mi się czystość i detaliczność z jaką zagrały te monitorki, plus nie ukrywam, że ich wygląd w lakierowanej czerni również mnie urzekł.
Czy ktoś miał okazję ich słuchać? Niestety nie miałem możliwości żeby je skonfrontować bezpośrednio z MA BX2, które są faworytem w tym budżecie. Postaram się też w najbliższych dniach posłuchać reszty kolumienek.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Heco nie jest popularne na naszym forum co nie znaczy, że robią złe kolumny. Niższe serie Victa są dość przeciętne, ale wyższe serie to już co innego. Aleva nie słyszałem, ale najważniejsze żeby Tobie się podobało. Tak z ciekawości z jaką elektronika odsłuchiwałeś?
 

maaaly

New member
W ogóle nie są chyba popularne w naszym kraju, bo jedyne testy które znalazłem w internecie były z niemieckich i anglojęzycznych stron. Pisałem wyżej, była możliwość posłuchać ich pod Marrantzem mcr-610 czyli w zasadzie bliźniaczym modelem do mojego.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Przyznam szczerze nigdy nie słyszałem o marce, a bardzo spodobała mi się czystość i detaliczność z jaką zagrały te monitorki, plus nie ukrywam, że ich wygląd w lakierowanej czerni również mnie urzekł.
Czy ktoś miał okazję ich słuchać?

Heco jest dość starą firmą ,wchodzi w skład grupy Retocon razem z Magnatem wyroby powstają w jednej fabryce z tym ,że przez osobne grupy projektowe

Miałem możliwość słuchania najtańszej serii Victa - dość dynamiczny dźwięk z lekko dudniącym basem .Dużym plusem jest stolarka tych kolumn
Słuchałem też miniaturek Celan naprawę dobry dźwięk z odrobiną finezji ,niestety Alevy nie miałem okazji słuchać, ale jeżeli dźwięk przypadł Ci do gustu to warto rozważyć propozycję kupna
Myślę ,że wielu użytkowników hamuje pewna bariera psychiczna ,słysząc wiecznie JBL wychodzą z założenia ,że to musi być najlepszy wybór .Warto nieraz złamać powszechne schematy myślowe i zainteresować się innymi kolumnami, nawet jeżeli nie są popularne na forum
 

maaaly

New member
Właśnie, wśród wielu podobnych do mojego tematów praktycznie zawsze pojawiały się i BX2 i Dali Zensor i JBL, podawane jako dobry wybór, od których odsłuchu zresztą chciałem zacząć poszukiwania.
Heco proponowane przez sprzedawce nic mi nie mówiło, a wręcz skłaniało do zastanowienia czy aby na pewno tak "szczerze" mi je poleca.. Przyznaje byłem pozytywnie zaskoczony. Postaram się na dniach odsłuchać w innych salonach reszty monitorków.
 

maaaly

New member
Winny jestem kilka słów podsumowania..
Nie ukrywam, że trochę się zawiodłem na salonach audio w Katowicach, jak wspominałem, chciałem posłuchać wszystkich wymienionych wcześniej monitorków, tak żeby mieć pewność co do wyboru.. niemniej z różnych, niestety niekoniecznie zależnych ode mnie powodów, nie było mi to dane.
Odniosłem wrażenie, że skoro nie planuje zostawić kilku bądź kilkunastu tyś. zł, to nie jestem wystarczająco atrakcyjnym klientem. Poziom zmanierowania niektórych sprzedawców wyglądał jakby codziennie obracali sprzętem za tak zawrotne sumy, że ja jestem tylko problemem.
Smutne, bo "dzisiaj" wydałem małą kwotę, ale kto wie na ile będę mógł sobie pozwolić "jutro". To tak w ramach dygresji.

Wybór padł ostatecznie na Heco Aleva GT 202. Puki co jestem bardzo zadowolony, obawiałem się, że nie usłyszę zbyt dużej różnicy między moimi starymi monitorami DIY, a tymi nowymi.. jakież było moje zdziwienie gdy po podpięciu, w tym małym pokoiku, muzyka zaczęła brzmieć zupełnie na nowo. Heco są bardzo wyraziste, słucham dużo metalu, rocka, muzyki alternatywnej. Wszelkie partie gitarowe odkrywam od wczoraj na nowo. Wokal Bruce'a Dickinsona brzmi tak, iż mam ochotę go wyściskać, że w tym wieku dalej bardziej woli śpiewać niż latać samolotami.
Elektronika ukochanego Depeche Mode nagle nabrała nieznanej mi dotąd głębi. Gdy trzeba potrafią zagrać na prawdę przyjemnym basem, stopa w perkusji wreszcie jest słyszalna wtedy kiedy potrzeba.
Być może po prostu wreszcie dorobiłem się porządnych głośników, a nie składanych domowym sposobem "grajków".. ale taki właśnie miałem efekt osiągnąć, dlatego serdeczne podziękowania za wszystkie odpowiedzi i rady!
 
Ostatnia edycja:

palusik

Member
oo to pewnie Audiostyl był odwiedzany, sądząc po tym co piszesz.

Przejedź się do tego kolegi
Informacje o użytkowniku -Cambridge- - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
Ja kupiłem Solo Perfetto i nie żałuję

Przeczytałem wpis tego Pana, cięzko mi w to uwierzyć. Ten Pan po polsku pisać nie umie, a słowo "interpunkcja" nie jest mu znane. Liczba komentarzy też nie zachęca. Brak dowodów na poparcie tej "gigantycznej" wiedzy, jaką się obnosi.
 
Ostatnia edycja:
oo to pewnie Audiostyl był odwiedzany, sądząc po tym co piszesz.



Przeczytałem wpis tego Pana, cięzko mi w to uwierzyć. Ten Pan po polsku pisać nie umie, a słowo "interpunkcja" nie jest mu znane. Liczba komentarzy też nie zachęca. Brak dowodów na poparcie tej "gigantycznej" wiedzy, jaką się obnosi.
Już dawno stwierdziłem, że to forum jest stronnicze. Zachwalane jest to, czym kto handluje lub ma.
Co do kolumn powtarza się "tylko odsłuch itd. itd."
I to jest racja. Ale nie oceniajcie kogoś po "skromnej" reklamie bo faktycznie jest mało atrakcyjna.
Jak chcecie kogoś krytykować to jedźcie do Niego, posłuchajcie jego "produkcji" i wtedy macie prawo do krytyki.
Ja zakup kolumn opisałem w innym wątku więc nie będę się powtarzał.

Pozdrawiam - Baltazara Gąbkę też.
 
18Hz w monitorach i już leży.
Tym bardziej 10 Hz w podłogówkach.
Może i racja bo i tak tego nie usłyszymy. Nie będę tego komentował.
Radzę jednak zwrócić uwagę na skuteczność.
Jeśli moje monitory na 10W (w zasadzie na PCL86 to 6W) dają więcej nagłośnienia niż Yamaha w KD, to coś w tym jest. A co do basu w Stereo - nie wali po płucach ale jest słyszalny.
 

palusik

Member
Tym bardziej 10 Hz w podłogówkach.
Może i racja bo i tak tego nie usłyszymy. Nie będę tego komentował.
Radzę jednak zwrócić uwagę na skuteczność.
Jeśli moje monitory na 10W (w zasadzie na PCL86 to 6W) dają więcej nagłośnienia niż Yamaha w KD, to coś w tym jest. A co do basu w Stereo - nie wali po płucach ale jest słyszalny.

Po prostu tamten Pan szerzy swoją reklamę bez poparcia tezy niczym, poza swoimi słowami. A nie wierzę w takie rzeczy, że ktoś***robi "hi-end" za ułamek ceny. To zakrawa o tanie bajki.
 
Po prostu tamten Pan szerzy swoją reklamę bez poparcia tezy niczym, poza swoimi słowami. A nie wierzę w takie rzeczy, że ktoś***robi "hi-end" za ułamek ceny. To zakrawa o tanie bajki.
Kolumny kupuje się chyba po to, żeby dobrze grały a nie dla nazwy lub ceny. Chyba, że ktoś ma inne priorytety.
Tak się składa, że ten Pan otrzymał kolejny pozytyw, więc ludzie do niego jeżdżą, słuchają i kupują.
 

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Palusik w sumie to trochę nie wiem o co ci chodzi? Zakładasz że te kolumny mają źle brzmieć bo facet nie atrakcyjną otoczkę stworzył wokół sprzętu który zrobił. Skoro ktoś pojechał, posłuchał i porównał z innymi kolumnami w tej cenie a po odsłuchu Cambridge Acoustics z ich brzmienia jest najbardziej zadowolony to chyba to najważniejsze, co nie? Poza tym, gdybym miał czytać reklamy oraz opisy zagranicznych producentów swoich produktów i dodatkowo spoglądać na nagrody przyznawane przez "fachowe" pisma to praktycznie rzecz biorąc... wszystko brzmi świetnie ;)
 

palusik

Member
Palusik w sumie to trochę nie wiem o co ci chodzi? Zakładasz że te kolumny mają źle brzmieć bo facet nie atrakcyjną otoczkę stworzył wokół sprzętu który zrobił. Skoro ktoś pojechał, posłuchał i porównał z innymi kolumnami w tej cenie a po odsłuchu Cambridge Acoustics z ich brzmienia jest najbardziej zadowolony to chyba to najważniejsze, co nie? Poza tym, gdybym miał czytać reklamy oraz opisy zagranicznych producentów swoich produktów i dodatkowo spoglądać na nagrody przyznawane przez "fachowe" pisma to praktycznie rzecz biorąc... wszystko brzmi świetnie ;)

Kompletnie o coś innego chodzi, każdy może sobie taki ładny tekst gdzie to nie pracował i co robił. Szczególnie w tak zacny kraju gdzie wszyscy kłamią. Oczekuję dowodów, potwierdzenia z co najmniej paru niezależnych źródeł. Bo zdarzy się***tak, że ktoś zmarnuje czas i pieniądze na taka osobę. Tym bardziej jestem przeczulony jak ktoś piszę, że oferuje "Hi-End" w cenie zestawu budżetowego. To co, dobrowolnie pracuje za mniejszą kasę niż reszta konkurencji? Obniża swoje marże, bo lubi mało zarabiać ?

Generalnie chodzi o to, że jak ktoś***głosi rewelacje tego typu, to powinien poprzeć to dowodami bardzo solidnymi dowodami.

Z resztą odbiegamy od tematu, inny jest. Jak ukaże się***kilka testów, recenzji bądź opinii to można weryfikować***zdanie.
 
Ostatnia edycja:
Do góry