Zestaw stereo do małego pokoju

Deffer

New member
Witam,

Chciałbym się poradzić jaki zestaw polecacie biorąc pod uwagę poniższe warunki:
1. Zestaw do pokoju o kształcie prostokątnym gdzie ściana na której wisi TV i przy której chciałbym umieścić głośniki znajduje się ok 2,5 - 3 m od sofy.
2. Kwota jaką dysponuję na same kolumny to max 1500 zł w związku z tym skłaniałbym się raczej ku zestawom używanym.
3. Zestaw ma służyć głównie do słuchania muzyki (rock - 70 %, inne - 30 %), ale chciałbym go podłączyć także pod TV (oglądanie TV i granie na konsoli).

To są takie warunki dla mnie dość istotne. Myślałem o Monitor Audio MR4. Na OLX są teraz wystawione używane na gwarancji (Nie mogę dodać linka bo mam za mało postów, ale jak wejdziecie na OLX i wyszukacie to znajdziecie :)). Może ktoś miał podobny problem i z własnego doświadczenia coś poleci?

Z góry dzięki i pozdrawiam!
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Skoro przy Monitor Audio MR4 jesteśmy ,akurat stoją u mnie w pokoju ok.19m2 wydaje się ,że taka wielkość jest mniej więcej optymalna .Znam przypadek kiedy te kolumny pracowały w 12m2 i okazały się za duże

Dźwięk tych kolumn jest żywy - niekiedy aż za bardzo .Największymi zaletami są stereofonia która jest porównywalna z droższymi zestawami i przejrzystość .Można wsłuchiwać się w detale i wyławiać szczegóły z nagrań.Na jakość wysokich tonów też nie można narzekać ,dobrze brzmią struny gitar ,podobnie jak talerze ,dobrze też wypada fortepian .Kolumny potrafią zejść stosunkowo nisko tylko,że bas nie będzie mocny . Żywiołem dla tych kolumn jest muzyka wokalna , instrumentalna ,małe składy . Myślę że do Twoich potrzeb trzeba raczej rozglądnąć się za innymi kolumnami
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Możesz też pomyśleć o kolumnach podstawkowych. W rocku bardzo dobrze się sprawdzą Paradigm Mini Monitor v.7. Fajne są też Dali Zensor 3, trochę łagodniejsze. Z używanych mógłbyś poszukać z MA serii RX 1 lub 2, Dynaudio DM 2/7. Podłogowe też oczywiście mogą być tylko nie za duże.

Deffer, a właściwie jaki masz metraż? Bo jakoś zasugerowałem się 12m2, o których pisał Przemek.
 
Ostatnia edycja:

Deffer

New member
Dzięki za odpowiedzi.

Pokój ma trochę ponad 18 m^2 i kształt prostokąta o bokach 6 m x 3 m. Telewizor wisi na ścianie 6 m i chciałbym ustawić na tej ścianie też kolumny. Odległość od sofy do ściany to ok 2 m. Istnieje też możliwość przemeblowania pokoju i powieszenia telewizora na ścianie 3 m, ale wiąże się to z dużym przemeblowaniem a tego chciałbym uniknąć.

Pawel_Sz85, raczej nie chciałbym kolumn podstawkowych bo chciałbym zabrać te kolumny (przynajmniej na jakiś czas zanim nie uzbieram kasy na coś większego) do nowego mieszkania (salon) gdzie będzie już znacznie więcej miejsca.

Jeśli macie jakieś pomysły to proszę o inne propozycje kolumn podłogowych niż MR4. Z góry dzięki!
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No i właśnie tutaj Paweł trafił w 10 - tkę. Kolumny dobiera się pod konkretny metraż, czyli inne będą do 16mkw a inne na 25mkw czy 35mkw. Kolumny poddstawkowe zawsze później możesz dać na tyły, a dokupić tylko fronty i central. Jeżeli przeprowadzka niedługo, to trzeba planować przyszłościowo. To samo się tyczy subwoofera czy elektroniki. Jeżeli zmiana salonu nastąpi z 18mkw na 25mkw, to już można coś dobrać pod kontem przyszłego salonu.
 

Deffer

New member
Salon będzie miał chyba ok 27m^2. Kolumny mogę też w ostateczności sprzedać jak będę się przeprowadzał więc mogą być podłogówki przystosowane do takiego pokoju jaki mam teraz a potem jednak je sprzedam.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Wiesz że sprzedając coś tracisz sporo kasy? Ja sprzedając kolumny po 8 miesiącach musiałem o 1/3 spuścić z ceny, a i tak byli goście co chcieli kupić za połowę. Wyobraź sobie że sprzedajesz sprzęt po gwarancji. Ja na Twoim miejscu bym już brał kolumny i elektronikę pod przyszły metraż. Może w 18mkw braknie tej sceny czy bas będzie podbity, ale da się to jakoś okiełznać. Nie stracisz wtedy na odsprzedaży. Nie wiem co dla Ciebie już jest fajnym zestawem, ale zobacz kolumny np Boston Acoustics CS II 260/23/225C.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
18m2 to mało i dużo. 27m2 to już podłogówka. Będę sprzedawał swoje Oli40, jakbyś miał możliwość to gdzieś posłuchaj, jak Ci przypadną do gusty to możemy się dogadać.
 
Do góry