Zestaw 5.1 za ok 3000 zł

mrk46_23

New member
Cześć,

Potrzebuję pomocy w wyborze pełnego zestawu 5.1 do kina domowego/stereo. Co prawda będę chciał kupić dopiero za kilka miesięcy, może nawet rok, ale przygotowuję się już do tego od około roku i dalej im więcej widziałem i słyszałem tym głupszy jestem :) O ile wiem jakie ampli, wzmak, cd i br i tu jestem pewny o tyle z kolumnami im głębiej w las tym ciemniej. Przesłuchałem może nie tak sporo bo pewnie z kilkanaście się uzbiera i mimo że grają jakoś różnie to generalnie wszystkie mi się podobają, a to pewnie dlatego że jadę na pierdziawkach podpiętych do kompa. Na początku byłem przekonany do zestawu Dali concept, ale to chyba bardziej takie subiektywne odczucie bo podobały mi się wizualnie. Więc od początku:

- sprzęt jaki wybrałem to:
* wzmacniacz Yamaha A-S300 (ok 1100 zł)
* odtwarzacz cd Yamaha CD-S300 (ok 1100)
* amplituner Yamaha RX-V773 (ok 2000)
* blu ray Yamaha BD-S673 (ok 1000)
jak widać jestem zafiksowany na yamahę, jakoś najbardziej do mnie przemówiła.
- wzmak z ampli będzie połączony przez pre-out żeby stereo grało w 2.0 a kino w 5.1
- zestaw będzie używany 50/50 kino i muzyka
- muzyka jakiej słucham to hard rock/heavy metal
- nie jestem miłośnikiem mega basu, to czego oczekuję to czyste, wyraziste dźwięki (wyraźna gitara, perkusja), nie wiem jak to określić, na takich głośnikach słyszę dźwięki których nie słyszę na komputerowych pierdkach więc chyba chodzi o to żeby się ze sobą nie zlewały.
- kwota jaką chcę wydać to około 3000 zł (lub 8000 za całość jak polecicie sklep gdzie znajdę taniej niż na ceneo), nie jestem mega audiofilem wyczulonym na każdy dźwięk, oczywiście słyszę różnicę między zestawem za 500 zł a za 3000, ale zauważyłem że między 3000 a 5000 już nie tak bardzo żeby usprawiedliwić dopłatę, czasami nawet wcale. Może i bym usłyszał w takich za 10000 czy 20000 ale takie kwoty zupełnie nie wchodzą w grę.
- preferencje wizualne też ważne, najbardziej podobały mi się dali concept, najmniej JBL więc on odpada - studio przez ten kwadratowy głośniczek, loft są za cienkie.
- ze wspomnianymi wyżej dali jest też problem że cały komplet z subem kosztuje ok 5000, a ja chciałbym wszystko kupić z "jednego kompletu" żeby wizualnie pasowało, drugi problem jest taki ze wycofali je z produkcji i już teraz ciężko dostać, pewnie za kilka miesięcy jeszcze ciężej.
- pomieszczenie (poniżej próbka mojego niebywałego skilla w paincie :) ma ok 20m2, jest z aneksem, ale sama część że tak powiem wypoczynkowa to około połowa pokoju (czerwona linia), wejście nie ma drzwi i jest otwarte na przedpokój ok 5m2. Tylne głośniki będą wisiały na ścianie prawie pod sufitem bo inaczej bym zahaczał chodząc. Na rysunku zabrakło głośnika centralnego, oczywiście będzie on centralnie pod TV.
- jedna z kolum podłogowych będzie w kącie więc chyba odbadają takie z boczym gł. niskotonowym

uff ale się napisałem, mam nadzieję że komuś będzie się chciało czytać :)
obrazek z painta dodam później bo na razie nie mogę
5d0c1357ad25f4cdmed.jpg
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Celuj w w nowszy model ampli- Yamahę 775, co do BR i CD to może lepiej kupić jeden lepszy odtwarzacz BR np. od serii 6.. z dobrym torem audio i wtedy mógłbyś dołożyć do lepszego/ mocniejszego wzmacniacza, ja osobiście celowałbym w min. 500.
Kolumny mógłbyś zobaczyć dodatkowo np. Melodika BL4 czy Roth Oli RA4, fajnie z Yamahą brzmią, a co ważne dobrze brzmi na nich ostrzejsza muzyka. Nie sugeruj się zdjęciami w necie, a spróbuj ocenić coś na żywo, sporo sprzętu znacznie lepiej wygląda w realu...
O ceny pisz na priv do blackninja z forum, pewnie dostaniesz ceny, które ci mile zaskoczą, a zakupy u niego są pewne....
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Niestety za kilka miesięcy może być problem z dostępnością elektroniki, którą wybrałeś. Teraz już schodzi z rynku Yamaha 775 (która jest teraz w dobrych cenach), 773 mało już dostępna. Ogólnie Yamahy z serii 7xx to dobre amplitunery, mają wszystko co potrzeba. Moim zdaniem powinieneś dozbierać do lepszego wzmacniacza. Jeśli Yamaha to bardziej (tak jak również radzi Henry) A-S500 lub A-S700. Będzie większy skok jakościowy miedzy amplitunerem i wzmacniaczem. Z CD bym nie rezygnował. Lepiej kup tańszy BD niekoniecznie do kompletu, a do stereo kup CD.
Jeśli podobały Ci się Concepty to Zerknij na Dali Zensor 7. Moim zdaniem grają lepiej od Conceptów i wyglądają też bardzo dobrze. Pytanie czy ich brzmienie będzie Ci odpowiadało. Jako alternatywę masz Monitor Audio MR6/BX6 i dynamiczne trochę dynamiczniejsze Melodika BL40.
 

mrk46_23

New member
@henry1979
775 od 773 z tego co wyczytałem różni się tym czego nie potrzebuję, ale teraz na ceneo widzę że w takiej samej cenie więc wezmę ten który będzie tańszy, reszta sprzętu wybrałem taki jaki mi już wystarcza, wszystko będzie zależne od ceny bo jak pisałem chcę wydać max 8000. Do blackninjia na pewno nie omieszkam napisać ale to bliżej dnia zakupu ale z tego co widzę na stronie nie mają ni yamahy. A z cenami to spodziewam się bo za kilka dni mam zamiar kupić tv od kikiego i cena faktycznie miło mnie zaskoczyła, a z tego co się zorientowałem pracują w tym samym sklepie.

@Pawel_Sz85
Mam nadzieję że się załapię jeszcze na ten rzut, co do wzmaka wszystko zależy od kasy, jak budżet pozwoli to oczywiście wezmę lepszy, ale tak jak pisałem na całość chcę dać max 8000 i ten sprzęt który wypisałem mi już wystarcza. Natomiast z kolumnami to pojechałeś :) one kosztują więcej niż chcę dać za całość. Chcę kupić cały zestaw 5.1 za ok 3000, a pisząc całość za 8000 mam na myśli całe 5.1, wzmak, ampli, cd i br. a te dali i monitor audio które podałeś to same głośniki chodzą bliżej tego co chcę na cały zestaw przeznaczyć. A melodika wogóle nie znalazłem zestawu 5.1 ale cena ponad 1000 za samą jedną kolumnę frontową już mi mówi że całość nie zamknie się w tych okolicach 3000
---------------------------------------
tak ogólnie to nie chcę dokładać bo tak dołóż trochę do tego będzie lepsze, dołóż trochę do tamtego będzie lepsze. Nie chcę tego robić, tyle ile chcę dać wystarczy na sprzęt jaki mi już odpowiada. A amli też bym spokojnie brał jakiś niższy, tutaj czynnikiem decydującym było tylko pre out
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
co do cen, to sam się przekonałeś, że u Kikiego było dobrze. To, że nie mają Yamahy na stronie, nie oznacza, że blackninja nie będzie jej miał dla ciebie za kilka dni.
To są oczywiście woje pieniądze, więc ostatecznie zadecydujesz na co je wydać. ;)
Odnośnie Yamahy 773 vs 775 pewnie tak jak piszesz 773 jest dla ciebie wystarczająca, zwróć jednak uwagę, że obecnie 775 już powoli "wychodzi" z rynku, a 773 jest modelem jeszcze starszym. Może okazać się, że za jakiś czas Yamaha nie będzie wypuszczać wsparcia dla starych produktów, a amplitunery to takie trochę kombajny multimedialne, więc raz na jakiś czas pojawiają się udogodnienia ułatwiajce ich użytkowanie.

W kwestii wzmacniacza stereo, to dobrze abyś sam przekonał się, o co mi i Pawłowi chodzi w kwestii wyższych modeli, wyższy model = wyższa moc, a to oznacza dużo lepsze brzmienie i przeskok jakościowy stosunku do ampli.

Co do Melodiki, to zestaw 5.0 możesz mieć za ok 3tyś zł, a powiem ci, że jakościowo nie ustępuję on niektórym konstrukcjom nawet dwukrotnie droższym (Paweł ma Rothy OLI więc może napisać coś więcej na ich temat, bo ja znam je z odsłuchów bądź słuchania u znajomych)

tak na marginesie, to proponuję ci jak najwięcej odsłuchów zrobić, żeby trochę samemu się przekonać o czym piszemy, bo za 8 tys możesz już naprawdę fajny sprzęt kupić.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mrk46_23

New member
Byłem na odsłuchach i będę miał Dali Zensor 7, zagrały fantastycznie i zostawiły całą konkurencję w tyle, co prawda zestaw 5.0 a nie 5.1 bo raz że sam sub kosztuje absurdalnie dużo a dwa że po podłączeniu suba tego basu jak dla mnie aż za dużo było.
Słuchałem ich tylko na amplitunerze i mam pytanie - będą podłączone do rv-v775, czy jak podłączę przez pre-out najtańszy wzmacniacz yamahy czyli AS-300 (na AS-500 już mi nie starczy) to odczuję jeszcze różnicę w stereo?
 

Rafal7

Banned
Byłem na odsłuchach i będę miał Dali Zensor 7, zagrały fantastycznie i zostawiły całą konkurencję w tyle, co prawda zestaw 5.0 a nie 5.1 bo raz że sam sub kosztuje absurdalnie dużo a dwa że po podłączeniu suba tego basu jak dla mnie aż za dużo było.
Słuchałem ich tylko na amplitunerze i mam pytanie - będą podłączone do rv-v775, czy jak podłączę przez pre-out najtańszy wzmacniacz yamahy czyli AS-300 (na AS-500 już mi nie starczy) to odczuję jeszcze różnicę w stereo?

Odczujesz i to dużą różnice gwarantuje, sam się zdziwisz.Nie żałuj na AS-500.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Może opisz bardziej wrażenia odsłuchowe? Z jakimi kolumnami porównywałeś, na jakim amplitunerze, co Ci się w jednych podobało a w innych nie? Takie opinie często pomagają nowym osobom co również szukają swojego brzmienia. A ode mnie gratulacje i pociechy ze słuchania sprzętu:)
 

mrk46_23

New member
Odczujesz i to dużą różnice gwarantuje, sam się zdziwisz.Nie żałuj na AS-500.

Ja nie żałuję, ale mój limit kredytowy żałuje :) teraz już niestety każde 100 zł ma znaczenie, i tak już trochę mnie poniosło i trzeba będzie lekko przygłodować przez jakiś czas :)

Może opisz bardziej wrażenia odsłuchowe? Z jakimi kolumnami porównywałeś, na jakim amplitunerze, co Ci się w jednych podobało a w innych nie? Takie opinie często pomagają nowym osobom co również szukają swojego brzmienia. A ode mnie gratulacje i pociechy ze słuchania sprzętu:)

Słuchałem na ampli Yamahy, co prawda nie RX-V a z serii Aventage, ale w sumie nie wiem nawet dokładnie jaki model. Kolumny słuchałem z różnych półek cenowych, tyle tego było że nawet nie pamiętam wszystkich. Zacząłem od najtańszych Taga Harmony i pomyślałem że grają fajnie, dopóki nie miałem bezpośredniego porównania z droższymi, nie wiem jak to określić, dźwięk był jakiś taki płaski, nie było słychać głębii. Na pewno były też Tannoy chyba Mercury V4 i w nich było bardzo mało basu, były też Canton GLE które już całkiem nieźle grały ale nie tak "soczyście" jak zensory, po usłyszeniu zensorów nawet nie mogę sobie przypomnieć jakie jeszcze słuchałem tak mnie urzekły.
Nie wiem czy fachowo i audiofilsko głębia to jest odpowiednie określenie do tego co słyszałem, ale generalnie takie ma spostrzeżenie że im tańsze kolumny (szczególnie Tagi) tym dźwięk bardziej płaski, jakby wszystkie dźwięki wydobywały się z jednego miejsca, kiedy cena idzie w górę ta głębia jest coraz bardziej słyszalna, jakby niektóre dźwięki są bliżej, niektóre bardziej oddalone, w tle, takie bardziej soczyste brzmienie.
 

cinek7

New member
Byłem na odsłuchach i będę miał Dali Zensor 7, zagrały fantastycznie i zostawiły całą konkurencję w tyle, co prawda zestaw 5.0 a nie 5.1 bo raz że sam sub kosztuje absurdalnie dużo a dwa że po podłączeniu suba tego basu jak dla mnie aż za dużo było.
Słuchałem ich tylko na amplitunerze i mam pytanie - będą podłączone do rv-v775, czy jak podłączę przez pre-out najtańszy wzmacniacz yamahy czyli AS-300 (na AS-500 już mi nie starczy) to odczuję jeszcze różnicę w stereo?

mrk46_23 zainteresował mnie ten fragment Twojej wypowiedzi ,,po podłączeniu suba tego basu jak dla mnie aż za dużo było", możesz napisać jakiej firmy i model suba wtedy miałeś podłączony, czy to był również Dali, bo jestem właśnie na etapie szukania sobie subwoofera?
 

mrk46_23

New member
mrk46_23 zainteresował mnie ten fragment Twojej wypowiedzi ,,po podłączeniu suba tego basu jak dla mnie aż za dużo było", możesz napisać jakiej firmy i model suba wtedy miałeś podłączony, czy to był również Dali, bo jestem właśnie na etapie szukania sobie subwoofera?

szczerze mówiąc nawet nie zwróciłem uwagi jaki to sub, bo po włączeniu filmu już na samych kolumnach wydawało mi się że jest ok, poprosiłem tylko tak na szybko o podłączenie pierwszego z brzegu żeby porównać jak jest z subem i bez. Na pewno nie był to Dali, miał mniejszy głośnik od dali. To może być tylko moje odczucie bo dużo/za dużo basu mi nigdy nie pasowało, miałem wrażenie jakby te niskie tony zdominowały dźwięk i jakby przykryły całą resztę.
 

cinek7

New member
Ok jasne, dzięki za odpowiedź. Ja wręcz odwrotnie lubię dużooooo basu :) dlatego właśnie zainteresowałem się Twoją wypowiedzią. Gratuluję udanego zakupu i życzę bezawaryjnego użytkowania sprzętu.
 

mrk46_23

New member
Dobra to teraz ze względu na to że nie miałem nigdy do czynienia z takim sprzętem kilka laickich pytań:
- jakim rodzajem kabla podłączyć odtw. cd do wzmacniacza?
- jakim rodzajem kabla podłączyć wzmacniacz do ampli przez pre out?
- jak wzmak już będzie podłączony przez pre out to automatyczna kalibracja ypao normalnie zadziała, czy tylko jak fronty będą podłączone bezpośrednio do ampli?
 

mrk46_23

New member
dobra, przyszedł tv (thx kiki :)), przyszedł wzmak i cd (thx blackninja :)) reszta się grzeje, pora podłączać. Teraz pytanie kabel antenowy tv naziemnej mogę podłączyć i do tv, wtedy będzie dźwięk z tv i do ampli - wtedy będzie dźwięk przez kolumny? zakładając że podłączyłbym do ampli wtedy bezprzewodowy subwofer do tv (philips 7509) staje się zbędny prawda?
 
Do góry