Subwoofer Velodyne impact 10 auto ON/OFF

kyniog

New member
Witam, zacznę od opisu
Zakupiłem subwoofer Velodyne impact 10, który posiada funkcję auto on/off (nie ma możliwości włączenia go na stałe ani wyłączenia) która reaguje na sygnał podany z ampitunera (w moim przypadku Sherwood RD-705i). Subwoofer podłączony kablem Y bardzo dobrej jakości (przetestowany jeszcze na dwóch kablach). Ustawienia ampli tunera głośniki na small (na -11dB), odcięcie na 80, subwoofer (+3dB) (próbowałem jeszcze wiele różnych ustawień). Ustawienie subwoofera głośność 25% (wtedy ampli tuner ustawia go na -1dB, przy głośności 50% amplituner ścisza go na ok. -9dB i wtedy już ciężko go „włączyć” musi być głośno), zwrotnica na max.
W muzyce (na kawałkach basowych) subwoofer włącza się dopiero przy głośnym słuchaniu, przy cichym i wmiarę głośnym słuchaniu subwoofer przechodzi automatem na off. Jeśli subwoofer jest na on i ściszy się muzykę to robi fajny klimacik basowy (taki jakiego oczekuje od subwoofera) więc wydaje się, że gra poprawnie.
W filmach (testowane na samolotach BR, auta i inne) przy w miarę głośnym słuchaniu (przy tym poziomie w muzyce jest na off) subwoofer się uruchamia i słychać efekty (trzęsienia ścian nie ma ale jest ok.) ale zaraz tylko jak znikają sceny „wybuchowe” po około kilku minutach subwoofer przechodzi na off i dopiero się włącza ponownie przy kolejnych scenach „wybuchowych” (w miedzy czasie jest kilka scen gdzie na pewno zrobiłby klimacik).

Pytania kieruję przede wszystkim do użytkowników tego modelu:
1. Jak przy takim podłączeniu subwoofer gra w muzyce (głośność cicha, normalna, głośna)?
2. Jak zachowuje się w fimach (głośność cicha, normalna, głośna) rusza ścianami czy spokojnie odtwarza efekty?
Jeśli macie jakieś inne uwagi to chętnie skorzystam. Trochę nie mam już koncepcji na ten głośnik (myślałem, że za tę cenę będzie „miodzio” a przez tą funkcję stoi prawie cały czas wyłączony). Pisze dlatego, że nie wiem czy to wina głośnika, czy ten typ tak ma, czy to wina amplitunera (jeśli ktoś by w Rzeszowie wiedział jak sprawdzić czy głośnik jest dobry to chętnie przywiozę go na próbę).
PS. Myślałem jeszcze nad podłączeniem go wysokopozimowo (przez głośniki frontowe) ale wtedy stracę chyba (tu pytanie czy stracę czy nie tzw „wstrząsy”) cały kanał basowy LFE (bo z tego co wyczytałem w instrukcji nie można go podłączyć Y i wysokopoziomowo), więc takie rozwiązanie odrzucam.
[FONT=&quot]Dzięki.[/FONT]
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Czyli dopiero przechodzi w tryb pracy po dostaniu dość mocnego sygnału? A próbowałeś zrobić odwrotnie, tzn. podkręcić głośność na subie a w ampli niech kalibracja go wyciszy, i wtedy sprawdzić czy też tak się będzie załączał? Nie musisz podbijać suba na 50%, daj sobie tak na 30-35%. Przetestuj i daj znać czy coś pomoglo. Odcięcie na subie dałeś na max. a w ampli na 120Hz? (ustawienia pod filmy).
 

kyniog

New member
Jak pogłośnie subwoofer to musze go ściszyć na amplitunerze bo go słychać za bardzo (jak oczywiście gra) i żeby go „uruchomić” głośność musi być jeszcze większa. Mam kolumny, które bardzo ładnie grają basem (Taga 906) i odcinanie ich na 120Hz to profanacja (ale taki wariat też próbowałem z odcięciem 120Hz i w takim przypadku przy normalnym słuchaniu subwoofer w muzyce moim zdaniem powinien cały czas pracować, a nie pracuje). Najlepiej wszystko gra jak odetnę kolumny w amplitunerze na 50Hz.
Główny problem (tak mi się wydaje) to, że funkcja auto on/of jest za mało czuła i tu mam pytanie do użytkowników Velodyne czy u nich też tak jest.
Jak będę miał chwile czasu to podłączę go wysokopoziomowo (z tego co wyczytałem to REL tak zaleca), zobaczymy.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Do muzyki są inne ustawienia i do kina. Do muzyki najlepiej jest podłączyć wysokopoziomowo, bo wtedy sub dostaje identyczny sygnał jak kolumny, a jedynie ustawiasz sobie odcięciem na subie żeby ładnie się zgrał z kolumnami. Te 120Hz, to ustawienie dla kanału LFE w kinie. Reszta kolumn powinna być na 80Hz. Tym już zajmuje się amplituner. Musisz jeszcze ustawić odpowiednio fazę (phase). Nie wiem czy to kwestia suba czy złego skalibrowania, ale uważam że jak w filmie jest coś co zasługuje żeby sub się uaktywnił, to tak powinno być. A dzwoniłeś do serwisu, czy to normalna sprawa czy może sprzęt kwalifikuje się do naprawy? Czyli przy cichym graniu membrana wogóle w subie się nie porusza?
 

hans2

Banned
moim zdaniem jedyne co moze pomoc to wyciszenie suba tak, zeby ampli go ustawial na okolo +10db.
jak problem nadal bedzie wystepowal to juz nic z tym nie zrobisz przy tym subie.
 

robert83

New member
Miałem to samo z tym subwoferem w połączeniu z HK130, po tygodniu "walki" z ustawieniami oddałem go do sklepu :( A może spróbuj jeśli jest taka możliwość ustawić resztę kolumn na maxa na minusie dB, sub na maxa na plus i ścisz przy subie na minimum. Ciekawe czy to by coś pomogło w Twoim przypadku?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kurde moim zdaniem w każdym subie oprócz ustawienia auto powinna być możliwość ustawienia na sztywno na ON.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Mnie też to Paweł dziwi. Dodatkowo takie hopki nie powinny mieć miejsca w subie tej klasy. Dla mnie to nieporozumienie, żeby uznać to za coś normalnego. Wychodzi na to, że żeby mieć dobre efekty w kinie czy muzyce, to trzeba porządnie rozkręcić amplituner. A co z nocnym odsłuchem czy filmami?
 

jaco.37

Member
Bez reklam
O nocnym odsłuchu można zapomnieć.Testowałem tą funkcję kiedyś na swoim subie Yamaha.
To jest totalna porażka.Gdy coś w filmie rumocze to jest ok, ale gdy nastały dialogi to się wyłączał,potem zanim zajarzył ,tragedia.
W swoich następnych subach nawet nigdy nie włączyłem tej funkcji -szkoda nerw.
Ja bym na twoim miejscu oddał tego suba do sklepu jeśli jeszcze można , i wziął bym normalnego coś.
Jeśli nie mógł bym oddać ,to dał bym go do jakiegoś elektronika żeby zrobił mu załączenie na stałe na jakimś przełączniku.Na pewno to nie jest skomplikowane.To jest tylko moje zdanie.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ten tryb AUTO w subach niestety jest troche nie dopracowany. Pamietam jak mialem JBL on mial On/OFF ale jak z 10min stal bez sygnalu to sie wylaczal. Potem tez musial dostac konkretne uderzenie z ampli aby sie obudzil inaczej dalej "spał" hehe.

Do muzyki wejscie wysokopoziomowe nie jest najlepsze? Po co dodatkowo obciazac amplituner, zostawic dalej RCA Y tylko ze w ampli crossover na 60hz i po klopocie, ja tak zawsze sluchalem o ile sluchalem stereo z subem.
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Ten tryb AUTO w subach niestety jest troche nie dopracowany. Pamietam jak mialem JBL on mial On/OFF ale jak z 10min stal bez sygnalu to sie wylaczal. Potem tez musial dostac konkretne uderzenie z ampli aby sie obudzil inaczej dalej "spał" hehe.

Do muzyki wejscie wysokopoziomowe nie jest najlepsze? Po co dodatkowo obciazac amplituner, zostawic dalej RCA Y tylko ze w ampli crossover na 60hz i po klopocie, ja tak zawsze sluchalem o ile sluchalem stereo z subem.
Wysokopoziomowe w JBL dobry pomysł.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Ja mam w JBL Studio 550p automatyczne załączanie, ale działa jak trzeba. Raz na jakiś czas tylko mógłby się ciut szybciej załączyć, ale to przypadki raz na kilka dni. Generalnie ja też nie słucham jakoś wybitnie cicho.
 
Do góry