Sub aktywny do 1000zł.

Vivii

New member
Ok, to jeszcze mi powiedzcie czy do pokoju 16m2 wystarczy membrana subwoofera 20cm czy już lepsza byłaby 25cm?
I czy jest różnica między membraną umieszczoną u dołu a z boku?
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Wielkość przetwornika nijak się ma do jakości samego basu. Jesli chodzi o subwoofery to znaczenie ma akustyka, konstrukcja suba, przeznaczenie i sama klasa urządzenia. Ja na 15mkw miałem kiedyś 2 x 20cm ( Tonsil Aktiv 200) o mocy 75W, a teraz mam 1 x 20cm i 125W. Już do Tonsila bym nie wrócił, chociaż w filmach przy pewnych Hz fajnie potrafiło w uszach zatykać. Tylko to były zupelnie inne konstrukcje. Mniejsza membrana to niby szybszy bas, a większa to niższe zejście, ale w praktyce nie ma co na to patrzeć i trzeba dobrać sub do swoich preferencji i warunków lokalowych. Konstrukcje BR lepiej się sprawdzą w filmach, a suby zamknięte w muzyce, ale przy kiepskiej akustyce i malym pomieszczeniu pewniejsze są w obudowie zamkniętej. BR dają bardziej pociągly bas, rozlewający się i dłużej brzmiący. Zamknięte to szybszy i bardziej kontrolowany bas.
 

mors111

Active member
Bez reklam
Ale na jakość basu to wpływa czy tylko na zejśćie?

ani na to , ani na to jak już napisał kolega

mam u siebie2 pary kolumn z basami 17cm i 20cm
obie schodzą do 32-35hz , te z większą średnicą dają większe ciśnienie , natomiast te z mniejszą wg mnie lepiej brzmią ( może i nawet niżej schodzą , wg testów własnych do 30hz )

większa średnica da mocniejsze uderzenie
 

mors111

Active member
Bez reklam
u mnie Dali AW-8 daje radę w 30m2 i to bardzo dobrze , ale zapewne akustyka ma na to wpływ ( drewniane podłogi na legarach , fronty nisko schodzące ... ) ale kiedyś kosztował 1.299zł i jak na 20cm głośnik to bardzo dużo ( wiem dziś jest kultowy REL T5 w zamkniętej obudowie dający hmmm nie wiem jakie ciśnienie , ale DALI AW-8 ma 108db z czego jestem bardzo zadowolony :) )
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Vivii

New member
Heh, dzięki za odpowiedzi:) To zapewne wezmę tego klipsh sw350. Na bas w kolumnach nie narzekam ale mam nadzieje żę dzięki niemu będzie jeszcze lepszy :) Mam też nadzieje że zejście 31hz mi wystarczy :) Jak już go odpale to opisze pierwsze wrażenia :)
 

Vivii

New member
No więc sub już stoi w pokoju. zdecydowałem się w końcu na klipsch sw350 bo była możliwość odsłuchania i w miarę blisko. Sub prezentuje się ładnie wygląda na dobry jakościowo. podłączyłem go kablem prolink futura.
Co do dźwięku to w muzyce większej różnicy nie widzę ale bas wydaje się trochę lepszy i pełniejszy. Zaś w filmach różnica jest ogromna. Jak walnie to czuje się jak w kinie :) Lecz nadal mam problem z jego dobrym ustawieniem i wyregulowaniem. Jak siedze to wszystko jest ok, ale jak już wstanę bo bas staje się dość płytki ;/ poza tym regulacje odcięcia, kolumn large/small itp... można się pogubić ;/
 
Do góry