Subwoofer Yamaha RX V475, Psb alpha b1+c1

piecka71

New member
Witam!
Dysponuję konfiguracją jak w tytule. Brakuje mi basów. Pokój ma 15 m2. Muzyka/kino 45/45 + 10% PS3.
Mój budżet to +/- 2000 zł.

Troszkę poczytałem w necie. Często w tej kasie proponowane są Rel t5 i Velodyne Impact 10. Czy to rozsądny wybór?

Będę wdzięczny za sugestie.
Pozdrawiam.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Zarówno jeden sub, jak i drugi da Ci sporo basu. Ja wybrałem REL bo bas jest bardziej pod kontrolą. Ciężko mi powiedzieć co Ci bedzie lepiej pasować, bo ja miałem porównanie. To zupełnie inne konstrukcje. Rel - sub zamknięty, Velodyne impact 10 - sub BR. Trzeba pomyslec, na czym Nam bardziej zależy i jaka mamy akustyke?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli chcesz używać suba również do muzyki to zdecydowanie polecam Rel-a T5. Mały niepozorny sub, a potrafi wiele. Masz szybki bas więc w stereo się sprawdzi, a i w kinie domowym zatrzęsie pokojem. Ja go mam na większym metrażu i spokojnie daje radę.
 

piecka71

New member
Już byłem zdecydowany na Rela T5, ale Blackninja swoją propozycja Tannoy'a 1001 (również cenową) zasiał ziarno niepewności. Plusem Rela są mniejsze rozmiary (ciasno mam), Tannoy, z kolei mozliwoscią szerszej regulacji. Chętnie przeczytam opinie osób , które miały kontakt z nimi dwoma. Czy usłyszę te 5 cm głośnika "więcej" ?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nie sluchałem Tannoy'a, więc porównaniem nie pomogę. Natomiast mogę Ci powiedzieć, że ja w swoich 15mkw jestem z RELA bardzo zadowolony i co do mocy to mam go ustawionego na godz. 10-tą i w ampli wyciszony na -5, więc powera na pewno w kinie nie brakuje. W stereo z niego nie korzystam, ale przy podłączeniu wysokopoziomowym gra ponoć jeszcze lepiej.
 

mors111

Active member
Bez reklam
Czy usłyszę te 5 cm głośnika "więcej" ?

matematyka się kłania

przy 20cm masz pole głośnika w granicach 320cm2 , a przy 25cm masz już prawie 500cm2

niby tylko 5cm różnicy , ale to prawie 2x większa powierzchnia "uderzeniowa"

o ile jakość produktów na podobnym poziomie to zdecydowanie warto dołożyć do większej średnicy

ale :
-pokój masz mały , więc starczy 20cm ( w REL T5 ) jeśli będzie używany w stereo
-Tannoy się przyda może kiedyś w większym pomieszczeniu , bo w tym pokoju może być za duży , ale mocy nigdy za wiele przy zamkniętej konstrukcji i głośnikiem 25cm

P.S.

wiele osób poleca tutaj REL T5 za to ze jest świetny w stereo , ale jak przyjdzie do opisania sytuacji to :
W stereo z niego nie korzystam, ale przy podłączeniu wysokopoziomowym gra ponoć jeszcze lepiej.
dla mnie bez sensu
ani nie korzysta z suba w stereo , ani nie wie czy gra lepiej przy innym podłączeniu

dla mnie w kinie ma być wykop , a ja z kolei w stereo nie używam suba ( też mam dobre kolumny :p ) i trzeba to po prostu rozgraniczyć ( albo , albo )

kolumny kupuje się na tyle dobre , by w stereo grały super i w kinie wspomagane subem były jeszcze lepsze

jak dla mnie sub z bass reflexem do kina bardzo się sprawdza i trzeba to rozdzielić
-stereo bez suba
-kino z subem

jeśli natomiast w stereo brakuje basu , to brać większego w zamkniętej konstrukcji , bo on i tak będzie słabszy w kinie domowym z subem z bass reflexem ( mowa o tej samej średnicy głośnika i podobnym poziomie cenowym jak i jakościowym )

kiedyś przerabiałem ten temat

DALI SWA-8 - zamknięta konstrukcja
107db przy wzmacniaczu 200W ( max pobór mocy 260W )

DALI AW-8 -otwarta konstrukcja
108db przy wzmacniaczu 60W ( max pobór mocy 100W )

i ten drugi w kinie w sporym pokoju sprawdza się znakomicie
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja suba kupowałem tylko do kina, więc po jakie licho mam go łączyć w stereo? Co Cię tak dziwi? Te suby są specjalnie dedykowane pod stereo, i tam dopiero pokazują klasę. Są chłopaki na forum co mają go podłączonego również wysokopoziomowo, i potwierdzają opinię o jakości basu. Mnie zależało na dobrej kontroli, ze względu na akustykę pomieszczenia. mors111 mógłbym zadać Ci podobne pytanie, czy wiesz jak Twoj sub gra przy podłączeniu wysokopoziomowym? Pewnie nie, bo słuchasz tylko na frontach, więc nie rozumiem Twojego zdziwienia w moim przypadku?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
matematyka się kłania

przy 20cm masz pole głośnika w granicach 320cm2 , a przy 25cm masz już prawie 500cm2

niby tylko 5cm różnicy , ale to prawie 2x większa powierzchnia "uderzeniowa"

o ile jakość produktów na podobnym poziomie to zdecydowanie warto dołożyć do większej średnicy

ale :
-pokój masz mały , więc starczy 20cm ( w REL T5 ) jeśli będzie używany w stereo
-Tannoy się przyda może kiedyś w większym pomieszczeniu , bo w tym pokoju może być za duży , ale mocy nigdy za wiele przy zamkniętej konstrukcji i głośnikiem 25cm

P.S.

wiele osób poleca tutaj REL T5 za to ze jest świetny w stereo , ale jak przyjdzie do opisania sytuacji to :
dla mnie bez sensu
ani nie korzysta z suba w stereo , ani nie wie czy gra lepiej przy innym podłączeniu

dla mnie w kinie ma być wykop , a ja z kolei w stereo nie używam suba ( też mam dobre kolumny :p ) i trzeba to po prostu rozgraniczyć ( albo , albo )

kolumny kupuje się na tyle dobre , by w stereo grały super i w kinie wspomagane subem były jeszcze lepsze

jak dla mnie sub z bass reflexem do kina bardzo się sprawdza i trzeba to rozdzielić
-stereo bez suba
-kino z subem

jeśli natomiast w stereo brakuje basu , to brać większego w zamkniętej konstrukcji , bo on i tak będzie słabszy w kinie domowym z subem z bass reflexem ( mowa o tej samej średnicy głośnika i podobnym poziomie cenowym jak i jakościowym )

kiedyś przerabiałem ten temat

DALI SWA-8 - zamknięta konstrukcja
107db przy wzmacniaczu 200W ( max pobór mocy 260W )

DALI AW-8 -otwarta konstrukcja
108db przy wzmacniaczu 60W ( max pobór mocy 100W )

i ten drugi w kinie w sporym pokoju sprawdza się znakomicie

Nie do końca się zgodzę. Nie można zakładać, że suby z bass reflexem są lepsze przy filmach niż zamknięte. Popatrz na drogie konstrukcje chociażby Velodyne, Paradigm są zamknięte. Konstrukcję bass-reflex mogą zagrać głośniej co nie zawsze znaczy lepiej. Tańsze suby bass-reflex przy większych głośnościach nie wyrabiają i się gubią.

I teraz mam pytanie. Czy to prawda, że suby zamknięte schodzą niżej? Co tak czytałem i jestem ciekaw czy to prawda.
 

mors111

Active member
Bez reklam
Ja suba kupowałem tylko do kina, więc po jakie licho mam go łączyć w stereo

to to odczułem czytając Twoje posty , ze i do stereo go urzywasz


Co Cię tak dziwi? Te suby są specjalnie dedykowane pod stereo

wiem że są bardziej pod stereo

mors111 mógłbym zadać Ci podobne pytanie, czy wiesz jak Twoj sub gra przy podłączeniu wysokopoziomowym? Pewnie nie, bo słuchasz tylko na frontach, więc nie rozumiem Twojego zdziwienia w moim przypadku?

raz podłączałem pod najbliższą kolumnę więc wiem jak to gra ( mam takie wejście w subie :D ) , ale jak dla mnie kiedy to w stereo nie używam suba mija się to z celem

P.S.

z samych kolumn też uzyskam sporo niskiego basu o dużej dawce w kinie domowym , sub , u mnie po prostu odciąża amplituner ( kolumny schodzą do 35hz przy bardzo małym spadku db ,a słyszalne jest 32hz przy 17cm głośnikach i w kinie bardzo dobrze się sprawdzają )
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja zawsze uważałem że słuchanie stereo ze subem to lekka profanacja, chociaż sa osoby które tak lubią. Mnie również w muzyce całkowicie odpowiada bas z frontów, a nawet Ci powiem że gdybym nie miał suba to w kinie też strasznej biedy by nie bylo, chociaż subwoofer wnosi dużo więcej dobrego. U mnie subwoofer to tylko kino, a wymieniłem na zamknięty, bo mnie denerwowalo czasami dudnienie i niepotrzebne rozciąganie basu. Tu mam uderzenie kiedy jest potrzeba i cisza...:)
 

mors111

Active member
Bez reklam
Nie do końca się zgodzę. Nie można zakładać, że suby z bass reflexem są lepsze przy filmach niż zamknięte.

wszystko zależy od budżetu


Popatrz na drogie konstrukcje chociażby Velodyne, Paradigm są zamknięte
.
jak już sam napisałeś drogie więc te za 2kzł i poniżej się nie liczą

Konstrukcję bass-reflex mogą zagrać głośniej co nie zawsze znaczy lepiej
czy lepiej tego nie wiem , natomiast dadzą większego "kopa" to na pewno

Tańsze suby bass-reflex przy większych głośnościach nie wyrabiają i się gubią.

tańsze to też zależy od średnicy głośnika
-30cm głośnik za 1.300zł czy 20cm głośnik za 1.300zł ( tyle kosztował mój kiedyś ... katalogowo .... , bo miałem go sporo taniej ... )
i zgodzę się z tym że nie wyrabia przy dużej mocy , ale jak dla mnie nie ma potrzeby go aż tak podkręcać ( przy dobrych kolumnach ) aby nie wyrabiał podczas oglądania filmów czy też koncertów , wręcz przeciwnie ( w subie nastawienie na godzinę 10-11 , w ampli na "0" i basu mam spory nadmiar jak na pokój 30m2 )

I teraz mam pytanie. Czy to prawda, że suby zamknięte schodzą niżej? Co tak czytałem i jestem ciekaw czy to prawda.

też tak czytałem , ale mają mniejsze ciśnienie ponoć ( też tak czytałem )
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Coś w tym jest. Była w "Szybkich i wsciekłych 5" taka scena wybuchu, gdzie przy dawnym subie BR zatykalo mnie w uszach, a przy REL'u już tego uczucia nie miałem, pomimo że REL niżej schodzi.
 

mors111

Active member
Bez reklam
co się dziwić

kiedyś 2x20cm + BR , dziś 1x20cm i zamknięta konstrukcja
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry