Połaczenie HDMI-LCD Panasonic 32LX60p z DVD Panasonić S-52

rysiek2

New member
Mam prośbę.Może ktoś z Was wie na czym polega działanie "sterowanie przez HDMI".W instrukcji obsługi LCD napisali że takie ustawienie jest możliwe lecz nic nie napisali co takie ustawienie daje.W instrukcji DVD na ten temat ani słowa.
 

jaco

New member
Takie połączenie daje tylko przełączenie się formatu obrazu, rozpoznanie czy720p lub1020i, I automatyczne przełączanie wejścia w tv po uruchomieniu odtwarzacza. Żadna rewelacja sterowanie przez HDMI dużo upraszcza obsługę nagrywarek.
 

rysiek2

New member
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia.W instrukcji obsługi LCD oraz DVD na ten temat ani słowa.Jest tylko wzmianka że coś takiego jest i jak to włączyć.
Mam tę funkcje włączoną ale po włączeniu odtwarzacza DVD telewizor się sam nie przełacza.Czarna magia.Raz jeszcze dziękuję.
 

gufi

New member
Mam ten sam problem. Mój zestaw to 42PV60 i DVD S52.Nic mi się nie przełącza, a sposób wyboru wejścia w tv uważam za najgorszą rzecz w tej fajnej ogólnie plaźmie. Przechodzenie z cyfry(euro) na dvd(hdmi) to koszmar. Stary Sony(crt) był pod tym względem genialny. Może ktoś zna sposób na zmuszenie w/w urządzeń do współpracy?
 

rysiek2

New member
No właśnie.Brak automatycznego wybierania wejść w TV jest denerwujące zwłaszcza dla osób przyzwyczajonych do takiej funkcji.
Przed zakupem TV LCD pytałem w sklepach.Odpowiadano jednogłośnie że nie widzieli ani plazmy ani LCD wybierających automatycznie wejscie component lub hdmi.Rzeczywiście w Panasonicu wybieranie wejśc jest troche denerwujące zwłaszcza naciskanie niebieskiego lub żółtego przycisku nie wiedzieć czemu dwa razy.Mnogość weść chyba zmusiła producenta do wybrania takiej formy.Ogólnie jednak jestem z tego zestawu bardzo zadowolony.Obraz z DVD po prostu cudo a i z tunera sat przez wejście component też rewelacyjny.Niestety nie znam sposobu aby zmusić TV do automatycznego wyboru wejść.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Gdzieś już o tym pisałem (może na innym forum). Scart posiada możliwość podawania napięcia sterującego na jednej z nóżek, stąd telewizor wiedział, że ma przełączyć sygnał. Nie chodzi tu więc o geniusz telewizora Sony. Po prostu taka funkcja jest cechą standardu Scart. Szkoda, że HDMI tego nie potrafi. Najwyższy czas przyzwyczić się do pilota ;) .

ArtS :)
 

gufi

New member
Scart posiada możliwość podawania napięcia sterującego na jednej z nóżek, stąd telewizor wiedział, że ma przełączyć sygnał. Po prostu taka funkcja jest cechą standardu Scart. Szkoda, że HDMI tego nie potrafi. Najwyższy czas przyzwyczić się do pilota ;) .


Według instrukcji potrafi i w tym cały problem - "sterowanie przez HDMI".
 
Ostatnia edycja:

kg2000

Member
rysiek2 napisał:
Mam prośbę.Może ktoś z Was wie na czym polega działanie "sterowanie przez HDMI".W instrukcji obsługi LCD napisali że takie ustawienie jest możliwe lecz nic nie napisali co takie ustawienie daje.W instrukcji DVD na ten temat ani słowa.
To jest tzw. "Control with HDMI" prywatne rozwiązanie Panasonica do automatycznego przełączania/wyłączania/włączania urządzeń podpiętych przez HDMI. Z tego co się orientuję na razie obsługują to tylko nagrywarki Panasonica. Jeśli w instrukcji od S52 nic o tym nie ma to na 100% tego nie obsługuje.

Możliwe, że tak naprawdę jest to implementacja CEC (Consumer Electronic Control) czyli funkcji HDMI zapewniającej sterowanie urządzeniami. Nie wiem czy Panasonic po prostu jako pierwszy ją zaimplementował i nadał inną nazwę czy też to ich jakiś włąsny wynalazek.
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
I tym samym zaczyna się, znana od dawna, "spójna" polityka standaryzacyjna. Producenci będą wyważać otwarte drzwi (Scart potrafił, a HDMI będzie potrzebował super standardu i super nazwy dla sterowania źródłami). Oby tylko nie skończyło się tak, że te superstandardy sterowania będą zgodne w obrębie jednej firmy lub, co gorsza, jednej serii produktów. Być może jakaś firma wpadnie na pomysł licencjonowania standardu sterowania? Dojdzie do jakiejś wojny standardów? Uff... Głowa boli... :?:

Cała nadzieja w tym, że jak już będę kupować jakiegoś płaszczaka z wejściami HDMI, to producenci coś sensownego wymyślą i zestandaryzują. Doprawdy, zaczynam jeszcze bardziej doceniać dorobek autorów złącza Scart... :cool: I to wszystko bez grama techniki cyfrowej...

Choć złącza komponentowe na pewno nie mają możliwości automatycznego sterowania źródłem, a są używane i nie spotkałem się z głosami, że szkoda iż nie potrafią przełączać źródeł. Chyba naprawdę czas oswoić się z pilotem ;) .

ArtS :)
 
Ostatnia edycja:

kg2000

Member
ArtS007 napisał:
I tym samym zaczyna się, znana od dawna, "spójna" polityka standaryzacyjna. Producenci będą wyważać otwarte drzwi (Scart potrafił, a HDMI będzie potrzebował super standardu i super nazwy dla sterowania źródłami). Oby tylko nie skończyło się tak, że te superstandardy sterowania będą zgodne w obrębie jednej firmy lub, co gorsza, jednej serii produktów. Być może jakaś firma wpadnie na pomysł licencjonowania standardu sterowania? Dojdzie do jakiejś wojny standardów? Uff... Głowa boli... :?:
A najlepsze w tym wszystkim jest to, że specyfikacja HDMI przewiduje obsługę przełączania/wyłączania źródeł od.... samego początku, od wersji 1.0;)
Nazywa się to Consumer Electronics Control (CEC) channel i cały problem w tym, że ma status OPTIONAL. A jak optional to producenci to olali, a Amerykanie, którzy nie znają SCARTa pewnie nie wiedzieli, że można mieć taką kosmiczną funkcjonalność.
Mam nadzieję, że Panasonic tylko wymyślił swoją nazwę a działanie jest takie jak w specyfikacji.
 
Do góry