Warunki vs. zestaw kina

dpolkowski

New member
Witam.
Mam pytanie odnośnie wyboru kina. Pokój, a właściwie jego część wygląda jak na rysunku poniżej. W prawym, górnym rogu - kominek. Z lewej strony, za filarem otwarta przestrzeń jadalnia oraz kuchnia.
Zastanawiam się czy nie jest przesadą kupować "pełnowymiarowego" zestawu. Zestaw używany byłby do filmów i do muzyki (raczej jako tło do krzątania się po domu) 50/50. Nie jestem audiofilem, dotychczas słuchałem muzyki/radia poprzez telewizor Panasonica (TX-L42D25).
Moim faworytem są: Onkyo TX-SR608 + Jamo S 506 HCS3 (na razie bez suba).

0b39def3f8763e45gen.jpg


Moje wątpliwości:

  • Czy taki zestaw nie jest za "duży" do pokoju?

  • Przy kominku w zimie jest trochę ciepło, czy to w jakiś sposób może uszkodzić kolumnę?

  • Czy nie lepiej kupić, np.: HARMAN KARDON HKTS 30, podniesie to cenę zestawu, ale będzie już sub.

  • Jak Harman sprawdzi się jako zestaw do muzyki?
Z góry dzięki za pomoc.
Daniel
 
Ostatnia edycja:

pro_fill

New member
Bez reklam
podaj linka bez początku w adresie poniżej masz przykład, tylko to co pogrubione.
Kod:
http://www.[b][COLOR="RoyalBlue"]audio-przestrzen.pl/mediac/400_0/media/pagani_hifi_1.jpg[/COLOR][/b]
to powinno pomóc
 

dpolkowski

New member
problem wynikał z braku 5 wiadomości :), teraz już jest ok
a tak przy okazji, pro_fill, jesteś zadowolony z soundbaru?
 
Ostatnia edycja:

pro_fill

New member
Bez reklam
jak najbardziej - zależało mi na poprawie dźwięku. zestaw kilku głośników wymusiłby na mnie niewielki remont [kable]. potem znalazłem coś pod nazwą soundbar.
nie mam dźwięku przestrzennego, nic mi nie śmiga wokół głowy [powiedzmy, że z tego wyrosłem], a uzyskałem dźwięk, który mnie zadowala.
dla mnie najważniejsze, że teraz mogę słuchać w godzinach wieczorowo-nocnych ciszej, niż z głośników TV i słyszę - TV musiał "wyć".

sprzęt u mnie sprawdza się na niecałych 25m2 i nie myślę o wymianie.
 

pro_fill

New member
Bez reklam
na starym miejscu zamieszkania miałem kino, obecnie ma je syn - nic specjalnego, coś co było w sklepach ponad 8 lat temu, więc powiedzmy, że mi już przeszła fascynacja x-oma głośnikami.
zależało mi na poprawieniu tego co oferuje mi TV i obecnie jestem zadowolony. w tym zestawie dźwięk dobrze dobarwia subwoofer, który jak na swoje rozmiary jest "potężny" - nie wiem, czy to dobry objaw jego parametrów, ale szklanki w kuchni - nie mylić z aneksem - potrafią "grać" w szafkach.
dobrą funkcją, z której często korzystam w godzinach wieczornych jest "clear mode dialog" - dialogi są bardziej czyste nawet przy cichym odsłuchu.

w moim przypadku TV stoi na długiej ławie RTV, gdzie miejsca na sprzęt
mam niecałe 15 cm wysokości. ciężko znaleźć jakiś wzmacniacz spełniający ten warunek. kolejnym kryterium, które przekreślało zestaw kilku głośników, to wspomniane kable.
głośniki pierwsze wybrałem, żona zaakceptowała, lecz potem znalazłem soundbar.
tu nie ma co porównywać tego sprzętu do kilku głośników - 2.1 to nie 5.1
 

dpolkowski

New member
dzięki, rozejrzę się zatem gdzieś po sklepach w celu pooglądania i posłuchania na żywo (znalazłem w sieci coś takiego: PANASONIC SC-BFT800, i tutaj pytanie, czy dobrze rozumiem, że przy jednym HDMI z ARC dźwięk, np. z dekodera n-ki, lub konsoli (które należy podłączyć do TV) będzie wypuszczony przez soundbar?)

a wracając do meritum, czy jest może ktoś kto będzie w stanie powiedzieć coś o moim wyborze zestawu w kontekście konkretnej sytuacji "pokojowej" (rysunek w pierwszej wiadomości)?
 

pro_fill

New member
Bez reklam
dzięki, rozejrzę się zatem gdzieś po sklepach w celu pooglądania i posłuchania na żywo (znalazłem w sieci coś takiego: PANASONIC SC-BFT800, i tutaj pytanie, czy dobrze rozumiem, że przy jednym HDMI z ARC dźwięk, np. z dekodera n-ki, lub konsoli (które należy podłączyć do TV) będzie wypuszczony przez soundbar?)
dokładnie, podobnie jak mam w "schemacie", w stopce.
jedyny problem [nie wiem, czy jest on po stronie TV Panasonic'a czy playera Hyundai], to taki, że w trakcie odtwarzania materiału z dźwiękiem DTS [połączenie kablami HDMI] blokowany jest sygnał, player odbiera informacje o barku kodeków w TV [ustawienia w playerze mam na RAW] i player zamienia mi DTS na 2.0
tu musiałem podłączyć pod soundbar player dodatkowo kablem optycznym.
może inne modele TV Panasonic'a nie mają tego problemu

co do wyboru i twojej powierzchni niech wypowiedzą się "tęgie głowy" ;-)
bo jak dla mnie, to potężny zestaw, na większą powierzchnię.
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Hej,
Z pewnością kolumny frontowe dałbym minimalnie szerzej, gdy będziesz korzystał zimą z kominka możesz po prostu przesunąć bliżej środka. Tylne satelity najlepiej powieś na uchylnych uchwytach, jeżeli nie masz kabli w ścianach to proponuje w miarę możliwości rozsunąć tyły tak aby cały narożnik znalazł się w strefie odsłuchu. Do tego ważne aby w pokoju znalazł się jakiś dywanik na podłodze oraz ewentualnie jakaś firanka za kanapą dla poprawy akustyki. Jeżeli chciałbyś zobaczyć jak wygląda to u mnie (mam podobny układ) to daj znać, prześlę link do zdjęcia na PM. Sprzęt z pewnością nie będzie za mocny.
 

dpolkowski

New member
Z przednimi nie ma problemu aby je rozsunąć "na lato" :). Kabli na razie nie mam, więc mogę ustalić dowolną bazę satelitek. Nie będzie to się gryzło z szerokością frontów?
Firana na oknie jest, będą prawdopodobnie i rolety (nie z powodu odbić okna w tv, na to nie narzekam, matowa matryca jest OK). Gorzej z dywanikiem... Ale posłuchamy, zobaczymy. Najważniejsze dla mnie, że nie jest to przerost formy do takiego małego pomieszczenia. Chętnie zobaczę jak Ty rozwiązałeś ustawienie.
I jeszcze jedno: czy otwartość pomieszczenia z lewej strony będzie przeszkadzać? I w sumie też ważne, czy te kolumny mogę dosunąć blisko do ściany? Mają z tułu bass reflex, czy jak przesunę na dwa-trzy centymetry do ściany nie ucierpi na tym dźwięk?
Dzięki za zainteresowanie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

diuczysko

New member
Bez reklam
Szersze rozstawienie tyłów na pewno poprawi efekty surround, będą bardziej efektowne. Tak naprawdę w systemie 5.1 nie ma "tyłów", kolumny powinny znajdować się z boku. Nawet instrukcje które dołącza onkyo czy jamo pokazują boczne ustawienie z bazą dużą szerszą od frontów. Także szersze ustawienie jest wskazane. Ja posiadam pomieszczenie otwarte zarówno na jeden bok (dalsza część pokoju) jak i również tył (aneks kuchenny). Ewentualne fotki podeślę wieczorem.
 

dpolkowski

New member
No i się doigrałem :), żona kazał mi zrobić z tektury pudełka wielkości kolumn i postawić przy telewizorze :). Coś mi się wydaje, że pozostanę przy Harmanie...
Dziękuję za zdjęcia. Pozdrawiam.
 

dpolkowski

New member
Witam ponownie po kilku miesiącach.
Pomysły dojrzały i okrzepły. Po wizytach w sklepach typu Media, Saturn oraz odsłuchach w salonach audio skończyło się na Harmanie..., ale amplitunerze :) a nie głośnikach, oraz zestawie Monitor Audio.
Szczegóły: HK AVR260, Monitor Audio BX6, BX1 oraz BXC no i HK BDP10.
Przemeblowaniu uległa cześć salonu, żona pozostała bez zmian ;), można powiedzieć że wygrałem z nią :).
Nie mam jeszcze spiętej całości, BX1 póki co tylko "wiszą" na ścianie i czekają na okablowanie. Za to z frontów jestem bardzo zadowolony. Jak na moje ucho zestaw w muzyce sprawuje się świetnie.
Niemniej jednak powoli zaczynam myśleć o subie. W kinie jest można odczuć jego brak.
Dziękuję za pomoc i zainteresowanie.
Pozdrowienia.
 
Do góry