DVD ze skalerem do 720p i 1080i

Marcin_s

Member
Witam
Mam taki sobie zestawik yamahy - dvd s530 (niestety!) i amplituner640 i w zwiazku z planowanym zakupem LCD 32" HD ready mysle o zmianie DVD na taki ktory potrafi "podciagnac" rozdzielczosc na potrzeby nowego TV. Spotkalem sie z niedrogimi modelami Pioneera 490 i LG wyposazonymi w ta opcje. Czy ktos moze podzielic sie wrazeniami z obslugi tych modeli. Czy skalowanie daje duze zmiany?
 
Ostatnia edycja:

kowal

New member
Z tym skalowaniem to nie jest taka prosta sprawa. Są skalery lepsze i gorsze i tu pojawia się sedno problemu.
Po pierwsze praktycznie każda plazma czy lcd posiada swój wewnętrzny skaler, który dopasowuje wchodzące sygnały ( antena, AV, DVI/HDMI, D-SUB itp ) do rozdzielczości natywnej panelu. Skalery te mogą być różnej jakości co generalnie przekłada się na jakość obrazu. Zasadniczo im droższy model TV tym lepsze i o większych możliwościach skalery obrazu.
Ogólnie za najlepsze skalery uznaje się DCDi Faroudja lub Silicon Image i z takim skalerem LCD-ka bym na twoim miejscu szukał.
Podobnie ma się sprawa z odtwarzaczami DVD im droższy model tym lepszy skaler i końcowy efekt ( obraz ).
Ogólnie jeśli TV i DVD są z tej samej grupy cenowej ( tzn. oba są tanie, drogie, albo kosmicznie drogie ) i oba posiadają skalery ( zapewne podobne jakościowo ) to zaleca się zazwyczaj aby DVD robiło jedynie deinterlacing ( czyli funkcja progresive scan włączona ) a resztą ( czyli skalowaniem obrazu do matrycy ) zajmował się skaler w TV. Oczywiście nie jest to zasada i można próbować skalować obraz już w DVD, ale tak czy siak warto spróbować wszystkich możliwości i wybrać tę subiektywnie najlepszą.

Na twoim miejscu najpierw kupiłbym TV i podpiął do niego twoje DVD przy pomocy sygnału Component z włączonym progresywnym skanowaniem i dopiero ocenił czy warto zmieniać odtwarzacz. Bardzo często różnica między obrazem ( skalowanym lub nie ) po Component a obrazem po HDMI ( bo tak pewnie podłączyłbyś nowe DVD ) jest niewielka a czasem bywa nawet na korzyść Component-u.

Z własnego doświadczenie mogę tylko napisać tak:
Do plazmy LG PX5R miałem podłączone:
po Euro RGB stare DVD panasonic A-360 ( topowy model rocznik 1999, brak odczytu cd-r, brak component-u, brak progresiv scan ),
po Component ( progresive scan) mantę Emperor III,
i ostatnio po HDMI LG 9900H ze skalerem do 1080i
Obraz ze starego Panasonica po zwykłym euro jest o niebo lepszy niż po progresywnym component-cie z Manty.
Obraz z LG po HDMI ( bez skalowanie i bez przeplotu <576p> ) jest minimalnie lepszy niż po Euro z Panasonica <576i> z pewnym zastrzeżeniem - obraz po HDMI jest trochę ostrzejszy ( więcej szczegółów ), ale przy gorzej jakościowo nagranym filmie dużo mocniej widać wszystkie niedoskonałości kodowania przez co obraz z Panasa choć bardziej miękki jest subiektywnie przyjemniejszy do oglądania.
Oczywiście przy dobrej płycie DVD obraz z LG jest w tej grupie bezkonkurencyjny.
Co do różnic przy skalowaniu to musze powiedzieć, że po przełączeniu z 576p na 720p obraz robi się bardziej miękki i przyjemniejszy w odbiorze, przełączenie na 1080i nie daje zauważalnej poprawy/różnicy więc obecnie pozostałem przy LG podpiętym po HDMI ( jeden cienki kabelek zamiast 5 przy componencie ) i skalowaniem na 720p.
 

Marcin_s

Member
Wow dzieki - Ta Yamaha nie ma P.S. wiec pewnie przyda sie ja podmienic na cos swierzszego... Nie mam zamiaru isc w straszne koszty wiec pole poszukiwan zawezam do kilku modeli...
LCD to bedzie Sharp LC32GA9 lub jego wersja z tunerem.
 
Ostatnia edycja:

bratpit

New member
Witam!

Mam podobny problem -- musze wybrac DVD ktore bedzie podlaczone do Sony KDF50... Zastanawiam sie pomiedzy LG 9900H a Samsungiem 860? Ktory z tych dwoch odtwarzaczy bedzie lepszym wyborem?
 

absolus12

New member
Czy ktoś mógłby podzielić się wrażeniami na temat samsunga 850 i 860?
Bardzo zależy mi na szybkiej poradzie

Pozdrawiam i z góry dziękuję za poświęcony czas oraz zainteresowanie
 

Marcin_s

Member
z rynkowych tanioch pozostaje jeszcze LG DVD DVX 9900H - jak pisal przedmowca. pozatym tylko jeden kabelek...

edit
Wracajac z pracy zajzalem do MM - dolna olka cenowa zapelnila sie dvd playerami z Hdmi - w okolicach do 400zl - Sharp, Toshiba, LG....
czy ktos to widzial na zywo?
 
Ostatnia edycja:

Yuiren

New member
Mam Thomsona DTH252E z HDMI. To tez tak zwana dolna półka.
Zakupiłem go za jakies 300zl. I porównywałem do :
- componenta z xboxa 1
- componenta z ps2
- euro ze starego philipsa
I obraz jest ZDECYDOWANIE na plus tego Thomsona. Nie kupiłem nic lepszego bo oczekuje na prawdziwe HD, według mnie niema sensu wydawać 2000zł na świetne DVD którego średni czas życia nie potrwa już dłużej niż 2 lata.
Zdecydowanie odradzam wszelkie manty i inne chinskie wynalazki.
Może Thomson to nie Pioneer, ale od wszelkich Mant napewno jest lepszy.
 

nowy66

New member
No właśnie. Jeśli są PS po obu stronach (LCD+DVD) to który wybrać ? Pewnie najlepiej to sprawdzić. Czy którys ma "priorytet"? Czy go sami określamy?
Ale ja mam akurat Pioneera DV 535, który ma tylko (?) optical digital output + coaxial digital output, natomaist przymierzam się do Toshiby z DCDi Faroudja- więc? Czy będę zmuszony do kupienia nowego DVD z PS (np DV 696)?

pzdr
 

kamon

New member
nowy66 napisał:
No właśnie. Jeśli są PS po obu stronach (LCD+DVD) to który wybrać ? Pewnie najlepiej to sprawdzić. Czy którys ma "priorytet"? Czy go sami określamy?
Ale ja mam akurat Pioneera DV 535, który ma tylko (?) optical digital output + coaxial digital output, natomaist przymierzam się do Toshiby z DCDi Faroudja- więc? Czy będę zmuszony do kupienia nowego DVD z PS (np DV 696)?

pzdr

Nie jest przypadkiem tak, ze w DVD (np. Pioneer 696) mozesz wymusic do jakiej wartosci skalujesz (w przypadku tego Pionka 720p lub 1080i) a w LCD nie ?

Pozdro
 

qosmio

New member
Strzał w !0

Amix napisał:
Witam jestem posiadaczem modelu 76 i jestem zachwycony jakosc obrazu w stosunku do błyszczacych mistrzow osiadania kurzu lg i samsungow jest o niebo lepsza.Obraz obrazem ale dzwiek to porownanie mercedesa do poloneza .Przetestowalem do glownie pod katem muzyki poniewaz duzo slucham plyt audio dts .Samsungi Lg itp supermarketowce mialy bas twardy jak kopanie noga w pudlo na filmach moze byc ale do muzyki dno .Polecam jeszcze raz Sonego jest tani i chyba najlepszy w tym przedziale cenowym.
 

AWGUST72

Klub HDTV.com.pl
VIP
Marcin_s napisał:
Witam
Mam taki sobie zestawik yamahy - dvd s530 (niestety!) i amplituner640 i w zwiazku z planowanym zakupem LCD 32" HD ready mysle o zmianie DVD na taki ktory potrafi "podciagnac" rozdzielczosc na potrzeby nowego TV. Spotkalem sie z niedrogimi modelami Pioneera 490 i LG wyposazonymi w ta opcje. Czy ktos moze podzielic sie wrazeniami z obslugi tych modeli. Czy skalowanie daje duze zmiany?

Wszystko zalezy od tego ile masz na ten cel przeznaczone pieniędzy.Uważam iz w przedziale cenowym do 500 PLN - czy kupisz Panasa S52 czy Pionka 490 lub Samsunga 860 to nie zauwazysz wiekszej roznicy Ja przesiadłem się z Panasa s 32 na Pionka 490 i to akurat była dla mnie róznica w jakości uzyskanego obrazu. Tym bardziej iż dołożyłem porządne kable. Jednak ta klasa cenowa wymusza dość ograniczona jakośc.Nie wiem jak grało Twoje stare dvd , tu musiałbyś porównac to sam. Napewno zyskałbyś w przypadku zakupu dvd z wyższej półki tj Panasonic s99 lub Denon 1930 ( widziałem w działaniu tego Denona i starszy model Panasa 97 i mój Pionek się chowa) -jednak to jest wydatek ponad 1000PLN
Pozdrawiam
 

trops55

Member
Mam SHARPA 46 XDIE podłączonego do Panasonica S52 złączem HDMI. Jakość obrazu o wiele gorsza od obrazu ze starego poczciwego DVD PIONIERA 535 po EURO . Wydałem tylko niepotrzebnie kasę .
 
Do góry