Opinie Cambridge Audio Azur 650 R

Mariusz_W-ch

New member
Proszę o opinie posiadaczy tego amplitunera. Zależy mi głównie na jakości dźwięku w stereo jak i w kinie (50/50). Pokój 23m2, kolumny Paradigm. Od kilku tygodni jestem posiadaczem odtwarzacza CA 650 BD dlatego moje zainteresowanie tym amplitunerem. Moją uwagę zwróciły jeszcze Marantz SR6005, Yamaha RX-V2067, Onkyo TX-NR1008.
 

Mariusz_W-ch

New member
Naprawdę nikt nie miał styczności z tym amplitunerem....? interesują mnie jego walory dzwiękowe, na dodatkowe bajery np. jakie ma onkio były by dla mnie bezużyteczne
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
no właśnie . Ponieważ masz zamiar cieszyć się jakością to bardzo dobry pomysł z tym CA. W sprawie szczegółów współpracy z zestawem napisz do steeze na priw.
 

ziut

New member
poszukaj na zagranicznych forach. W Polsce chyba nie jest zbyt popularny - ale to sie pewnie zmieni bo ceny spadly do 3500zl. Chyba nie ma zadnych konkurentow wsrod ampli AV <5tys jesli chodzi o stereo
 

Mars

New member
Proszę o opinie posiadaczy tego amplitunera. Zależy mi głównie na jakości dźwięku w stereo jak i w kinie (50/50). Pokój 23m2, kolumny Paradigm. Od kilku tygodni jestem posiadaczem odtwarzacza CA 650 BD dlatego moje zainteresowanie tym amplitunerem. Moją uwagę zwróciły jeszcze Marantz SR6005, Yamaha RX-V2067, Onkyo TX-NR1008.

Witam!

Myślę, że moja opinia może być przydatna, bo najpierw kupiłem blu-ray Cambridge Audio 650BD a potem omawiany amplituner. Cena 3499 zł jest wyjątkowa i już się nie powtórzy, bo wzięła się wyłącznie stąd, że stary dystrybutor (Bałys) pozbywał się ostatnich egzemplarzy przed zmianą dystrybutora. Nowy dystrybutor wrócił do ceny katalogowej 5999 zł, która - powiedzmy sobie - jest wysoka. Zatem nowe egzemplarze już nie będą w tej cenie. Będzie drożej.
A teraz o jakości. Być może Denon, Yamaha czy Harman Kardon mają więcej bajerów, ale to CA rządzi jeśli chodzi o dźwięk. W kinie jest znakomicie. Potężna moc u konkurentów jest wyłącznie na papierze. U Denona czy Yamahy zapis typu 5x100 czy 5x120 watt oznacza tylko tyle, że każda z końcówek mocy z osobna dostarcza tyle watów. Wystarczy jednak uruchomić system 5.1, by rzeczywista moc na kanał spadła do typowych 50-65 watów. Niby wystarczy, ale... w 650R jest potężny toroid i przy równoczesnym wysterowaniu moc wynosi 100 watów w systemie 5.1. To świadczy o wielkich możliwościach zasilacza. A możliwe jest podpięcie kolumn 4 ohmowych, co w amplitunerach nie jest częste.
Miałem dotąd bardzo udany model CA 540 V2 (nie miał dekoderów HD, ale już HDMI i świetny dźwięk w stereo). Tu jest jeszcze lepiej. Jeszcze lepsza stereofonia (stabilniejsza i głębsza) doskonały, dynamiczny i głęboki bas, mocne i detaliczne wysokie tony (doskonale słychać zróżnicowanie blach perkusyjnych - tak! One grają a nie szeleszczą czy cykają), klarowna średnica (bez lampowych czarów, ale i bez suchości czy sterylności).
650R to urządzenie audiofilskie a zatem:
-można całkowicie wyłączyć korekcję barwy dźwięku, DSP i inne bajery.
Służy do tego przycisk Analog stereo direct. Podobny efekt można osiągnąć podpinając do wejścia 7.1 direct. Ten tryb pracy polecam do odsłuchu audiofilskiego.
Kto skupia się kinie, do dyspozycji wszystkie opcje dźwięku wielokanałowego, włącznie z Dolby TruHD i DTS HD Master. Jest także mikrofon pomiarowy, który działa dokładnie aczkolwiek mierzy parametry tylko dla jednego miejsca odsłuchowego i tu np. Denon ma pewną przewagę ze swoim bardziej wyrafinowanym systemem Audyssey (pewnie CA nie chcieli płacić za licencję).

Co jeszcze?
Okablowanie. Wiem, zaraz zacznie się, że wariuję i to nie ma znaczenia. Ano ma. Wielkie. Żeby maszyna klasy 650R zagrała jak należy, należy:
-wyrzucić śmieszne kabelki zasilające, dobre do komputera i lampki nocnej i kupić dobry kabel zasilający (sieciowy). Barwa i dynamika dźwięku się zmienia i to jak!
- kupić dobrej klasy kabel HDMI - od tego zależy jakość obrazu i dźwięku i to widać i słychać.
-kupić dobrej klasy kabel sygnałowy do odsłuchu stereo - to też słychać.
-właściwie dobrać kolumny o neutralnej charakterystyce i bez podbitego basu i wysokich tonów.

PS. Żeby nie było, że sponsoruje mnie lobby kablowe i producentów głośników, nie piszę jakie kable i kolumny fajnie grają, bo każdy niech sam ocenia i kupuje, co lubi.
 

alef

New member
...a już miałem pytać z jakimi kolumnami to u Ciebie gra ;-)

ale w zamian mam inne pytanko: sprawdzałeś czy 650R potrafi puścić sygnał z HDMI (np. cyfrowego tunera kablówki) do TV w stand-by?
 

Mars

New member
...a już miałem pytać z jakimi kolumnami to u Ciebie gra ;-)

ale w zamian mam inne pytanko: sprawdzałeś czy 650R potrafi puścić sygnał z HDMI (np. cyfrowego tunera kablówki) do TV w stand-by?

Gra z KEF-ami z serii Q i jest to znakomite połączenia, aczkolwiek nie jedyne. Dobrze zagra też z Monitor Audio, które wbrew powierzchownym sądom o twardości i metaliczności dźwięku z aluminiowych membran, grają ciepło i przyjemnie dla ucha. Mogą być droższe modele Dali, które wprawdzie podkreślają wysokie tony, ale są one słodkie i bez szorstkości. Unikałbym natomiast kolumn z podbitym basem i zbyt jasną, ostrą górą. Taki dźwięk podoba się tylko na początku. Potem zaczyna męczyć i razić. Co do telewizora to musi być włączony.
 

dancan

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jakiś czas temu zainteresowałem się Twoim amplitunerem jednak wyczytałem o paru problemach jakie podobno w nim występują.

A mianowicie:

1.Przy przełączeniu zródła z np. DD na prologic i z powrotem trzeba ręcznie włączyć DD, bo zostaje na prologic.

2. Przy podłączeniu po hdmi, przy odsłuchu muzyki obcina początki utworów (chodzi o ciszę pomiędzy utwotrami, dzwięk pojawia się po jakimś czasie od momentu jak pojawia się dzwięk w źródle).

3.Obraz po hdmi po przejsciu przez amplituner ma jakieś artefakty - jest różnica na gorsze w stosunku do bezpośredniego połączenia.

Możesz mi też powiedzieć jaka jest jakość dzwięku przy podłączeniu cyfrowym w stosunku do analogowego oraz jaką masz wersję firmware (trzeba przytrzmac przyciski na Recorder1 i Analog stereo direct - wersja pojawi sie na display). Porównywałeś go też z innymi ampli jak gra w kinie po cyfrze i analogu ???

Problemy jakie opisałem są w poniższych linkach, i były na tyle uciążliwe iż użytkownicy tego amplitunera zwracali go. Oczywiście te problemy po aktualizacji w obecnych na rynku egzemplarzach może już nie występują.

Here we go guys Cambridge audio 650R HD receiver - AVForums.com - Page 4

Has Anyone Got Their Hands On Ca 650r Receiver? - DTV Forum Australia - Australia's Leading Digital TV and AV Forum
 

Mars

New member
Głównie słucham muzyki w stereo, więc nt. kina na razie nie mam wielu obserwacji. Nie zauważyłem pogorszenia jakości obrazu przy połączeniu HDMI blu-ray - amplituner i amplituner TV. Nie bardzo zresztą wyobrażam sobie, jak takie pogorszenie mogłoby nastąpić przy w pełni sprawnym urządzeniu. 650R nie posiada skalera obrazu. On tylko zamienia sygnał analogowy na cyfrowy w HDMI, ale o tej samej rozdzielczości (Customer Care System). To tylko tzw. "przelotka", w każdym razie firma zapewnia, że nie ma ingerencji w sygnał.
Być może część problemów niektórych użytkowników wzięła się z zastosowania kabli HDMI niskiej klasy (polecam test: RMS.pl - Test kabli HDMI (Profigold PGV10001, Ultralink HDMIPROMKII-1.3-1M, Lindy HDMI 1,3b 41171, No-name))
Żeby mieć sygnał dźwięku HD, trzeba to tak połączyć, czy się chce czy nie. Specyfikacja formatu Dolby TruHD i DTS HD wyklucza inną transmisję niż przez HDMI. Przyczyną opóźnienia w przełączania sygnału obrazu i dźwięku (mają to wszystkie urządzenia, nie tylko CA) jest m. in. protokół HDCP, który m. in. powoduje, że przełączanie obrazu za pomocą 2 kabli HDMI (blu-ray -amplituner - TV) jest wyraźnie wolniejsze niż bezpośrednie, czyli HDMI do telewizora a dźwięk osobnym złączem cyfrowym (koncentrycznym albo optycznym). Za każdym razem wszystkie urządzenia sprawdzają protokół HDCP, bo producenci płyt blu-ray umieszczają specjalny klucz, który ma uniemożliwić nielegalne kopiowanie zawartości dysku. To trwa ileś sekund. Coś za coś.
Przy słuchaniu muzyki faktycznie może dojść do obcięcia początku utworu (1-2 sekundy i miałem to także w 540 V2), ale jeśli w systemie jest dobrej klasy CD albo blu-ray to gorąco polecam połączenie analogowe, gdzie ten problem nie występuje a jakość może być wyższa (np. w przypadku podłączenia źródła wysokiej jakości). Przypadłość tę mają również amplitunery Denona i pewnie nie tylko.

Czy jest sens łączyć oba urządzenia złączem cyfrowym? Hm, jakość przetworników C/A w blu-ray 650 BD i 650R jest podobna (są bardzo dobre) i łącząc kablem cyfrowym nie należy się spodziewać wyższej jakości. Może zagrać inaczej, ale to "inaczej" może wynikać z klasy kabla HDMI. To co dotąd usłyszałem wynikało raczej z cech kabla cyfrowego niż z cech samych przetworników C/A w amplitunerze.
Rekomenduję zatem połączenie HDMI do kina. W przypadku przesyłania sygnału SACD przez HDMI będzie to sygnał w postaci PCM a nie "natywnej" dla tego formatu, czyli DSD. 650R nie potrafi bowiem przesłać cyfrowo sygnału DSD a tylko PCM. Taki sygnał w postaci cyfrowej do amplitunera obecnie potrafi przesłać chyba tylko Denon w bardzo drogich modelach. Jeśli chce się mieć maksymalną jakość dźwięku wielokanałowego w SACD to analogowymi kablami trzeba się wpiąć do wejścia 7.1 direct.
Co do oprogramowania, to mam wersję 1.4 i z pewnością nie jest najnowsza, skoro na stronie CA (Customer Care System) jest wzmianka o wersji 1.9. Pytanie oczywiście, jakich aktualizacji należy się spodziewać i kto ich będzie potrzebować. Wersja 1.9 zapewnia np. transmisję sygnału 3D przez HDMI.

Absurd polega na czym innym. Otóż w odróżnieniu od wielu innych producentów (zwłaszcza telewizorów) wygląda na to (to informacja autoryzowanego serwisu CA), że firma nie daje możliwości aktualizacji oprogramowania ze strony CA ani żadnej innej. Serwis oświadczył, że należy przesłać im urządzenie a oni dokonają aktualizacji (gdy urządzenie jest na gwarancji to bezpłatnie). Strona CA dyplomatycznie odsyła do lokalnych dystrybutorów i... kółko się zamyka.


PS. Wniosek natury ogólnej jest taki, że nie ma urządzenia idealnego. Ani CA ani żadnej innej firmy.
 

dancan

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz. Co do zniekształceń obrazu poprzez hdmi to problem ten jest opisany szerzej na poniższej stronie. Występuje on po podłączeniu komputera przy 1080p, znika po przejściu na 1080i, nie występuje natomiast gdy źródłem jest ps3. Podejrzewam, że problemem może być Mac mini użyty w teście ale chciałby uzyskać potwierdzenie tych przypuszczeń.
Czy masz może możliwość podpięcia jakiegoś pc z hdmi i sprawdzenia tych informacji ???
U mnie będzie właśnie takie połączenie używane, więc bardzo mnie ten temat interesuje.

Affordable Systems Reviews: Mordaunt-Short Aviano and Cambridge Audio Azur 650R
 

Mars

New member
Niestety nie mam takiej możliwości, ale opisane problemy mnie nie dziwią. Nie od dziś wiadomo, że świat audio i komputerów nie jest do końca kompatybilny i czasem dochodzi do konfliktu sprzętu i software. W opisanym przypadku wszystko wskazuje na to, że błąd leży po stronie komputera (zwłaszcza, że z PS3 wszystko pracuje jak należy). O ile jeszcze jakość wyjścia obrazu w komputerach można uznać za bardzo dobrą, o tyle w wielu modelach jakość wyjścia cyfrowego jest bardzo niska - to akurat kiedyś porównałem łącząc najpierw kablem koncentrycznym amplituner z dobrej klasy odtwarzaczem CD a potem komputer (dobrej klasy notebook). Bez dwóch zdań, CD zdeklasował komputer. A mówią, że "cyfra to cyfra". Niestety, gdzieś te zera i jedynki trzeba zdekodować a po drodze wiele się dzieje, nie mówiąc już o tym, że do degradacji sygnału dochodzi nim jeszcze opuści komputer.
 

toxiq

Member
Panowie, zmieniłem ampli Onkyo tx-sr606 na omawiany w wątku Azur 650r. Opinia po kilku godzinach odsłuchu jest taka, że onkyo się chowa bez dwóch zdań ale jednak nadal mój poczciwy amplituner stereo firmy denon za 1200zł kupiony dobre 10 lat temu bez porównania bije na głowę dźwięk Azura ;/ Trochę się rozczarowałem szczerze mówiąc... Ciekawy jestem bardzo spostrzeżeń innych posiadaczy Azura 650r, piszcie swoje opinie koledzy :)

Pozdrawiam:krol:
 

DOMEL9

New member
Bez reklam
Trzeba bylo wziasc 540 v2 podobno sprawuje sie duzo lepiej w stereo szczegolnie, takie opinie czytalem na zagranicznych forach nie ma HD bajerow i hdmi ale rzadzi i tak troche poszli za bardzo w nowinki i zapomnieli o esencji bo 540 to robiona byla ze stereo wzmacha a potem to juz typowe kino
 

dancan

Klub HDTV.com.pl
VIP
Panowie, zmieniłem ampli Onkyo tx-sr606 na omawiany w wątku Azur 650r. Opinia po kilku godzinach odsłuchu jest taka, że onkyo się chowa bez dwóch zdań ale jednak nadal mój poczciwy amplituner stereo firmy denon za 1200zł kupiony dobre 10 lat temu bez porównania bije na głowę dźwięk Azura ;/ Trochę się rozczarowałem szczerze mówiąc... Ciekawy jestem bardzo spostrzeżeń innych posiadaczy Azura 650r, piszcie swoje opinie koledzy :)

Pozdrawiam:krol:

Na pewno puściłeś muzykę z jakiegoś blu-ray po torze cyfrowym. Puść coś po analogu z dobrego DAC albo CD w trybie analogue direct, czyli bez ingerencji DSP i konwersji A/C. Ja miałem go okazję posłuchać w takiej konfiguracji i zagrał w moim mniemaniu na prawdę dobrze.
 

GTX480

New member
Domel bez jaj - mialem 540 V2 na testach w domu i gral gorzej od 640R. 650R jest minimalnie lepsza od 640R ale moim zdaniem optymalnym obecnie zakupem jest wlasnie 640R. Genialna w stereo jak na amplituner i cena jak sie uda wyrwac do 2500zl jest kosmicznie atrakcyjna w stosunku do tego jaki dzwiek i moc ten ampli oferuje.

Co do amplitunerow stereo to trudno mi cokolwiek powiedziec - nie mam doswiadczenia z tego typu konstrukcjami. Zawsze uwazalem ze jak ma byc stereo to i tak lepiej kupic wzmak i osobny tuner :)

Generalnie jednak CA moim zdaniem robi nieosiagalne dla konkurencji jakosciowo konstrukcje (oczywiscie mowie tutaj o amplitunerach). Chodzi mi o stosunek cena / jakosc. Dla mnie ten sprzet jest bezkonkurencyjny. Z ostatnich potyczek - zmasakrowal pod wzgledem dzwieku w bezposrednim porownaniu ONKYO 5007 :)
 

toxiq

Member
Domel bez jaj - mialem 540 V2 na testach w domu i gral gorzej od 640R. 650R jest minimalnie lepsza od 640R ale moim zdaniem optymalnym obecnie zakupem jest wlasnie 640R. Genialna w stereo jak na amplituner i cena jak sie uda wyrwac do 2500zl jest kosmicznie atrakcyjna w stosunku do tego jaki dzwiek i moc ten ampli oferuje.

Co do amplitunerow stereo to trudno mi cokolwiek powiedziec - nie mam doswiadczenia z tego typu konstrukcjami. Zawsze uwazalem ze jak ma byc stereo to i tak lepiej kupic wzmak i osobny tuner :)

Generalnie jednak CA moim zdaniem robi nieosiagalne dla konkurencji jakosciowo konstrukcje (oczywiscie mowie tutaj o amplitunerach). Chodzi mi o stosunek cena / jakosc. Dla mnie ten sprzet jest bezkonkurencyjny. Z ostatnich potyczek - zmasakrowal pod wzgledem dzwieku w bezposrednim porownaniu ONKYO 5007 :)

Ja chyba nadal bardziej globalnie do tematu podchodzę i trochę cały czas łudzę się że ampli do kina będzie chodź tak dobre jak 2-3 razy tansza integra. Niestety tak nie jest, 7 końcówek plus kodery itd dają proste równanie 1 ampli = 1 ampli / 7 końcówek + bajery = 1 integra ;) Aczkolwiek Azur ma całkiem sympatyczne brzmienie i widać że to moje równanie tutaj jest nie trafione ale nie dużo :). Zdecydowałem się na ten ampli ponieważ w przyszłości będę testował go z końcówką mocy stereo :) Wtedy przekonam się co jest wart. :krol:

A propos, mam do sprzedania Onkyo tx-sr606 zainteresowani piszcie na priv :)
 

dancan

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z ostatnich potyczek - zmasakrowal pod wzgledem dzwieku w bezposrednim porownaniu ONKYO 5007 :)

GTX480 porównywałeś może oba te amplitunery w kompletnym zestawie 5.1. Ja nie miałem niestety okazji posłuchać CA w tym do czego jest stworzony, bo miałem do dyspozycji tylko fronty. Co do trybu stereo to mogę potwierdzić wyższość CA, porównałem go z onkyo 3007.
 
Do góry