plazma a pole elektromagnetyczne

egon

New member
witam,
proszę o radę w następującej kwestii:
1. mam zamiar skompletowac zestaw KD ampli + dvd NAD + zestaw głośników jmlab chorus s + plazma pioneer,
2. okazało się, źe wybrane przeze mnie kolumny frontowe 716s nie są ekranowane magnetycznie (a są to już dość duże urządzenia)

proszę o rozstrzygnięcie, czy sąsiedztwo takiego głośnika / pole elektromagnetyczne moźe mieć negatywny wpływ na obaz/ kolory/ "kondycję" plazmy
z tego co do tej pory próbowałem się dowiedzieć - zdania są podzielone

dziękuję i pozdrawiam
egon
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
mialem głosniki które postawiłem przy LCD i kolory się zmieniły / neelektryzował się niestety/
Ale czy wszystkie tak reagują - nie wiem
 

dnc

Moderator
VIP
Z jednym się zgodzę, że CRT zakłócane być mogą przez głosniki. Mam głosnik centralny, który chciałem położyć pod TV i okazało się, że obraz sie rozjechał.
Głosnik nieekranowany zasadniczo nie pownien wpłynąć źle na działanie plazmy, gdyż nie ma generowanego pola elektromagnetycznego tak jak to ma miejsce przy CRT. To samo zasadniczo powinno dotyczyć LCD, ale jak widać po poniższym poscie tak nie jest.
Ja powiem tylko ze swej strony, że na pewno nie szkodzi położenie głośnika na elektronikę. Z matrycą może być już różnie. Jedyna mozliwość, to zapytać się producenta plazmy czy sprawdzał taki stan rzeczy i czy nie będzie jakichś zakłóceń pracy plazmy.
Swoją drogą np. w instrukcji obsługi u mnie jest na końcu napisane, żeby nie uzywać plazmy blisko silnych pól elektromagnetycznych i magnetycznych. Jednak nie napisali dlaczego! Widać wolą dmuchać na zimne.
 

egon

New member
dziękuję za Wasze opinie,
rozmawiałem z servisem dsv trading (dystrybutora pioneer) i miły pan powiedział mi, że pole e.m. może zakłócić działanie plazmy, a dokładnie generowanie kolorów i zalecił, żeby odsunąć nieekranowany głośnik na minimum 3-4 metry (oczywiście z każdej strony!!!), natomiast producent głośnika 716s Focal-JMlab zaleca minimum 0.50m,
niestety, nie mam w domu takiej świetlicy, żeby rozstawić kolumny na 8 metrów, a szkoda, mogę je rozstawić na odległość 45-50 cm od ekranu 43" i teraz nie wiem co z tym zrobić...
wydawało mi się, że plazma w sposobie działania ma mało wspólnego z polem e.m., a jednak, a poza tym "ekranowane" głośniki - choćby kanału centralnego nie są z ołowiu i też wytwaźają wokół siebie jakieś pole...
Ale najmniej zrozumiała jest dla mnie koncepcja jmlaba, dlaczego nie dostosowali chorus 716s do kina domowego, model 714s, który jest ekranowany jest niestety dla mnie zamały (30 + 10 sqm i wysokość 2.85)

pozdrawiam
egon
 

S_Mac

New member
Nie wiem jak Pioneer, ale ja mam starą plazmę Daewoo przy której są postawione w odległości około 30 cm głośniki B&W 603 (czyli całkiem spore) i nie ma żadnych efektów ubocznych w obrazie. Może firmy zwyczajnie wolą dmuchać na zimne i przez to zalecają zachowanie sporych odległości. No a juz te 3-4 m zalecane przez DSV to przegięcie;)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Mieszacie pojęcia, ołów nie chroni przed promieniowaniem magnetycznym. Ekran magnetyczny to najczęściej puszka z ferrytem osłaniająca magnes głośnika lub drugi magnes rozpraszający to pole.
Jeżeli wziąść pod uwagę, że luminofor jest pobudzany do świecenia wyładowaniami elektrycznymi to siłą rzeczy ma na nie wpływ pole magnetyczne.
Odsunięcie kolumn na odległość 50cm , załatwia sprawę.
 

lucky-77

New member
Ustawienie kolumn głośnikowych obok plazmy - pole magnetyczne

Witam
Poruszam na nowo temat oddziaływania pola magnetycznego na plazmę, ponieważ jakoś nie mogłem znaleźć jednoznacznego zdania w tej sprawie.
Czy ustawienie kolumn głośnikowych obok plazmy oraz głośnika centralnego pod tym tv może mieć wpływ na prawidłową pracę telewizora plazmowego.
Z tego co słyszę to raczej nie ale tylko "raczej".

Proszę o podpowiedzi, które rozwieją moje wątpliwości.

Dziękuję.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Od ponad 2 lat mam spore kolumny (KEF iQ9) po obu stronach 50 calowej plazmy w odległości około 80 cm każda od brzegu ekranu, oraz całkiem solidny centralny (KEF iQ6c mający trzy głośniki) tuż pod nią i nigdy nie zauważyłem jakiegokolwiek złego ich wpływu na obraz czy też innego zakłócania pracy TV.
 

lucky-77

New member
Dwa lata to już sporo i na pewno zauważyłbyś problem takiego ustawienia.
Dzięki za tak szybką odpowiedź.

Zapomniałem dodać,że moje kolumny nie posiadają ekranowania, rozumiem że w twoim przypadku jest tak samo.
 

lucky-77

New member
Sprawdziłem podane przez Ciebie modele kolumn i wygląda na to, że posiadają ekranowanie magnetyczne więc w tym przypadku sprawa jest prosta nawet przy tv CRT.
Szkoda a już myślałem ,że po jest po temacie a tu nic z tego nadal pozostaje temat bez odpowiedzi.
pozdrawiam :)
 

lucky-77

New member
Temat zamieszczony na elektrodzie przeczytałem.
Postawiłem głośnik centralny pod plazmą około 15cm od dolnej krawędzi tv, zobaczymy w praktyce jak to jest z plazmą.Fronty na razie stoją w odległości 1.5m od tv.
 

Bartos81

Member
Bez reklam
broda1725 napisał:
Przeczytaj temacik z elektordy.pl to się upewnisz że magnes inaczej pole magnetyczne nic nie robi plazmie.
A żeby was upewnić powiem że u mnie nieekranowane kolumny stoją po obu stronach od plazmy w odległości 15cm i nic sie nie dzieje.
 

broda1725

New member
Bez reklam
J-B ciesze się bardzo bo zamierzam kupić plazmę a satelitki od kina (Z5400) nie wiem czy są ekranowane, będą blisko ok 20-30cm od tv.
 

arturnafciarz

New member
Nie ma zmartwienia

U mnie jedna z kolumn (nieekranowana) stoi ok. 40 cm od plazmy od 4 miesięcy. Nie zauważyłem nic niepokojącego. Poprzednio w tym miejscu stał CRT i też nic się nie działo dopóki nie poruszyłem kolumny. Wbudowana cewka rozmagnesowująca załatwiła sprawę.
Pozdrawiam
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Wcześniej magnes w głośnikach miał wpływ na maskę w kineskopach CRT - pod wpływem pola EM delikatnie zmieniało się odchylanie elektronów padających na luminofor przez co efekty były nieco deliryczne (wiązka trafiała nie w tę komórkę luminoforu co trzeba i kolor był w tym miejscu przekłamany). Ani w LCD, ani w plaźmie nie trzeba już sterować wiązką elektronów, więc wpływ stałego pola magnetycznego jest pomijalny...

P.S.
Zmienne pole elektromagnetyczne, które z odległości metra, czy dwóch powodowałoby jonizację gazu w komórkach plazmowych, prawdopodobnie zabiłoby każdy żywy organizm (wyrywając cząsteczki żelaza z hemoglobiny).
 
Ostatnia edycja:
Do góry