Kino domowe czy zestaw stereo ?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jest wiele mitów. Dla jednych stereo to największe osiągnięcie a kino to nieudany twór producentów.Dla mnie kino to produkt czasu a dobre kino nie ustępuje zestawom stereo. A co sądzicie ?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
temat - morze
podaj jakie są Twoje prferencje?
Ja optuje za pośrednim rozwiązaniem .
Kompromis
Moje ucho jest tolerancyjne do pewnego poziomu.Dla mnie poziom kina domowego oparty na CA lub HK - to poziom wystarczający. To poziom który ściska mnie za gardło w przypadku moich ulubionych utworów.
pozdrawiam
 

funatic

New member
Dekoder DVB-C

Największym mankamentem streo, nawet hi-endowego (w cenie 1 klocka powyzej 20.000PLN) jest komplex "złotego środka" czyli niewielkiego miejsca, w którym jedynie mozesz cieszyć się pełnią dźwięku. Jeśli chcesz cieszyć się genialnym dźwiekiem, zbliżonym do naturalnego i to w różnych miejscach nagłaśnianego pomieszczenia zostaje porządne kino 5.1.

Polecam posłuchanie sobie muzy na sprzecie Bose, np lifestyle 48 a potem ewentualna dalsza dyskusje o "wyższości Swiat Wielkiej Nocy nad Świetami Bozego Narodzenia".

Pozdrowiam

funatic
 

Glova

New member
Czesc,

Hmm powiem tak. Do stereo wystaryczy kino jezeli tylko... w zestawie sa dwie dobre przednie kolumny, odtwarzacz DVD jest rowniez wysokiej klasy odtwarzaczem CD (a to juz rzadkosc), spiętym z ampem dwoma analogowymi kablami. Niby proste ale czyzby? Po pierwsze w zestawach KD nie zawsze przednie kolumny dysponuja odpowiednim pasmem dla niskich tonow (bo w KD sa wspomagane przez SUB), po drugie srodkowe pasmo nie zawsze jest selektywne (bo w KD jest od tego centralny), a po trzecie zazwyczaj klient laczy DVD z AMP kablem cyfrowym.
Oczywiscie wejscie na poziom H/K i odpowiednich zestawow glosnikowych (np. Tannoy, JBL, ESA) eliminuje nam ten problem :D
Tyle, ze to zawsze kosztuje...

Wracajac do tematu - wg mnie jezeli chcemy ogladac w domu filmy to wybierzmy dobre KD (stereo odpada), ale zrobmy to z pelna konsekwencja i wydajmy kase do konca :)
Wiem, ze wiele osob rezygnuje z dobrego SUB'a (bo to powiedzmy od 1000zl w gore), zapominajac, ze zadna kolumna nie zastapi w KD kanalu LFE.

Pozdrawiam
 

sewan

New member
Prawda jak zwykle leży pośrodku.

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że stereo to dwa kanały, a KD to sześć lub siedem. Do zapewnienia w miarę obiektywnej oceny możliwości techniczne sprzętu powinny być te same - więc tej samej klasy głośniki i tej samej klasy odtwarzacze.
Już stąd wynika pierwszy problem - kino domowe tej samej klasy musi być droższe od stereo o koszt dodatkowych głośników - to duże uproszczenie oczywiście, ale jakże rzadko zauważane.
Ta sama sprawa dotyczy wzmacniaczy - wzmacniacz KD tej samej klasy co stereo musi być od niego trzy-cztery razy droższy!!!
A jest przecież odwrotnie - czyli albo producenci dokładają do interesu, albo ich marketing jest na tyle skuteczny, by nas omamić fałszywymi stereotypami.... :!:
Drugi problem - odtwarzacze tej samej klasy - zwykłe DVD vs zwykłe stereo lub DVD-Audio vs SACD. Nowoczesne, dwulaserowe wysokiej klasy DVD dorównują obecnie najlepszym CD w reprodukcji dźwięku. Kto słyszał koncert nagrany w DVD-Audio 5.1, wie, co mam na myśli.

Pamiętajmy jednak, że najlepszy dźwięk z nośnika cyfrowego jest tak dobry, jak dobre są mikrofony, które go przetwarzają, i przetworniki A/D, które go rejestrują.
(tu mały uśmieszek w stronę audiofilów, nadal uznających wyższość winylu... :D )

A tak w ogóle, to każda myszka swój ogonek chwali. Snoby, którzy kupują sprzęt po, by go mieć, zawsze będą przekonywać do swojego rozwiązania. A po co komu super sprzęt w zwykłym mieszkaniu, gdzie poziom szumu tła to 50-60dB...?

A naprawdę, 99,9% z nas, nie odróżniłoby w warunkach laboratoryjnych dźwięku ze sprzętu za 1000 i za 100000 zł.....
 

johnny

New member
A co ma piernik do wiatraka ??
Nie wiem jaki ma sens zadawanie takiego pytania, bo obydwie rzeczy służa czemu innemu. Na jakimś fajnym stereo będę słuchał swoich ulubionych kawałków, a na zestawie kina domowego będę oglądał filmy !!
 

braciak

New member
Jestem tego samego zdania zawsze mozna przelaczyc na stereo i po problemie!w kd nie da sie sluchac muzy wd mnie(mam amplituner yamachy rx v 430 glosniki jpw kupowalem to pare lat temu teraz bym juz raczej nie kupil jpw chociaz mozna je teraz kupic za smieszne pieniadze)Sub to rzecz konieczna zupelnie inne jest wrazenie! fajnie graja jbl i sa teraz w cenie co ja kupowalem jpw !chociaz jak bylem w klinice dzwieku i puscili mi jakis kawalek na sprzecie za kilkadziesiat tysiecy to "mala"roznica byla :D :
NIe daj sie nabrac ze tylne glosniki do kina nie sa tak istotne!wd to najlepiej kupic cztery takie same i przednie i tylne i wiadomo ze centralny tez musi dorownywac przednim i sub!i wtedy nawet na glosnikach po tysiac sztuka bedziesz mial juz male kino!sluchalem wielu roznych glosnikow chyba kazdej mozliwej firmy ale u mnie cena zadziala moje przednie jpw kosztowaly wtedy 800zl sztuka centralny 1000zl kupilem jakies kiepskie tylne tez jpw (kupowalem caly sprzet nara tzn telewizor amplituner dvd glosniki i do tego jeszcze cholernie drogie kable! teraz bym bledu nie popelnil i kupil co najmniej klase wyzsze od najslabszej serii glosniki jakiejkolwiek firmy !czy to jbl b&w itd a zamiast tv projektor bo wtedy dopiero fajnie sie oglada!
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Licznik godzin pracy plazm PIONEER-a

Wydaje mi się, że problem jest taki, że wiele osób nie stać jest na zakup oddzielnych jednostek i głośników do stereo i jeszcze amplitunerów kina domowego i kompletu głośników, wiele osób próbóje wypośrodkować to jak najlepiej się da i wcalę się im nie dziwię bo sam powoli będę zbierał na jakiś taki wypośrodkowany zestaw.

Co do tylnych głosników o których pisze braciak, to są one tak samo ważne jak przednie, tyle czy oczekiwania się pokrywają, nie wszyscy słyszą różnicę. Dużo filmów jest nagranych powiedzmy "tak sobie" i spoko można kupować i najdroższy sprzęt ale czy to spełnia oczekiwania kupującego i czy będzie w ogóle słyszał różnicę?
 

Glova

New member
A ja powiem tak - wszystkie glosniki sa rownie wazne. Nie ma mniej lub bardziej waznych. To ze czesciej slychac przod to przeciez normalne - w koncu w wiekszosci przypadkow jestesmy "przed" akcja.
Natomiast w dobrym kinie nie slychac, ktora kolumna pracuje, tylko skad dociera dzwiek. Najlepszy test to zamknac oczy i sluchac. Polecam cos z nowych Gwiezdnych Wojen.
Wiec moze dlatego braciak ich nie zauwaza :)
Co wiecej, wystarczy podejsc i posluchac, ze dzwiek na tylach jest z opoznieniem i jakby z echem - to wszystko ma na celu wytworzenie sceny w srodku a nie przy samej kolumnie.

Pociagnijmy jeszcze ten watek - czy ktos z Was uzywa zestawow 6.1 lub 7.1? Mi sie wydaje, ze to juz przesada, ale nie mialem okazji samemu sie przekonac.

Pozdrawiam
 

braciak

New member
wd mnie roznica jest duza!na poczatku nie zwraca sie uwagi ale potem to sie odczuwa !ja mam nastawione tylne na 10 czyli najglosniej a i tak mi jeszcze duzo brakuje!te male nie maja takiego pelnego brzmienia zreszta to wiadomo!wlasnie moze zmylic takie zafascynowanie jakie jest na poczatku(ja przeszedlem ze zwyklego tv to byl caly dzwiek)i wydawaly mi sie w miare wystarczajace jeszcze gosciu mi sciemnil ze w zasadzie tylne nei musza byc takie duze bo najwazniejsze sa przednie i centralny!ale po dluzszym czasie mam to kino okolo 3.5 roku wiem ze kolosalne znaczenie maja takze tylne glosniki tylko z reguly na nie nie ma miejsca ale jeslui ktos chce poczuc ta namiastke kina to i tylne musza byc bardzo dobre!no i sub podstawa bez niego wd mnie kino tarci 40 procent uroku!
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Glova z tymi zestawami to nie do końca tak jak piszesz, że jest to przesada. Przy małych pomieszczeniach owszem lecz w większych pomieszczeniach 6.1 i 7.1 znacznie lepiej sobie radzą.
 

braciak

New member
Gloya ! na podstawie swojego doswiadczenia wiem ze male glosniki nie sa dobre przynajmniej moje sie nie sprawdzaja zbyt duza roznica jest czy to w jakosci basu czy sopranu wd mnie powinny wszystkie byc takie same!Mimo ze jest sub bas jest istotny takze we wszystkich glosnikach a tylne po prostu trzeszca a nie graja!to samo z sopranem przedni glosnik zajebiscie (z tego jestem zadowolony ) dwa glowne tez nie tak zle a tylne tragedia (a duzo filmow ogladalem ze tyly mialy bardzo duzo i muzy i dzwiekow )!wiadomo ze to nei jest odczuwalne np przy kd sony czy philips!ale przy ampli i troche lepszych glosnikach dla meni jest to juz irytujace!i dlatego zastanawiam sie nad kupnem czegos1tylko nie wiem czy jak kupie teraz np jakies jbl tak po 1500szt i postawie na przod to czy beda a te co mam teraz na tyl to beda ze soba fajnei grac!jak masz cos wiecej doswiadczenia to mozesz cos doradzic!
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
coraz więcej zamykanych wątków ...

Wszystko to kwestia kasy. W stereo odtwarzacz dvd i cd w tej samej cenie, zagra lepiej cd, róznica nie przekroczy jednak 5%.
Separacja kanałów w dobrym wzmacniaczu wynosi koło 80dB w amplitunerze kina domowego 40-60dB to wszystko przekłada sie na dzwięk.
Tylne na +10 i charczą? Trzeba zmienic kabelki bo sa jak włoski.
 

braciak

New member
nie charcza :D mialem na mysli ze beznadziejnie graja tzn barwa dzwieku sopran bas itd!jakosc jaka jest z przodu a ta z tylu to niebo a ziemia!kable mam dosyc dobre tzn do przednich glownych i centralnego (ixos 610 99 strand OFC speaker cable) a do tylnych(ixos supeplat) chyba ze to jakies dziadostwo mi wcisneli nei znam sie kompletnie na kablach!
 

Glova

New member
ar2 - pewnie jest jak mowisz, ja tylko przypuszczam, ze to juz jest ucieczka w absurd. Bo jeszcze lepiej bedzie z 21 glosnikami itp. Zreszta znam jednego fana 2 subow, bez ktorych nie ma dla niego filmu. Natomiast wydaje mi sie, ze 6 glosnikow spokojnie oddaje dzwiek przestrzenny, ale oczywiscie z checia poslucham o zaletach 8 - chociaz i tak nie mam tyle miejsca w pokoju :)
A jezeli chodzi o duze pomieszczenia - wydaje mi sie, ze nawet jak pokoj jest naprawde duzy (powiedzmy > 35m) to i tak nie ma sensu rozstawiac kolumny "po katach" - z tego co widzialem/slyszalem lepiej zbudowac sobie kino w srodku. Mysle, ze fani stereo tez sie ze mna zgodza, ze kolumny nie powinny stac za daleko od siebie. Mimo duzej mocy.

braciak - cos kolego chyba masz przesterowane w tym Twoim KD. Albo oczekujesz nie tego czego naprawde powinna dawac kolumna tylna czyli "surround".
Poza tym ja nie pisalem nic, ze mala jest lepsza od duzej! Wg mnie najlepiej jak wszystkie 4 (przod - tyl) sa takie same. Zreszta wynika to np. ze specyfikacji DTS, ktory niestety przegrywa z DD :(
Ale moim zdaniem, ten kto chce jeszcze posluchac stereo powinien fronty miec jeszcze mocniejsze, czyli faktycznie mozna odniesc wtedy wrazenie, ze tylne kolumny sa slabsze. A to nie tak - tylne maja byc mocne, a przod jeszcze lepszy :)
Mysle, ze powinienes poszukac DVD z mozliwoscia wysterowania kolumn. Polecam Gwiezdne Wojny - nowe epizody.


Pozdrawiam
 

johnny

New member
Dla mnie pytanie nadal nie ma sensu bo to jak zastanawiac się czy kupic miniwierze, czy video...?
Glova coś ci się chyba pomyliło z tym że DTS jst gorszy od DD, bo to właśnie DTS jest nowszym standardem o podwyższonej jakości brzmienia!
Z resztą jaki ma sens słuchanie na kinie domowym płyty CD skoro i tak jest nagrana w 2.0 stereo?
Moja opcja to tańsze kino domowe z lepszym amplitunerem dla dobrego efektu przestrzenności i zajebiste stereo obok :]
Można jeszcze zrobic tak żeby wkożystywac przednie kolumny do KD i do stereo i tylko przełączac kable z amplitunera do wzmacniacza stereo... ale to troche upierdliwe wyjście.
 

Glova

New member
37' czy nie za mały z 4-5 metrów

johnny - wyjasnijmy sobie - DTS przegrywa w sensie marketingowym. Dlatego postawilem :( To oczywiste, ze DTS brzmi lepiej wiec chyba sie nie zrozumielismy. Ale z tego co mozna zaobserwowac niestety to DD ma lepszy PR.
Nie wydaje mi sie, ze wielu z nas ma miejsce na sale kinowa i pokoj do odsluchu stereo. Stad koniecznosc kompromisu. Poza tym to raczej nie jest tak, ze jak masz KD to zawsze musisz sluchac muzyki na wszystkich kolumnach. No chyba, ze sa tacy...
A propos kompromisu - tutaj z pomoca przychodzi Harman/Kardon :)
Polecam posluchac, latwiej bedzie zrozumiec co to znaczy udany kompromis.

Pozdrawiam
 

braciak

New member
widze ze to temat rzeka i kazdy bedzie mial tu swoj poglad!moje wrazenia sa takie za po kilku latach juz wiem ze wszystkie glosniki musza byc tej samej klasy wd mnie rzadne tam mocniejsze przody i slabsze tyly musza byc takie same !glova jakie masz glosniki dokladnie?no i co z tymi kablami dobre mam czy slabe?
 
Do góry