Pokój kinowy - ekran

maska

New member
Cześć
Chciałbym na poddaszu zrobić pokój kinowy, wymiary to 5,4m na 6,5m, ale oczwiście skosy i jak tu wpasować ekran żeby było zgodnie ze sztuką.

Jaka powinna być odległość od podłogi a jaka od sufitu.
Na przykładowym rysunki wpasowałem dwa ekrany 100 i 120 cali, jak to widzicie?


Ekran-ściana
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wg. Twojego projektu, tutaj spokojnie będzie miał zastosowanie ekran 120".

Ekran powinien być stosunkowo nisko, wówczas podczas seansów masz wrażenie uczestnictwa, bez zadzierania głowy w centrum wydarzeń.
Szczególnie, że większość filmów i tak masz w 21:9, czyli z pasami góra/dół. Twoje 120", będzie ok.
Nie widzę tutaj sensu instalowania 100".

Nie napisałeś jaka odległość, ale jak od 3m, to nie ma się nad czym zastanawiać.
 

maska

New member
Pokój ma długość 6,5 m i taką mam do dyspozycji.
Najbardziej obawiałem się góry i bliskości skosów, że pojawią się odbicia czy coś takiego ale myśle że jak pomaluję na ciemny kolor to powinno być ok.

Jeżeli chodzi o odleglość projektora od ekranu to już trzeba szukać w specyfikacji u danego producenta?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak, masz kalkulatory.
Odbicia, to oczywiście rykoszet większego ekranu (bliżej ścian), ale kilka niezbędnych zabiegów i temat minimalizujesz. Zresztą przy tej odległości, z tych dwóch, tylko 120" i nie ma się nad czym zastanawiać.

Nie wiem na ile w Twoim rysunku są zachowane proporcje, ale robiąc dla siebie, nie wiem czy nie wrzuciłbym jeszcze większego ekranu, lub w ogóle ekranu 21:9. Skoro pokój stricte kinowy, to zaciemnienie nie będzie problemem, a przy takiej odległości każdy cal na wagę złota i pamiętaj, że sama powierzchnia wizyjna znacznie się zmniejsza, z uwagi na "pasy", czyli format 21:9 - czyli mówiąc wprost, film który będziesz oglądał, nie będzie na całym ekranie.
 

maska

New member
Proporcje są takie jak w rzeczywistości, mierzone laserem. Czyli co bardziej byś dojechał do skosów ? A ile od podłogi ? Napisz może jakie minimalne odległości byś zastosował a ja sobie to wpasuje. Z tym formatem 21:9 co do filmów to masz racje że obraz węższy ale chyba nie chciałbym się zamykać się na format 16:9, wiesz koncerty jakaś gierka na playu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Poniżej masz porównanie.
Oczywiście, możesz zrobić typowo. Tradycyjnie ekran 16:9 największy na miarę możliwości i temat zamknięty.
Reszty nie musisz czytać. To są rozwiązania, dla początkujących, którzy zwyczajnie chcą mieć duży ekran.
Ot, tyle i aż tyle.

Natomiast, ja osobiście przy dedykowanej salce i wielu testach praktycznych, (raczej) szedłbym w takich warunkach w 21:9, naturalnie z możliwością wyświetlania 16:9 (elektryczne sterowanie optyką z pamięcią położeń obiektywów), tyle, że w tym wypadku pasy przy materiale 16:9 byłyby po bokach. Tutaj dochodzi następny temat, bez względu czy to jest 16:9/21:9, czyli bordery zasłaniające biały ekran/pasy. Jest osobny wątek na ten temat, niebo a ziemia w odbiorze.

Zobacz ile zyskujesz przy większości filmów (czyli 21:9), a jak mało tracisz przy 16:9.
Przy 16:9, czyli gry, koncerty, YT itp. odrobine zabierasz, a przy dobrych wiatrach, może by się udało całkowicie wykorzystać 120" w formacie 16:9, na ekranie 21:9. Kwestia jak nisko zejdziemy z dolną powierzchnią.

Na YT masz sporo filmów z takimi ekranami i te duże ekrany są stosunkowo nisko.
To centrum wydarzeń jest centralnie przed Tobą, a nie nad z powierzchnią wizyjną na samym suficie.

Ekran 16:9 120" z filmem 21:9


Ekran 21:9 z filmem 21:9
 
Ostatnia edycja:

maska

New member
Dzięki wielkie za pomoc, masz w 100% racje. Powiem szczerze że nie pomyślałem/wiedziałem że można tak sobie poradzić po przez zasłanianie ekranu, no i to sterowanie obiektywem. Teraz już wiem że ten pokój nie jest za mały na duży ekran
 

shoo

New member
Mój pokój na poddaszu ma 7.5m szerokości na 5.5m długości i mam ekran 135". Kanapa jest odsunięta o około 4.5m od ekranu (odstęp 1m z tylu ze wzgledu na drzwi i wejście) i jest naprawde przyzwoicie - ani za mały, ani za duży.

ekran 21:9 jest faktycznie duzo lepszy do filmow i moze byc przy tym duzo wiekszy, ale dla mnie sala kinowa to wiecej niz filmy pelnometrazowe - to rowniez seriale, netflix, ps4. A to stwarza cala mase problemow (rowniez koszta w postaci odpowiedniego projektora z przeslonami), wiec na start proponuje zaczac od 16:9 jednak :) A
 
Do góry