Kino domowe od podstaw

atryda

New member
Witam serdecznie,

W ciagu rok bede sie przeprowadzal na nowe mieszkanie i kombinuje jak przygotowac mieszkanie pod kino domowe. Podejrzewam ze cala kasa pojdzie na wykonczenie w pierwszej klejnosci, a pozniej dopiero bede mogl sie bawic w ulepszanie tego co mam. Obecnie chcialbym powyprowadzac wszystko co trzeba na etapie remontu, abym pozniej nie musial niczego kuc, zrywac podlog i kobinowac za duzo z sufitem ;)
Wiec po koleji...

Pomieszczenie do kina domowego to salon otwarty na kuchnie i korytarz.
Szerokosc 5,5m x 5,25m, wysokosc 2,55m
Do kuchni z przedpkoju wchodzi sie przez salon, a po srodku pokoju znajduje sie komin ok 1.5m szerokosci.

Sprzet ktory mam to:
Glosniki 5.1 Dali Ikon MK2
Marantz SR6006
LG OLED B8
Projektor Epson full hd (nie pamietam modelu)

Co bym chcial?
1. Dzwiek - zdecydowanie wiecej ogladam niz slucham muzyki, jestem zadowolony z obenych kolumn, ale mysle o pojsciu w strone Dolby Atmos... wiec tutaj pojawia sie pierwsze pytanie, czy jest jak rozbudowac sensownie starte 5.1 pod atmos, czy nastawiac sie do wymiany kolumn jak hajs pozwoli?
2. Obraz – z obecnego LG jestem zadowolony i poki co nie widze sensu szykowac sie na nowe OLED 8k, wiec pewnie zabiore ze soba TV. Wyzwaniem pozostaje projektor, bo full hd nie robi juz roboty, zwlaszcza jak sie czlowiek przesada z OLEDa. Jakies dobre propozycje co do projektorow 4k?
3. Amplituner – jak widac, jest to dosc stary model i tutaj bez wymiany sie napewno nie obejdzie. Wiec planujac teraz zakup za rok, toeretycznie moznaby sie rozgladac za obencymi modelami bo za rok bede w bardziej przystpnych cenach. Mysle o wymiane na nowego Marantz, pytanie czy macie jakies propozycje i uwagi tutaj?
4. Ekran – obecnie mam 90 cali, ale po wymianie na nowy TV malo korzystam, wiec mysle o czyms wiekszym typu 120-14 cali. Problem jaki mam to czy przy tak niskim suficie (2,55) nie bedzie to smiesznie wygladalo + pojawi sie problem bo ekran bedzie sie rozwijal na glosniki. Na chwile obecna zakladam ze dosc mocno bede musial rozstawic kolumny – obecnie mam je idealnie na szerokosci ekranu

Jesli chodzi o inne pytania odnosnie mojego malego wypracowanie, bez polskich znakow (za co przepraszam) to chcialbym poznac wasza opnie:
- na co powinienem zwrocic uwage?
- na czym sie skupic?
- co byscie zrobili na moim miejsci?

Pozdrawiam
 

atryda

New member
Docelowo, to sam wiesz jak jest przy tego typu skladaniu zestawu. Po kilku latach doswiadczenia wiem, ze daleko mi do audiofila aby uzasadnic wydawanie calego hajsu w sprzet, a przez koniecznosc wykonczenia mieszkania, najpierw bede musial kupic meble ;) ale wracaja do tematu.
Idac priorytetami:
- Glosniki, jesli dalo by rade rozbudowac w sensowny sposob to co mam abym mogl obslugiwac dolby atmos (jesli jest logiczny sens dorzucania hajsu) to bylo by idealnie. Jesli nie ma sensu i trzeba wymienic calosc, to szukalbym czegos w podobnym przedziale cenowym
- Amplituner - tutaj mysle o czym sensownym w okoliach 5-6k. Marantz dobrze mi sie sprawdzal do tej pory wiec jestem skony trzymac sie marki, ale jestem tez otwarty na inne opcje
- Ekran projektora - wydam tyle ile bedzie trzeba, pytanie tylko co tutaj jest wartego uwagi?
- Projektor to raczej bedzie spiew przyszlosci, ale wstepnie mysle o projektorze typu Epson 5050, ale jesli sytuacja z czasem pozowli to moze JVC albo tansze Sony
- TV tez spiew przyszlosci, bo LG b8 jest ok na ta chwile i nie widze potrzeby zmiany, przyszlosiowo jedynie bym poszedl moze w okolicach serii C, ale pewnie nie dalej jesli chodzi o budzet.

wiec podumowywujac, nie mam jednej konkrenten kwoty na dzisiaj bo dopiero ukladam sobie to w glowie. Wiem ze musze na 100% kupic ekran i wymienic amplituner oraz rozbudowa/wymienic glosniki. TV na 90% zostanie ten sam, a bez projektora pewnie bede musial zyc przez rok, chyba ze nie wydam za duzo na glosniki ;)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Atmosa możesz robić, sufit podwieszany i 4 pary przewodów od amplitunera. Głośniki są relatywnie tanie sufitowe a efektowo zawsze urozmaicenie.
 

atryda

New member
Pokoj jest dosc niski, wiec nie chcialbym puszczac podwieszenia po calosci.
20cm podwieszenia zrobi z pokoju - 235cm, a to juz troche ciasno.

Sa jakies glosniki, ktore sensownie zamontuje do sufitu?
 

atryda

New member
Teraz mam tak, ze podwieszeniem pod projektor i ekran ze 20 cm zajmuje. generalnie nie mialbym nic przeciwko aby powtorzyc rozwiazaniem, ale warunki nie pozwalaja.

Podeslalbys jakies plytkie glosniki?
 

atryda

New member
Znalazlem cos takiego - KEF Ci160TS 36mm

Moj plan jest taki, aby nie robic klasycznego podwieszenia sufitu, tylko zrobic jakas drewniana, niska instalacje, ktora schowa kable.

Pytanie jak sie montuje cos takiego jak ten KEF? bo domyslam sie ze nie bedzie to proste, przykrecenie do sciany ;)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego @atryda. Jeśli nie chcesz "barować" się dodatkowo z obudową do głośników, to zobacz "kompletną" serię KEF T101. Pozostaje jedynie kwestia budżetu. :)
 

atryda

New member
Z tego co czytalem, to obudowa przy KEF Ci160TS 36mm i tak by mi zjadla dobre 10cm, wiec te KEF T101 robia robote jesli chodzi o rozmiar.
Nie sa najpiekniejsze, ale widze tutaj potencjal - oby tylko na glowe nie spadly :p
 

shoo

New member
Atmos jak dla mnie to hit ostatnich lat - ale wlasnie taki prawdziwy, z 2 lub najlepiej 4 glosnikami sufitowymi i imho warto w takie cos isc (w przeciwienstwie do soundbarow czy glosnikow upfiring na co imho szkoda kasy). Nawet jesli teraz nie masz kasy zaplanuj tak aby w przyszlosci dodac.

Natomiast jest jedna rzecz o ktorej nikt nie wspomnial - ekran rozmiaru 120-140 powinien byc z napinaczami. Zwykly elektryczny ekran za 600-800zł to sie do kina nie nadaje - co najwyzej do jakiejs prezentacji w szkole. A ekran z napinaczami nie dosc ze trudno zalezc, to jeszcze bedzie kosztowal sporo (np. elite screens), a i tak potrafi sie trafic sztuka na ktorej beda pofalowania i wtedy odsylanie np. do niemiec jest problematyczne.

Pisze o tym bo sporo osób nie zdaje sobie z tego faktu sprawy (np. ja). Wiec generalnie albo jakosc tego bedzie bardzo slaba (rozwijany bez napinaczy), albo bedzie drogo, albo musi to byc ekran ramowy (co nie ma sensu jesli chcesz uzywac zamiennie z tv) :(
 

atryda

New member
Myslalem o 4 glosnikach, ale troche nie jestem pewny czy jest sens isc w ta strone, bo 2 znajdowalyby sie w polowie drogi miedzy ekranem a stolikami, wiec korzysc raczej marna. Choc nie bede ukrywal ze troche tutaj medrkuje, bo sie nie znam ani troche -> wszystkie rady mile widziane w tej kwestii.

Moj obecny ekran, ktory nie jest za duzy niestety sie pofalowal wiec napinacze to dobry pomysl.
Macie moze jakies sprawdzone modele? A takze rady odnosnie powierzchni do wyswietlania? Isc w standardowy bialy, czy lepiej doplacac w szarosci?
 

shoo

New member
Jesli chodzi o ilosc glosnikow no to 4 maja sens jesli jestes w stanie zastosowac sie do zalecen dolby - tzn. beda pod katem 35-55 stopni przod/tyl od miejsca siedzacego - wygooglaj "5.1.4-overhead-speaker-setup-guide"

Ekran:
- nie mam konkretnego modelu z napinaczami, w sensownych cenach znam tylko firme Elitescreens (maja europejska strone, wysylka bodajze z niemiec)
- kolor biały do idealnie zaciemnionego pomieszczenia, szary gdy jest wystepuje dodatkowe zrodlo swiatla
 

atryda

New member
Odswiezam temat, bo zaszly male zmiany i potrzebuje porady.
1. W zestawie Dali Ikon 6 5.1 ktory mam planuje zmienic glowne kolumny i zabudowac glosniki w scianie. Wstepnie mysle o Dali Dali Phantom M-375 lub 250. Nie znalazlem zadnych recenzji wiec zastanawiam sie czy mieliscie moze stycznosc z tymi glosnikami i wiecej jak to gra?
2. Co do glosnikow sufitowych to okazalo sie ze w suficie w mieszkaniu bede mial zelbet, wiec wiercenie w suficie niestety odpada i musze isc w glosniki natynkowe. Glosniki ktore mi wizualnie pasuja to Focal Dome Flax.
3. Ostatnie pytanie dotyczny amplitunera: czy marantz sr6015 posciagnie tak wesolo skomponowany zestaw 5.1.2? czy jest jakis inny aplituner nad ktorym powinienem sie zastanwic?
 

P-U-M-A

New member
Odswiezam temat, bo zaszly male zmiany i potrzebuje porady.
1. W zestawie Dali Ikon 6 5.1 ktory mam planuje zmienic glowne kolumny i zabudowac glosniki w scianie. Wstepnie mysle o Dali Dali Phantom M-375 lub 250. Nie znalazlem zadnych recenzji wiec zastanawiam sie czy mieliscie moze stycznosc z tymi glosnikami i wiecej jak to gra?
2. Co do glosnikow sufitowych to okazalo sie ze w suficie w mieszkaniu bede mial zelbet, wiec wiercenie w suficie niestety odpada i musze isc w glosniki natynkowe. Glosniki ktore mi wizualnie pasuja to Focal Dome Flax.
3. Ostatnie pytanie dotyczny amplitunera: czy marantz sr6015 posciagnie tak wesolo skomponowany zestaw 5.1.2? czy jest jakis inny aplituner nad ktorym powinienem sie zastanwic?
Gdybyś chciał 2 głośniki dali phantom e50 to leżą mi takie.
 
Do góry