Kino domowe w nietypowym pokoju

Silent_bb

New member
W związku z tym, że poprzedni pokój nie spełniał moich wymagań co do rozmieszczenia kolumn KD, ustaliłem z żona, że przeniosę się do innego pomieszczenia.


Mam obecnie do dyspozycji pokój o wymiarach 4,4 m szerokości i 5,1 m długości. Kłopot w tym, że pokój nie jest prostokątny ale w pewnym momencie zaczynają się skosy.

Dzięki uprzejmości blackninja dokonałem zakupu zestawu (póki co) 5.0 firmy Monitor Audio (Bronze 6, Bronze 2 i Bronze Central). Obecnie do napędzania tego zestawu służy mi leciwy amplituner Yamaha RX-V620RDS. W planie zakup coś ze stajni Denona, najprawdopodobniej AVR-X3600H.

Od 2 tygodni siedzę i planuję jak sensownie rozmieścić cały zestaw. Telewizor chciałbym powiesić na ścianie, pod nim oczywiście głośnik centralny, nie wiem tylko czy na podstawce na ścianie czy na szafce RTV. Kanapa w odległości 2 m od telewizora zgodnie z sugestiami kalkulatora (wtedy również znajdzie się 38% długości pomieszczenia). Głośniki frontowe lekko odsunięte od ściany (około 30 cm), odstęp pomiędzy nimi 2,1 m, podobnie jak odległość od miejsca odsłuchu. Generalnie chciałem jak najbardziej zbliżyć się do wytycznych Dolby w zakresie rozmieszczenia przetworników dźwięku.

Jeśli jednak umieszczę wszystko na ścianie gdzie są drzwi, wtedy prawy głośnik będzie tylko 31 cm od ściany bocznej. Szerokość od drzwi do ściany bocznej to 3,2 m. Dodatkowo ciężko będzie w tym wypadku szerzej rozstawić głośniki efektowe. W planie mam umieszczenie ich jakieś 50-60 cm powyżej wysokości głowy.
4qaims3p6w1c.jpg



Sciana na przeciw drzwi:
i0svxrugtpwm.jpg


Prawa ściana:
vppcrib9fmx7.jpg


Umieszczając wszystko na ścianie w prawo od drzwi praktycznie odpada możliwość rozbudowy od 4 głośniki sufitowe bo skos skutecznie uniemożliwi montaż. Pozostałe ściany zupełnie nie nadają się do ustawienia czegokolwiek.

Lewa ściana:
ggd7i76i1vl4.jpg


Pokój będzie służył w zasadzie wyłącznie do oglądania lub grania na konsoli/komputerze.

Tym samym jestem w kropce i nie potrafi sam rozwiązać tego problemu. Zwracam się z prośbą do bardziej doświadczonych kolegów z pomocą w rozwiązaniu tego problemu. Jestem świadomy, że ustawienie będzie wymagało kompromisów, ale chciałbym jak najlepiej wykorzystać pomieszczenie do stworzenia jak najlepszej sceny dźwiękowej.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Masz extra miejsce,
Telewizor bym zdecydowanie powiesił, każdy cm na wagę złota.
Audio napisz do Blackninja on Ci pomoże.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Skos w tym przypadku w niczym nie przeszkadza.

Tv dał bym na szafke rtv ale przed oknem nie na ścianie z drzwiami, bo ci kolumna lewa i drzwi będą kolidować. Od okna pół metra odejdziesz i git, grzejnik tam bym zakręcił bo jednym nagrzejesz pokój a elektronika swoje ciepło i tak odda.



kwiestia co ty tam chcesz ? 5.1 ? 7.1 ? atmos ? Do 7.1 ideał
 

Silent_bb

New member
Jeśli chciałbym wszystko postawić na ścianie po prawej od drzwi to ogólnie wszystko się zmieści bo skos zaczyna się 97 cm nad ziemią a przednie kolumny maja niewiele ponad metr. Ustawiając je w odległości 2,1 m od siebie swobodnie będę mógł otworzyć drzwi nawet jeśli będą odsunięte od ściany. Tym samym nie koniecznie muszę stawiać całość na "oknie" czego też chciałbym uniknąć bo na TV mam zainstalowany ambilight. Stąd też taki kolor ścian.
Jeśli chodzi o dodatkowe głośniki to chciałbym conajmniej 5.1.2 a marzeniem byłoby 5.1.4. I właśnie w tej konfiguracji będzie przeszkadzał sufit.
 
Do góry