Kable hdmi 2.1 nie działa stary ARC

maciek8792

New member
Witam, ponieważ w 2020 szykuje się Ps5 zainwestowałem w kable 2.1
Używam w salonie oprócz projektora także starego tv xf9005 sony który oczywiście nie ma 2.1
I teraz zonk, na kablach 2.1 nie działa w ogóle ARC. Wyczytałem, że EARC nie musi być kompatybilny z ARC. To by oznaczało, że stosując kable 2.1 tracimy możliwość podłączenia sprzętu do TV i wypuszczenia dźwięku po ARC z TV na amplituner?
Teraz mam podłączone apple tv 4k + dekoder nc+ 4k do TV i sony xf9005 po arc z onkyo txrz830.
Czy ktoś ma podobne doświadczenia? Wygląda na to, że kable hdmi 2.1 nie obsługują ARC, a tylko Earc.

pozdrawiam Maciej
 

maciek8792

New member
Jednak marketing w kablach nie sobie równych: ) Poczytaj trochę tu https://www.hdmi.org/

Czytałem to i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, twierdzą że 'maybe' jedno z drugim będzie kompatybilne. Może napisz jasno co masz na myśli, znam hdmi.org i nie widzę sensu linkowania tego. Nie rozumiem też uwagi co do marketingu dot. kabli. Przerobiłem wiele kabli HDMI rzekomo zdolnych do przeniesienia pełnego sygnału 18gb które nie spełniły swojej roli, w przypadku projektora kupilem kabel optyczny i problemy się skończyły. W tej chwili mam kable niby certyfikowane na 2.0b z których np. jeden działa, drugi nie jak mu się poda pełny sygnał. Dlatego zastosowanie kabla na 2.1 ma jak najbardziej sens bo będzie pewność, że taki kabel podoła sygnałowi który mu podam.
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Dla mnie to co piszesz jest nie logiczne dlaczego?bo kabel nie wie co przesyła pin z jednej strony i pin z drugiej strony a to że ty puścisz przez ten pin arc czy earc nie powinno mieć nic do rzeczy. Przecież to nie kabel ma eARC tylko urządzenia.
Kupiłeś kilka tych kabli z certyfikatem żaden nie działa?
W ogóle stwierdzenie kable 2.1 to jest idiotyzm kabel albo są dobre dobre jakości i działają albo nie, mam wiele kabli z tamtego wieku i działają z wszystkich co obecnie jest na rynku. Kable nie dostają magicznych nowych pinów do transmisji danych tylko jest to dalej ta sama wtyczka liczy się jakość przewodu a czym dłuższy kabel tym ta jakość wychodzi.




Ultra High Speed HDMI Cables are designed to support the new eARC feature in addition to the highest resolution video modes. The Standard HDMI Cable with Ethernet and the High Speed HDMI Cable with Ethernet will also support eARC.


The cable is backwards compatible and can be used with all existing HDMI devices.
 
Ostatnia edycja:

maciek8792

New member
Dla mnie to co piszesz jest nie logiczne dlaczego?bo kabel nie wie co przesyła pin z jednej strony i pin z drugiej strony a to że ty puścisz przez ten pin arc czy earc nie powinno mieć nic do rzeczy. Przecież to nie kabel ma eARC tylko urządzenia.
Kupiłeś kilka tych kabli z certyfikatem żaden nie działa?
W ogóle stwierdzenie kable 2.1 to jest idiotyzm kabel albo są dobre dobre jakości i działają albo nie, mam wiele kabli z tamtego wieku i działają z wszystkich co obecnie jest na rynku. Kable nie dostają magicznych nowych pinów do transmisji danych tylko jest to dalej ta sama wtyczka liczy się jakość przewodu a czym dłuższy kabel tym ta jakość wychodzi.




Ultra High Speed HDMI Cables are designed to support the new eARC feature in addition to the highest resolution video modes. The Standard HDMI Cable with Ethernet and the High Speed HDMI Cable with Ethernet will also support eARC.


The cable is backwards compatible and can be used with all existing HDMI devices.

Według mnie mylisz się, że wszystkie te kable są takie same od lat i nie ma się co podniecać. Mam np. kabel hdmi 15 mb puszczony w suficie do projektora i przy 4K UHD HDR przerobiłem kilka niby dobrych certyfikowanych kabli które się wykrzaczały. Dopiero jak kupiłem hybrydowy kabel optyk hdmi za ok. 350 zł to problemy się raz na zawsze skończyły. Nie jest to więc żaden marketing ani nie jestem fanem przepłacania za super-duper kabel, ale sprawa nie jest taka prosta jak się Tobie wydaje, że każdy hdmi jest taki sam. Zastosowanie kabla o dużo większej przepustowości takiego do 8k eliminuje ten problem z 4k UHD HDR.

Wracając do tego co zacytowałes na hdmi.org, również się mylisz. Tak hdmi jest backwards compatibile ale oni nie piszą tu ARC ani EARC, o tym jest coś zupełnie innego napisane :

"Will the existing arc enabled products work with new products that use eARC?

Maybe. Manufacturers can produce products that are compatible with both eARC and ARC. However, eARC is not defined to be backwards compatible with ARC."

Czyli jak napisali eARC nie jest zdefiniowane aby być wstecznie kompatybilne z ARC.
 

werf

Active member
Bez reklam
Trochę za dużo czytasz i sobie wszystko pomyliłeś.
Zacznijmy od zrobienia porządku w podłączeniu twoich urządzeń,zrobiłeś z TV splitter i na siłę chcesz wysłać dźwięk przez arc którego twój TV najprawdopodobniej nie wypuszcza z podłączonych źródeł.
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Chłopie ja nie podważam jakości kabli napisałem czym lepszy będzie kabel jakościowo i izolowana tym więcej będzie mógł wysłać.

Cytujesz zdanie dotyczące produktów AV i ich nie kompatybilności a nie kabli zacytowałem Ci jak byk że kable które są certyfikowane są dla standardu hdmi 2.1 będą działać z ARC.

To że urządzenia nie się dogadują to nic nowego tematów dotyczących problem z HDMI CEC jest setki.


Ultra High Speed HDMI Cables are designed to support the new eARC feature in addition to the highest resolution video modes.
The Standard HDMI Cable with Ethernet and the High Speed HDMI Cable with Ethernet will also support eARC.
I co z tego wynika? że stare kable są kompatybilne z eARC a według Ciebie nowe nie są kompatybilne z ARC sorry to jest idiotyczne myślenie.
 
Ostatnia edycja:

maciek8792

New member
Trochę za dużo czytasz i sobie wszystko pomyliłeś.
Zacznijmy od zrobienia porządku w podłączeniu twoich urządzeń,zrobiłeś z TV splitter i na siłę chcesz wysłać dźwięk przez arc którego twój TV najprawdopodobniej nie wypuszcza z podłączonych źródeł.

Witam przepraszam koledzy ale myliłem się:) Problemem okazał się jednak nie kabel hdmi ale onkyo txrz830. Odłączyłem je od prądu na kilka minut, po pownym uruchomieniu na tych nowych kablach 8K wszystko chodzi i dźwięk zasuwa. Wychodzi więc na to, że kable dedykowane do 8K mające EARC, mają też ARC.

Kolego Werf może i to wygląda jak splitter, ale według mnie to jest lepsze rozwiązanie nich wpychanie wszystkiego do ampli. Tak, żeby wszystko wpakować do amplitunera miałem wcześniej, ale zrezygnowaem z tego, bo nie miałem funkcjonalności wyłączania tv/ampli/dekodara jednym pilotem. Może tylko moje onkyo tak ma, nie wiem. W każdym razie teraz wszystko śmiga i pilotem TV włączam/wyłączam wszystkie urządzenia i reguluje głośność. Czy ty masz też tak u siebie, jak podłączysz wszystko pod swój ampli, czy tylko ja mam ten problem braku hdmi-cec? Jedynie Apple TV 4k zostawiłem wpięte bezpośrednio do ampli, bo wypuszczam później przez onkyo drugim wyjściem hdmi obraz na projektor.

pozdrawiam Maciek
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Hdmi cec i zgranie z wieloma urządzenia to kwestia szczęścia ponieważ urządzenia bardzo często nie potrafią się ze sobą dogadać i nic się nie da z tym zrobić, także na twoim miejscu cieszył bym się że działa ci tak jak masz aktualnie podłączone :)

Podłączenie do tv nie jest takie złe całe życie przecież nie będzie człowiek gonił króliczka i wymieniał amplituner tylko dla tego że wyszła jakaś "nowość" a amplituner nie będzie potrafił tego przepuścić.
 

Fanek

New member
Bez reklam
Panowie jaki kabel HDMi 2.1 tak 1.5-2m z certyfikatem najlepiej najtańszy kupie?

Potrzebuje jednego kabelka TV - Onkyo RZ830, tv będę wymieniał pod PS5 pod koniec roku pewnie, toi wziąłbym kabelek już 2.1 :)
 

Fanek

New member
Bez reklam
Kabel do ampli potrzebujesz na już, jak teraz wezme 2.0 to pod koniec roku bede musiał kupować go drugi raz w 2.1 . Fuck logic :)
 
Do góry