Nieustawny salon i sensowność soundbara

maciej.u

New member
Serdecznie wszystkich witam,


Chciałem się kolegów poradzić w kwestii wyboru odpowiedniego sprzętu do salonu.
Nowe urządzenie ma zastąpić dotychczasowy zestaw stereo (wiekowy i wysłużony oraz z niskiej półki). Zdecydowałem się na soundbar ponieważ zależy mi na uwolnieniu przestrzeni w pomieszczeniu (kolumny trochę zawadzają, a w miejsce jednostki centralnej planuję coś innego). Dodatkowo mój salon jest raczej nieustawny. TV znajduje się we wnęce, zasłonięty z prawej strony ścianą, a z lewej jest przejście do sypialni. Wypoczynek ustawiony jest naprzeciwko pod przeciwległą ścianą, niewyśrodkowany względem telewizora (przesunięcie w lewo ok. 1 m). Odległość od ekranu do wypoczynku to około 3,5-4 m. Schematy widoczne na załączonych grafikach.


Sprzęt na jakim mi zależy, ma pełnić funkcję centrum multimedialnego - czyli nie tylko do oglądania filmów i programów, ale także odtwarzania radia (z telefonu), muzyki z nośników zewnętrznych, gier etc. Także łączność bluetooth obowiązkowa, mile widziane USB na nośniki acz nie obowiązkowe (mogę podłączać do TV). Z racji nieregularności pomieszczenia raczej nie zależy mi na zaawansowanej obsłudze dźwięku przestrzennego, acz nie ukrywam, że chciałbym wypróbować :)
Aktualny telewizor jaki posiadam to LG 50LF652V. Acz sprzęt ma być przyszłościowy gdyż da 2-3 lata bedę rozważał upgrade do jakiegoś OLEDa.
Nietypowym warunkiem jest ograniczona wysokość subwoofera - max. 40cm. Inaczej nie zmieści mi się we wnękę pod TV. Ostatecznie mogę go ustawić obok wypoczynku ale tak jak wspomniałem - chcę uwolnić trochę przestrzeni.
Górna granica ceny to 4000 zł (zakup na raty) choć im mniej tym lepiej. Ważne aby zachować dobry stosunek cena/jakość.
Póki co wytypowałem modele poniżej:

- Yamaha ysp-2700
- Samsung n850
- Focal dimension bar + sub Air
- Polk Audio MagniFi Max SR
- Sony HT-ZF9


ustawienie-salon.png



wn-ka-tv.png

Czy przy takim ustawieniu jest sens pchać się w symulacje dźwięku przestrzennego ?
Czy koledzy mają jakieś sugestie ? Jak już wspomniałem zestaw stereo odpada, przynajmniej do remontu (za 6 lat) kiedy usunę problematyczną wnękę.
 
Ostatnia edycja:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Obejrzyj Harmana Citation BAR+SURR+SUB jak ma zastąpić to co piszesz i ma być zadowolenie to warto podnieść poprzeczkę.
 

maciej.u

New member
Zapewne grałoby to pięknie, ale nie jestem gotowy na aż taki wydatek, nawet jeżeli mówimy o ratach.
A bajery typu google assistant zupełnie mnie nie interesują. Głównie waham się teraz między Yamahą a Focalem...
 

maciej.u

New member
Panowie, poszerzyła mi się trochę lista potencjalnych nabytków:

- Yamaha YSP2700 - boję się, że układ pomieszczenia zburzy cały efekt "przestrzenności", ale za to bogate multimedia

- Sony HT-ZF9 (z satelitami) - Teść ma ten sprzęt bez satelit ale jakoś nie powala. Plus za multimedia.

- Focal dimension soundbar + sub air + aptx - ponoć boskie ale trochę odpychają wąskie możliwości multimedialne

- Philips Fidelio B8 - podobnie jak Yamaha i wysoki (fizycznie) sub

- LG SK10Y - j.w.

- Bose 700 - Zaporowa cena za zestaw z subem. Czy sama belka wystarczy ?
- Teufel Cinebar 52 THX - nie znam tego wynalazku, tylko ze strony producenta. Ktoś miał z tym doświadczenia ?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Mam Focala i testowałam sporo urzadzeń w domu.
Moja opinia Focal, potem długo długo nic, Bose i dalej reszta świata.
Zalety Focala to potęga dźwieku nawet bez suba. Noisy był u mnie i może potwierdzić. Muzycznie nie ma nic lepszego, po prostu nie ma. Jeśli chcesz do filmów, to subik, ale wymieniłbym go (z czasem) na Rela T w zalezności od pomieszczenia (np. T5). Nabyłem Focala za 2 tys, więc cała reszta w tej cenie to po prostu smiech.
Wady to wg mnie mała przestrzenność, ale mi na tym nie zależało (mam układ nie sprzyjający temu, ale jak patrzę na Twoje schematy, to u ciebie chyba tez nie będzie wesoło z przestrzennością z soundbara). Tak samo nie przeszkadzają mi jak piszesz multimedia. Tzn co, chcesz sterować tym z appki? Jesli tak to se ne da. Ale przystawka BT załatwia sprawę jesli chcesz czasem puścić muzykę z telefonu.

Yamaha fajna, ale wyłacznie do kina. Muzycznie jest słabiutko.
Bose jest świetny, wg mnie prawie tak dobry jak Focal, ale nie za tę cenę.
Miałem jeszcze w domu Yamahę YAS 107 (chyba), taka niewielka, bez suba. Testowałem dla Teściów i nawet zastanawiałem się czy sobie nie zostawić, ale jak słyszałeś wcześniej Focala, to wszystko inne nie brzmi już jak powinno. Nie zawracałbym sobie tez głowy amerykanckimi wynalazkami, bo to co wydobywa się z ich głośników, to wg mnie jakaś parodia.

Generalnie zasada jest jedna: unikaj wąskich (cienkich) belek. Szukaj tylko takich, gdzie przetworniki mają jakiś sensowny rozmiar. To zapewni Ci brak "dziury" dżwiekowej w średnich tonach. JEst to szczególnie słyszalne w zestawach z wąską belką i subem. Kinowa "Vka" jest fajna, ale nie aż tak. Zazwyczaj słyszę tylko dialogi i łupanie basem, a reszta się nie liczy. Przeciez nie o to chodzi.
 
Ostatnia edycja:

maciej.u

New member
Tzn co, chcesz sterować tym z appki? Jesli tak to se ne da. Ale przystawka BT załatwia sprawę jesli chcesz czasem puścić muzykę z telefonu.

Nie nie, na tym mi nie zależy. Tylko np. radio internetowe bezpośrednio w soundbarze itp.
Ta przystawka aptX jest duża ? Da się ją ukryć we wnęce obudowy czy będzie "dyndać" na wierzchu ?

Jestem już właściwie pewny Focala. Doradźcie mi tylko czy brać subwoofer CUB3 czy SUB AIR ? Czym one się różnią poza łącznością bezprzewodową ? Sub Air już nie zmieści mi się we wnękę i będę musiał szukać miejsca obok wypoczynku. CUB 3 wejdzie ładnie ale nie wiem czy warto go brać. Różnica w cenie obu zestawów to ~1000 zł.:niewiem:
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tak jak pisze Black; Cub3 nie zawracaj sobie głowy. Zdecydowanie Air, ale przemyśl czy naprawdę warto brać Air, czy nie kupić samej belki i poczekać na Rela T5 w dobrej cenie... (?) SubAir ciężko potem sprzedać, a jeśli to ze sporą stratą. Suby Focala nie są jakoś specjalnie udane, ale jesli już to Air.
Taki Rel T5 jest chyba jeszcze mniejszy od Cub3, więc zmieści się nawet przewodowo, ale nie wiem czy sub we wnęce to dobry pomysł (?) Bas może dudnić lub buczeć. Sub najlepiej jesli stoi swobodnie.
Z kolei jesli Air bezprzewodowo, to nie jest powiedziane, że w innym miejscu niż zakładasz nie zagra lepiej(?)
Suba najlepiej ustawić metodą na czołgistę ;)
Jesli masz okazję, to posłuchaj najpierw czy takie granie Ci odpowiada.
Przystawka to lekkie maleństwo, ma 6 cm x 4.5 cm x 1 cm. W jakiej obudowie chcesz ją zmieścić? We wnętrzu soundbara? :) Na taśmie dwustronnej przykleisz w jakimś dyskretnym miejscu - nikt nie zauważy.
 
Ostatnia edycja:

szybal

Banned
Pełna profeska taśma dwustronna błagam :) kup sobie Bose 700 wszystko w cenie radio apka mega pilot najlepszy dźwięk.
Nie jakieś wynalazki
 

maciej.u

New member
ale nie wiem czy sub we wnęce to dobry pomysł (?) Bas może dudnić lub buczeć. Sub najlepiej jesli stoi swobodnie.

Mam dwie opcje tak jak na załączonych obrazkach. Wnęka jest taka, że od podłogi jest podwyższenie na ok. 15 cm (podstawa z betonu). Mówisz, że wtedy nie będzie dobrze przekazywać niskich tonów ? Druga opcja to lokalizacja obok wypoczynku, z lewej strony pod ścianą. Ale wtedy to już tylko bezprzewodowo.

wn-ka-tv.png

ustawienie-salon.png


Przystawka to lekkie maleństwo, ma 6 cm x 4.5 cm x 1 cm. W jakiej obudowie chcesz ją zmieścić? We wnętrzu soundbara? Na taśmie dwustronnej przykleisz w jakimś dyskretnym miejscu - nikt nie zauważy.

Chodziło mi o tę wnękę na kable w soundbarze, czy tam to upcham. Wolałbym uniknąć druciarstwa z taśmą :p

szybal napisał:
kup sobie Bose 700 wszystko w cenie

Ok, ale czy sama belka bez suba "da radę" ? Nie jestem przekonany... czy wrażenia filmowe na tym nie ucierpią ? Poza tym jest tam tylko 1 HDMI. Porażka, raczej odpada.


Jeszcze wpadła mi w oko promocja na Sony HT-ZF9 z dodatkowymi satelitkami. Te "tylne" głośniki ustawiłbym po bokach - z prawej strony w rogu wypoczynku i z lewej na komodzie, która jest obok. Czy przy moim ustawieniu to zadziała czy jeżeli są to tylne głośniki to ma być obligatoryjnie z tyłu ? ? Czy ten zestaw jest ewentualnie warty uwagi ?
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Mam dwie opcje tak jak na załączonych obrazkach. Wnęka jest taka, że od podłogi jest podwyższenie na ok. 15 cm (podstawa z betonu). Mówisz, że wtedy nie będzie dobrze przekazywać niskich tonów ? Druga opcja to lokalizacja obok wypoczynku, z lewej strony pod ścianą. Ale wtedy to już tylko bezprzewodowo.
Tego tak naprawdę nikt nie bedzie wiedzieć na odległość.
Unikałbym stawiania suba w jakiejkolwiek wnęce. Zazwyczaj można się wtedy spodziewać negtywnych efektów, ale może sie okazać, ze nie będzie tak tragicznie.
Tak jak pisałem, poprawna lokalizacja suba tylko metodą na czołgistę. Ze schematów mozna przypuszczać, ale tylko przypuszczać, że obok wypoczynku powinno być nieco lepiej.
Do Rela też można dokupić bezprzewodowy moduł.
Ja zrobiłem tak; kupiłem Belkę i Cub3 za 2000 zł, suba od razu sprzedałem, nawet go nie otwierając z pudełka za 750 zł. Chciałem podłaczyć docelwo Rela (ma jednego w chałupie), ale z samej belki jest tyle basu, ze nie było sensu w pomieszczniu, gdzie mam belkę (bo nie jest to moje główne do kina).
Możesz zrobić podobnie, najwyżej sprzedasz suba i dokupisz inny, albo od razu weź Air. Jest na pewno lepszy brzmieniowo od Cub3, postawisz go obok wypoczynku i po kłopocie. Rel tez jest lepszy od Air, :) Wiem, idziemy w koszty, ale Focal tez kosztował na poczatku 7 tys (sic!).
Nie wiem, sam musisz podjąć decyzję.
Z jakisz rejonów jestes? Może wpadłbyś i zobaczył i posłuchał na żywo?

Chodziło mi o tę wnękę na kable w soundbarze, czy tam to upcham. Wolałbym uniknąć druciarstwa z taśmą :p
Tam nic nie zmieścisz. To miejsce na wtyczki do kabli.
U nie też musiały być minimum 2 x HDMI.
 
Ostatnia edycja:

maciej.u

New member
Ja zrobiłem tak; kupiłem Belkę i Cub3 za 2000 zł, suba od razu sprzedałem, nawet go nie otwierając z pudełka za 750 zł.

Wow skąd miałeś tak dobrą cenę :shock:? Teraz taki zestaw chodzi po 3000 zł.
Dobry sposób i chyba też tak zrobię, z tym, że póki co w ogóle suba nie będę wstawiał - do czasu remontu (ewentualnie sprawdzę czy ten CUB mi podpasuje). Zresztą co mi po mocnym basie: 2-letnie dziecko w domu, nigdy w takich warunkach nie będę mógł go odkręcić, żeby przyjemnie wibrowało po podłodze, bo żona będzie darł... mówiła, że za głośno i się obudzi.
Kiedy remont już nadejdzie, to przestawię TV na ścianę prostopadłą do wypoczynku, sofą "przetnę" salon w połowie i wstawię prawdziwe 5.1. Acz to perspektywa za co najmniej 5 lat. Przynajmniej mam dużo czasu, żeby urobić księgową i projektantkę wnętrz (all in one), że ten wydatek i layout jest nam naprawdę potrzebny :mrgreen:

Z jakisz rejonów jestes? Może wpadłbyś i zobaczył i posłuchał na żywo?

Gorzów Wlkp. to od Ciebie chyba daleko...

Tam nic nie zmieścisz. To miejsce na wtyczki do kabli.
U nie też musiały być minimum 2 x HDMI.

Szkoda, bo teraz będę musiał zastanowić się jak to ukryć. Na razie nie widzę innej opcji jak puścic to razem z wiązką zasilającą za telewizor.
Tak, jest PS4 i X360 więc spora ilość złącz to typowe "must have".


Jakieś sugestie co do tego Sony HT-ZF9 ?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Gorzów to jednak troche kawałek ;)
O Soniaczu sie nie wypowiem.
Pamiętaj, że sub nie powinien dominować, a przyjemnie uzupelniać najniższe pasmo.

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno: Bluesound Pulse Soundbar 2 lub 2i. Znowu koszty, ale to kolejny sprzęt z duzymi (jak na soundbar) przetwornikami, z HDMI i mogacy grać bez suba. Gra czyściutko i bardzo przyjemnie, choć jak dla mnie mało ekspresyjnie. Posłuchasz go w Top Hifi.

Bawiłem się tez Arcam Solo. Z wyglądu robi wrażenie jego wielkość, a w zasadzie nadzieja, że bedzie dobrze. Niestety producent dramatycznie to zaplanował, mianowicie owszem, ma spore przetworniki, ale co z tego, skoro nie leci z nich pełne pasmo, bez podłączenia suba (?). Suma sumarum, bez suba gra jak z chińskiego marketu. Kropka.

Tak na marginesie, przysłuchłem sie też na tegorocznym AudioShow najnowszemu dziecku Sennheisera - Ambeo. Cena zabija. Marketing od miesięcy dmuchał, że to naj, naj, w historii i w ogóle na świecie. Cena na pewno. Niestety - na prezentacji dramat i opad szczęki. Kiepsko, basu jak na lekarstwo, przestrzeń zero, tylko hałas. Brak emocji. Dla mnie największe negatywne zaskoczenie ostatnich lat :)
 
Ostatnia edycja:

maciej.u

New member
Dzięki za sugestie. Zastanowię się jeszcze na spokojnie co wybrać. Nie ma co się szarpać i śpieszyć z takimi zakupami. W każdym razie na pewno (póki co) nie mam co ostrzyć zębów na dźwięk przestrzenny, więc tego typu urządzenia mogę od razu skreślić z listy. Pobiegam jeszcze po sklepach i spróbuję posłuchać. :)

Pozdrawiam
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tak, dokładnie, z tym, że tu ponoć może być różnie i zalezy to od komunikacji telewizora. Ponoć to że producent podaje taką możliwość, nie zawsze to załapie. Nie chodzi o Flacala, tylko o producenta tv.
 

maciej.u

New member
Cześć wszystkim.

Zakupiłem Focala z Sub AIR. Ustawiłem suba tak jak wspominałem wcześniej - obok wypoczynku. Wszystko ładnie pięknie ale mam problem:
Subwoofer od czasu do czasu "puka". Nawet kiedy zestaw i TV są wyłączone a sub jest w trybie czuwania można usłyszeć nieregularne pukanie coś jak wybuchający popcorn w mikrofali (tylko takie łagodne "pyk"). Co jest grane ? Jest za daleko od transmitera ?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tu niestety nie pomogę. Nie mam tego suba. Możesz sz go wyłaczyć, zamiast dawać na Auto? Suby nie specjalnie lubią tryb auto. Często kiedy poziom dźwięku jest mały, potrafią się nie wzbudzać dla odmiany. Ja tam do kazdego filmu włączam i wyłaczam. NIe mam z tym problemu.
 

maciej.u

New member
Ok już chyba wiem o co chodzi. Umieściłem transmiter za soundbarem, który w tym momencie był pomiędzy urządzeniami. Prawdopodobnie belka blokowała sygnał i niemozliwe było uzyskanie stabilnego połączenia.
Przeniosłem transmiter w inne miejsce i jest już spokój. :) Wrażeniami podzielę się za kilka dni jak tylko sprzęt "wygrzeje się" porządnie. :)
 
Do góry