Pierwsze kino domowe - soundbar czy koślawe 5.1? :)

hvnt

New member
Cześć wszystkim,
Po wielkich bojach namówiłem żonkę na nowy TV + Kino Domowe :cool:
Budżet: 12000PLN na KD + TV.

Plan jest taki:
TV Samsung UE65NU8042 (lub 8072, 8002) + nVidia SHIELD do odtwarzania materiałów z kontenerów mkv (passtrough dźwięku DTS (HD MA), TrueHD itp. na amplituner). To zabierze do 6000PLN.

Zatem pozostaje 6000PLN na pierwszy sprzęt KD.

Rzut pomieszczenia:
https : // img ur . com / EaVcrmy
(usuńcie spacje)

Wysokość sufitu: 2,78m.
Okablowanie, którym dysponuje:
> niebieskie kropki: Zamel TLGYP 2x1,5mm2 -> drugi koniec na ścianie RTV, przewody wyprowadzone 1.2m nad podłogą
> ciemnoniebieska kropka: zasilanie 230V, Zamel TLGYP 2x2,50mm2 oraz melodika RCA.

Przy ścianie RTV jest miejsce na kolumny i central, z subem może być ciężko.

Wiem, że położenie głośników 'tylnych' nie jest najszczęśliwsze.
Nie wiem, czy przewód zamela się nada.

Stąd rozważam dwa scenariusze:
1. Soundbar, np. Samsung N950.
2. Kino domowe:
A. Używając obecnych przewodów przenosząc nimi sygnał dźwiękowy.
B. Używając obecnych przewodów na tylne głośniki do przesłania zasilania 230V -> głośniki musiałyby być bezprzewodowe.

Jeżeli chodzi o ampli, moje laicke oko wytypowało:
Yamaha RX-V685 i Denon AVR-X2500H.

Jeżeli chodzi o kolumny i ew. sub: cóż, jestem w d.... :D

Kino głównie pod filmy i seriale. Będę też słuchał muzyki na tym sprzęcie, głównie rock i elektroniczna, ale jako priorytet skupiam się na filmach.

Gdyby ktoś z szanownych forumowiczów znalazł chwilę na napisanie jakiejkolwiek rady lub spostrzeżenia - będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam serdecznie.


//edyta
Może jeszcze podsumowując post, skupiam się na kilku pytaniach:
1. Czy w moim scenariuszu, z Waszego doświadczenia, lepiej sprawdzi się soundbar czy zestaw KD?
2. Jeżeli soundbar - czy jesteście w stanie coś polecić?
Jezeli KD:
3. Czy obecne okablowanie da rady czy iść z bezprzewodówkę?
4. Wiem, że budżet nie jest specjalnie wysoki, ale muszę się w nim zmieścić. Polecilibyście jakieś klocki?
Uzbrojony w większa wiedzę postaram się pójść na odsłuchy.
 
Ostatnia edycja:

szybal

Banned
Witam
Jak masz 6tys i bierzesz pod uwagę Sound bar .
Polecam Bose 700 plus bas 700 koszt 6500 czyli leciutko ponad 6000
Mam ten zestaw o paru dni i czym więcej używam bardziej się cieszę.
 

bumtarara

Member
Wszystkie soundbary do 1500 to straszna kaszana szukałem więc wysłuchałem i nie podobało mi sie, kupiłem używany ampli Marantz'a za 1000 stary model nie najwyższych lotów model nr 1504 ale dźwięk się liczy a nie moc i wygląda jak nowy, do tego za 400zł zestaw 5.1 Jamo, szukaj dobrej używki a nie badziewnego nowego sprzętu
 

mors111

Active member
Bez reklam
Wszystkie soundbary do 1500 to straszna kaszana szukałem więc wysłuchałem i nie podobało mi sie, kupiłem używany ampli Marantz'a za 1000 stary model nie najwyższych lotów model nr 1504 ale dźwięk się liczy a nie moc i wygląda jak nowy, do tego za 400zł zestaw 5.1 Jamo, szukaj dobrej używki a nie badziewnego nowego sprzętu
Kolega ma na budżet 12.000 a nie 1.200
 

darekgra

Member
Jeśli SB to możne JBL Bar 5.1 około 3 tys zł. Głośniki tylne bezprzewodowe zasilić można z ładowarki mikro usb 5V, jedyna niedogodność że po uśpieniu trzeba je włączyć przyciskiem na głośniku.
Bose 700 w systemie 5.1 to wydatek ponad 8 tysięcy zł ... sporo ponad budżet, i ma tylko jedno hdmi.
 

szybal

Banned
''Głośniki tylne bezprzewodowe zasilić można z ładowarki mikro usb 5V, jedyna niedogodność że po uśpieniu trzeba je włączyć przyciskiem na głośniku.''

Trochę słabo :)
Ja miałem 5tys ale jak już poszedłem w Bose to dokupiłem tylne głośniki
Co tu dużo pisać klasa sama w sobie i tyle.
 

darekgra

Member
No tak jest to słabe rozwiązanie pozostaje mieć nadziej że JBL zmieni to w aktualizacji, bo przy zasilaniu zewnętrznym mogły by wybudzać się same.

Bose niema co porównywać bo dźwięk lepszy od jbl ale różnica w cenie kosmiczna, i mam wątpliwości czy aż tyle warta?
 
Ostatnia edycja:

szybal

Banned
Masz rację to droga opcja ale wykonanie pilot moc apka do sterowania to inna liga .
Jeżeli kolega chce tanio i dobrze można
Jeżeli kolega chce drogo ale bardzo dobrze też można.
Zależy od wymagań dla mnie Bose wystarczy :)
 

hvnt

New member
Dzięki Panowie za propozycje SB.
JBL za polowe ceny z nalepką 'dobrze' zrobiły pewnie robotę, ale włączanie ręcznie głośników surround - ech, szybko wylądowałyby za oknem ;-)
Bose wygląda naprawdę dobrze, ale cena 8.5k zabije mnie rękoma żony...

Generalnie główną zaletą SB są dla mnie gabaryty - szczególnie tylnych głośników.
Z kolei mam nieodparte wrażenie, że w cenie zestawu SB dostałbym KD o lepszych parametrach/odbiorze. Niestety mam obawy co do położonego przewodu do tylnych głośników oraz ich umiejscowienia (szczególnie tego w aneksie kuchennym). Amplituner wydaje się być też bardziej uniwersalnym rozwiązaniem - łatwiej wymienić głośniki, więcej we/wyj, a nawet więcej dekoderów.
 

darekgra

Member
Ja używam ich w taki sposób... na noc lądują w belce do ładowania a jak włączam tv następnego dnia to wypinam i stawiam tam gdzie trzeba.
Nie jest to komfortowe ale tragedii niema, odwdzięcza się stosunkiem jakości dźwięku do ceny. :)
W cenie pełnego zestawu Bose faktycznie można by złożyć coś fajnego, a zwłaszcza jeśli nie nowego.
 

hvnt

New member
Ja używam ich w taki sposób... na noc lądują w belce do ładowania a jak włączam tv następnego dnia to wypinam i stawiam tam gdzie trzeba.
Nie jest to komfortowe ale tragedii niema, odwdzięcza się stosunkiem jakości dźwięku do ceny. :)
W cenie pełnego zestawu Bose faktycznie można by złożyć coś fajnego, a zwłaszcza jeśli nie nowego.
I to jest myśl. Dzięki za cenną radę :)

A co sądzicie o takim zestawie?
Yamaha RX-V685
Jamo S 809 HCS + S 810 SUB

Nie ukrywam, że wizualnie mnie bardzo zachęcił ten zestaw.
 
Ostatnia edycja:

DarkMag

New member
Ustawienie tylnych w miejscach tych kropek to raczej zły pomysł.
Kable na surround puść po lewej w cokoliku reszta pod kanapą i ustaw tyły na stendach za kanapą. Bezprzewodowe też spoko pomysł ale cena wyższa a kable zasilające i tak trzeba ciągnąć.
Ja swoje przewody poprowadziłem na haczykach na taśmę z 3m (gotowy zestaw) wygląda mega spoko i kosztuje grosze.
https://www.ceneo.pl/35801854
Polecam ; )
2x2,5 Qed wchodzi idealnie.
 

PawelN2O

New member
Nie wierzę, że to piszę ale w Twoim wypadku chyba lepszy soundbar. Jeżeli tam są schody to trochę kiepsko postawić tam kolumny kolumny.

Teoretycznie można by się było zmieścić ale baza będzie ok 150 cm, co jest trochę małą wartością. Przy tak bliskim ustawieniu lewej i prawej kolumny oraz odległości od miejsca odsłuchu możesz zrezygnować z głośnika centralnego (ja bym tak zrobił) co Ci da więcej budżetu na pozostałe elementy. Ułożenie prawego surround zupełnie nietrafione. Ja bym ustawił na wysokości kanapy czyli 160 cm do przodu od punktu, który teraz ustawiłeś (tam gdzie wyspa) ok 180 cm od ziemi albo tak jak radzi kolega DarkMag (na standzie). Lewy surround tam gdzie jasna niebieska kropka jest wg mnie ok.

Pozdro!
 

DarkMag

New member
Może dać je przed schodami na szerokości 4m.
Pytanie co to za schody.
Jak bardzo będzie mu zależało na 5.1 to znajdzie sobie miejsce na klocki ; )
Ja znalazłem i jest mega ciasno ale nie zamienił bym tego na żaden soundbar.
 
Do góry