Soundbar dla... audiofila

Raider113

New member
Cześć!

Po wielu latach zabawy z lampami i winylami, postanowiłem również odkryć fascynację video. Kupilem LG Oled 65C8 i podpialem go pod lampę i kolumny. Gra świetnie, mam kinowy bas, średnicę i wysokie, ale gra to jednak zbyt "muzycznie" a nie kinowo, dlatego chciałbym poeksperymentowac z dźwiękiem z soundbar'a.

Salon 24m2. Chciałbym uzyskać efekty przestrzenne, zatem czy potrzebuję soundbara z odpinanymi satelitkami czy wystarczy sama listwa i magia odbić (np Yamaha). W przypadku np Yamaha YSP5600 obędę sie bez suba? A może jednak Samsung 5.1?

Jakość dźwięku ma dla mnie znaczenie, nie chcialbym mieć tylko basu i wysokich tonów, z drugiej strony, zestaw będzie służył do odtwarzania filmów i koncertów jazzowych. Ma to sens? Może odpuścić sobie jednak soundbar i zostać z obecnym stereo?

Z 2giej strony jeżeli okaże się, że dźwięk jest na wystarczająco wysokim poziomie, może już odpuszczę sobie zabawę ze swoim stereo?
 
Ostatnia edycja:

Ataszek

Active member
Bez reklam
Jakie masz kolumny i jak duże pomieszczenie ?
Zamiast belki to ampli i porządne kino stworzyć.
Nie znamy budżetu.
 

Raider113

New member
Jak napisałem, mam salon 24m2

Nie mam możliwości ciągnięcia kabli na tył, dlatego KD raczej skreślam. Sądzę, że belka z odpinanymi głośnikami może wystarczyć. Lub Yamaha YSP5600 ze swoją serią odbić. Sądziłem, że wartość tej Yamahy podpowie mój budżet, ale skoro nie, to powiedzmy do 7tys pln.

Kolumny to podłogówki na scan speak'ach i seasach. Są bardzo muzykalne, dlatego do kina raczej mniej się nadają. Poza tym nie zechce mi się ich przepinać za każdym razem. Wolałbym oddzielny system do TV a do stereo zostanie ten, który jest, bo zgrał się i nie chcę tego zmieniać.
 

Raider113

New member
Przestrzeń i efekty to JBL BAR 5.1. Posłuchaj koniecznie.


Dzięki za poradę. Zdarzyła się okazja i od 5 dni testuję BAR 5.1 JBLa.

Powiem tak: sprzęt to wybitny nie jest, ale chyba zostawię go sobie, bo nic mądrzejszego w tej cenie nie znajdę. Pierwszy egz był niewypałem, gubił łączność z subem, musiałem odwieźć. Obecny jest stabilny, ładuje, łączy się, wyłącza.

Piszesz o scenie. Z całym szacunkiem, nie zgadzam się. Moje stereo rysuje znacznie głębszą i szerszą scenę niż ten 5.1 Zgadzam się jedynie co do efektów kinowych, choć i tu miałem wątpliwości.

JBL BAR 5.1 nie przeszedł żadnego testu audio na obecność 5.1. Nie wiem o co chodzi. Satelitki podczas testów odgrywają to samo, co kanały przednie, ale gdy nastawiam film 5.1 (np. Gravity na Netflixie, tylko koniecznie bez lektora), to ... działa jak ma działać. Efekty 5.1 są - słychać wyraźnie, że tyły grają oddzielnie i każdy gra swoje podczas gdy przód gra jeszcze co innego. Czyli działa. Nie wiem o co chodzi, ale ... uznaję, że tak ma być i nie drążę dalej i nie testuję.

Do muzyki BAR 5.1 się nie nadaje, tu przyznaję rację wszystkim, którzy tak twierdzą. Chyba, że ktoś jest moooocno zdesperowany, to na siłę owszem. Z tego powodu koncerty z TV będą leciały przez wzmacniacz lampowy a "napier...alanka" filmowa, przez JBL. All wypas możliwy tylko w erze, lub w cenie, której nie akceptuję, bo mam też inne, ciekawsze pasje.

Fajny jest SUB, potrafi kopnąć i przestawić ścianę.

Przy okazji odkryłem, że mój LG Oled ma niezłe głośniki (sprzedawca mi wciskał że to HK, tylko że HK należy obecnie do Samsunga i jakoś nie widzę tej współpracy, ale... ) - głośniki, potrafiące działać w DB Atmos, ale żeby to usłyszeć, muszę nastawić na 85-95% mocy. Wówczas jakieś tam efekty rzeczywiście są.

Zatem dziękuję za porady, zostaję z JBL. Do kina się nadaje.
 

Tvmania

New member
Bez reklam
Bose vs kd

Wiesz, z tą poezją to możemy różnie ją rozumieć. Tez mam poezję, ale ze wzmacniacza lampowego i kolumn stereo a nie z grajlistwy i głośnikow wielkości kapsla od piwa.

Owszem Raider zgodzę się z tobą tylko poczytaj moje posty ja pisałem że dla mnie poezja jak na soundbar i najlepszy jak dla mnie z soundbarów a wiadomo ze kd lepsze i nie można porównać kd do soundbara ale nie każdy ma miejsce na kd naprzyklad ja gdzie mam pokój 20m2 pozdrawiam Raider
 

darekgra

Member
Nie robiłem jeszcze. Mam pewne podejrzenie, że kalibracja tylko ustala balans m.przodem a satelitkami a to potrafię zrobic sam i to precyzyjniej. Ale zrobię, gdy przyjadą stojaki do satelitek.

Mam wrażenie że kalibracja robi coś jeszcze z "opóźnieniami" na kanałach.
w jaki sposób testowałeś obecność 5.1? mi też żadne z testów YouTubie nie działa ale to raczej normalne bo YouTube nie wysyła 5.1. w filmach pokazowych ściągniętych z neta już 5.1 słychać wyraźnie.
 

Raider113

New member
Owszem Raider zgodzę się z tobą tylko poczytaj moje posty ja pisałem że dla mnie poezja jak na soundbar i najlepszy jak dla mnie z soundbarów a wiadomo ze kd lepsze i nie można porównać kd do soundbara ale nie każdy ma miejsce na kd naprzyklad ja gdzie mam pokój 20m2 pozdrawiam Raider

Chyba sie nie rozumiemy. Dla mnie brzmienie poezja, to brzmienie z winyla i lampy. Stereo.

Poezja w KD to... porządne KD.

Soundbar nie jest dla mnie żadną poezją bo nie potrafi dobrze jednego ani drugiego. Jest jakimś elementem zastępczym. A ze jeden w czymś tam jest bardziej niż drugi...
 

Raider113

New member
Mam wrażenie że kalibracja robi coś jeszcze z "opóźnieniami" na kanałach.
w jaki sposób testowałeś obecność 5.1? mi też żadne z testów YouTubie nie działa ale to raczej normalne bo YouTube nie wysyła 5.1. w filmach pokazowych ściągniętych z neta już 5.1 słychać wyraźnie.

No jasne, że nie youtube. Jest wiele stron na ktorych sa dostępne sygnały testowe. Choćby oficjalna strona Dolby.
 

Raider113

New member
Te same, które Darekgra podał. Gdy je zapuściłem, to co miały grać głośniki tylne grały przednie.


OK, ale stety / niestety oddałem JBL BAR 5.1 do sklepu. To, co oferował nie satysfakcjonowało mnie, zatem jestem w punkcie wyjścia.

Zastanawiam się nad:

1. Samsung N950 - minus, tyły na kabelkach, ale może jakoś ogarnąłbym.

2. Bose 700, ale mniej - brak Atmos, drogi sub i tyły.


Słuchałem Samsunga N950 w MM. Mimo, że wszystko stało w jednej linii pod ścianą, jakieś tam efekty były.

Co o tym myślicie?
 

darekgra

Member
No widzisz to jednak kalibracja robi dużo więcej. U mnie odtwarza tak jak powinno prawy, środkowy, lewy itd tak jak na animacji.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Te same, które Darekgra podał. Gdy je zapuściłem, to co miały grać głośniki tylne grały przednie.


OK, ale stety / niestety oddałem JBL BAR 5.1 do sklepu. To, co oferował nie satysfakcjonowało mnie, zatem jestem w punkcie wyjścia.

Zastanawiam się nad:

1. Samsung N950 - minus, tyły na kabelkach, ale może jakoś ogarnąłbym.

2. Bose 700, ale mniej - brak Atmos, drogi sub i tyły.


Słuchałem Samsunga N950 w MM. Mimo, że wszystko stało w jednej linii pod ścianą, jakieś tam efekty były.

Co o tym myślicie?
To jeszcze do listy dopisz koniecznie Harman Enchant 800 i 1300, koniecznie z subwooferem do kompletu.
 
Do góry