Surround

PawelN2O

New member
Cześć,

wg teorii głośniki surround powinny być zawieszone w granicach od 30 do 80 cm nad głową. Będę wykańczał nowy pokój i muszę poprowadzić kable. Mój problem polega na tym, że na ścianie gdzie ma wisieć jeden głośnik jest okno na niemal całą ścianę (okno wys. 225 cm, ściana wys. 262 cm). dodatkowo jest to miejsce w którym otwiera się okno. W zasadzie są 2 możliwości:

1. Rozstawienie symetrycznie na wysokości ok 215 cm (podstawa głośnika)
2. Rozstawienie niesymetryczne prawy surround ok 215 cm, a lewy surround ok 160 cm (mierzone do podstawy głośnika)

Pytanie 1 czy głośniki surround na wysokości 2m to dobre rozwiązanie albo przynajmniej akceptowalne?
Pytanie 2 jeżeli nie, to czy mniejszym złem jest instalacja asymetryczna, w którym jeden głośnik zainstalowany jest zgodnie z zasadami?
Pytanie 3 Zawsze lepiej jest ustawić symetrycznie nawet jeżeli odbiega od ustawienia referencyjnego.

niestety nie mogę sprawdzić organoleptycznie ponieważ mieszkanie jeszcze nie jest oddane do użytku. Chcę zaplanować w projekcie. DOCELOWO w miejscu odsłuchowym najczęściej będą 2 osoby.

W załączniku wysyłam wizualizacje. Niektóre są z punktu widzenia osoby siedzącej na miejscu odsłuchowym (głowa na wys. 100 cm) inne z pozycji osoby mierzącej 170 cm. Oczywiście głośniki będą skierowane (pochylone) w stronę słuchacza, niestety program nie daje takiej możliwości wizualizacji. Wysyłam także foto z pokoju oraz rzut. Nie bierzcie pod uwagę mebli i kolorów :p program do wizualizacji nie daje możliwości wyboru mebli i kolorów ;)

Będę wdzięczny za uwagi, spostrzeżenia i Wasze doświadczenia.

fgt5ef35r5pk

iwzhayj4rfim

vwnxqmed8ssj

ntb3n5bhfqts

ziraemezdmuc

tgkt24kkgmzx

9a71se7nq32o
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Możesz zrobić bardziej futurystycznie i zamontować głośniki na teleskopach tak aby trigger aktywował zjazd głośników z pod sufitu na zalecaną wysokość. Bezpieczne rozwiązanie jak masz dzieci bo nie przewrócą standów, a i zaimponujesz znajomym:D

btw
Nie pisałem tego w formie żartu. Gdybym miał robić kino u siebie w budowanym domu w salonie to tak bym to rozwiązał bo mam okno tarasowe 300x200cm
 

PawelN2O

New member
Możesz zrobić bardziej futurystycznie i zamontować głośniki na teleskopach tak aby trigger aktywował zjazd głośników z pod sufitu na zalecaną wysokość. Bezpieczne rozwiązanie jak masz dzieci bo nie przewrócą standów, a i zaimponujesz znajomym:D

btw
Nie pisałem tego w formie żartu. Gdybym miał robić kino u siebie w budowanym domu w salonie to tak bym to rozwiązał bo mam okno tarasowe 300x200cm
Myślałem o takim rozwiązaniu ale nie wiem gdzie szukać automatycznych teleskopów.
 

PawelN2O

New member
DO ADMIN: proszę o edytowanie tytułu tematu do: Surround, gdzie zamontować? Symetrycznie wysoko vs asymetrycznie.

niestety musiałem zrobić błąd przy dodawaniu wątku. Nie wiem też czemu nie wyświetlają się fotografie bezpośrednio w poście.
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Jakbyś gdzieś znalazł takie teleskopy to napisz tutaj w wątku bo kiedyś szukałem, ale nieskutecznie:D
 

PawelN2O

New member
Dzięki wszystkim za odpowiedzi, chyba znalazłem rozwiązanie - uchwyt ramienny do TV z wysięgiem na 1 m. Plan jest taki aby zamontować go do bocznej ściany koło okna na wysokości 165 od podłogi i na czas seansu będzie go można swobodnie umieścić we właściwym miejscu. Zobaczymy jak wyjdzie w praktyce.
 
Do góry