Buduję nowy kącik KD

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Hej,

Jestem na etapie planowania Kina Domowego (stereo mnie raczej nie interesuje) w nowym mieszkaniu i w związku z tym mam kilka pytań. Będę wdzięczny za pomoc.

Ogólny zamysł jest taki, że w salonie wydzielam – dosyć mały – kącik Kina Domowego. O ile sam salon ma około 23 m2 (kwadrat, który jest otwarty na aneks kuchenny 11 m2 i przedpokój 11 m2), to kącik filmowy będzie zajmował mniej więcej 1/3, tj. kwadrat o powierzchni około 8 m2 (285x280). W aktualnym mieszkaniu mam system 5.1, ale chciałbym go w nowym miejscu rozbudować o dodatkowe głośniki. Początkowo (etap marzeń i śmiałych planów) chciałem iść w układ 7.1.2 lub nawet 7.1.4, ale z uwagi na układ salonu i małe wymiary kącika (i trochę ze względu na koszty) myślę aktualnie o 5.1.2 lub 5.1.4.

I tutaj pytania do osób obeznanych i z doświadczeniami. Ponumeruję, żeby łatwiej było odpowiadać:
1. Czy wystarczą 2 głośniki sufitowe czy walczyć o 4? Z jednej strony koszt dodatkowej pary, dodatkowych kabli i jeszcze potrzeba skutecznego napędzenia (amplituner), ale może warto z uwagi na efektowość filmów?
2. Jakie głośniki sufitowe polecacie do systemu opartego o JBL Studio (190, 120C, 130 i 550p)?
3. Gdzie znajdę porady montażu takich głośników sufitowych? Nie chodzi o miejsce instalacji (to jest na stronach Dolby), tylko o techniczny montaż.
4. Jaki amplituner polecacie przy czym najchętniej pozostałbym z marką Onkyo (aktualnie mam TX-NR616)?

Z góry uprzedzam, że system oparty o 7 głośników dookólnych się nie uda, więc rady typu: „Olej 5.1.2/5.1.4 i zrób za wszelką cenę 7.1.2” będę musiał zignorować. Nawet mimo tego, że są dobre – przynajmniej wiele takich słyszałem. Niestety, głośników dookólnych mogę mieć tylko 5 :/

Aha, przeprowadzka nieprędko. Najwcześniej za rok – aczkolwiek rewolucji na rynku chyba do tej pory nie będzie 😊

Z góry dziękuję za pomoc! 😊
Raccoon
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Na tak małej powierzchni moim zdaniem 5.1.2 to max co można upchnąć ale prawidłowo ustawić. Co do atmosa spokojnie Ci wystarczy 2 nad głową na wysokości kolan. Tylne kolumny po skosie za sofą zgodnie z kątami i będzie pan zadowolony.
Warunek jeden jeśli masz otwarta przestrzeń na resztę salonu to pomyśl nad zamknięciem tylko tej części do kina bo ten dźwięk będzie Ci uciekał i efekt będzie mizerny. Owszem możesz dać głośniej ale nie będzie zamknięty w obszarze twojego kina tylko rozejdzie się po całym salonie (a ty oglądasz tylko w jego części). Wskutek czego możesz mieć pogłos i odbite dźwięki od reszty ścian salonu.
Ja bym pomyślał nad szynami w suficie, po których z jednego miejsca np.wyjeżdżasz zasłonami wokół miejsca do odsłuchu kina. Odcinasz się choć trochę od reszty salonu i tworzy Ci się fajny klimat. - luźny pomysł..;-)
Jeśli masz ampli z atmosem spokojnie go zostaw i dokupisz tylko dwa głośniki na sufit i wszystko.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
ad1 Wystarcza górne dwa ale kable pociągnij na cztery to w sumie nic nie kosztuje a może kiedyś będzie potrzeba.

ad2 16,5cm dwudrożne, Klipsch, Canton.

ad3 Uzebrój podwójnie sufit podwieszany, bo zawsze pęka z głośnikami.

ad4 amplituner minimum 686, rz830 to już tak z górką.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Panowie,

dzięki za opinie i sugestie :) Pytanko kolejne, czyli numer:

5. A co gdybym nie chciał robić sufitu podwieszanego?

Proszę też o jakieś fajne porady, filmiki, adresy, jak najlepiej głośniki montować? I w opcji sufitu podwieszanego i w opcji nasufitowej.

Pzdr,
R.
 

meli

New member
ad3 Uzebrój podwójnie sufit podwieszany, bo zawsze pęka z głośnikami.

mocno pękają? ;(
w przyszlym tygodniu wkladam 4 głosniki... może trzeba pomyśleć nad jakimś wzmocnieniem nad płytą?
tak to wygląda w moim przypadku
tak żeby wyłapać skalę, sciana z oknem mam 3.80m
 

Attachments

  • sufit.jpg
    sufit.jpg
    108,4 KB · Wyś: 71

werf

Active member
Bez reklam
Ja u siebie mam podwójnie płytę podklejoną .Pomyśl koniecznie o jakimś rodzaju skrzynki-komory nad głośnikiem.
 

mors111

Active member
Bez reklam
mocno pękają? ;(
w przyszlym tygodniu wkladam 4 głosniki... może trzeba pomyśleć nad jakimś wzmocnieniem nad płytą?
tak to wygląda w moim przypadku
tak żeby wyłapać skalę, sciana z oknem mam 3.80m

obyś tylko przewodów nie poprzecinał na ostrych krawędziach stelażu , generalnie powinny być w peszlach by ich nie uszkodzić
 

Henry

Active member
Bez reklam
Pomyśl koniecznie o jakimś rodzaju skrzynki-komory nad głośnikiem.
To jest bardzo dobra opcja, też u siebie tak zrobiłem i wyłożyłem materiałem używanym do wygłuszania kabin w samochodach, samoprzylepnym.
Można użyć też wełny...
Głośniki zupełnie inaczej grają w takich skrzynkach.
 

werf

Active member
Bez reklam
Tyle tylko że te PHANTOM Backbox ma prawie 300mm wysokości : ) w tym przypadku raczej sufit do kucia albo stelaż do dołu.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
U mnie była możliwość, to szkoda było nie wykorzystać ;)NIech sie Raccoon nie martwi. Jak nie ma tyle miejsca, to skrzynie płaskie i wtedy trzba wykombinować jak je bezpiecznie przymocować.
 

meli

New member
jeśli ta dedykowana obudowa jest średnicy zbliżonej do głośnika i ma 290mm to jej pojemność jest mniejsza niż 15L, zakładając, że mam do sufitu tylko 10cm to tak 12-15cm2 powinna skrzynka wystarczyć? czy większe budujecie?
 
Ostatnia edycja:
Do góry