Buduję nowy kącik KD

Henry

Active member
Bez reklam
Zostałbym chyba przy takim systemie ja na rzucie, koszt instalacji dla 4 sufitowych nie wzrośnie, a przynajmniej nie na tyle, aby miało to istotne znaczenie.
Para dodatkowych głośników w sufit... tutaj już w zależności na co się zdecydujesz, ale zakładam, że już za naprawdę przyzwoite zapłacisz nie więcej jak 1000 do 1500 zł.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Jak Ci pasuje brzmieniowo ten co masz to można pozostać przy kupnie nowego modelu czyli 686. Jak już ma być lepiej to RZ830, drogi nie jest.
 

maro18

New member
a ja z uporem maniaka będę namawiał na 5.2.4, ewentualnie 5.2.2. Dodatkowy sub podobno robi sporą różnicę w brzmieniu i paradoksalnie dużo łatwiej je ustawić brzmieniowo niż pojedynczy sub. Poza tym podobno przy dwóch subach nie trzeba aż tak walczyć z adaptacją akustyczną (a patrząc na rzut tutaj pewnie będzie spory problem, żeby jakiekolwiek ustroje akustyczne zamontować). A jeśli 2 suby - to zdecydowanie RZ830
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
a ja z uporem maniaka będę namawiał (...) podobno. (...) Poza tym podobno (...) pewnie będzie spory problem,
Maro, drogi kolego, skoro tak namawisz, to wypadałoby, żebyś miał doświadczenie, a nie tylko gdybał i kopiował zasłyszane opinie... Zbyt dużo tych teorii w Twojej wypowiedzi, a mało praktyki.

Raccoon, Moja opinia:
- przede wszystkim masz miejsce odsłuchowe otwarte na resztę pomieszczenia, więc dźwięk bedzie "uciekał". Dlatego te 13 m to nie jest rzeczywista wartość w tym przypadku dla akustyki.
- sądząc jednak po prezentowanym układzie zdecydowanie pozostałbym przy 2 głośnikach. Też mam 4.5 metra na długość u siebie i mam 4, ale mam kanapę odsuniętą od tylnej ściany ponad 1 metr.
- dodatkowo przybliżyłbym nieco te sufitowki do kanapy.
- jeden sub tam w zupełności wystarczy, dwa mają racje bytu zazwyczaj w symetrycznych pomieszczeniach.
- co do Onkyo, to niech tu sie już wypowidzą Onkyacze :)
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
- przede wszystkim masz miejsce odsłuchowe otwarte na resztę pomieszczenia, więc dźwięk bedzie "uciekał". Dlatego te 13 m to nie jest rzeczywista wartość w tym przypadku dla akustyki.
- sądząc jednak po prezentowanym układzie zdecydowanie pozostałbym przy 2 głośnikach. Też mam 4.5 metra na długość u siebie i mam 4, ale mam kanapę odsuniętą od tylnej ściany ponad 1 metr.

Twoje chyba też mają możliwość "przekierowania" dźwięku na słuchacza?
Więc częściowo można ten problem wyeliminować ;)
Poza tym będąc u właśnie u Ciebie zdecydowałem się aby w suficie były właśnie 4, a nie jak początkowo zakładałem 2.
Poza tym jak Racconn stwierdzi, że wystarczą mu 2, to nie musi instalować więcej, a poprowadzenie dodatkowej pary kabli i przygotowanie miejsca, to na jego etapie koszt prawie żaden.
Skoro zakłada, że będzie to "kącik" typowo pod KD, to może będzie mógł też popróbować z ustawianiem sofy.
Dlatego ja osobiście proponuję przygotowanie instalacji pod 4... jakby co, to będzie ;)
A co do dwóch subów, to kwestie indywidualne, choć wiadomo, że jeden porządny może zagrać lepiej niż 2 średnie, ale... ;)
 

maro18

New member
Maro, drogi kolego, skoro tak namawisz, to wypadałoby, żebyś miał doświadczenie, a nie tylko gdybał i kopiował zasłyszane opinie... Zbyt dużo tych teorii w Twojej wypowiedzi, a mało praktyki.

Raccoon, Moja opinia:
- przede wszystkim masz miejsce odsłuchowe otwarte na resztę pomieszczenia, więc dźwięk bedzie "uciekał". Dlatego te 13 m to nie jest rzeczywista wartość w tym przypadku dla akustyki.
- sądząc jednak po prezentowanym układzie zdecydowanie pozostałbym przy 2 głośnikach. Też mam 4.5 metra na długość u siebie i mam 4, ale mam kanapę odsuniętą od tylnej ściany ponad 1 metr.
- dodatkowo przybliżyłbym nieco te sufitowki do kanapy.
- jeden sub tam w zupełności wystarczy, dwa mają racje bytu zazwyczaj w symetrycznych pomieszczeniach.
- co do Onkyo, to niech tu sie już wypowidzą Onkyacze :)

Po primo: oczywiście zamiast pisać, że ja namawiam, mogę odesłać do źródeł i wypowiedzi osób, które testowały 2 x sub vs 1 x sub. To, że nie jest to moja praktyka, nie oznacza, że to tylko teoria. Piszę, że namawiam, bo mnie te osoby przekonały i u siebie przygotowuję okablowanie pod 2 subwoofery. Jakby każdy pisał tylko o swoich własnych doświadczeniach, to forum chyba by umarło po jakimś czasie :) ale oczywiście swoje doświadczenia opiszę w przyszłym roku, jak tylko uporam się z budową domu i salki kinowej. Poza tym to tak, jakbym Ci napisał, żebyś się nie wypowiadał o akustyce jego pokoju, bo sam masz inny. A piszę "podobno", bo w przeciwieństwie do niektórych osób (czy nawet większości) nie wypowiadam się autorytatywnie po zasłyszeniu 1 czy 2 opinii.
Po secundo: jeżeli uważasz, że nie mam racji merytorycznie, to proszę o odniesienie się i wytłumaczenie, w którym miejscu mijam się z prawdą. Jestem na początku wspaniałej drogi do zbudowania swojego kina i chętnie przyjmę każdą merytoryczną krytykę.

Co do 1 vs 2 suby - będę mógł jedynie przetestować to, co kupię. Nie zrobię już np porównania 2 małe suby vs 1 większy (chociaż takie testy w sieci już są).


Co do sufitowych - u mnie będzie długość 4,7 m i szerokość 3 m, montuję 4 głośniki pod atmos, a kanapę będę miał pewnie odsuniętą o ok 1,7 od tylnej ściany. Czy z Twojego doświadczenia wynika, że 4 głośniki mają w takim przypadku sens? U Ciebie kanapa stoi jeszcze bliżej tylnej ściany i rozumiem, że nie narzekasz...
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Panowie, bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi - będą pomocne, ale to zapewne na etapie montażu. Tymczasem zmieniła się koncepcja samego pomieszczenia - załączam rzut poglądowy. Obszar kina domowego urósł do prawie 13 m2. Zakładam jednak, że nadal optymalnym rozwiązaniem będzie syetm 5.1.2 - jak uważacie? Chyba że rzucić 4 głośniki na sufit?

Co do Onkyo, to widzę w tej chwili następujące modele na ich stronie:
RZ830 - 4700 zł (9.2)
RZ710 - 4000 zł (7.2)
RZ810 - 3900 zł (7.2)
RZ730 - 3700 zł (9.2)
NR686 - 2500 zł (7.2)

Aktualnie mam odpowiednik tego najtańszego (NR616). Pytanie czy jest sens dopłacać do lepszych modeli w moim przypadku. A jeśli jest, to do jakich?

Pzdr,
Raccoon

Czy , możesz zamontować ciężkie kotary tak , aby oddzielić cześć kd od reszty pomieszczenia w czasie seansu ?
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Zostałbym chyba przy takim systemie ja na rzucie, koszt instalacji dla 4 sufitowych nie wzrośnie, a przynajmniej nie na tyle, aby miało to istotne znaczenie.
Para dodatkowych głośników w sufit... tutaj już w zależności na co się zdecydujesz, ale zakładam, że już za naprawdę przyzwoite zapłacisz nie więcej jak 1000 do 1500 zł.

Po wielu opiniach i poradach, zdecyduję się chyba na 2 sufitowe. Kanapa oczywiście może być na czas filmu przesuwana do przodu, ale też powierzchnia nie jest jakaś ogromna i te 4 głośniki mogą się zlewać. Co do instalacji, to myślę o peszelach w których pójdzie kabel na sufit i jakaś "linka" na wszelki wypadek do nowych kabli. Można tak?

Z wymienionych Onkyo, szarpnij się już na 830.

No właśnie koszt w porównaniu do 686 znaczny, a pytanie co dostanę "lepiej" za tą kasę. Doświadczenia nie mam, więc poproszę tak "chłopu na miedzy" :)

Jak Ci pasuje brzmieniowo ten co masz to można pozostać przy kupnie nowego modelu czyli 686. Jak już ma być lepiej to RZ830, drogi nie jest.

Pytanie jak wyżej do armaniga. W czym (albo w jaki sposób) ten 830 będzie lepszy?

a ja z uporem maniaka będę namawiał na 5.2.4, ewentualnie 5.2.2. Dodatkowy sub podobno robi sporą różnicę w brzmieniu i paradoksalnie dużo łatwiej je ustawić brzmieniowo niż pojedynczy sub. Poza tym podobno przy dwóch subach nie trzeba aż tak walczyć z adaptacją akustyczną (a patrząc na rzut tutaj pewnie będzie spory problem, żeby jakiekolwiek ustroje akustyczne zamontować). A jeśli 2 suby - to zdecydowanie RZ830

Sub raczej 1. Pomieszczenie mocno niesymetryczne.

Czy , możesz zamontować ciężkie kotary tak , aby oddzielić cześć kd od reszty pomieszczenia w czasie seansu ?

Myślę o tym intensywnie :)
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Raccoon, Moja opinia:
- przede wszystkim masz miejsce odsłuchowe otwarte na resztę pomieszczenia, więc dźwięk bedzie "uciekał". Dlatego te 13 m to nie jest rzeczywista wartość w tym przypadku dla akustyki.
- sądząc jednak po prezentowanym układzie zdecydowanie pozostałbym przy 2 głośnikach. Też mam 4.5 metra na długość u siebie i mam 4, ale mam kanapę odsuniętą od tylnej ściany ponad 1 metr.
- dodatkowo przybliżyłbym nieco te sufitowki do kanapy.
- jeden sub tam w zupełności wystarczy, dwa mają racje bytu zazwyczaj w symetrycznych pomieszczeniach.
- co do Onkyo, to niech tu sie już wypowidzą Onkyacze :)

Z tym układem to racja. Aktualnie mam 20-22 metry salonu w którym stoi 5.1 i gra IMHO zajebiście.
W nowym mieszkaniu salon będzie ciutkę większy, bo 23-25 metrów i planuję tam 5.1.2 (czyli różnica w 2 głośnikach na suficie)
Oba salony są bardzo podobnie pootwierane na kuchnię i przedpokój - z tym można powalczyć jakimiś kotarami, itp.
Różnica polega jednak na jednej zasadniczej kwestii: w "starym salonie" KD zajmuje jakieś 90-95% jego powierzchni. W nowym tylko 55-60%. Wynika ona z tego, że teraz mamy jadalnię w kuchni, więc w salonie jest tylko KD i duża kanapa. W nowym mieszkaniu stół stanie w salonie, więc KD musi się pomieścić na około 13m2. Pozostałe 10-12 metrów salonu zajmie tzw. jadalnia.

Kanapę odsunąć o ściany będzie ciężko - szkoda powierzchni salonu. Chociaz tak jak na rysunku stala raczej nie bedzie - jakies pol metra dalej od okna. Ewentualnie myslalem o stawianiu fotela przed kanapa, gdy ogladam film sam. Z drugiej strony sklaniam sie do 2 sufitowcow, wiec problem w sumie by sie rozwiazal.
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Raccoon.
Kotary Ci na basu nie naprawia ale powinny poprawic akustyke pomieszczenia. Nie masz tez powodu aby sie zawczasu nim martwic. Usiadziesz w gotowym pokoju, poprzesuwasz suba i zobaczysz jak bedzie. Byc moze nawet nie bedzie przeszkadzac Ci, jesli okaze sie, ze pomiedzy skrajnymi siedzeniami kanapy bedziesz mial 6 dB roznicy. A jak bedzie, to sobie zniwelujesz ja drugim subem, bo temu ma on służyć.
Zaś takie wypowiedzi, jak ta ponizej, nalezy brać z dystansem, bo z miejsca rzucają cień , na rzekome doswiadczenie, czy fundamenty "elementarnej widzy" autora, ale przede wszystkim na brak wyobraźni i mozliwosci krytycznego myślenia.
No bo o co chodzi z ta symetria? Że niby w Twoim pomieszczeniu nie bedzie modów, albo że w asymetrycznych salach nie stosuje się z powodzeniem wielu subów? No bo grać lepiej w symetrycznym pomieszczeniu, niz w pozbawionym symetrii raczej nie bedą. ;) :) :)




- jeden sub tam w zupełności wystarczy, dwa mają racje bytu zazwyczaj w symetrycznych pomieszczeniach.
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
W brzmieniu, wydolności itd itd. Warto, sprawdzone.

To rozumiem :) Pytanie tylko czy ta poprawa uzasadnia dwukrotnie wyższą cenę, szczególnie, że moje głośniki to nie jakiś hi-end :)

Raccoon.
Kotary Ci na basu nie naprawia ale powinny poprawic akustyke pomieszczenia. Nie masz tez powodu aby sie zawczasu nim martwic. Usiadziesz w gotowym pokoju, poprzesuwasz suba i zobaczysz jak bedzie. Byc moze nawet nie bedzie przeszkadzac Ci, jesli okaze sie, ze pomiedzy skrajnymi siedzeniami kanapy bedziesz mial 6 dB roznicy. A jak bedzie, to sobie zniwelujesz ja drugim subem, bo temu ma on służyć.
Zaś takie wypowiedzi, jak ta ponizej, nalezy brać z dystansem, bo z miejsca rzucają cień , na rzekome doswiadczenie, czy fundamenty "elementarnej widzy" autora, ale przede wszystkim na brak wyobraźni i mozliwosci krytycznego myślenia.
No bo o co chodzi z ta symetria? Że niby w Twoim pomieszczeniu nie bedzie modów, albo że w asymetrycznych salach nie stosuje się z powodzeniem wielu subów? No bo grać lepiej w symetrycznym pomieszczeniu, niz w pozbawionym symetrii raczej nie bedą. ;) :) :)

Na pewno będzie z tym trochę walki. W aktualnym mieszkaniu była, to i tam będzie. Póki co przeprowadzam się z moim JBL 550. Jak się z nim nie dogadam, pomyślę o dwóch mniejszych.

Póki co raczej mnie straszycie :p

Reasumując, zacznę od 5.1.2, rozstawionymi jak na obrazku (z tym, że sufitowce bliżej kanapy - tak na wysokości stóp widza). I wtedy dopiero wyjdą ewentualne wady salonu i dopiero na tym etapie zacznę kombinować z kotarą od strony "jadalni" i ewentualnie systemem 5.2.2.

Taki przynajmniej jest plan.

Wcześniej jednak trzeba będzie:
- wybrać głośniki na sufit,
- zdecydować o sposobie montażu sufitowców,
- wybrać amplituner.

Pzdr,
S.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No właśnie koszt w porównaniu do 686 znaczny, a pytanie co dostanę "lepiej" za tą kasę. Doświadczenia nie mam, więc poproszę tak "chłopu na miedzy" :)
Pytanie jak wyżej do armaniga. W czym (albo w jaki sposób) ten 830 będzie lepszy?

Względem 830 dostaniesz dodatkową parę końcówek, czy wykorzystasz, czy nie, jest to wartość dodatnia.
Czyli mówiąc wprost, na dzień dobry masz 9 końcówek do wykorzystania z samego ampli.
Co daje Ci możliwość wykorzystania w przyszłości konfigurację 5.1.4/7.1.2

W przypadku modelu 686, tych końcówek masz 7, czyli z typowych konfiguracji masz do wykorzystania 5.1.2/7.1

Nie widzę też możliwości rozbudowy poprzez zewnętrzny wzmacniacz/końcówkę o dodatkową parę do np. 7.1.2/5.1.4

W przypadku 830 masz dodatkowo możliwość rozbudowy z bazy 9 końcówek, do 11 (przez podłączenie wzmaka/końcówki), co da Ci finalnie możliwość wykorzystania konfiguracji głośników do 11.1 (7.1.4).

Oczywiście dochodzi jeszcze lepsze brzmienie, piszę jeszcze lepsze, bo uważam, że ostatnie serie "6" są rewelacyjne w swoim budżecie.

Jak nie planujesz nic ponad 5.1.2/7.1, a ta różnica w kasie jest dla Ciebie istotna, to i tak będziesz zadowolony z 686.

To tak z grubsza po chłopsku, ale można rozwijać... a najlepiej wziąć na testy, bo jak brzmienie Ci nie zrobi różnicy, a nie wykorzystasz nic ponad 7 kanałów, to po co przepłacać w Twoim wypadku.
 
Do góry