Buduję nowy kącik KD

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Ok, szalony pomysł, ale skoro mam tutaj specjalistów i praktyków, poproszę o Wasze opinie. Nawet na zasadzie „nie, to głupi pomysł i nie ma sensu”.

Zatem, co Wy na to, żeby jednak zaryzykować układ 7.1.2 – sam w sobie brzmi dobrze, ale pytanie czy w moim pomieszczeniu się sprawdzi?

Załączam rzut z poprawionymi lokalizacjami (nazwijmy je: 2 głośniki frontowe, 1 central, 2 sufitowe, 2 boczne i 2 tylne – suba na razie pomijam, bo nie wiem gdzie stanie) i od razu opisuję swoje, mimo wszystko, wątpliwości.

1. Głośniki tylne, boczne i sufitowe. Jest ich w sumie 6, na dosyć małej przestrzeni wokół kanapy. Czy „separacja” będzie wystarczająca? Czy to wszystko się nie zmiesza i nie powstanie chaos?
2. Głośniki tylne – tak sobie myślę – mogłyby być montowane w ścianie. Nie byłoby ich praktycznie widać.
3. Głośniki tylne będą zaraz za kanapą i właściwie przy samych końcach kanapy (w rogach), czyli blisko głośników bocznych. Normalnie pewnie bym je umieścił bliżej siebie, czyli typowo z tyłu, a nie w rogach, ale muszą być rozsunięte ze względu na okno, które jest pomiędzy nimi). Czy ta bliskość do głośników bocznych nie wyklucza układu 7.1.2?
4. Prawy głośnik boczny jest trochę problematyczny, bo będzie musiał stanąć w miejscu, które nie jest niczym osłonięte. Pomiędzy kanapą, a planowanym stołem.

Proszę o opinie i porady 😊

Pozdrawiam!
[Raccoon]
 

Attachments

  • Przechwytywanie 2.jpg
    Przechwytywanie 2.jpg
    40,9 KB · Wyś: 27

Henry

Active member
Bez reklam
Czy ta bliskość do głośników bocznych nie wyklucza układu 7.1.2?
4. Prawy głośnik boczny jest trochę problematyczny, bo będzie musiał stanąć w miejscu, które nie jest niczym osłonięte. Pomiędzy kanapą, a planowanym stołem.
[Raccoon]
Krzychu ma podobnie i gra to u niego bardzo fajnie.
Jak nie sprawdzisz, to się nie przekonasz ;)
A ja ze swoje strony namawiam, żebyś na tym etapie przynajmniej wypuścił kable pod dodatkowe sufitowe ;)
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Miałem wcześniej u siebie w mieszkaniu podobny układ jak Twój planowany z tą różnicą, że u mnie tylne surround były na wysokości 1,8 m nad ziemią, a boczne były prostopadle do słuchacza na wysokosci 90 cm, lecz oddalone o ponad 2,5 m w lewo i 2,5 m w prawo. Efekt był lepszy niz w przypadku 5.1 ale kolosalnej różnicy nie było.
Obecnie mam miejsce odsłuchu odsunięte o prawie metr od tylnej ściany, tylne surround na wysokości ok 120 cm, odległość między nimi ok 100 cm, a boczne bez zmian i jest o niebo lepiej (lepsza scena za słuchaczem). U Ciebie z racji bliskości wszystkich surroundów może się wszystko zlać i efekt będzie mizerny.
Spróbuj sobie nawet w obecnym lokum prowizorycznie zmontować podobny układ głośników i potestuj czy jest to gra warta świeczki :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wg mnie masz małą odległość między głosnikami i zleje sie to wszystko. Kable bym wyciągnął, jak pisze Henio (tak na wzelki wypadek), ale jeszcze raz podkreślam, że ja mam odsuniętą kanapę od tyłu i mam gdzie dać tylne głośniki. Nie dawałbym zdecydowanie, jesli kanapa byłaby dosunięta do tylnej ściany.
Stawiam na 5.1.2, ale tu jak i w każdym innym miejscu - nie ma co teoretyzować, a samemu sprawdzić. Można, a nawet trzeba potestowac. Sam testowałem sensowność 5.1 vs 7.1, a rok później atmos 2 vs 4. Latałem po pokoju stojakami, wieszakami, itd. :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Racco,
Jeżeli myślisz o 7.1 (pomijając już parę sufitowych, bo to osobny temat), to i tak będziesz miał wartość dodatnią.
Mimo wszystko powinieneś uzyskać lepszą scene z tyłu.
Sprawdzałem podobne układy.

Niektóre konfiguracje mimo, że nie do końca spełniają tzw. "książkowych/zalecanych" rozmieszczeń poszczególnych głośników i tak potrafią wnieść wspomnianą wartość.

Pytanie jest czy warto? Bo mimo wszystko, może się okazać, że ta wartość dodatnia nie będzie warta wydania dodatkowej kasy, ale równie dobrze, możesz być zadowolony z takiej inwestycji i rozmieszczenia.

Czy się zleje? Tak jak Koledzy piszą, wszystkie te efekty będą na kupie, ale nie zmienia to faktu, że niezależnie od sygnału z bocznych surroundów dostaniesz tez sygnał kawałek obok, czyli w Twoim przypadku stosunkowo blisko obecnych bocznych.

Nie ma co tutaj fantazjować, na pewno bym Ci nie odradzał przynajmniej próby do konfiguracji 7.1
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Krzychu ma podobnie i gra to u niego bardzo fajnie.
Jak nie sprawdzisz, to się nie przekonasz ;)
A ja ze swoje strony namawiam, żebyś na tym etapie przynajmniej wypuścił kable pod dodatkowe sufitowe ;)
Tyle że sam Krzychu odradza ;P

Miałem wcześniej u siebie w mieszkaniu podobny układ jak Twój planowany z tą różnicą, że u mnie tylne surround były na wysokości 1,8 m nad ziemią, a boczne były prostopadle do słuchacza na wysokosci 90 cm, lecz oddalone o ponad 2,5 m w lewo i 2,5 m w prawo. Efekt był lepszy niz w przypadku 5.1 ale kolosalnej różnicy nie było.
Obecnie mam miejsce odsłuchu odsunięte o prawie metr od tylnej ściany, tylne surround na wysokości ok 120 cm, odległość między nimi ok 100 cm, a boczne bez zmian i jest o niebo lepiej (lepsza scena za słuchaczem). U Ciebie z racji bliskości wszystkich surroundów może się wszystko zlać i efekt będzie mizerny.
Spróbuj sobie nawet w obecnym lokum prowizorycznie zmontować podobny układ głośników i potestuj czy jest to gra warta świeczki :)
Też się obawiam, że za bardzo "naćkane" :p

Odległość głośników od słuchacza nie powinna być mniejsza od 1 metra.
Tym bardziej 5.1. Z 7.1 ryzyko.

Wg mnie masz małą odległość między głosnikami i zleje sie to wszystko. Kable bym wyciągnął, jak pisze Henio (tak na wzelki wypadek), ale jeszcze raz podkreślam, że ja mam odsuniętą kanapę od tyłu i mam gdzie dać tylne głośniki. Nie dawałbym zdecydowanie, jesli kanapa byłaby dosunięta do tylnej ściany.
Stawiam na 5.1.2, ale tu jak i w każdym innym miejscu - nie ma co teoretyzować, a samemu sprawdzić. Można, a nawet trzeba potestowac. Sam testowałem sensowność 5.1 vs 7.1, a rok później atmos 2 vs 4. Latałem po pokoju stojakami, wieszakami, itd. :)
Z odsunięciem kanapy może być problem. Chyba że na same seanse.

Racco,
Jeżeli myślisz o 7.1 (pomijając już parę sufitowych, bo to osobny temat), to i tak będziesz miał wartość dodatnią.
Mimo wszystko powinieneś uzyskać lepszą scene z tyłu.
Sprawdzałem podobne układy.

Niektóre konfiguracje mimo, że nie do końca spełniają tzw. "książkowych/zalecanych" rozmieszczeń poszczególnych głośników i tak potrafią wnieść wspomnianą wartość.

Pytanie jest czy warto? Bo mimo wszystko, może się okazać, że ta wartość dodatnia nie będzie warta wydania dodatkowej kasy, ale równie dobrze, możesz być zadowolony z takiej inwestycji i rozmieszczenia.

Czy się zleje? Tak jak Koledzy piszą, wszystkie te efekty będą na kupie, ale nie zmienia to faktu, że niezależnie od sygnału z bocznych surroundów dostaniesz tez sygnał kawałek obok, czyli w Twoim przypadku stosunkowo blisko obecnych bocznych.

Nie ma co tutaj fantazjować, na pewno bym Ci nie odradzał przynajmniej próby do konfiguracji 7.1

I tak chyba trzeba zrobić. Kable pociągnąć i potem potestować. W najgorszym wypadku ich po prostu nie wykorzystam. Koszt kabli to nie jest jakiś majątek.

Wszystkim dziękuję za rady! Pozdro! :)
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Panowie,

klucze odebralem (jak widać z dużym poślizgiem). Ekipa wchodzi do mieszkania i zaczyna robotę. Wracamy więc do tematu. Na początek prośba o ewentualną aktualizację pod kątem 5.1.2.

1. Jakie głośniki sufitowe do moich podłogowych JBL 190?
2. Jakie kable? Gdzie kupić? Za ile kasy? - chodzi o kable do zabudowy, czyli dla głośników tylnych i sufitowych.

I ogólnie, jeśli coś się na rynku zmieniło przez ostatnie 2 lata, proszę o aktualizację :)

Pozdrawiam po długiej przerwie!
Raccoon
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Panowie,

klucze odebralem (jak widać z dużym poślizgiem). Ekipa wchodzi do mieszkania i zaczyna robotę. Wracamy więc do tematu. Na początek prośba o ewentualną aktualizację pod kątem 5.1.2.

1. Jakie głośniki sufitowe do moich podłogowych JBL 190?
2. Jakie kable? Gdzie kupić? Za ile kasy? - chodzi o kable do zabudowy, czyli dla głośników tylnych i sufitowych.

I ogólnie, jeśli coś się na rynku zmieniło przez ostatnie 2 lata, proszę o aktualizację :)

Pozdrawiam po długiej przerwie!
Raccoon
głośniki Revel C263
przewód miedź 2x2,5mm2

https://www.revelspeakers.com/products/types/in-ceiling/C263-.html
 

wolfikx

New member
Panowie,

klucze odebralem (jak widać z dużym poślizgiem). Ekipa wchodzi do mieszkania i zaczyna robotę. Wracamy więc do tematu. Na początek prośba o ewentualną aktualizację pod kątem 5.1.2.

1. Jakie głośniki sufitowe do moich podłogowych JBL 190?
2. Jakie kable? Gdzie kupić? Za ile kasy? - chodzi o kable do zabudowy, czyli dla głośników tylnych i sufitowych.

I ogólnie, jeśli coś się na rynku zmieniło przez ostatnie 2 lata, proszę o aktualizację :)

Pozdrawiam po długiej przerwie!
Raccoon


Jak realizacja?
 

wolfikx

New member
Stawiam na 5.1.2, ale tu jak i w każdym innym miejscu - nie ma co teoretyzować, a samemu sprawdzić. Można, a nawet trzeba potestowac. Sam testowałem sensowność 5.1 vs 7.1, a rok później atmos 2 vs 4. Latałem po pokoju stojakami, wieszakami, itd. :)


Tak z ciekawości w jakiej konfiguracji testowałem atmos 2 vs 4.
Oraz jak wyszło?
 
Do góry