Jaki system wybrać 7.1 czy może Atmos 5.1.2?

sqaya

New member
Cześć, stoje przed wielkim dylematem. Czy przy takim ułożenu kolumn jak na moim wybitnym rysunku :) ( głównie chodzi o cześć tylną ), lepiej by było zrobic ustawienie 7.1 czy może 5.1.2 ?

Nie mogę postawić bocznych i tylnych kolumn na podłodze - stojaku, ponieważ jest to salon i po prostu nie będzie miejsca żeby poruszać się przy kanapie.

Wiem, że rozłożenie nie jest idealne ale jakoś musialem to rozplanować :).
Myślałem jeszcze na systemem 7.1.2 z tym, że kolumny pod Atmos położone na frontach. No ale to juz generuje mi spory koszt. Na ten moment dysponuję sprzętem:
amplituner Denon AVR 2100W 5.1 firmy Canton,
2x Cambridge Audio Minx 12,
2x Monitor Audio MR 2
Wiem, że jeżeli zdecyduje się na system atmos będę musiał zmienić amplituner.


Do czego najczęściej będzie używany - filmy bluray, Netflix, PS4
 
Ostatnia edycja:

Ataszek

Active member
Bez reklam
Rozłożenie nie najgorsze.
Ampli do wymiany, atmosa nad kanapę przesuwasz, boczne muszą tak wysoko wisieć 2,5m ? jeśli nie ta na wysokości głowy je umieścić i już :p
Położenie suba skorygujesz po odsłuchu - gdzie będzie mu najlepiej - nie wiemy jaka akustyka pomieszczenia.
 

RAF1977

Banned
Czy 7.1, czy 5.1.2, według mnie, to zależy od wielkości pomieszczenia.
Jeśli między surroundami jest mniej niż 4m, to wybrał bym 5.1.2
Z tym że, surroundy powinny być za kanapą a sufitowe, przed kanapą.
Patrząc od frontu.
No i surroundy nie na 2.5m wysokości.
Na jakieś 1.5m raczej.
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego @sqaya, jeśli można coś od siebie.
Znam i rozumiem ból, związany z budowaniem KD w przypadku nieoptymalnych warunków lokalowych. Ale w Twoim przypadku, instalacja głośników surroundowych na wysokości 2,5 m, to nienajlepszy pomysł. I nie ma też znaczenia, czy będzie to 5, czy 7.1 w podstawie. Ta wysokość odpowiada moim głośnikom wysokości/górnym przy Auro. A przecież w Twoim przypadku, to nie o to chodzi. To są głośniki dolne, a nie górne. I zapewniam Cię, że przy Twoim rozwiązaniu nie będziesz zadowolony z efektu, ponieważ dźwięk będziesz miał nad głową, pod sufitem (test włączania i wyłączania warstw w Auro) – braknie dźwięku na dole. Tym bardziej, że chciałbyś też Atmosa. A wtedy, praktycznie wszystkie głośniki miałbyś na jednej płaszczyźnie. A propos. Z twojego rysunku wynika, że lepiej abyś zainstalował 4 sufitowe, niż dwa.
Dlatego też, w kontekście tego co pisałeś, spróbuj może dopasować wysokość głośników surroundowych (2 lub 4) na ścianach do najwyższej osoby w rodzinie tak, aby można było swobodnie przechodzić pod kolumnami. Z pewnością będzie niżej i lepiej, niż te wspomniane 2,5 m.
 

RAF1977

Banned
To jakaś nowa zasada? :)
Rozumiem, że wg niej każdy musi mieć pokój o boku przynajmniej 6-7 metrów. Inaczej będzie lipa? :)
Krzysztof, czytaj ze zrozumieniem.
Po pierwsze napisałem, że to ja bym tak zrobił, wiec to moje i wyłącznie moje zdanie.
Po drugie, nie napisałem, że trzeba mieć 6 metrów ściany.

Napisałem, że mając rozstaw poniżej 4m i prawidłowym ustawieniu 5.1, więcej zyskamy dokładając dwa głośniki górne niz dwa surround tylne.

Powtarzam, to wyłącznie moje zdanie.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Raf, bez napinki ;)
Wyjaśniam mój post:
Wiem, że to Twoje zdanie, natomiast jeśli podajesz konkretne wartości - w tym przypadku 4 metry, to czytających może to wprowadzić w błąd ;) Mogą pomyśleć, że jeśli mają mniejsze pomieszczenie, to 7.1 się nie sprawdzi, a to przecież nie prawda.

Wiem też, że nie napisałeś o 6 metrach, dodałem to ja szacując ile metrów powinna mieć wtedy ściana pomieszczenia...

Wracając do konkretnego przykładu squaya; Ma dobry układ pomieszczenia do wszelakich kombinacji, ale
- jeśli kategorycznie nie ma opcji na tyły, więc klasyczne 7.1 odpada
- zatem Atmos (5.1.2 lub jeszcze lepiej 5.1.4) będzie idealnym wyborem, właściwe jedynym słusznym i co do tego wszyscy są zgodni. Jedyna uwaga, że wtedy boczne surround cofnąłbym nieco do tyłu względem umieszczonego schematu i nakierował pod kątem w stronę kanapy.

Pytanie też jaki jest metraż pokoju i jego zgrubne wymiary?
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Żadnej napinki, nie ma. Objasniłem tylko o co mi chodzi.
Uważam że do 4 metrów tylne surroundy są zbędne, to moje zdanie.
Ja mam 3.5m między kolumnami i mam 7.4.4 i jak bym miał któreś zdjąć, to w pierwszej kolejności tylny surround.
 

sqaya

New member
Kolego @sqaya, jeśli można coś od siebie.
Znam i rozumiem ból, związany z budowaniem KD w przypadku nieoptymalnych warunków lokalowych. Ale w Twoim przypadku, instalacja głośników surroundowych na wysokości 2,5 m, to nienajlepszy pomysł. I nie ma też znaczenia, czy będzie to 5, czy 7.1 w podstawie. Ta wysokość odpowiada moim głośnikom wysokości/górnym przy Auro. A przecież w Twoim przypadku, to nie o to chodzi. To są głośniki dolne, a nie górne. I zapewniam Cię, że przy Twoim rozwiązaniu nie będziesz zadowolony z efektu, ponieważ dźwięk będziesz miał nad głową, pod sufitem (test włączania i wyłączania warstw w Auro) – braknie dźwięku na dole. Tym bardziej, że chciałbyś też Atmosa. A wtedy, praktycznie wszystkie głośniki miałbyś na jednej płaszczyźnie. A propos. Z twojego rysunku wynika, że lepiej abyś zainstalował 4 sufitowe, niż dwa.
Dlatego też, w kontekście tego co pisałeś, spróbuj może dopasować wysokość głośników surroundowych (2 lub 4) na ścianach do najwyższej osoby w rodzinie tak, aby można było swobodnie przechodzić pod kolumnami. Z pewnością będzie niżej i lepiej, niż te wspomniane 2,5 m.

Dzięki wielkie za bardzo jasne wytłumaczenie sutuacja. Już wiem że boczne będę mógł obniżyć do 2m. ale z tylnymi juz nic nie dam rady zrobić. dlatego czy mogę je potraktować jako Atmos?
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Czyli rozumiem, że w podstawie 5.1. Owszem, w pewnych okolicznościach, tylne górne surroundy można potraktować jako tylne Atmosowe. Jednak to nie będzie dobre rozwiązanie.
Dwa głośniki sufitowe Atmosa powinny/muszą być umiejscowione tuż przed punktem odsłuchu. Szczegóły znajdziesz w tematach Kolegów, którzy specjalizują się w Atmosie.
No chyba, że do tych Twoich dwóch tylnych pod sufitem, które chcesz/musisz zachować, dojdą jeszcze dwa przednie sufitowe Atmosa. Bo to zmienia postać rzeczy. Ale takie rozwiązanie, może nie być już do zaakceptowania przez Ciebie. ;)
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
W układzie Atmos 5.1.2 absolutnie nie możesz zostawić tylnych atmosów jak na schemacie. Musisz je dać tak jak pisze firestorm7. Jeśli zastawisz je za plecami, a amplitunerowi wskażesz, ze masz 5.1.2, to będziesz miał przeboje. Wyobraź sobie przelatujący samolot z tyłu do przodu. W taki razie usłyszysz go najpierw na dolnych surround, potem tylnych sufitach, i dopiero przeleci do przodu. Istotą Atmosa jest spójność dolnej warstwy z górną, one muszą się uzupełniać. By to osiągnąć, trzeba je prawidłowo zamontować. Inaczej nie ma to sensu i lepiej zostać przy zwykłym 5.1.
Nawet do 5.1.4 się taki układ nie nadaje
 
Ostatnia edycja:
Do góry