Philips Fidelio E5 vs E6, a może jednak soundbar?

CzarnyElo

Member
Cześć,

na wyposażeniu posiadam TV Philipsa, konkretnie model 55PFS8109 zakupiony jakieś 3 lata temu od kikiego z forum. Przyszedł w końcu czas na głośniki, bo te z TV nie są najgorsze, jednak przy oglądaniu filmów sporo się jednak traci, natomiast o muzyce na jakąś imprezę nie ma w ogóle o czym gadać. Zainteresował mnie poważnie model Philips Fidelio, ponieważ nie mam rozprowadzonych kabli, ani tym bardziej miejsca na głośniki 5.1. Zestaw z możliwością Surround na życzenie byłby IDEALNY i uważam, że jest to świetny pomysł. Ogólnie wykorzystanie głośników to 50% filmy/seriale, 30% muzyka i 20% TV.

Na placu boju stanęły dwa modele Philips Fidelio E5 i Philips Fidelio E6. Linki do strony producenta:
https://www.philips.pl/c-p/CSS7235Y...-funkcja-surround-na-zyczenie/dane-techniczne
https://www.philips.pl/c-p/E6_12/fi...iki-z-dzwiekiem-przestrzennym/dane-techniczne
Różnice według danych technicznych są kolosalne w stosunku do wyglądu, który jest prawie identyczny. Zacznijmy od mocy... E5 / E6 - moc wyjściowa subwoofera 90W / 90W, moc całkowita RMS przy THD 30% 210W / 270W, moc wyjściowa głośnika satelitarnego 120W / 180W. Jak widać subwoofer jest taki sam, jednak różnica w głośnikach, szczególnie satelitach jest dość znaczna. Z tego co wyczytałem w temacie o E5 użytkownicy narzekali najbardziej na brak wyświetlacza, żeby przeczytać choćby źródło, parametry ustawień czy jakiekolwiek komunikaty, który E6 już posiada. W danych technicznych producenta E5 jest jako 4.1, natomiast E6 jako 5.1, czy mógłby ktoś wyjaśnić o co tutaj chodzi, bo nie widzę żadnego dodatkowego głośnika centralnego w zestawie E6? Kolejny duży plus dla E6 to wbudowane Wi-Fi z kartą sieciową, co pozwala na używanie zestawu bez włączania jakiegokolwiek innego odbiornika, korzystając z internetowych platform muzycznych, jak np. Spotify. Pozostałe usprawnienia, jak automatyczna kalibracja satelit po ich odłączeniu, łatwiejszy update oprogramowania, wybór profili dźwięku. Wszystko to daje wyświetlacz i Wi-Fi, których w E5 nie spotkamy. Jeśli chodzi o wygląd to mi przynajmniej nie odpowiada imitacji sosny na górze, zdecydowanie lepsze czarne, jak przy E6. Wybór więc jest tylko jeden, chyba, że macie jakiś zdecydowany minus E6 na korzyść E5??

Zastanawiam się tylko jak to rozłożyć, przy moim "stopniowym" ustawieniu mebli w salonie z kuchnią i tylko dlatego rozważam jeszcze zakup jakiegoś soundbara... Jedyna możliwość to głośnik lewy i prawy na komodach, z tym, że prawy byłby zdecydowanie wyżej, niż lewy... Mogę prawy umieścić na półce zabudowanej w komodzie, dzięki czemu będzie na podobnej wysokości, ale to chyba nie jest dobre rozwiązanie? Natomiast subwoofer na ziemi całkowicie z lewej strony, praktycznie pomiędzy salonem, a kuchnią, chyba, że dobrym pomysłem byłoby ustawienie go koło narożnika całkowicie po drugiej stronie pokoju? W załączniku daję zdjęcia, jak Wy to widzicie? Opis: P - głośnik prawy, L - głośnik lewy, S - subwoofer.





Czy przy takim układzie i zostosowaniach Fidelio E6 spełni oczekiwania, czy lepiej zainwestować w soundbar + subwoofer? A może polecilibyście coś zupełnie innego? Zależy mi na tym efekcie przestrzennym na żądanie oraz stylistyka Fidelio E6 bardzo mi odpowiada... kiki masz dostępny model E6 w dobrej cenie dla forumowiczów? Czy warto dać 2000zł za używany na gwarancji? Może ktoś z forumowiczów ma na sprzedaż?

Pozdrawiam serdecznie!
 
Ostatnia edycja:

CzarnyElo

Member
Widzę, że od czasu zakupu TV to forum sporo się zmieniło... Mało pomocy, podpowiedzi w tematach, a praktycznie same oferty zakupu sprzętu z zaznaczeniem dla niebieskich... A gdzie Ci wszyscy niebiescy? ;)
 

spooknienty

New member
Może odkopie trochę temat ale e6 to 5.1 dlatego że ma dwa dodatkowe przetworniki 3", które w trybie sorround robią za centralny głośnik.
Osobiście nie widziałem sensu żeby dopłacać te 800 zł do wyświetlacza, WiFi i dwóch dodatkowych przetworników. E5 gra bardzo fajnie i jedyne czego brakuje to najprostszy chociaż wyświetlacz (chociaż są diody informujące co się dzieje i ogarnąłem je po 15min bez zaglądania do instrukcji), trzeba też ręcznie zmieniać poziom basu pomiędzy trybem stereo a kina.
Jestem bardzo zadowolony po pierwszym kontakcie z tym zestawem i rzeczywiście zrobił na mnie ogromne wrażenie.
Zasadnicza różnica między soundbarem (np SB450 od JBL) to stereo podczas słuchania muzyki i sorround przy kinie. O ile nie zdążyłem w pełni sprawdzić jak się ma sorround to efekt stereo w muzyce zjada każdy bar.
Różnica w tym wypadku jest ogromna i chociaż bardzo kusiły mnie listwy od jbl to cieszę się że wybrałem fidelio.
Philips stworzył chyba idealny kompromis między brakiem kabli i miejsca a jakością, możliwościami oraz połączeniem wrażeń stereo i sorround.
 
Ostatnia edycja:

rees

Member
Philips stworzył chyba idealny kompromis między brakiem kabli i miejsca a jakością napisał:
W sumie podpiszę sie***pod tym obydowami rękami. Mam e5 kupione w marcu 2015 roku i nadal jestem z niego zadowolony. Częściej zmieniam TV niż te głosniki :) Fajne jest to że jak odpalam Netflixa czy konsole to rozstawiam sobie surroundy i mam niezłe 5.1. A jak puszczam muzę to dobre stereo. I to jest fajny kompromis. Dobrze że są 2 wejścia HDMI to sobie podpiąłem docka od Nintendo Switcha i po włożeniu konsolki automatycznie włączą się zestaw i TV. Generlanie fajny sprzęt. Fakt faktem kupiłem go u Kikiego bardzo tanio 3 lata temu - ok 2 tys zł brutto i to jest imho cena kapitalna za ten sprzęt. 3 tys bym nie dał za e6.
 

marsjaningn

New member
Panowie
Mam Fidelo E5 i problem jest taki że jak właczam głosniki to głos jest ustawiony bardzo głośno i przełączając w nocy budzę cały dom zamim wycisze, i tak za każdym razem. Jest jakaś mozliwość ustawienia tych głośników aby startowały z niższego poziomu głosu ??
 
Do góry