Zestaw do TV - problem.

Wild Zenon

New member
Witam,
co do sufitu wygląda to tak.
Firmy które to wykonują twierdzą że bez problemu mogą wstawić głośnik w sufit tak jak każdą lampę itd. Będę w najbliższych dniach widział się z przedstawicielami u mnie w domu więc będę znał szczegóły.
Początkowo myślałem że jeżeli nie będzie Atmos z sufitu to polecę po całości folią. Teraz gdy jest opcja aby wstawić głośniki na sufit mam w głowie 2 opcje. Jedna to żeby głośnik był w bardzo fajnej, nowoczesnej oprawie i wtedy mógłby wystawać. Tutaj rzeczywiście może to różnie wyglądać, jednakże gdybym zachował symetrię i wstawił jeszcze kilka futurystycznych lamp mogłoby być ciekawie. Druga opcja to w sektorze gdzie będą głośniki pójdzie drugi poziom folia z wysokością dostosowaną do wysokości głośników (dlatego szukałem jak najmniej wystających). Czyli np od ściany z TV do wysokości kominka idzie folia ok 4-5cm a następnie pojawi się nowy poziom na ok 8-9cm który będzie czymś oddzielony. Wiem że są takie rozwiązania lecz dokładnie ustalone jak to wygląda jak będę bezpośrednio rozmawiał z firmami.
Mam obecnie ok 265cm wysokości i uważam że bezsensowna była by tak duża strata wysokości gdybym pojechał płytami K/G od kuchni a po drugie nikt w domu nie zgodzi się na pył z przycierania - to masakra. Jak obniżę folią o 4-5cm a w pewnej sferze do 8-9cm to jeszcze przełknę. Będzie bardziej intymniej ale bez pyłu.
Atmos 2 czy 4 głośniki. U mnie jak sam zauważyłeś ciężko jest je rozstawić aby dźwięk z tyłem się nie grzmocił. Oczywiście jak pisałem mogę narożnikiem się oddalić od ściany ok 20 cm ale więcej nie dam rady gdyż miejsce które powstanie będzie do kitu. Jak masz pomysł jak rozstawić 4 sufitowe głośniki to jestem gotowy na propozycję. W weekend postaram się podać dokładne wymiary salonu. Napisałeś że Onkyo RZ 820 nie da rady systemowi 5.1.4?
Jeszcze jest jedna rzecz która wyszła wczoraj. Tak jak Bipo pisał na samym początku będę miał ostrą walkę z akustyką. Mam nadzieję że nowy sufit i ściany z kamienia wytłumi dźwięk. Wczoraj popołudniu leżałem sobie spokojnie na kanapie gdy w ciągu 10-15 minut każdy z domowników w teorii po cichu podchodził do kuchni i brał a to łyżkę a to coś z lodówki a to chipsy z szafki. Dźwięk dochodzący i odgłosy były koszmarne :(

Pozdrawiam
 

Wild Zenon

New member
Witam,
na początek rzut z projektu – wymiary:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/e149bf7e55736dca

Jestem już po rozmowach dotyczące sufitu napinanego. Wysokość będzie wynosiła 10cm a więc każdy głośnik do 9 cm mogę śmiało wstawiać, ważne żeby zawierał z zewnątrz jak najwięcej bieli z racji że sufit będzie biały transparenty czyli będzie świecił na całej powierzchni :). A więc zrobię po całości.

Teraz już co by się nie działo „musimy” ustalić co z Atmosem. Ja chcę go na pewno mieć. Pytanie najważniejsze czy uda się zrobić u mnie 4 głośniki? W przypadku 2 głośników ustaliliśmy że nad kolanami i skierowane w stronę głowy. A jeżeli 4 to gdzie je umieścić aby był efekt. Narożnik odsunę od ściany na 20cm. Tylna ściana ma 230 cm. Jeżeli tylne (Klipsch 250s) umieszczę 20 cm od rogów ściany to te mając po 30 cm będą oddalone od siebie 130 cm. Po odsunięciu narożnika o 20cm to odległość minimalna od miejsc skrajnych (jak usiądziemy w 4 z dziećmi) wynosi ok 50cm.
Teraz co z górnymi – czy uważacie że jest w ogóle sens robienia u mnie 4 głośników na suficie?
Drugie pytanie czy takie przykłądowe głośniki:
https://sklep.rms.pl/monitor-audio-c165-glosnik-scienny-sufitowy-do-zabudowy
wymagają zrobienia jeszcze obudowy? Ekipa która wykonuje sufity robi pod głośniki jedynie mocowanie aby można było napiąć sufit dookoła głośnika. A czym sam taki głośnik trzeba jeszcze czymś obijać czy może być taki goły w suficie?
 

DrWredman

Active member
Na rysunku technicznym wszystko lepiej widać.
Ta tylna ściana jest bardzo krótka. Swoją drogą gdzie tam upchniesz 4 osoby? :D
Ja bym proponował postawić lewy głośnik na podstawce, bo jest na nią miejsce, a drugi prawy głośnik 20-30 cm od ściany. Inaczej, skrajne osoby będą zbyt blisko głośników co może być denerwujące.
Zrobiłem szkic z wrysowaniem kanapy.

wild.jpg


Jeśli chcesz mieć 4 głośniki do Atmosa to pamiętaj, że musisz mieć odpowiedni Amplituner, który pozwala na obsługę Atmosa z czterema głośnikami sufitowymi. Ja bym robił 4.
W Twoim przypadku dałbym dwa tylne sufitowce 15-20 cm od tylnej ściany, a przednie 2m od tylnej ściany zakładając, że tak jak piszesz, odsuniesz kanapę od ściany na 20-30 cm.

Głośniki Cantona mają głębokość montażu ok. 8,5 cm. Ja zrobiłem skrzynki z płyty meblowej i wygłuszyłem pianką. Nie chciałem mieć niespodzianek w stylu grania konstrukcji płyty KG lub pękania szpachli itp. Czy bez skrzynki zagrałyby lepiej? Wątpię. Tak czy siak, do czegoś musisz je zamontować, a montaż bezpośrednio do płyty GK niesie za sobą ryzyko uszkodzenia płyty. Te głośniki ważą około 1,5 kg każdy.
Wybierz największe jakie Ci się zmieszczą.
 

Wild Zenon

New member
Na rysunku technicznym wszystko lepiej widać.
Ta tylna ściana jest bardzo krótka. Swoją drogą gdzie tam upchniesz 4 osoby? :D
Ja bym proponował postawić lewy głośnik na podstawce, bo jest na nią miejsce, a drugi prawy głośnik 20-30 cm od ściany. Inaczej, skrajne osoby będą zbyt blisko głośników co może być denerwujące.
Zrobiłem szkic z wrysowaniem kanapy.

Jeśli chcesz mieć 4 głośniki do Atmosa to pamiętaj, że musisz mieć odpowiedni Amplituner, który pozwala na obsługę Atmosa z czterema głośnikami sufitowymi. Ja bym robił 4.
W Twoim przypadku dałbym dwa tylne sufitowce 15-20 cm od tylnej ściany, a przednie 2m od tylnej ściany zakładając, że tak jak piszesz, odsuniesz kanapę od ściany na 20-30 cm.

Głośniki Cantona mają głębokość montażu ok. 8,5 cm. Ja zrobiłem skrzynki z płyty meblowej i wygłuszyłem pianką. Nie chciałem mieć niespodzianek w stylu grania konstrukcji płyty KG lub pękania szpachli itp. Czy bez skrzynki zagrałyby lepiej? Wątpię. Tak czy siak, do czegoś musisz je zamontować, a montaż bezpośrednio do płyty GK niesie za sobą ryzyko uszkodzenia płyty. Te głośniki ważą około 1,5 kg każdy.
Wybierz największe jakie Ci się zmieszczą.

Tylna ściana jest mała i nic z nią już nie zrobię. 4 osoby (w tym młodzież w wieku szkoły podstawowej) spokojnie w jednej linii dajemy radę :) Ja najczęściej w pozycji leżącej :p.
Co do głośnika który miałby zostać zamontowany na jakieś podstawce czy wysięgniku to przyznam szczerze że mimo zapewne dobrej rady zrodzi problem. Często przy stole siedzi komplet to wystający głośnik na 100% będzie zarówno przeszkadzał w poruszaniu się przy stole jak również będzie drażnił moją żonę i może stać źródłem wielkich problemów na linii Kochany Mąż - Cudowna Żona :):):) ... muszę to na żywo w domu obejrzeć raz jeszcze.
Może by za to kupić jakieś mniejsze głośniki lub chociażby wersję tylną 240 zamiast 250? Na samym rogu taka kolumna nie może być przymocowana?
Atmos - czyli 4 głośniki zamiast 2 to jeszcze droższy Amplituner? Pewnie z 2k pln - kurczę końca nie widać. Rozumiem że 5.1.2 vs 5.1 to przepaść ale czy 5.1.4 vs 5.1.2 to różnica która jest warta powiedzmy kolejnych 3-4 tys (lepszy Ampli + 2 kolejne głośniki)? Rozumiem że radzicie dobrze i mądrze a ja chce tylko takich mądrych rad słuchać. Muszę podliczyć całość bo ostatnio zapomniałem że nowy sufit to też niezły koszt.
Te głośniki sufitowe mam wybrać największe jakie się da - czy to oznacza najgłębsze czy o jak największej średnicy a może o moc chodzi? Ogólnie u mnie na suficie nigdzie nie będzie żadnych łączeń i zastosowań typu spachla, będzie dookoła profil metalowy a do niego napinana folia więc może nie warto robić skrzynki - a może są już głośniki sufitowe w pełnym opakowaniu?

Co by nie było zakupy robię od razu po AVS2017 - może tam dostanę jakąś specjalną zniżkę na Ampli lub zestaw Klipscha :) - może ktoś ma z Was jakieś znajomości? :)
 
Ostatnia edycja:

Wild Zenon

New member
Witam,
a więc przygoda poszukiwania zakończona - sprzęt w domu.
Zaczęło się skromnie od szukania soundbara a zakończyło na szczęście lub nieszczęście ;) na pełnym zestawie 5.1.2 z Klipsch RP.
Jak tylko wszystko uda mi się połączyć i odpalić to opiszę krótką recenzję na temat doznań :)

Serdeczne podziękowania dla Blackninja za ofertę oraz dla forumowiczów w szczególności dla DrWredman i Bipo dzięki którym opiniom oraz radom mogłem podjąć wybór szybciej i pewniej.

Pozdrawiam
 

DrWredman

Active member
Witam,
a więc przygoda poszukiwania zakończona - sprzęt w domu.
Zaczęło się skromnie od szukania soundbara a zakończyło na szczęście lub nieszczęście ;) na pełnym zestawie 5.1.2 z Klipsch RP.
Jak tylko wszystko uda mi się połączyć i odpalić to opiszę krótką recenzję na temat doznań :)

Serdeczne podziękowania dla Blackninja za ofertę oraz dla forumowiczów w szczególności dla DrWredman i Bipo dzięki którym opiniom oraz radom mogłem podjąć wybór szybciej i pewniej.

Pozdrawiam

Czekamy na Twój opad szczęki, sądząc po tym co grało u Ciebie do tej pory ... ;)
 

Wild Zenon

New member
Witam,
przygotowania do świąt i remont zakończony dopiero w sobotę.
Sprzęt podłączony w niedzielę lecz z racji natłoku pracy miałem możliwość posłuchania czegokolwiek w niedostatecznym odcinku czasowym.
Zdjęcia zamieszczę pewnie w sobotę.

Pierwsze wrażenia .... jeśli chodzi o dźwięk w filmie to jest to KOSMOS. Zacznę od najlepszego czyli materiał BR - film Everest ścieżka dolby Atmos. Kto ma i słyszał to wie a kto to musi uwierzyć. Zamykając oczy mam wrażenie że jestem z ekipą w Himalajach i jestem z nimi. Efekt WOW to mało powiedziane. DLa akcji kiedy widać na TV chmury które się zbliżają plus widziane pioruny i podmuchy wiatrów od strony TV idzie dźwięk aż do chodzi nademnie i za mną (te wyładowania piorunowe) no rzesz K.... niesamowite. Oglądałem w Atmosie tylko urywki ale wiem na 100% - nie zrobić Atmosa przy remoncie to ciężki grzech!! Po prostu Bajka mimo że mam tylko 2 ustawione nad kolanami. W materiałach typowo 5.1 to NIESTETY ale muszę każdy stary film oglądać od nowa bo od dziś film ma inny wymiar. Jakie to ogromne szczęście że nie kupiłem soundbara ufffff.
Muzyka - tutaj próbki ze spotify - nic więcej mi do życia nie potrzeba. Gra świetnie jak dla mnie chociaż czy wyciągam z tego sprzętu max to muszę poczytać instrukcję i pobawić się dłużej.
Jestem po pierwszej kalibracji i widzę że Onkyo RZ820 całkowicie sobie nie poradził i poprzypisywał odległości z kosmosu, np. odległości LF ustawił na 0,57 a prawego ma 3,2m a rzeczywista wartość to ponad 4 metry. Suba ustawił na -2,5db, więc muszę jeszcze powalczyć. Suba słychać że gra, że mam moc ale nie powalił mnie i nie ma miłości od 1 usłyszenia, raczej oczekuję od niego więcej - więc będę walczył z kalibracją.

W sobotę napiszę zdjęcia i obszerniejszy opis.
 

DrWredman

Active member
Gratulacje @Zenon, że udało się przed świętami,
Nowy sub potrzebuje czasu. Membrana musi się ułożyć. Początki ustawień są dość trudne.
Ja po wielu bojach i kręceniach gałkami wreszcie zawierzyłem kalibracji i jest OK, ale jestem przekonany, że ułożenie membrany po kilku miesiącach miało tu największe znaczenie.

Jeśli chodzi o odległości, Onkyo ma z tym problem, przynajmniej w tej i niższych seriach. Model RZ1100 już ma bardziej zaawansowany system kalibracji i radzi sobie poprawnie.
W modelach RZ8xx i niższych trzeba poprawiać odległości po kalibracji i wszystko gra jak trzeba.
A co z długością kabla do mikrofonu, wystarczyło? czy może jednak był za krótki :)

Udanych świątecznych seansów !!! :D :D :D
 

Wild Zenon

New member
Gratulacje @Zenon, że udało się przed świętami,
Nowy sub potrzebuje czasu. Membrana musi się ułożyć. Początki ustawień są dość trudne.
Ja po wielu bojach i kręceniach gałkami wreszcie zawierzyłem kalibracji i jest OK, ale jestem przekonany, że ułożenie membrany po kilku miesiącach miało tu największe znaczenie.

Jeśli chodzi o odległości, Onkyo ma z tym problem, przynajmniej w tej i niższych seriach. Model RZ1100 już ma bardziej zaawansowany system kalibracji i radzi sobie poprawnie.
W modelach RZ8xx i niższych trzeba poprawiać odległości po kalibracji i wszystko gra jak trzeba.
A co z długością kabla do mikrofonu, wystarczyło? czy może jednak był za krótki :)

Udanych świątecznych seansów !!! :D :D :D

Dziękuje za wszelka pomoc i możliwość szybkich zadawania pytań.
Fakt ze cały zestaw Klipsch robi kolosalna różnice to już wiem sam. Jak uda mi się pokochać suba a wiem ze tak będzie to mogę ..”umierać” .. taki joke. Dołożę nowy większy dywanik, dodatkowych kilka gadżetów w salonie i jeszcze z dwa razy przeprowadzę kalibrację kręcą lekko gałkami i czuje ze będzie odlot. Być może czas dodatkowo zrobi swoje.
Ogólnie to ustawianie dystansów w Onkyo to cyrk. Kabel od głośnika a w zasadzie jego długość to problem. Musiałem tak ustawić ampli ze kabel był naciągnięty na maksa a i tak z 20 centrów mi zabrakło.

Postaram się wrzucić zdjęcia w sobotę bo warto gdyż robią wrażenie. Żona stwierdziła ze mamy media market w domu 😀😀😀.

W święta świętuje wiec seanse od nowego roku.

Pozdrawiam

Gdyby się jednak nie wyrobił to życzę spokojnych i pogodnych świat Bożego Narodzenia.
 

Wild Zenon

New member
Wesołych i pogodnych Świąt ....
niestety albo i na szczęście do salonu wjechały ozdoby świąteczne a z racji że nie zrobiłem wcześniej zdjęć nie wiem czy warto teraz je Wam pokazać czy poczekać do nowego roku?

Wszystkiego najlepszego
 

Wild Zenon

New member
Witam po przerwie.

zdjęcia:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/db1b0cbce3fe302e

Święta święta … szybko minęło i zabrakło mi trochę czasu na opinie i kilka zdjęć ze starego roku zaraz po zamontowaniu sprzętu.
Wrażenia z odsłuchu zarówno muzyki jaki z oglądania i słuchania filmów są nie ziemskie. Dźwięk stereo w muzyce w szczególności tej której ja słucham jest niesamowity. Oczywistym jest że każdy swoje chwali i tak będzie w moim przypadku. Muzyka jest obecnie na poziomie wcześniej mi nie znanym a co za tym idzie w tej kwestii zadowolenie jest przeogromne.
Filmy i dźwięk 5.1 jest naprawdę nieziemski i mam wrażenie że każdy film muszę obejrzeć od nowa bo każdy z nich nabiera od nowa sensu. Nie wiem co mną kierowało że szukałem kosmicznego soundbaru. Klipsch na polu film gra tak dobrze że nie sądzę aby w wersji użytkowej w salonie można było lepiej. Radość oglądania filmów jest tak ogromna że nawet kiepski film ma nową wartość. Efekty dźwiękowe emitowane przez zestaw Onkyo Klipsch powalają z nóg.
Głośnik centralny – to cudo robi chyba różnicę ponad stan. Dopiero teraz wiem że jest to chyba najważniejszy głośnik w całym zestawie. Subwoofer – tutaj była na początku niespodzianka. Jak się miało mały subik wcześniej a teraz to różnica ogromna ale nie wiem czemu coś było wg mnie nie tak. Fakt że nie latałem z nim po pokoju i kiedyś jeszcze poszukam optymalnego miejsca (choć wyboru nie mam dużego) ale po lekkim przesunięciu i zmiany kąta zaczął pięknie oddawać to co powinien. I nie wiadomo dlaczego być może jest to efekt o którym często piszę się na forum, po kilku tygodniach 4-6 zaczął grać jeszcze lepiej i teraz mam wrażenie że jest Kosmiczny odjazd. Wydaje się jakby przez kilka tygodni rozgrzewał się, docierał i teraz jest jakby gotowy do uderzenia. Ciśnienie i efekty niskich tonów powoduję nie skończoną radość.
Podsumowując – bajka, bajka i jeszcze raz bajka.... ale oczywiście nie zapomniałem o wisience na torcie czyli głośniki na suficie i dźwięk Dolby Atmos. Byłbym największym idiotą gdybym tego nie zrobił. Filmy i efekty podczas oglądania filmów przenoszą nas do samego filmu. Efekt powala z nóg i każdy kto miał przyjemność usłyszenia u mnie tego dźwięku od razu ustawił Priorytet dla siebie – ATMOS MUST HAVE.

Dziękuje raz jeszcze wszystkim za cenne rady i na pewno każdemu będę radził – masz możliwość – rób z Atmosem.

Filmy z Atmosem to płyty na BR/UBR lub filmy z Netflixa – Xbox One. Tutaj mam jednak pytanie czy ktoś wie jak otworzyć film z pliku (z Atmosem) lub próbki testowe, demonstracyjne z Atmosem oraz czy You Tube też ma filmy z Atmosem? Próbowałem przez Kodi w Xbox ale tam są ustawienia max są 5.1 lub 7.1.

Pozdrawiam
Wild Zenon :)
 

Ataszek

Active member
Bez reklam
Gratulacje !! Piękny salon no i sprzęt brzmi w nim na pewno zacnie ! Napisz tylko jakie to fronty 260 czy 280 i jaki sub 12 czy 15" ?
Ampli to RZ ? Jakimi kablami masz to spięte ?
Wg mnie lepszy efekt jeszcze osiągniesz jak odstawisz fronty od ściany ! Masz je bardzo blisko.
Jeszcze raz gratulacje !!!
 
Ostatnia edycja:

Wild Zenon

New member
Gratulacje !! Piękny salon no i sprzęt brzmi w nim na pewno zacnie ! Napisz tylko jakie to fronty 260 czy 280 i jaki sub 12 czy 15" ?
Ampli to RZ ? Jakimi kablami masz to spięte ?
Wg mnie lepszy efekt jeszcze osiągniesz jak odstawisz fronty od ściany ! Masz je bardzo blisko.
Jeszcze raz gratulacje !!!

Dziękuje serdecznie.
Fronty to 280 a sub to 115, ampli rz820. Fronty są odsunięte od ściany Ok 20 cm. Trozke mogę 3-5 cm odsunąć lecz każde odsunięcie powoduje ze salon traci na wyglądzie. Musiałem odszukać gdzie balans między tym jak powinno być a tym żeby żyć w zgodzie z natura czytaj Żona 😀. Oczywiście w wolny weekend przesune je testowo o 10-15 cm i sprawdzę czy duża różnica by była ale i tak wrócę zapewne do obecnego ustawienia. Kable to bodajże 4mm2 oraz 6mm2 do frontów ale co do producenta to musiałbym pytać się Blackninja. Sub podpięty Koltzem czy jakoś tak.
 

Ataszek

Active member
Bez reklam
View attachment 16251
No jeśli chodzi o fronty to powinno być ok. 50cm od ściany - wiem że ciężko ! U mnie są ok 35-40cm i dodatkowo zamontowałem maty wygłuszające za nimi na ścianie.
 
Ostatnia edycja:

Ataszek

Active member
Bez reklam
Piękny widok �� Powiedz mi czy te maty robią duża różnice czy to bardziej drobne zmiany.
Narazie testuje a że czasu mało to jeszcze nie miałem okazji przesiąść do tego - na pewno gorzej nie będzie :-D
Muzykę w stereo czy Pure słuchasz i z jakiego źródła ?
 
Ostatnia edycja:
Do góry