jaka moc amplitunera i kolumn do salonu 60m2?

DJYendruh

New member
witajcie
zamierzam zacząć się rozglądać za nowym kinem domowym. Moje stare JVC (5x100W) ma juz grubo ponad 10 lat, nie ma USB, HDMIi sieci, a kolumny SONY sa za małe, no i ich brzmienie też mogłoby być lepsze.

salon ok 60m2 (w formie prostokąta), ze schodami na poddasze po prawej stronie.
Poglądowy rysunek w załączniku.
Jaką moc powinien mieć amplituner i kolumny żeby to odpowiednio nagłośnić?
Odtwarzam muzyke z CD, z radia, z mp3, z TV/tunera sat. Czasami jakiś film. I konsola.

Ampek raczej na pewno będzie Harman Kardon - marka dobra, brzmienie też, i łapie się w moich gustach estetycznych ;)

Budżet sobie dopasuję - zależy na ile będzie mnie w danej chwili stać. Pewnie już wymagana moc skutecznie określi minimalny pułap cenowy........ sporo powyżej najtańszych rozwiązań.


pozdrawiam
 

Attachments

  • salon szkic.jpg
    salon szkic.jpg
    312,7 KB · Wyś: 82
Ostatnia edycja:

Snikers89

New member
Bez reklam
Wiec tak. Taki metraz to konkretniejszy sprzet i budzet.
W dodatku z tego planu tak bardziej wynika ze Sorroundy robia za Sorround back ni jezeli za Sorroundy.
Od budzetu musisz zaczac bo nie wiadomo co ci proponowac. Choc Harmana to za cholere bym nie bral.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

DJYendruh

New member
jaka moc?

no tak, salon jest spory, stąd pytanie o sugerowaną moc sprzętu.
Wiadomo - apetyt rośnie w miarę jedzenia, jak zawsze..... zastanawia się człowiek nad kupnem sprzętu X, ale po testach/lekturze/odsłuchu okazuje się, że gdy dołożymy 300-500zł (czyli niewiele patrząc na koszt całościowego zakupu) to mamy lepszy sprzęt Y. To samo z kolumnami. Idąc tym tokiem myślenia okaże się, że wydamy na zakup sprzętu 50% więcej niż pierwotnie zakładano.

Powiem tak - nie chcę na sprzęt wydać 15k, zakładam właśnie coś rzędu 3-4k na kolumny i ok 2-2,5 tys na ampka. Choć jak wyjdzie mniej to też się ucieszę, bo innych wydatków zawsze jest sporo.
Wychodzę z założenia, że to co zakupię i tak będzie lepsze niż to co jest obecnie, a technika idzie na tyle do przodu, że lepiej za kilka lat zmienić model na nowszy/wyższy niż zostawać przy dziadku bo żal go sprzedać bo kosztował krocie..... Tak właśnie kupowałem sobie wiatrówkę - zaczynałem od budżetu 500-600zł, skończyło się na modelu za 2000 :), z tym że 2 lata później.
Chociaż w elektronice nowsze nie znaczy że zawsze lepsze.
I tak jak w car audio, uważam że lepiej mieć dobre głośniki i słabsze radio, niż odwrotnie.

Ale nie chcę się rozmieniać na drobne i oglądać każdego sprzętu jaki jest dostępny, tylko zawęzić poszukiwania chociażby ze względu na moc. Wiem, że im amplituner cięższy, tym lepszy :), pytanie tylko od jakiej mocy sprzęt brać w ogóle pod uwagę żeby toto jakoś grało?

A co do sorroundów - rzevzwyiście nie są po bokach, tylko z tyłu za narożnikiem, choć niedaleko. Mój szkic ma proporcje takie "z grubsza" :)
 
Ostatnia edycja:

DJYendruh

New member
jakie kolumny?

witajcie po przerwie, przyszedł czas na aktualizację (i dalsze sprecyzowanie) tematu.


uaktualniłem szkic pokoju z wymiarami,teraz precyzuje dalej.


pierwotnie upierałem się przy amplitunerze HK, a korespondując z forumowiczami doszedłem do wniosku, że dobrze przy tym zagrają kolumny z jednej stajni, czyli JBL, a konkretnie biorąc pod uwagę metraż, wybór padł na JBL Studio 290. I wciąż biorę je pod uwagę.



Ale biorąc pod uwagę fakt, że:

1. nowe HK juz mi sie tak nie podobają jak te starsze modele, są jakieś takie małe,

2. w międzyczasie odsłuchałem np Denona z kolumnami PolkAudio (podobna półka cenowa do JBL) i też fajnie to zagrało

3. stałem się otwarty na inne sprzęty
4. będę kompletował sprzęt etapami, zacznę od zestawu kolumn stereo
5. wszystko co nabędę raczej i tak zagra lepiej od tego co jest teraz
6. pokój mi się zmniejszył po pomiarach :)




proszę o sugestie kolumn które ogarną ten metraż, cena za nowy komplet stereo max 3-4tys zł tys zł, ALE!!! nie wykluczam kolumn używanych w bdb stanie w okazyjnej cenie (jeśli ktoś wymienia na inny model), tym samym mogą się trafić kolumny nominalnie droższe jako nowe, które jako używane nie przekroczą np 3tys zł.



Od czegoś trzeba zacząć, ja zacznę od kolumn, ampek jeszcze zipie, usieciowiłem go chromecastem więc ze spotify czy tidala da się coś odsłuchać.


Sprzęt będzie służył do odsłuchu muzyki (różna, od tanecznej przez poetycką, po hip hop i metal), ale także jakieś radio czy film. Muzyka raczej dynamiczna, zależy mi na dobrym basie, dużej ilości szczegółów, nie lubię krzykliwej góry.
W razie czego dokupię suba.



Kwestie wizualne też ważne :), chociaż na drugim planie.





Więc co obok JBL Studio 290 polecicie?
 

Attachments

  • salon szkic.jpg
    salon szkic.jpg
    362,1 KB · Wyś: 25

przemko77

Well-known member
Bez reklam
JBL Studio 280 to dobre kolumny ,cała seria się udała więc moim zdaniem wybór jest dobry ,alternatywą mogą być Klipsch myślę że spodoba Ci się ich brzmienie myślę, że warto też przyjrzeć się bliżej Heco

Kolumny to jedna sprawa dosyć istotna jest kwestia gdzie te kolumny będą stały - czyli akustyka samego pomieszczenia .Duża liczba płaskich powierzchni powoduje zbyt długi pogłos .Również panel podłogowy jest nie najlepszy akustycznie dobrze gdyby była możliwość położenia jakieś wykładziny lub dywanu .Możesz wykonać prosty eksperyment - stań mniej więcej na środku pokoju i klaśnij w ręce ,jeżeli usłyszysz takie trzepoczące echo znaczy, że pogłos jest za duży co będzie skutkować zbyt żywą akustyką ,co nie zawsze jest pożądane
 

DJYendruh

New member
cześć ponownie
kolumny staną tak jak na załączonym szkicu, przy czym biorąc pod uwagę delikatny brak proporcji na obrazku, lewa będzie stała praktycznie w samym narożniku. Ze względów wizualnych nie chciałbym także odstawiać jej np. 1m od ściany w kierunku środka pokoju, a trzeba wziąć pod uwagę że sama kolumna też mała nie jest (czy inaczej - jakiejkolwiek marki by nie była, to biorąc pod uwagę metraż do nagłośnienia to kolumny gabarytowo małe nie będą).


Na duże powierzchnie płaskie nic nie poradzę :), fakt, że w obrębie narożnika i stołu planuję dywan, na oknach są w tej chwili materiałowe roletki, ale będą firanki, może i zasłony, więc coś tam da się "wytłumić", jakiś mebel też gdzieś jeszcze dorzucę (witryna, biblioteczka itp)



więc:
1. JBL Studio 290
2. Tannoy XT8F
3. Polk Audio Signature S55


co jeszcze sensownego warto rozważyć?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Nowa linia Heco Aurora 1000 prezentuje sie swietnie.

Duzy salon, to porzadne glosniki niskotonowe musza byc. Ja osobisnie nie pogardzilbym 2 x 200mm na taki salon.
 

DJYendruh

New member
amplituner i kolumny

no dobra, trochę trwało od napisania pierwszego postu (ok 3 lata :) ) ale sprzęt jest już na swoim miejscu, to i pora zakończyć temat i podać wyniki.


Dzięki pomocy Forumowiczów i lekturze internetu oraz wizycie w jednym salonie odsłuchowym zacząłem w 2020r składać "klocki". Wyszła wersja "ekonomiczna", oparłem się o zestaw używany.



Trafiły się bardzo ładne JBL Studio 290 od pierwszego właściciela, więc zakupiłem.
Jakiś czas później znalazłem Harman Kardon AVR370, który również przyjechał do mnie.
Jako że chciałem mieć komplet kolumn z jednej serii (na dodatek wycofanej już z oferty przez producenta), rozpocząłem polowanie na sorroundy Studio230 oraz centralny 235C, póki jeszcze gdzieś się pojawiały. Łatwo nie było, ale udało się kupić powystawowe sorroundy w sklepie w Holandii, a na sprzedaż centralnego pewnego Niemca namawiałem przez 2 tygodnie :), i już też jest u mnie. Basu mi nie brakuje, więc póki co suba odpuszczam.



W konsultacjach dot. całości ambitnie wspierał mnie kolega blackninja, za co serdecznie dziękuję.



Wyszło więc tak jak zamierzałem na początku - zakupiłem HK, i do tego JBL. Wersja "z drugiej ręki", więc sporo taniej niż nowe. Amplituner, mimo wad trapiących te serie (zasilanie, chłodzenie, HDMI) ma bardzo pozytywne opinie jeśli chodzi o jakość dźwięku, i dobrze gra w stereo. A mój egzemplarz póki co jest wolny od większości wspomnianych wad.



Dla zainteresowanych jak to wyszło finansowo razem - całość kosztowała mnie ok 4500zł, czyli kwotę nowych budżetowych frontów. Cały zestaw w czasach swojej świetności kosztował ponad 10 tys zł. Jakość w porównaniu do tego co było - niebo a ziemia. Założenia zrealizowane :) i jestem zadowolony.
 
Ostatnia edycja:
Do góry