surround / surround back - które mocniejsze

trynqzz

New member
Cześć,
Rozbudowałem ostatnio zestaw głośnikowy Klipsch o większe fronty czyli RF82 ref II, ponadto mam rc62 jako centralny, rb81 i rs41 + sub RT12d.

RF82 ref II, RC62 ref II oraz sub stoją z przodu aleeee
... zastanawiam sie czy prawidłowo rozstawiam pozostałe klocki tej układanki. RB81 z racji że są większe ustawiłem z tyłu i podłączyłem jako surround, natomiast RS41 planuję zamontować gdzieś po bokach tylko nie wiem jako co je ustawić?? A może z przodu i zrobić front wide?

Czy RB81 ustawić jako surround back a RS41 jako surround?? Sądziłem że większość filmów ma właśnie ścieżkę surround - tym się kieruję chcąc wieksze głośniki jako surround ustawiać.

Amplituner Onkyo TXNR 708.

dzięki za podpowiedzi
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mocniejsze i do serii (jak są) ustawiasz zawsze jako główne, czyli w tym wypadku do 5.1 jako surround. To jest baza.
Resztę dostawiasz tym co masz do 7.1 - czyli surround back.
Jak surroundy masz rozstawione po bokach, to tylne (surround back) dajesz za tyłu.
Jak sama nazwa wskazuje. Jest w sieci cała masa diagramów które o tym mówią.
Są różne szkoły, dla mnie najlepsza jest właśnie ta, ale możesz sobie sam przetestować ustawienia i wybrać to które wg. Ciebie najlepiej się sprawdzi. Bez zdjęcia ciężko o inna radę.
 
Ostatnia edycja:

trynqzz

New member
Niestety z telefonu nie mam tego jak narysować.. .Ale może spróbuje tekstowo

Sciana---------------wysoka szafka
I...........Tv
I
I
I
Ściana...kanapa................ ..........otwarta kuchnia
Okno
I
I
I_______ściana_______wysoka szafka

Przód to jasna sprawa.

Tył Przy tym ustawieniu salonu zawsze miałem głośniki podlaczone jako surround i postawione z tylu .
Jeden za kanapa po lewej przy suficie
Drugi na wysokiej szafce z prawej

Teraz chciałem zrobić 7.1 i w miejsce surroundow postawilem rb81
Pozostały mi rs41 - Jeden z nich mogę podłączyć z lewej na ścianę przy oknie a drugi...gdzies tam przy kuchni

Jednak nie wiem czy wtedy powinienem je ustawić jako surround a rb81 zmienić na surround back?? Obawiam się tylko sytuacji w której surround back będą mamo używane a średnio postawione surround przejmą większość efektow.

HaVe a niCe DaY
 

trynqzz

New member
8c38bf261053511a4a7a3394ace019e3.jpg


HaVe a niCe DaY
 

trynqzz

New member
Ni to wkleiłem foto... teraz możecie popłynąć z fachowym opieprzem;). 7.1 ustawiłem jako front high ponieważ uznałem że z tylu mam za mało miejsca na surround i surround back jednoczesnie. Ponadto zgodnie z sugestią jeśli głównym ustawieniem jest 5.1 i je uzupełniam do 7.1 to wydawało mi się logiczne rozwiązanie.
Po kolej opiszę po lewej na zdjęciu na szafce stoi surround lewy klipsch rb81, dalej w rogu za psią klatka prawy surround, fronty obok tv, nad nimi front high.

Po kilku filmach stwierdzam że front high są praktycznie nie slyszalne. Oglądałem kiedyś Jamesa Bonda gdzie startował helikopter i od ziemi wznosił się dźwięk do sufitu...ale mimo poszukiwań w obecnie posiadanych przezemnie filmach podobnego efektu -nic nie znalazłem. Filmy dtshd 7.1

HaVe a niCe DaY
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
;)
Co do rozstawienia.
Ja bym surroundy obniżył. Ten pierwszy po lewej na zdjęciu, czyli tylny prawy, jest za wysoko. Masz możliwość obniżyć.
Drugiego, czyli obok klatki uciech, nie widzę, ale również jest miejsce (symetrycznie na klatce lub obok).

Można jeszcze inaczej, czyli obok łóżka. Jeden tam gdzie ten krzak, drugi na środku pokoju - symetrycznie do lewego. Masz klatkę, więc domyślam się, że nikt w domu problemów o takie ustawienie by nie robił. Bo wiadomo ; )
Wówczas mógłbyś zrobić 7.1 z tylnymi, czyli gdzieś w okolicach kominka i klatki.

Powiem Ci tak, przód masz ok. Nie kombinuj. Te front/high jak nic nie wnoszą, to odłącz, odciążysz ampli.
Wbrew pozorom, ta odległość tylnych (jak zmienisz wysokość) to duży plus przy odsłuchach i o niebo lepsze wrażenia jak u wielu z nas, gdzie te surroundy są zaraz przy uchu. Sam mam co prawda daleko surroundy (co sprawią ogromną różnicę), ale bywało, że były dużo bliżej i to już nie było to samo.

Możesz też na standach tylne, róg tej komody czy kominka, drugi gdzie zasłona obok telefonu czy urządzenia do wstrząsów ; ) , a tylne do 7.1 wepchać do tej dziury za klatką.
Musiałbyś przetestować jak to brzmi. Tylne (7.1) mogą uzupełnić luke pomiędzy surroundami.
 

trynqzz

New member
Klatka jest psa...a pies jest żony....glosniki już nie więc na środku stać nie mogą. Życie ;) lucky me to ustawienie tymczasowe.

Dzięki za info,protestuje jeszcze chwilę te front high i pewnie odepne tak jak sugerujesz i podłącze fronty biampli...w innym wątku czytam że to spora roznica.chociaz na rb81 jej nie widzialem.

HaVe a niCe DaY
 
Do góry