JBL SB450 - pierwsze wrażenia

pebe86

Member
Bez reklam
Witam wszystkich forumowiczów,

Jestem od wczoraj właścicielem nowości JBL, czyli soundbara SB450.
Jako że jest to następca bardzo popularnego i dobrze ocenianego SB400, postanowiłem podzielić się pierwszymi wrażeniami.

Jest to mój pierwszy soundbar- wcześniej użytkowałem budżetowe kino domowe Samsunga, więc moja ocena to raczej wrażenia typowego domowego użytkownika, a nie zakręconego audiofila :)
Generalnie zdecydowałem się na rezygnację z kina na rzecz minimalizmu w wystroju mieszkania.



Na SB450 zdecydowałem się głównie ze względu na niedużą różnicę w cenie względem SB400, który jednak ma już swoje lata- a sprzęt kupiłem z zamiarem paru lat spokoju. Podłączony do Sony 55W805A.

Na początek trochę marketingu:
"Nowy soundbar – podobnie jak poprzednie urządzenia z serii SB – będzie sprzedawany w zestawie z bezprzewodowym subwooferem, wyposażonym w 8-calowy głośnik. Napędzi go wzmacniacz pracujący w klasie D o mocy 200W. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość postawienia subwoofera w dowolnym miejscu pokoju. Pod względem estetyki zaprojektowano go w bardziej stonowany sposób, niż np. subwoofer do modelu SB-450.
Sam soundbar pod względem wzornictwa nawiązuje do swoich poprzedników. Listwę wykonano w opływowym kształcie, białe obramowanie rozciąga się na całej długości urządzenia. Zamontowano tam trzy wejścia HDMI, pozwalające na jednoczesne podłączenie np. telewizora, konsoli do gier i odtwarzacza Blu-ray. Jedno wyjście HDMI z kolei obsługuje sygnał 4K, co znaczy, że obraz będzie wysyłany do telewizora lub projektora bez straty na jakości."

W zestawie oczywiście pełne okablowanie, łącznie z kablem HDMI (choć krótki). Podłączenie sprawnie i bezproblemowo. Nawet nie musiałem konfigurować pilota od tv- wystarczyło aktywować "Bravia Sync" i urządzenie automatycznie dostosowało się do obsługi pilotem od telewizora. Aczkolwiek SB450 ma również możliwość ręcznego "nauczenia" się komend z pilota od telewizora. Na subwooferze wystarczyło tylko wcisnąć przycisk "pairing" i całość automatycznie się zsynchronizowała. Soundbar włącza się i wyłącza razem z telewizorem- całość bardzo szybko.

Pilot niewiele się zmienił względem SB400- czyli jest malutki, niewiele większy od karty kredytowej. Oczywiście jest pełna obsługa bluetooth- po sparowaniu telefonu automatycznie przełącza źródło dźwięku.

Soundbar jest w przeciwieństwie do SB400 cały z tworzywa- nie ma już tego materiału na osłonie głośników. Jest na małych nóżkach, dzięki czemu wygląda dość lekko i stylowo- w mojej ocenie znacznie lepiej i bardziej elegancko od Harmana SB26, nad którym również się zastanawiałem. Subwoofer również- zniknęła "dziura" na froncie, przez co wygląda bardziej elegancko. Ale jest naprawdę spory- dla niektórych to wada, dla mnie niekoniecznie. Ale o tym niżej.

Pierwsze wrażenia- MIAZGA!!! Dźwięk jest bardzo czysty, dialogi w filmach nabrały nowego wymiaru. Ale subwoofer to już klasa sama w sobie. Bas jest POTĘŻNY, bez problemu wypełnia mój otwarty, 22-metrowy salon. Naprawdę bez problemu sprawdzi się również w większych pomieszczeniach.
Wiadomo że dźwięk nie jest tak przestrzenny jak w zestawach 5.1, ale spokojnie czuć to w filmach. A różnica w jakości dźwięku względem mojego poprzedniego kina jest olbrzymia. Dopiero teraz wiem co to bas w filmach, a nie pseudo pierdzenie :)

Reasumując- mimo "zejścia" z kina 5.1 na soundbara jestem bardzo zadowolony z efektu. Dźwięk jest bardzo głęboki i naturalny. Wrażenia z filmów są bardzo pozytywne. O porównaniu z dźwiękiem z tv nie wspominam, bo to naprawdę dwa światy.

Także jeśli ktoś się zastanawia czy SB450 spełni oczekiwania, to ja uważam że jak najbardziej tak. Jest to rozwiązanie pośrednie między najtańszymi soundbarami lub zestawami 5.1 a sprzętem z górnej półki. Ja uznałem że wydawanie kilku tysięcy za dźwięk to w moim rankingu priorytetów za dużo, i z osiągniętego efektu jestem bardzo zadowolony.

Jakby ktoś miał dodatkowe pytania proszę o komentarze, postaram się odpowiadać na bieżąco.
 

Tymbryk

New member
Powiedz gdzie kupiłeś - bo ja szukam takiego, ale symbolicznej różnicy w cenie pomiędzy sb400 a sb450 nie potrafię znaleźć :)
 

pebe86

Member
Bez reklam
Bas robi duże wrażenie- ale trzeba mieć na uwadze że subwoofer jest spory i nie każdemu w salonie będzie dobrze wyglądał.
Generalnie po kilku dniach wrażenia pozytywne podtrzymane, jakość dźwięku bardzo dobra.

Na razie dostrzegam dwa minusy- czasem nie włącza się razem z telewizorem (tzn soundbar się***włącza, ale nie ma dźwięku). Wtedy pomaga ponowne wyłączenie i włączenie tv.
Drugi minus- brak wyświetlacza. Utrudnia to zmianę ustawień, nie wiadomo na jakim poziomie jesteśmy.

I teraz pytanie- soundbar jest podłączony poprzez HDMI ARC, wiem że w SB400 można było mieć podgląd na menu soundbara. Jak to się aktywowało? Bo wybierając w tv hdmi pod który jest podpięty JBL nic mi się nie wyświetla.

Ktoś ma jakiś pomysł?
 

Bork

New member
Zastanawiam się nad tym soundbarem, czy może lepiej dopłacić trochę i nabyć SONOS PLAYBAR. Jak myślicie? Co jest lepsze?
 

collider

New member
Bez reklam
Sonos gra bardzo dobrze. Nie ma jednak HDMi co w pewien sposob ogranicza jego funkcjonalnosc. Trzeba o tym pamietac przy zakupie.
 

mzeromski

Member
czy ktoś z Was widział może oba soundbary na żywo ? Sb400 i Sb450 aby móc je porównać ?
różnica w cenie jest spora, tylko czy opłaca się dopłacać to jest pytanie..
patrząc na specyfikacje to się dużo nie różnią oba..
 

pebe86

Member
Bez reklam
Różnica w moim przypadku wyniosła 400 zł. Dużo i niedużo, uznałem że warto dopłacić i mieć nowy sprzęt, zamiast takiego który wyszedł na rynek kilka lat temu :)
 

oko1985

New member
JBL SB250 vs Denon DHT-S514 vs HK SB26

Witam, podepnę się pod temat ponieważ właśnie rozważam zakup jednego z ww. modeli tj. JBL SB450 vs Denon DHT-S514 vs HK SB26. Wczoraj udało mi się odsłuchać w MM Denona i Harmana odczucia pozytywne, na zapodanym materiale nawet bardziej przypasował mi Denon. Niestety nie mieli na miejscu modelu JBL i sprzedawca odpalił mi dla porównania SB250, który z wymienionej trójki wypadł zdecydowanie najsłabiej. Sprzęt docelowo ma stanąć w salonie 25m otwartym na jadalnię. Proszę o poradę, który z ww. sounbarów najlepiej sprawdzi się w takich warunkach.
 

Wybebeszacz

New member
Witam
Czy komuś z posiadaczy udało się uruchomić OSD na ekranie telewizora? JBL na stronie pisze, że powinno działać przy podłączeniu przez HDMI ARC.

Ewentualnie, czy brak OSD utrudnia codzienne korzystanie?
U mnie będzie tylko dźwięk z TV (kablówka - karta CI) i filmy przez Internet.
Może po początkowym ustawieniu nie trzeba nic regulować i nie będzie to problem?
 

pebe86

Member
Bez reklam
Ostatnio zmieniałem tv i odpuściłem nieco temat OSD (on screen display).

Reasumując wrażenia:
Udało mi się znaleźć optymalne ustawienia i jakoś da się żyć bez OSD. Reguluję tylko głośność, i ew. włączam virtual surround do filmów.

Ale nie będę oszukiwał- brak takiego wyświetlacza, bądź jakiegokolwiek innego to spora wada tej zabawki. Na szczęście chyba jedyna, bo z jakości dźwięku jestem zadowolony.

O ile na moim poprzednim Sony W805A widziałem na jakim poziomie jest dźwięk poprzez HDMI ARC (wskazanie liczbowe, tak jak przy dźwięku poprzez tv), o tyle teraz w Samsungu KS7000 nie mam takiego wskazania. Pokazuje tylko że idzie dźwięk poprzez ARC.

Dlatego taki wyświetlacz na soundbarze lub jakikolwiek OSD bardzo by się przydał.
 
Do góry