Dolby Atmos 5.1.4 - konfiguracja i dobór głośników.

kubas4u2

New member
Witam,

planuje w swoim mieszkaniu zbudować kino Dolby Atmos. Mieszkanie właśnie remontuję i pilnie potrzebuję pomocy w rozmieszczeniu głośników sufitowych. podsyłam inki

Foto się nie ładuje ale link działa.
view


view


view


Może ktoś przerabiał podobny temat i wie jak rozmieścić głośniku w suficie ?
Wymiary pokoju: 5800 ściana dłuższa oraz 4200 mm ściana audio. Miejsce odsłuchowe będzie oddalone od TV o ok 4000 - 4300.
 
Ostatnia edycja:

kubas4u2

New member
Jeśli chodzi o głośniki to wstępnie wybrałem:

Paradigm AMS-150R-30 v.3 ok 1400 zł

DALI PHANTOM E-80 ok 1100 zł

Definitive Technology Di 8R 1400 zł

A jakie wy polecicie w cenie 1000 - 1500 zł ?
 

DrWredman

Active member
Kubas,
Wg mnie układ głośników sufitowych, będzie prawie OK.
Tylne głośniki proponuję bliżej tylnej ściany, max 20 cm od ściany powinna zaczynać się krawędź głośnika. Kanapa nie jest na tyle daleko od ściany abyś musiał mieć je prawie nad głową, a masz przecież dodatkowe przednie głośniki sufitowe.
A jeżeli chodzi o odległość od bocznych ścian, to proponuję 50 cm.
Przednie sufitowe dałbym w połowie pokoju. Patrząc na wizualizację centralnie w osi stolika. Nie warto jechać z nimi bardziej do przodu, bo tam główny dźwięk załatwiają fronty.
Ważne aby tylne głośniki surround były na wysokości uszu. Jeśli będą wyżej nie odczujesz wielkiej różnicy, czy to gra sufit, czy tylne surroundy.

Jeśli chodzi o wybór głośników to fajnie prezentują się Paradigm, ale martwi mnie tu pasmo przenoszenia. Dolna granica 60Hz może ograniczać jakość niskich tonów, a czasami jak coś w kinie fajnie pierd....e to jest niezły efekt, więc warto mieć tu niższą wartość częstotliwości w zapasie. Dodatkowo, głębokość zabudowy może mieć tu znaczenie bo mają minimum 15 cm, a nie wiem jakie masz możliwości.

Nie napisałeś jakie będą (lub już są) fronty i surroundy. Warto aby były z jednej firmy o podobnych parametrach.
 

kubas4u2

New member
Kino planuje złożyć z poniższego zestawu, obecnie jestem w trakcie remontu i nie mam jeszcze zakupionego sprzętu. Mam stary zestaw technics + monitory własnej roboty (zap-audio strojenie) ale to już przeżytek, ogólnie zestaw planuje złożyć z poniższych półek.

zasilanie
Onkyo M-5000R + Onkyo TX-RZ800 ale jeszcze zastanawiam się nad inną końcówką + DENON AVR=5200W (mam do zasilenia jeszcze dwie strefy, sypialnia i łazienka)

Kable:
Surround tył Melodika MDC2400
Surround top Cordial CLS 240
Centralny Cordial CLS 240

Fronty:
nie mam wybranych ale coś audiofilskiego możliwe że zlecę wykonanie kolumn na zamówienie coś w stylu AKKUS FIDELIA fi3 Be.

Tył:
Obecnie mam zestaw w stylu AKKUS MONOLITH B1 tylko nieco lepsze głośniku Usher + Seas.
link wklej w przeglądarkę:
https:
//drive.google.com/folderview?id=0B98osWUfvU43fkxXTEZyNmZhak5JOHN2eExNTUd1d1BGeXhjdldhOGJIWFc1Y2FCSlFDU1k&usp=sharing

Centralny:
AKKUS MONOLITH C1
coś w tym stylu tylko głośniki wstawię takie jak w monitorach.

Więc do stereo chcę mieć coś wyszukanego a resztę kina w podobnym klimacie. Właśnie co do sufitu to zabudowę planuję zrobić na ok 16 - 18 cm planuję również zrobić skrzynię na głośniki 330 x 330 3 140. Właśnie jeśli chodzi o Paradigm to ma kiepskie pasmo przenoszenia wiec mogą mieć mało basu, a co powiecie o DALI oraz Definitive Technology ? czy raczej szukać czegoś innego.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Co do rozmieszczenia ja bym Ci proponował aby przednie górne były w linii kolumn frontowych, a umieszczone na początku twojego narożnika tj. pierwszy lewy centralnie nad linią początkową wysuniętej części od narożnika a drugi w tej samej odległości od miejsca odsłuchu tyle, że po prawej stronie. Natomiast tylne głośniki sufitowe nie umieszczałbym, aż tak bardzo z tyłu za narożnikiem bo Ci się zleje dźwięk tylnych z sufitowymi. Ja dałbym je na linii zakończenia zewnętrznej części oparcia narożnika. Czyli jak masz głowę opartą o oparcie, to masz jeszcze grubość oparcia i tak jak ono się kończy tak umieszczasz tylne głośniki. Daje Ci to jakieś 30-40cm za linią głowy ale masz je z tyłu i nie nad tylnymi kolumnami.... Uzyskujesz w tedy częściową separację tylnych kanałów a nie jedną ścianę dźwięku...

Odnośnie głośników to tak jak koledzy napisali wskazane aby były zbliżone barwą dźwięku kolumn należącej do reszty systemu. Nie kiedy nie da rady skompletować wszystkich kolumn od jednego producenta ale można spróbować kompletować pod względem dźwięku. Na początku wybrałbym kolumny frontowe i dopasował je do swojego gustu a następnie do nich dobierał bym resztę a nie do suifotwców dobierać fronty to zła droga..!!
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Dokladnie, raczej nie zaczyna sie budowac kina od glosnikow sufitowych bo reszty mozesz nie skompletowac. Wpierw jak kolega up napisal zacznij od frontow itp a nie od sufitowek.
W dodatku zauwazylem ze planujesz zrobic zestaw Onkyo M5000r + ampli. Troche ta koncowa bedzie sie marnowac z amplitunerem tego typu co wypisales. Jesli jeszcze nie posiadasz ampli to pomysl na przedwzmaczniaczem i koncowkami do niego. Polaczenie Ampli i osobnych koncowek nie daje az tak wielkiej roznicy jak to zrobi przedwzmaczniacz.
Pozdro
 

kubas4u2

New member
Bardzo dziękuje za wskazówki. Jeśli chodzi o Onkyo M5000r to jak najbardziej planuje w komplecie z P-3000R. Oczywista sprawa że najpierw wybiorę fronty w kolejnym etapie top surround.

Poniżej podsyłam rozmieszczenie jakie wstępnie wybrałem (tu chcę mieć możliwość przesunięcie +/- 50 cm kanapy przód tył)

Tyły oddalone od ściany 80 - 85 cm, od miejsca odsłuchowego ok 50 cm w linii
Przód oddalony od tyłu ok 220 cm, od miejsca odsłuchowego ok 160 cm w linii

Wszytko uwarunkowane jak stanie kanapa, której również jeszcze nie mam wybranej. Najbezpieczniej będzie jak ekipa remontowa zabuduje obudowy głośników w linii frontów nie montując ich do sufitu, po zakupie głośników i kanapy, dobiorę optymalne odległości przesuwają +- 30 cm zabudowę głośnika.

Nie mogę jeszcze wstawiać zdjęć i linków więc podsyłam link tak jak widać.
https:
//drive.google.com/folderview?id=0B98osWUfvU43Xy1kcWxieVZicEE&usp=sharing

:???:
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Nie rozumiem tylko jednej rzeczy.
Jesli zamierzasz miec Onkyo M5000r wraz P3000r to jest to zestaw stereo. Fakt niezly i polecam bo sluchalem nieraz bo kumpel posiada.
Co to ma do kina domowego ?
Czy chcesz zlozyc 2 zestawy naraz? Kino i stero.


Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

DrWredman

Active member
Jeśli chodzi o odległość tylnych głośników od tylnej ściany, to Bipo ma rację, będzie ściana dźwięku jeśli głośniki będą blisko ściany. U mnie tak jest bo, nie miałem innego wyjścia i nie gra to źle. Wiadomo, że im bliżej rozwiązania optymalnego jakie sugeruje system Dolby Atmos tym lepiej. Jednak widzę tu inny problem. Chcesz kupić kanapę typu narożnik, a w pomieszczeniu są drzwi balkonowe/tarasowe, z których zapewne będziesz korzystał. Jeśli postawisz tam kanapę to znajdzie się jakaś kobieta, która przesunie ją pod tylną ścianę bo przecież blokuje wyjście na taras!!! ;)
Proponuję zakup zwykłej sofy + fotel. Fotel łatwiej przestawić i wygonić żonę na taras... nawet z fotelem. ;)

Jeśli chodzi o głośniki sufitowe to, Dali powinny być spoko.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dali są spoko, u mnie 4 x Dali 6M Kompas (seria Phantom). Mają dwa fajne przełączniki, które w stosunku do potrzeb, można przełączyć w granie bardziej lub mniej rozproszone oraz podbicie tweetera, co tez może się przydać.
Nie wiem czy Monitor Audio, czy Klipsch, mają fajne rozwiązanie, że wysokotonowy jest ruchomy, jakby zawieszony na zawiasie kulowym, możesz nakierować na słuchacza .
 

kubas4u2

New member
Snikers89, ogónie zamysł mojego kina i stereo jest taki że fronty chcę mieć zasilone wzmacniaczem stereo, czyli M5000r, a jeśli chodzi o kino to chcę by AMP zasilił całe kino + dwie strefy a fronty w kinie chcę zasilić końcówką. Tu nie wiem jaki AMP Onkyo ma możliwość podłączeniowa dodatkowego wzmacniacza ?

Lipet to jest tylko projekt poglądowy, na szybko wrzuciłem w projekcie narożnik, docelowo mają stanąć kanapa i fotel lub dwie nie duże kanapy. Ale dzięki za uwagę.

Właśnie mocno zastanawiam się nad DALI, chętnie bym je gdzieś posłuchał ale dystrybutorzy rzadko montują w salach odsłuchowych te głośniki.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Kubas, co do Dali, jak je podłączyłem w domu to nawet "na sucho", bez zabudowy i obudowy grały znośnie. Przed zamontowaniem w suficie, jednak wyposażyłem je w odbudowy, dla świętego spokoju, bo sufit mam podwieszany na sporej przestrzeni.
Mimo wszystko, jak piszą koledzy, zacznij od wyboru frontów, potem dopasujesz resztę ;)
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Snikers89, ogónie zamysł mojego kina i stereo jest taki że fronty chcę mieć zasilone wzmacniaczem stereo, czyli M5000r, a jeśli chodzi o kino to chcę by AMP zasilił całe kino + dwie strefy a fronty w kinie chcę zasilić końcówką. Tu nie wiem jaki AMP Onkyo ma możliwość podłączeniowa dodatkowego wzmacniacza ?

Lipet to jest tylko projekt poglądowy, na szybko wrzuciłem w projekcie narożnik, docelowo mają stanąć kanapa i fotel lub dwie nie duże kanapy. Ale dzięki za uwagę.

Właśnie mocno zastanawiam się nad DALI, chętnie bym je gdzieś posłuchał ale dystrybutorzy rzadko montują w salach odsłuchowych te głośniki.
Pomysl dobry tylko szkoda tej koncowki Onkyo M5000r. Podlaczalem ja do mojego Onkyo tx nr828 i do marantza sr7009. Jest roznica w stereo ale to nie to samo. Jak podlaczylismy z kumplem koncowke z Onkyo P3000r to zastanawialem sie czy moze zrezygnowac z kina hehe.
Ta koncowka to czolg ktory wygrywa w testach ze sprzetem za 25k zl. Prawidlowa budowa i dual mono. 2 potezne transformatory toroidalne i 4 kondesatory wielkosci puszek od coca coli. 27 000 mini faradow kazdy.
Tyle ze jest jedno ale. Puscisz mp3 i bedziesz plakal. Puscisz FLACi i bedziesz jak w niebie. O high resolution to nie wspomne.
Takze przemysl czy oplaca ci sie marnowac kase choc i tak jej w kinie z amplitunerem nawet w 1/3 nie wykorzystasz.
Chyba ze jakis dobry pre amp do kina to moze byloby cos w ten desen co P3000r. Choc watpie.
Ale jesli chcesz sie w to bawic jak najbardziej polecam bo sam na nia poluje.
Jesli chodzi o Onkyo to jak dobrze pamietam to od seri 6 byly pre outy. Choc jak juz w taka polke siegasz i upierasz sie za ampli to Onkyo RZ 900 lub starszy design Tx nr 3030 albo z innej stajni jak Marantz Sr7010. Plus dla marantza bo obsluguje 13 kanalow(9 koncowek wbudowanych). Jakbys chcial rozbudowac kiedys kino. Lub poczekaj na nowe modele bo sam osobiscie Onkyo bym nie bral.

Pozdro

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Ostatnia edycja:

kubas4u2

New member
Snikers89, tak bardzo jak na kinie z prawdziwego zdarzenia tak równie mocno zależy mi na dobrym stereo. Onkyo M5000R & P3000 miałem okazję posłuchać na ostatnim audio show i bylem zachwycony. W testach też wypada rewelacyjnie, dokładnie tak jak piszesz. Wracając do amplitunera to nie zamykam się tyko na Onkyo, tu temat jest ciągle otwarty. Większy research będę robił po remoncie, pewne pod koniec wakacji, może do tego czasu pojawią się nowe modele i obecne stanieją nieco :)
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Tyle ze ta koncowka w polaczeniu z P3000 gra inaczej niz z ampli. Obys nie byl zaskoczony. Ale probuj. Wazne zeby tobie sie podobalo. I mala rada nie daj sie nabrac na kupno tej koncowki w byle jakim sklepie. O allegro to wogole zapomnij. My jak dla kumpla szukalismy w polsve bo mial kilka tys w zlotowkach to wszystkie sklepy obdzwonilismy. Po rozmowie z glownym przedstawicielem Onkyo na Polske okazalo sie ze wiekszosc tych sklepow co podalismy to byly koncowki po reklamacyjne z odnowiona gwarancja. Wiekszosc pochodzi z Niemiec po serwisach. Takze uwazaj i sprawdz po numerach seryjnych i skontaktuj sie z Onkyo tak jak my. Szkoda by bylo zebys za taka kase dostal sprzet ktory byl walniety a sorzedany jako nowy.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Pioneer rozwala tego sony ale smarta ma lepszy sony. I jest szybszy. Niestety jak za duzo razy klikniesz pilotem od Pioneera to moze sie zastanowic zanim cos zrobi. Zelaszcza przy duzych tawrdyxh dyskach. W dodatku Pioneer ma osobna sekcje cyfriwa i osobna analogowa. Wiec jest na poziomie dobrych cdkow.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

DrWredman

Active member
@kubas4u2, mała uwaga odnośnie stref.

Może jesteś tego świadomy, ale może ktoś, kto to czyta nie jest.

Otóż, warto się zastanowić, kiedy będziemy używać drugiej lub trzeciej strefy i w tym samym czasie korzystać z kina domowego. Jeśli żona zrobi sobie dłuższą kąpiel a ty, w tym samym czasie będziesz chciał obejrzeć film w Dolby Atmos, to zapomnij.
Nie wiem czy któryś z amplitunerów ma oddzielne wzmacniacze dla Dolby Atmos i dla stref, bo to znacznie podnosi koszty, a rzadko korzystamy ze wszystkiego na raz.
Osobiście stale używam drugiej strefy w gabinecie. Raz mi się zdarzyło, że musiałem na nowo ustawić ampli bo nie chciał widzieć sieci.
 
Do góry