Dolby Atmos 5.0.2/5.1.2 i pomoc w rozstawieniu i wyborze głośników surround

DrWredman

Active member
Witajcie,
Nadeszła wiekopomna chwila na remont salonu i zmianę TV oraz amplitunera. A wszystko zaczęło się od przestawienia mebli "na próbę". Próbę zaakceptowała żona, a to już 90% sukcesu i możliwość zmiany sprzętu.
TV zrobił się za mały bo poszedł na najdalszą ścianę więc w pierwszej kolejności został wymieniony na 65 cali Sony X8505C. Przeskok z 46 cali naprawdę duży. Projektora nie chciałem bo za dużo z tym zabawy i koszty rosną. 65 cali w zupełności mi wystarczy.
Amplituner Onkyo 575 został wymieniony na Onkyo 646
Ale do rzeczy.
Mam zagwostkę jak rozmieścić głośniki surround. Ampli ma Dolby Atmos więc warto to wykorzystać. mogę wpuścić kable w ściany bo remont jeszcze przede mną. Najpierw wolę wszystko potestować aby potem nie było po ptakach.
Salon nie jest prostokątny więc łatwo nie jest.


Mój pomysł to:
Na froncie zostają na razie Cantony LE 107 + centralny Canton 105. Frontowe Cantony są dla mnie wystarczające na tyle, że Suba nie potrzebuję.
Natomiast Surround idzie do wymiany ze względu na estetykę pomieszczenia, kompromis dla żony (czyli mniej klocków, które przeszkadzają).
Wymyśliłem, że na ścianie za kanapą dam Taga Harmony Platinum S-100 lub podobne. Monitory nie bardzo mi tam pasują bo nie mam jak ich ustawić, głównie pomiędzy kanapą a stołem z krzesłami.
Przy suficie chcę zamieścić głośniki do zabudowy TAGA Harmony TCW-800 w trójkątnych skrzynkach własnej konstrukcji, tak aby dźwięk był odchylony o 20 stopni w stronę podłogi względem ściany. Nie chcę zabudowywać sufitu kartongipsem tylko dla dwóch głośników. A trójkątne białe głośniki nie będą rzucać się w oczy.


Na chwilę obecną mam jeszcze w domu dwie pary monitorów Canton LE 102 i Canton Nestor 352. Zrobiłem test podłączając 7 głośników bez Suba. Głośniki odpowiadające za sufitowe położyłem na frontach i skierowałem w górę coś na wzór Klipsch RP-140SA. Na razie nie mam tyle kabli aby przenieść je w inne testowe miejsce. (a kable już zamówione). Tylne surroundy umieściłem przy ścianie za kanapą w kierunku uszu siedzących na kanapie. Oczywiście skalibrowałem całość mikrofonem.


i ... odpaliłem San Andreas w Dolby Atmos.


Efekt przeszedł moje oczekiwania, nie myślałem, że może być tak fajnie.
Odpaliłem też Resident Evil w DTS HD Master Audio. Tu też micha sama się cieszyła. :)
Nie robiłem w amplitunerze (na razie) żadnych dodatkowych poprawek w ustawieniu głośności, odległości, i korekty dźwięku. Przyjadą kableki to jeszcze potestuję przeniesienie sufitowych w inne miejsca. Choć ciężko będzie podwiesić monitory pod sufitem.


Załączam foto i proszę o wypowiedź/podpowiedź tych, którzy mają lub mieli do czynienia z ustawieniami i rodzajami głośników. Głównie chodzi mi o to czy trójkątne ścienne głośniki jako tyły surround dadzą radę i nie będą zbytnio rozpraszały dźwięku.
Klipsch ma podobne rozwiązanie jak Taga, ale dwa razy droższe. Czy jest sens przepłacać?
Jeśli macie inne propozycje głośnikowe piszcie. Idealne tyły surround byłyby chyba płaskie i skierowane wzdłuż ściany w kierunku uszu słuchaczy. Chodzi o to aby nie odstawały zbytnio od ściany.


SALON_ROZMIESZCZENIE.jpg
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Efektów .2 powinny być w suficie na lini głośników frontowych . Lub nastawki na frontach . Onkyo ma jakieś maluchy-nastawki do Atmosa w swojej ofercie za 600 pln .
Sourandy , najlepiej bi-pol na wysokości +\- 180 cm od podłogi . Czasami są na All... używane Mission 77 DS . Miałem , polecam .
 

DrWredman

Active member
koncepcja lekko zmieniona

Też, nie byłem do końca przekonany jeśli chodzi o rozmieszczenie sufitowych w kątach pokoju.
Dlatego powstała nowa koncepcja belki z płyty GK.


SALON_ROZMIESZCZENIE_belka.jpg



Sufitowe Cantony i surroundy (jednak TAGA) już zamówione u niejakiego CzarnegoNinja.


A tymczasem przyjechały kabelki. Więc można będzie zrobić testy rozmieszczenia wysokości głośników surround. Przed remontem mogę wiercić dziury i wieszać gdzie chcę ;).


Helusound1.jpg

Helusound2.jpg
 

bomarek

Member
Nie jestem ekspertem atmosowym ale w twoim pomieszczeniu zainstalowałbym cztery głośniki sufitowe.
Mam teraz trochę czasu na eksperymenty, przetestowałem opcję z czterema głośnikami i efekt o wiele lepszy niż tylko z dwoma.
Remontu na rzazie nie planuję a i zona zaczyna krzywo patrzeć na moje eksperymenty.

Ty jesteś w komfortowej sytuacji, próby odsłuchowe przed remontem, bajka :)
A przetestowanie położenia głośników w Twoim pomieszczaniu to najlepsze wyjście.
 

DrWredman

Active member
Nie jestem ekspertem atmosowym ale w twoim pomieszczeniu zainstalowałbym cztery głośniki sufitowe.
Mam teraz trochę czasu na eksperymenty, przetestowałem opcję z czterema głośnikami i efekt o wiele lepszy niż tylko z dwoma.
Remontu na rzazie nie planuję a i zona zaczyna krzywo patrzeć na moje eksperymenty.

Ty jesteś w komfortowej sytuacji, próby odsłuchowe przed remontem, bajka :)
A przetestowanie położenia głośników w Twoim pomieszczaniu to najlepsze wyjście.

Może byc problem, bo moja żona drugiej belki sufitowej raczej nie zniesie :) chyba ze nad kanapą przy ścianie. Ale mój sprzęt nie obsłuży wiecej niż dwa głośniki w suficie.
W jaki sposób podłączałeś 4 głośniki.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
To wymyśl coś większego gdzie zrobisz jeszcze fajne oświetnenie to żnona będzie zachwycona a i dźwięk jak należy.
Efektowe od Atmos muszą być bliżej kanapy, tak na wysokości kolan.
Inaczej nie będziesz miał prawidłowego pozycjonowania efektów.
 

DrWredman

Active member
W Ampli mogę zdefiniować głośniki sufitowe jako: przednie, tylnie lub środkowe. Wybrałem środkowe. W głośnikach z belki skieruję tweetery w stronę kanapy bo będą regulowane i powinno być GIT.
Zabudowa nad kanapą jest problemem bo tam jest wnęka i okno po lewej. Musiałbym ciągnąć belkę, aż do okna, a tam jest karnisz przy suficie. Generalnie słabo by to wyglądało.
Zabudowa całego sufitu nie wchodzi w grę bo optycznie zmniejszy cały pokój. Ja tam nie miałbym z tym problemu, ale weź żonie wytłumacz, że to tylko po to aby wsadzić 6 głośników. A na razie będą grały tylko dwa bo trzeba zmienić amplituner :)
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
W ustawieniach podaje się jaką masz konfigurację. Jak masz tylko dwa to masz wyłącznie środkowe umiejscowienie - i to jest właśnie to o którym mówię.
Jak masz 4 to masz przednie i tylne sufitowe. Procesorowi tylko wskazujesz które są które a nie gdzie sobie powiesiłeś głośnik...
Prawidłowe umiejscowienie to fizyka - skąd dociera dźwięk.

Nie na całym suficie a jedynie nad kanapą. Znajdziesz masę fajnych i gustownych aranżacji takiego oświetlenia w postaci płyty w która wmontujesz elegancko głośniki.

Wygooglasz bez problemu wiele pomysłów.
 

DrWredman

Active member
Wiem do czego zmierzasz, ale kanapa i tak stoi pod ścianą więc prawidłowego ustawienia nigdy nie zrobię. Idealnie byłoby kupić fotel i postawić przed stolikiem na środku pokoju ;)
Jeszcze pogrzebie pomyśle, poszukam i pogadam z małżonką.
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Jak możesz , wysuń wypoczynek na środek ( lub 1/3 ) pokoju i zrób zamiast belki , wyspę . Jak masz szeroko rozstawione fronty ?
 

DrWredman

Active member
Kanapa można powiedzieć ze jest przybita do podłogi. Szafka RTV ma 2 m, fronty stoją jakieś 10 cm od czafki. Szerzej sie nie da bo drzwi muszą się otwierać. (Patrz rysunek na początku tematu)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dokładnie tak.
Raz, że lepiej to wygląda, dwa większa przestrzeń, trzy cena takich drzwi nie jest wysoka, cztery (najważniejsze) odpada problem z rozstawieniem kolumn.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Oczywiście. Można też kupić komplet z drzwiami za 300zł. Jest spory wybór i nawet te tanie spisują się dobrze. Na aukcjach są producenci z małych miejscowości i mają sporo taniej jak w sklepach. Kwestia czy chcemy z pełne drzwi, z "oknami", hamulcami itp.
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Kolega musi to rozegrać inaczej. Zabierz kobietę na kolacje, kup jej jakiś ciuszek. Laska poziom szczęścia milion. Wtedy mówisz, kochanie chciałbym zrobić nam takie kino w domu, że jak wpadną Twoje psiapsiółki to im szczęki opadną do podłogi. Robisz podwieszany sufit(obowiązkowo z taśmami led, wiesz im się to mega podoba) kanapa wędruje do przodu, montujesz drzwi przesuwne czy te co masz przesuwasz troszkę w dół. Montujesz 4 głośniki w sufit, TV i Fronty ustawiasz bo Bożemu i cieszysz się zestawem 5.1.4 czy tam 7.1.4.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Zamawiasz drzwi z profili aluminiowych, jedna prowadnica naścienna (tylko górna), pół godziny zabawy i zamontowane ;)
20160408_140116.jpg
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeszcze na dole powinna być prowadnica (koszt pare zł), coś na wzór "U", tak aby te drzwi nie dyndały ;)

Ps. Zaraz powiększymy fotkę i dokładnie zobaczymy co tam się odbija w szkle. Miej się na baczności :D
 
Do góry